Středa , 27. 11. 2024

Xenie

Jak správně používat deodorant? Mnoho lidí v tom chybuje

Deodorant nebo antiperspirant? To je oč tu běží! Zejména v létě, kdy se potíme víc, než v jiných ročních obdobích saháme po pomocnících, jež umí s potem bojovat (minimálně bojovat s jeho zápachem). Těmito pomocníky jsou myšleny zmiňované antiperspiranty a deodoranty, mezi nimiž je velký rozdíl, který si lidé bohužel neuvědomují či neumí ho definovat. Vesměs se však sáhne vždy po deodorantu, který navíc používáme špatně. Jak správně deodorant používat?
jak správně používat deodorant
Většina lidí v používání deodorantu chybuje. (foto: 123RF)

04. 05. 2021

Že se člověk potí, to je naprosto přirozené. Pot je zkrátka jedním ze způsobů, jak tělo reguluje tělesnou teplotu. Problém je, že to není nic příjemného. Zejména, když se v podpaží nebo na zádech urodí koláče, umí nám to pořádně setnout sebevědomí. Jak tedy správně používat deodorant?  

Právě proto používáme deodoranty a antiperspiranty. Jsou to zkrátka bojovníci proti tomuto přirozenému jevu.  

Hlavní rozdíl mezi antiperspirantem a deodorantem 

Nabízí se otázka, jaký je hlavní rozdíl mezi antiperspirantem a deodorantem. Jak již bylo nastíněno, jen hrstka lidí umí definovat to, v čem se liší. Zatímco deodoranty omezují zápach, antiperspiranty omezují pocení jako takové. Antiperspiranty mají proto chemické složení (obsahují alkohol), deodoranty jsou k pokožce o něco střídmější. Ani jeden pomocník proti pocení však neumí zabránit pocení úplně. 

Možná právě díky jejich složení používáme spíše deodoranty.  

Jak správně používat deodorant? 

Pokud jste zastáncem klasického deodorantu, nabízí se otázka, jestli používáte deodorant správně. Jen hrstka jedinců totiž ví, jak tohoto pomocníka proti pocení používat, aby měl opravdu vyžadovaný efekt.  

Zatímco většina lidí používá deodorant po ránu, jiní ho používají ihned po sprchování, další těsně před spaním. Kdo ho používá správně?  

Zásady správného používání deodorantu 

Deodorant aplikujte vždy na čistou kůži 

První zásadou správného používání deodorantu je, že se musí nanášet na čistou kůži. V ideálním případě deodorant aplikujte v okamžiku, kdy vyjdete ze sprchy a kdy ze sebe setřete zbylé kapky vody. Díky dodržování této zásadě dojde k proniknutí deodorantu až do pórů a neulpí jenom na povrchu pokožky, kde prakticky nebude účinkovat. 

Nepoužívejte příliš mnoho deodorantu 

Velkou chybou je, když používáte až příliš mnoho deodorantu. Ne nadarmo se říká, že příliš deodorantu škodí. Nadměrná aplikace tohoto pomocníka proti pocení může způsobit nepříjemné vyrážky nebo podráždění kůže. A to povede k tomu, že deodorant nebudete moct nějakou chvíli používat. Není vyloučené, že si kvůli nadměrnému používání kosmetického přípravku na něj vypěstujete alergii.  

K TÉMATU  Potraviny, které pomáhají jako prevence proti rakovině nejrůznějšího typu podle České onkologické společnosti. Jaké množství sníst?

Deodorant aplikujte před spaním 

Aby byl účinek deodorantu opravdu stoprocentní, je dobré jej aplikovat před spaním. V noci totiž tělo odpočívá a tolik se nepotí. Produkt bude mít více času na to, aby pronikl do pórů a už během noci vytvoří optimální vrstvu chránící před zápachem pro další den.  

Nepoužívejte deodorant ve chvíli, kdy se potíte 

Velkou chybou (a plýtváním) je, když deodorant používáte v okamžiku, kdy se potíte. Produkt se totiž nemá, jak na kůži uchytit. Ve chvíli, kdy pociťujete nadměrné pocení, raději zamiřte do sprchy a opláchněte se. Ihned po sprše aplikujte deodorant, který se dostane rovnou do pórů a dalšímu nadměrnému pocení zabrání – respektive zabrání jeho nepříjemnému zápachu, kvůli kterému se většina lidí od člověka odvrací.  

Pamatujte na to, že deodorant není všemocný 

To, jak správně používat deodorant, jsme si již prozradili. Deodorant jako takový však není všemocným nástrojem proti pocení. Rozhodně není na místě si myslet, že díky němu se nemusíte věnovat hygieně jako takové. Tak to zkrátka nefunguje. Deodorant v žádném případě není náhradou sprchy nebo koupele!  

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Mastná pleť. Pomohou vám esenciální oleje! Které jsou vhodné a nezklamou vás?

Proč začít doplňovat kolagen, když se z těla začne ztrácet?

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Včerejší den na Mezinárodním filmovém festivalu Karlovy Vary nabídl bohatý program s filmovými premiérami, setkáními a kulturními událostmi. Herečka Iva Janžurová se představila na premiéře dokumentu Janžurka, která přilákala pozornost filmových nadšenců. Podívejte se na to, co se odehrálo za kulisy jednoho z nejvýznamnějších filmových festivalů ve střední Evropě.
Kromě relaxu mohou pomoci zdokonalit váš mozek, tělo nebo třeba i spánek. Hry na mobil už nejsou jen pro děti, tak neváhejte a zkuste si nějakou spolu.
Stres je nevyhnutelnou součástí života a je nesmírně důležité naučit se jej ovládat. Pokud se mu nedokážeme bránit, může způsobit vážné problémy fyzického i psychického rázu.
A je tady zase víkend a s ním třetí adventní neděle. Astroložka Naďa Šmídová připravila horoskop krásy a duševního zdraví, který vám napoví, co očekávat.
Astroložka Naďa Šmídová přináší horoskop na další pracovní týden. Myslete na své zdraví a zbytečně se nestresujte, nepomůže to ničemu. Na co si dát pozor a co můžete očekávat?
I když se Česká republika opět začíná otvírat veřejnosti, stále jsou mnohá místa zavřená nebo opředená přísnými hygienickými pravidly. I proto se stále řada rodičů ptá, kam vyrazit s dětmi, když mnoha místa jsou stále ještě veřejnosti nepřístupná. Naštěstí pro vás máme několik konkrétních tipů.
Různé alternativní směry výuky jsou v dnešní době stále populárnější. Možná si řeknete, že při pohledu na stav klasického státního školství není divu. Jedním z těchto směrů je Montessori pedagogika, někdy můžeme slyšet mluvit také o Montessoriovské škole. Víte, jak vypadá vzdělávání v takovýchto školách a školkách? Pojďme se podívat na základní principy.
Flirtování je bezesporu jedna z nejžhavějších a zároveň nejzábavnějších věcí, které si můžeme ve vztazích do sytosti užívat. Rozhodně neplatí, že flirt patří jen do seznamovací fáze vztahu, rozhodně lze flirtovat i v dlouhodobém vztahu. Pokud se chystáte na rande, bude se vám flirtování hodit. Poradíme vám, jak se v tom stát mistryní!
Silná intuice, opakující se sny nebo déja vu. To vše jsou údajně známky reinkarnace. Tedy toho, že žijete už "několikátý" život. Znamená to, že se vaše duše vrací znovu v jiné životní formě. Věříte nebo nevěříte?
I když si v době neutichající rýmy myslíme, že se nám nemůže nic horšího stát, existuje celá spousta daleko vážnějších onemocnění, které nám dokážou život obrátit doslova naruby. Jednou z nich je rakovina – nemoc, která je obrovským náporem na psychiku.
Moderní společnost často vytváří obraz ženy, která zvládá všechno – kariéru, rodinu, osobní růst i dokonalý vzhled. Tento koncept „Superženy“ se však může rychle změnit v neudržitelný tlak, který vede k vyčerpání a frustraci. Přijetí přístupu „méně je někdy více“ nabízí jiný pohled: zaměřit se na to, co je skutečně důležité, stanovit si jasné hranice a najít rovnováhu mezi pracovními a osobními prioritami. Tento článek zkoumá, proč opustit ideál dokonalosti a dát přednost udržitelné spokojenosti a efektivitě.
Turistické středisko Jasná je velmi známé, stejně jako mnoho dalších míst v jeho okolí. Dovolená v Nízkých Tatrách na Slovensku ale může být plná jedinečných zážitků z míst, která každý nezná. Poradíme vám, kam vyrazit, abyste nebyli obklopeni obrovskými davy turistů. Díky tomu si užijete dovolenou mnohem více.

Výběr článků

Každá hospodyňka potřebuje troubu, na kterou se může spolehnout. A každá hospodyňka ví, že každá trouba peče jinak, takže je třeba se s ní seznámit. Podle toho je nutné upravit dobu pečení a kolikrát i stupně.
Coca-cola je slazený sycený nápoj hnědé barvy, který dobyl celý svět. Kromě toho, že vám budou doktoři doporučovat ho pít jen výjimečně, se dá využít na celou škálu domácích problémů, se kterými by člověk jinak ztrácel drahocenný čas. Coca-cola je díky své "agresivitě" vyřeší rychle a jednoduše a budete nejspíš překvapeni, kde všude najde svoje uplatnění a s čím pomůže.
Již půl roku se potýkáme s rouškami v různých prostorách. Zatímco někdo v roušce musí trávit jen nezbytný čas například při nákupu, pro jiné se tato povinnost vztahuje na celou pracovní dobu. Pleť pod vlivem vlhka, tepla a nedostatku vzduchu logicky velmi trpí. Objevil se nový problém – jmenuje se maskné. Jak předejít jeho vzniku a jak s ním bojovat, když už se objeví? Poradíme vám.

Nepřehlédněte

Příchod koronavirové krize ukázal, že lidé nemají vytvořený takzvaný hotovostní polštář, respektive finanční rezervu, která by jim zachránila život ve chvíli, kdy by přišli o práci. Čechům zkrátka chybí základní znalosti v oblasti finanční gramotnosti, kterým se měli naučit už v útlém dětském věku. Pokud se pravidla zacházení s penězi nebudou dětem vštěpovat do hlavy už od dětství, v dospělosti starého psa jen stěží novým kouskům naučíme.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek