Chemické prostředky na zahradu nejsou v mnoha případech vhodné, protože mohou obsahovat škodlivé látky, které mají tendenci se ukládat i v pěstovaných plodinách. Existují však skvělé možnosti, jak i přírodními preparáty růst plodin podpořit, a přitom neohrozit zdravé prostředí. Jednou z takových možností je třeba jedlá soda. Tu má doma téměř každý.
Tipy zkušených zahrádkářů – jedlá soda hraje prim!
Jedlá soda nejen, že pomáhá nám samotným, pokud máme zažívací potíže a potřebujeme vzpružit. Dodá živiny a energii překvapivě i vašim rostlinám na zahradě! Mimo jiné také působí proti plísním, škůdcům typu mravenci, slimáci a dokáže zahubit i plevel. Zkuste tento tip zkušených zahrádkářů a budete mile překvapeni, co tento kuchyňský zázrak dokáže! Budete potřebovat:
- litr vlažné vody
- jednu lžíci jedlé sody
Sodu ve vodě jednoduše rozmíchejte do úplného rozpuštění a zalévejte zahrádku. Tato směs je vhodná především na rostlinky typu Plamének, Stračka a Hřebíček. S těmi provede jedlá soda divy. Dokonale je vzpruží a budou krásně kvést.
Noční můra všech pěstitelů a zahrádkářů – šedá hniloba
Pokud na své zahrádce pěstujete různé plodiny, jako jsou například vinná réva, nebo různé druhy ovoce a bojujete s takzvanou šedou hnilobou, která má tendence se na plodech často tvořit, pak pomůže zcela určitě tento trik: v deseti litrech vlažné vody rozmíchejte opět jedlou sodu v množství asi 75 gramů.
Tekutinu přelejte do rozstřikovače a kropte plodiny postižené šedou hnilobou. Soda je v tomto případě také neskutečným pomocníkem a doslova léčitelem! Plody ovoce, zeleniny, či révy se zdárně uzdraví a mimo jiné tímto postřikem podpoříte i jejich cukernatost. Přidanou hodnotou je i to, že když postříkáte celé stromy, budete bojovat proti nechtěnému hmyzu, jako jsou třeba housenky.
Jak chránit angrešt a rybíz před plísněmi
Máte na zahrádce i mnoho keříků angreštu a rybízu? Pak vyzkoušejte tuto radu s jedlou sodou, která má zabránit tomu, aby tyto rostliny netrpěly plísněmi a nechtěnými chorobami, které mohou zdevastovat očekávanou úrodu. Připravte si tyto přísady na postřik:
- velká lžíce jedlé sody
- jedna tableta Aspirinu
- lžička jemně strouhaného tuhého mýdla
- velká lžíce rostlinného oleje
- 4 a půl litru vody
Proti žloutnutí okurek
Jestliže na zahrádce pěstujete okurky, mohou mít někdy tendenci ještě malé zežloutnout. Můžete tomu ale snadno zabránit opět postřikem z jedlé sody. Postřik připravíte pomocí 10 litrů vody a jedné lžíce sody bikarbony.
Zrádná choroba rostlin známá jako padlí – i tu zlikvidujete sodou!
Padlí je rostlinná choroba na bázi houby, která dokáže na vaší úrodě napáchat nevídané škody, především pak na zelí. Jak se jí úspěšně zbavit? Postříkejte úrodu postiženou padlím směsí lžičky jedlé sody a litru vody a máte vyhráno! Můžete aplikovat i víckrát týdně. Navíc odradíte i škůdce, na které rovněž platí i směs výluhu z kozlíku lékařského, spolu s tekutým mýdlem.
Co se ještě týká pěstování zelí, můžete použít k postřiku i tento roztok: 40 ml čpavku a 5 litru vody. Podpoří to jeho svěžest a odolnost.
Jedlá soda je úžasná i na tyto kvetoucí rostliny!
Máte rádi muškáty, růže nebo begónie? I na tyto krásné květiny je vhodné použít již výše zmíněný postřik z jedlé sody. Květy je vhodné roztokem i zalévat. Stejně tak můžete použít kombinaci lžíce sody, půl lžíce čpavku a lžíce soli ve třech litrech vody. Především růže vám budou za něj vděčné a odmění se vám krásným vzhledem.
Soda bikarbona k zjištění pH půdy
Jedlá soda vám může být i skvělým indikátorem toho, jakou půdu na zahradě máte. Pokud ji budete mít kyselejšího pH, poznáte to tak, že navlhčenou půdu sodou jednoduše posypete a vytvoří se bublinky. Soda bikarbona je prostě učiněným zahrádkářským zázrakem!
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:
Toto přírodní hnojivo je pro rajčata lepší než jakákoliv kupovaná chemie
Dokonalá zahrada. Nejlepší tipy, jak ji uzpůsobit tak, aby se propojila s vaší myslí a nitrem!