Pátek , 29. 11. 2024

Zina

Jak si správně vybrat běžecký pás?

Doba koronavirová z nás udělala `domácí` sportovce. Kupujeme si švihadla, činky, jógamatky, rotopedy, ale hlavně běžecké pásy. Na většinu z nich se ještě před půl rokem čekalo několik měsíců. Ale který je ten správný přímo pro vás? Na co byste měla klást při jeho výběru důraz? Cena rozhodně není ten nejdůležitější faktor, kterým byste se měli řídit, je jich mnohem víc.
jak vybrat běžecký pás
Běhat můžete i doma. (foto: 123RF)

15. 10. 2021

Nejdříve zkoušejte, potom nakupujte

Jak tedy vybrat běžecký pás? Pokud jste si nikdy běžecký pás nevybírala a absolutně netušíte, podle čeho se při jeho výběru řídit, nejlepší bude, když si ho přímo v prodejně odzkoušíte. Kupovat něco, co jste nikdy neviděla ani s tím nemáte žádné zkušenosti, je velký risk. Každému vyhovuje jiný běžecký pás.

Navíc pro každou výškovou či váhovou kategorii je vhodné něco jiného. Stejně tak je důležité, zda budete na běžeckém trenažéru běhat vy, nebo snad manžel či partner. V tom případě vybírejte stroj podle typu postavy. Tedy pokud předpokládáme, že měří a váží více než vy. Rovněž záleží na tom, zdali jste rekreační běžec, který uběhne pár kilometrů dvakrát nebo třikrát do týdne, nebo běháte každý den deset kilometrů.

Možná ale chcete jen chodit. K tomuto účelu vám úplně postačí bezmotorový mechanický pás – levnější než motorový běžecký pás. Nyní si jednotlivé faktory, které ovlivňují výběr pásu, probereme víc.

Zaměřte se na šířku běžeckého pásu

Nejdůležitějším parametrem při výběrů běžeckých pásů je šířka běžecké plochy. Ta ovlivňuje, jak se vám bude na pásu běhat. Čím širší běžeckou plochu pás má, tím je samozřejmě komfortnější a nemusíte si při běhu koukat pod nohy, abyste nešlápla vedle. 

Běžecké trenažéry s šířkou do čtyřiceti centimetrů jsou určeny výhradně k rychlochůzi. Sice na nich můžete zkusit běhat, ale sama brzy poznáte, že je to zážitek velmi nepříjemný. Pásy, které mají šířku plochy mezi 45 a 48 cm, jsou na pomalejší běhání, tedy zhruba do rychlosti 10 km/h, mnohem vhodnější. Pásy s šířkou plochy nad 50 cm už lze považovat za profesionální. Poskytnou vám bezpečí i veškerý myslitelný komfort i ve chvílích, kdy běžíte skutečně rychle. 

I délka je důležitá

Kromě šířky běžecké plochy je důležitá taktéž její délka. Čím vyšší člověk je, tím delší kroky dělá. Stejně tak platí, že rychle běžící člověk dělá delší kroky než ten, který běží pomalu. Proto je samozřejmě mnohem bezpečnější a komfortnější koupě běžeckého pásu s co nejdelší běžeckou plochou. Jste-li ale drobnější postavy a vaše výška nepřesahuje 170 cm, vystačíte si s plochou dlouhou 130 cm. Ta je ale určená výhradně na pomalejší běh nebo rychlochůzi.

K TÉMATU  Raw strava: je opravdu tak úžasná? Jaké má výhody a jaké nedostatky? Zeptali jsme se odborníků na výživu!

Měříte-li okolo 180 cm a běháte o něco rychleji, pás by měl být dlouhý alespoň 140 cm. Lidem měřícím na 190 cm doporučujeme poohlédnout se po těch nejdelších pásech, které mívají běžeckou plochu o délce 150 cm. Většinou jsou určené pro běh do 10 km/h. 

Vybírejte si podle váhy

Vezměte v potaz i nosnost běžeckého trenažéru. Většina základních modelů má nosnost do 100 kg, ty kvalitnější unesou 120, 150 až 180 kg. Vždy doporučujeme přičíst k vaší váze ještě alespoň dvacet kilogramů a podle toho zvolit nosnost stroje.

Za odpružení si připlatíte

Jedním z hlavních důvodů, proč lidé běhají na pásu, a nikoliv venku, je ten, že běžecký pás, nebo alespoň většina z nich, jsou natolik odpružené, že běh na nich je mnohem zdravější než běh venku po betonu nebo dlažbě. Odpružené běžecké pásy minimálně zatěžují nejenom klouby, ale i páteř.

Ovšem v tomto případě platí zlaté pravidlo, že co je neznačkové, není dobré. Neznačkové běžecké trenažéry, které však nemusejí být vůbec levné, disponují jen slabými gumovými podložkami, které dostatečně netlumí došlapy na desku. Ke všemu se často stává, že po nějakém čase úplně zpuchří. U značkových pásů se vám tohle nikdy stát nemůže. Odpružení je u těchto pásů řešené uložením celé desky na několika pružných segmentech.

To bohatě stačí k tomu, abyste v pohodlí a bez toho, aniž byste si nějak ublížila, denně uběhla pár kilometrů v rámci kondičního běhání. Profesionální pásy však už mají celou rámovou konstrukci uzpůsobenou tak, abyste při běhu zatěžovala klouby jen minimálně. Existují ale i pásy, kde si můžete odpružení nastavit sama. To vyhovuje zejména profesionálním běžcům. Takový pás už vás ale může vyjít klidně na sto tisíc korun a víc.

Běžecké trenažéry s náklonem

Důležitou funkcí u běžeckých trenažérů bývá také to, že si můžete měnit náklon pásu, tedy sklon běžecké plochy. Sklon plochy se nastavuje buď mechanicky, to znamená ručně, anebo pomocným motorem, tedy tlačítky umístěnými na trenažéru. Dražší a lépe vybavené stroje dokonce umožňují běžcům nastavit si automatický program dle zvolené náročnosti trati.

Tyto stroje proto umí simulovat běh po silnici nebo klidně kopcovitou krajinou. Některé typy běžeckých pásů obsahují i chytrou aplikaci, díky které si můžete vybrat trasu v Google mapě a následně ji simulovat. 

K TÉMATU  Jste v situaci, kdy už nevíte, jak dál? Zkuste nechat věci na čas plynout. Ať se jednoduše stanou!

Důležitý je i výkon motoru

Aby vám běžecký pás vydržel dlouho, je nutné také sledovat výkon motoru. U slabších motorů se vám snadno může stát, že při rychlejším běhu začne motor vynechávat a pás se bude sekat, což není jen nekomfortní, ale také nebezpečné. Obecné pravidlo říká, že čím těžší člověk je, tím by měl být pás výkonnější.

Není však dobré dívat se jen na samotný výkon motoru, ale také na to, kdo motor vyrábí, zda jde o značkového nebo neznačkového výrobce. Běháte-li rekreačně, měl by se výkon motoru pohybovat okolo 2HP (HP se používá pro označení koňské síly). Silné motory dosahující až 6HP jsou určené především pro profesionální běžce. 

Promyslete si místo, kam chcete pás umístit

Než si běžecký trenažér pořídíte, zaměřte se i na to, jak se skládá (a zdali vůbec) a jaká je jeho hmotnost. Většina běžeckých pásů je opatřena transportními kolečky, díky kterým se vám pás bude lépe přesouvat. Rovněž je už téměř standardem, že se dá běžecká plocha sklopit nahoru, aby pás zabíral co nejméně místa, nebo aby se snadněji přesunul.

Stabilnější a robustnější běžecké pásy váží okolo padesáti kilogramů, proto si předem dobře rozmyslete, zda je to pro vás únosné. V případě těžších strojů je možná lepší, když mají jedno stabilní místo a nepřesouvají se. Proto raději před koupí pásu zapřemýšlejte, kam chcete běžecký pás umístíte a zdali tam může být umístěný trvale, nebo jenom vždy po dobu cvičení.

Chytré aplikace

Ty lépe vybavené pásy v sobě rovněž mají zabudováno nespočet chytrých aplikací. Trenažér může být vybaven například Bluetooth, různými tréninkovými aplikacemi či bezdrátovou komunikací s hrudními pásy, které měří tepovou frekvenci. 

Pokud si stále nejste jistá tím, že víte, který běžecký pás je pro vás ten nejvhodnější, doporučujeme navštívit několik specializovaných prodejen a nechat si poradit od odborníků. Jak jsme ale zmínili už na začátku, především si nezapomeňte pás vyzkoušet. 

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Cvičení pilates formuje postavu. Pozor však na několik chyb

40 chytrých vychytávek, které vám usnadní život při sportu! Nevěříte?

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Rodinné podnikání je na denním pořádku. Když pracujete s lidmi, s nimiž nežijete v jedné společné domácnosti, ještě to jde. Ale pracovat s partnerem? Být s ním 24 hodin denně? Jde to a vůbec nemusí vzniknout pověstná ponorková nemoc. Jen je třeba dodržovat určité zásady.
I ženy umí zdolat obrovské překážky a nejvyšší hory světa. Jednou takovou je horolezkyně Klára Kolouchová, která stanula na vrcholu Mount Everestu a čerstvě i obávané K2. Její výstup i životní příběh poutavě přiblíží právě vznikající dokument, který připravuje režisérka Jana Počtová.
Ženšen mnohým z nás něco říká, ale přesně definovat, k čemu vlastně slouží, je pro obyčejného laika nadmíru těžké. Přitom ženšen představuje důležitou bylinu, jejíž vlastnosti zná každý zkušený lékárník.
My ženy každý den vyhlížíme návrat partnera, a tak trochu potají doufáme, že nás alespoň jednou za čas překvapí krásnou kytičkou. Květiny milujeme, jsou pro nás symbolem toho, že na nás tomu druhému záleží. Dřív pánové nosili domů květiny pravidelně, dnes je to jiné. Pánové, pokud jste sem tajně zabloudili a hledáte tip, jaké květiny mají ženy rády, čtěte dál!
V dnešní uspěchané době je důležité najít čas na sebe a své blízké. Ať už hledáte novou vůni, kvalitní kosmetiku, nebo produkty pro zdravou výživu, Notino.cz nabízí široký sortiment produktů, které vás zaujmou. Ponořme se do světa krásy a pohodlí, který pro vás máme připravený.
Berete se z velké lásky. Vydrží možná rok, dva, tři. Pak nastane dlouholetá práce, v níž se vztah, který začal adrenalinovou reakcí, musí přerodit do fáze přátelství a spolupráce. Jestliže nezačnete na svém manželství včas tvrdě pracovat, rozpadne se vám pod rukama. Jak se z milenců stanou partneři a přátelé?
Jste zamilovaná a v růžovém oparu si možná ani nepřipouštíte, že byste potřebovali v manželství nějakou smlouvu, která bude řešit vaše finance. Jenže je to tak. Během manželství může nastat mnoho skutečností, které ovlivní vaši finanční situaci. Proto je smlouva o společném či odděleném majetku je dobrým řešením. Říkáme jí předmanželská smlouva.
Letošní podzimní móda je opravdu pestrá a barevná. Vedou úplety, pláštěnky, kožené kabáty, umělé kožešiny, svetry, šaty a sukně, včetně asymetrických.
Vztahy jsou velmi křehká záležitost. Mohou být snadno otřeseny drobnými nedorozuměními či menšími problémy. Jakmile jsou jednou něčím takovým narušeny, je pak velmi těžké do nich vrátit ztracenou důvěru. Záleží-li nám na druhém člověku, snažíme se, aby se vztah zachránil. Pokud je toto i váš případ, tak si přečtěte, jak toho lze docílit.
„Petra je tak úspěšná a krásná. Té se nikdy nevyrovnám.“ „Když půjdu ven v téhle sukni, určitě si o mně moji kolegové řeknou, že nemám vkus.“ „Moje děti mají tak nešikovnou mámu. Vím, že to jiné matky zvládají všechno mnohem lépe.“ Něco vám chybí - a to je sebeláska!
Celulitida, známá také jako pomerančová kůže, je něco, co žádná žena nechce. Bohužel celulitidou trpí jen ženy a to téměř všechny.

Výběr článků

Vlasy jsou pro ženy velice důležité. Zakládáme si na nich, bereme je jako pýchu, o kterou je potřeba se neustále starat. Někdy, i přes veškerou péči, se nevyhneme zničení a roztřepeným konečkům. Jak proti nim bojovat?
Při cestování můžete narazit na takzvané putovní kamínky, které jsou krásné, vkusné, pomalované - tím se liší od ostatních. V Česku jsou doslova fenoménem.
Přemýšlíte nad tím, co za rostlinku si vypěstujete? Nechcete nic extrémně náročného, na druhou stranu požadujete, aby byla přínosná a ku prospěchu? Za zvážení stojí pepřovník, což je rostlina, která vám bude plodit vlastní pepř! A jelikož je pepř součástí prakticky jakéhokoli jídla, určitě stojí právě tato rostlina za vyzkoušení. Otázkou ale zůstává, jak na pěstování pepřovníku? Pojďme si záhadu společně rozlousknout!

Nepřehlédněte

Jak nejlépe překvapit a potěšit svého partnera? Muži to mají o dost jednodušší. Ženy během roku „nenápadně“ naznačují, co by se jim líbilo, a pak to s trochou štěstí najdou pod stromečkem. Ale co vybrat pro manžela, přítele, dědečka nebo strýčka? Většinou mluví o tom, jaké se jim líbí auto, motorka, a že ten obytný vůz za dva miliony by si moc přáli. Nechte je snít dál a překvapte je originálními a designově vychytanými dárky z Tipa.eu.
Banány patří mezi rychlou svačinku, ale také mezi potraviny, které pozitivně ovlivňují nervový systém a zlepšují náladu. V Japonsku na banány nedají dopustit především ženy, protože díky banánům si udržují štíhlou postavu. Už jste slyšeli o banánové dietě?

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek