Středa , 27. 11. 2024

Xenie

Kvalitní spánek: 7 tipů, jak lépe a rychleji usnout

Mít dostatek kvalitního spánku je nesmírně důležité. Díky tomu se vaše tělo cítí lépe a mozek správně funguje. Mnoho z nás má ale s usínáním problém. A nejenom s usínáním, ale i s udržením kvalitního spánku po celou noc. Pokud spíme špatně, negativně to ovlivňuje možnost učení, snižuje kapacitu paměti, máme špatnou náladu a naše emoce jsou negativní. Co tedy pomáhá k lepšímu spánku?
usnout
Spánek je pro naše zdraví zásadní.

15. 07. 2022

Snižte teplotu

Při usínání se mění teplota vašeho těla. To se ochlazuje, když si lehnete, a zahřívá, když vstáváte. Pokud je ve vaší ložnici příliš teplo, můžete mít problém usnout. Nejvhodnější je nastavit termostat na teplotu v rozmezí 15,6-19,0 °C. Samozřejmě nastavení teploty je individuální, takže by si každý měl najít tu nejideálnější právě pro něj.

Urychlit změny tělesné teploty by mohla pomoci také teplá koupel nebo sprcha. Jakmile se vaše tělo následně ochladí, může to vyslat signál mozku, aby šel spát.

Metoda dýchání 4-7-8

Metoda 4-7-8, kterou vyvinul Dr. Andrew Weil, je jednoduchá, ale účinná dechová technika, která podporuje zklidnění a uvolnění před spaním. Vychází z technik ovládání dechu a skládá se z dechového vzorce, který uvolňuje nervový systém. Lze jej praktikovat kdykoli, když pociťujete úzkost nebo stres, nejenom když se snažíte rychleji usnout.

Jak metodu provést?

  1. Nejprve si položte špičku jazyka za horní přední zuby.
  2. Úplně vydechněte ústy a vydejte zvuk „whoosh“.
  3. Zavřete ústa a nadechněte se nosem, přičemž v duchu počítejte do čtyř.
  4. Zadržte dech a v duchu počítejte do 7.
  5. Otevřete ústa a zcela vydechněte, vydejte stejný zvuk a v duchu počítejte do 8.
  6. Tento cyklus opakujte ještě nejméně třikrát.

Rutina

Vaše tělo má svůj vlastní regulační systém zvaný cirkadiánní rytmus. Tyto vnitřní hodiny dávají tělu signál, aby se přes den cítilo čilé, ale v noci ospalé. Je tedy nezbytné, abyste chodili spát a vstávali ve stejnou dobu, což bude vašim vnitřním hodinám pomáhat dodržovat pravidelný časový rozvrh.

únava
Světlo a tma dávají našemu tělu signály.

Jakmile se vaše tělo tomuto rozvrhu přizpůsobí, bude pro něj snazší usínat a probouzet se každý den přibližně ve stejnou dobu. Optimální délka spánku pro dospělé je 7-9 hodin denně.

K TÉMATU  Dýňová semínka: Zamlsejte si zdravě a potěště své tělo

Světlo versus tma

Světlo může ovlivňovat vnitřní hodiny vašeho těla, které regulují spánek a bdění. Nepravidelné vystavení světlu může vést k narušení cirkadiánních rytmů, což ztěžuje usínání a kvalitní spánek. Během dne vystavujete tělo jasnému světlu, které mu říká, aby zůstalo bdělé.

Tma v noci evokuje pocit ospalosti. Zvyšuje totiž produkci melatoninu, hormonu nezbytného pro spánek. Pokud je to možné, používejte zatemňovací závěsy, abyste měli v noci v pokoji tmu.

Cvičení jógy, meditace

Když jsou lidé ve stresu, mají tendenci obtížně usínat. Jóga a meditace jsou nástroje, které pomáhají zklidnit mysl a uvolnit tělo. Navíc bylo prokázáno, že zlepšují spánek. Jóga podporuje cvičení dechových vzorců a pohybů těla, které uvolňují stres a napětí nahromaděné v těle.

Meditace může zvýšit hladinu melatoninu a napomoci mozku dosáhnout specifického stavu, ve kterém se snadno usíná.

Praktikování těchto technik vám může pomoci dobře si odpočinout a probudit se plní energie.

Poslech relaxační hudby

Hudba může výrazně zkvalitnit spánek. Lze ji dokonce použít ke zlepšení chronických poruch, jako je nespavost. Poslech meditační hudby zkrátí dobu potřebnou k usnutí a urychlí nástup spánku. Určitě si najdete hudbu, která se vám nejvíce líbí – nemusí to být jenom relaxační hudba ale třeba i zvuky, jako je šumění moře či zvuky lesa.

poslech
Poslech relaxační hudby pomáhá rychleji usnout.

Cvičení během dne

Fyzická aktivita je často považována za prospěšnou pro zdravý spánek. Cvičení může prodloužit délku a kvalitu spánku tím, že zvyšuje produkci serotoninu v mozku a snižuje hladinu kortizolu, což je stresový hormon. Je však důležité udržovat středně intenzivní cvičení a nepřehánět to. Nadměrný trénink naopak kvalitu spánku snižuje.

Rozhodující je také denní doba, kdy cvičíte. Pro podporu kvalitnějšího spánku je lepší cvičit brzy ráno než později během dne.

K TÉMATU  Hyperhidróza: Nadměrné pocení bere sebevědomí. Jak se ho zbavit

Nejvhodnější aktivity pro podporu spánku jsou:

  • běh
  • pěší turistika
  • jízda na kole
  • tenis
  • plavání

A jak se spí vám? Máte své osvědčené metody, které vám pomáhají rychleji a lépe usnout?

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Kvalitní spánek jako předpoklad pevného zdraví? Dopomůžou vám k němu i rolety

Ložnice podle feng-šuej. Vytvořte si oázu pro klidný spánek

Zdroje článku:
www.amerisleep.com, www.nhs.uk
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Spousta lidí si čas od času zpříjemní potemnělé večery tím, že zapálí vonné svíčky. Patříte k nim i vy? V tom případě je dobré se seznámit s riziky, které tato záliba přináší. Čemu všemu jdete naproti s každým zažehnutým plamínkem?
Nemoci si nevybírají člověka podle toho, odkud pochází ani kolik má peněz. Některé nemoci jsou ovšem typické pro ženy a jiné pro muže. Naše těla a biologie se hodně liší. Samozřejmě některé z těchto onemocnění mohou mít také muži, ale ženy k nim mají mnohem větší sklony. Dnes se podíváme, co vás jako ženu může postihnout.
Léto, období jako stvořené k seznamování a flirtování. Není divu, že se lidem zapalují lýtka a potěšení hledají v náruči nové lásky. Jenomže po prvotní zamilovanosti přichází na scénu něco vážnějšího. Muži a ženy se navzájem oťukávají a zjišťují, že ne vždy se k sobě hodí.
Jaro nám klepe na dveře a s ním i módní trendy tohoto roku. Péřové bundy zanedlouho přemístíme do hloubky skříní, naopak vytáhneme lehčí bundičky, které nebude třeba zapínat až ke krku. Abyste však letos okouzlili nejen muže, ale i zástupkyně něžného pohlaví, které jsou na módu často vysazené, zakomponujte do své stávající sbírky vzory. Právě jim se na jaře bude přikládat velký důraz.
S výskytem a rychlým šířením koronaviru po celém světě jsme byli bohužel dohnáni k různým opatřením, aby se nákaze zabránilo. Jedním z nich je karanténa.
Pokud ani nevíte, co to je, nemusíte si s tím vůbec lámat hlavu. Pravdou totiž je, že cascara byla ještě donedávna v celé Evropské unii zakázaná, respektive bylo zakázáno ji prodávat. Přitom jde o velmi zajímavou surovinu, která se používá nejenom při přípravě nápojů, ale například také moučníků.
Spánek je komplexní proces (přesněji několik různých procesů), který se nám i po mnohaletém zkoumání nepodařilo zcela probádat. Co však bezpečně víme, je to, že jeho kvalita významně ovlivňuje celkový stav organismu. Zarážející je, že podle statistik zhruba třetina populace čelí problémům s usínáním. U deseti procent jde o potíže dlouhodobé, jež se mohou nepěkně podepsat na zdraví. Je to i váš případ a hledáte klíč k rychlejšímu usínání a potažmo klidnějšímu spánku? Máme pro vás hned několik doporučení a tip na „must have“ interiérový prvek.
S příchodem chladných dní naše pleť potřebuje výživu. K tomu vám dopomohou domácí pleťové masky, které si vyrobíte z ingrediencí, co máte běžně v kuchyni.
Slýcháme, že dodržování pravidelného pitného režimu je důležité hlavně v létě. Ale to je omyl, pitný režim by se měl dodržovat i teď na podzim a místo sladkých čajů bychom měli sáhnout spíše bylinných anebo – a to je ještě lepší po čisté vodě.
Asi každá žena má v šuplíku mezi ponožkami schované i silonky. Nosíme je k sukním i šatům, jejich stinnou stránkou je ale fakt, že stačí drobné zatrhnutí nehtem a silonky rázem "zdobí" dlouhé očko. Ještě než zničené silonky vyhodíte do koše, můžete je v domácnosti využít.
Hněv, strach, zklamání. Nepříjemné emoce, které prožívá každý. A každý na ně reaguje trochu jinak. Jak to udělat, abyste se v náročných situacích nenechaly vykolejit a co nejrychleji našly ztracenou rovnováhu?

Výběr článků

Nejvyšší čas promyslet letní dovolenou. Přinášíme vám tipy na ty nejkrásnější evropské ostrovy, kde prožijete nejenom chvíle klidu a relaxace, ale hlavně poznáte nová a neotřelá místa. Ke všemu se na většinu ostrovů dostanete z České republiky i po vlastní ose, tedy autem a trajektem.
Nadměrné pocení se týká mnohých z nás, a to zdaleka nejenom v létě. Jde o onemocnění zvané hyperhidróza a údajně jí trpí 4 % světové populace. Jak se proti ní dá bojovat a je vůbec léčitelná?
Uskladnění vína musí mít nějaký pořádek. O ten se postarají stojany na víno a vinotéky, které jsou praktickým i designovým doplňkem interiéru. Materiálem číslo jedna je dřevo, ale kromě toho opravovaného dolehl i sem trend palet. Opravdovou chloubou domu je potom vinný sklípek do spirály se vstupem rovnou z kuchyně nebo jídelny.

Nepřehlédněte

S příchodem vánočního období se nevyhnutelně mění nejen atmosféra domova, ale i pracovní prostředí. Jak zvládnout Vánoce v práci bez ztráty pohody a efektivity? Dnešní článek se věnuje právě této otázce a přináší pět praktických rad, jak skloubit vánoční radost s pracovními povinnostmi. Ať už jste zaměstnanec nebo vedoucí týmu, naše tipy vám pomohou vytvořit vánoční atmosféru v práci, která zlepší náladu a přispěje k dobrému týmovému duchu.
Že nám po probdělé noci nebývá úplně fajn, víme zřejmě všichni. Když se takových nocí zopakuje hned několik, naše energie během dne rapidně klesá. To však není jediným nepříjemným efektem nedostatku spánku. Tento stav se na našem těle odráží v mnoha ohledech.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek