Pondělí , 25. 11. 2024

Kateřina

Jak předcházet rakovině? Není to jen o sportu a stravě

I když si v době neutichající rýmy myslíme, že se nám nemůže nic horšího stát, existuje celá spousta daleko vážnějších onemocnění, které nám dokážou život obrátit doslova naruby. Jednou z nich je rakovina – nemoc, která je obrovským náporem na psychiku.
jak předcházet rakovině
Rakovina je onemocnění, kterému lze předcházet. (Foto: 123RF)

12. 07. 2021

Říká se, že rakovina dřímá v každém z nás. Zatímco někomu se projeví, jiný má to štěstí, že se mu neprobudí. I když mluvíme o opravdu závažném a život beroucím onemocnění, lze s ní něco dělat a lze nad ní boj vyhrát. Stačí, když dojde k včasnému zahájení léčby. Ještě lepší by však bylo, kdybychom věděli, jak rakovině předcházet. Ale i to si prozradíme! 

Co je to rakovina? 

Nejdříve si však rakovinu jako takovou pojďme definovat. Mluvíme o nádorovém onemocnění, které vzniká náhlým růstem a rychlým dělením buněk vlastního těla. Nádory mohou vzniknout jak v tkáních těla, tak na místech, kde přirozeně dochází k rychlému množení buněk. Těmito místy se myslí například dýchací cesty, trávicí trakt nebo prsa či vaječníky, kde se stimulují hormony.  

Rakovina nevzniká ze dne na den. Důvodem jejího vzniku je obrovské nahromadění různých faktorů, které oslabují imunitu, který najednou přestane zcela fungovat. Jak již bylo zmíněno, šanci na vyléčení rakoviny zvyšuje včasná léčba. Bohužel k odhalení nemoci dochází velmi pozdě, což vede k tak vysokému počtu úmrtí.  

Na nemoc mohou zlozvyky i genetika 

Stejně jako řada jiných nemocí, i na vzniku rakoviny má velký podíl genetika. Bylo by mylné se domnívat, že genetika nemá na vzniku onemocnění svůj podíl. Ale není tomu vždycky tak. Do vínku nebezpečnému nádorovému onemocnění přispíváme sami, a to nezdravým životním stylem.  

Problémem je například obezita nebo kouření, také požívání alkoholu či nezdravá strava, kterou se prakticky denně “ládujeme”. I když v mládí na naše zlozvyky tolik netrpíme, je velká pravděpodobnost, že v šedesáti nám onemocnění odhaleno bude.  

Jak předcházet rakovině? 

Pokud se onemocnění obáváte, respektive pokud se mu chcete vyhnout, vydejte se s ní už nyní do boje. Stačí si osvojit jen několik zvyků, které z nás kus neukrojí, ale naopak sníží riziko vzniku nádorového onemocnění.  

K TÉMATU  Ze života: Jak jsem musela na biopsii prsu

Přejděte na zdravý životní styl 

Jednou z možností je přechod na zdravý životní styl. Zbavte se kouření (tabák v jakékoli formě ubližuje). Stejně tak proměňte svůj domov za zcela nekuřácký – odepřete kouření přístup zejména do pracovního prostředí.  

Kromě jiného se začněte hýbat. Již bylo zmíněno, že obezita se na vzniku rakoviny podílí. Když snížíte svou tělesnou hmotnost, rázem snížíte i riziko vzniku nebezpečného onemocnění.  

V souvislosti se zdravým životním stylem se pojí také přechod na zdravou stravu. Neustálá konzumace fastfoodů patří ke zdraví škodlivým návykům, s nimiž je dobré zatočit zavčasu. Jíst by se mělo hlavně hodně celozrnných výrobků, luštěnin a ovoce a zeleniny. Omezte konzumaci vysoce kalorických potravin plných cukru i škodlivého tuku.  

Vyhněte se také průmyslově upravenému masu, červenému masu nebo sladkým nápojům.  

Pozor na alkohol 

I když se neustále mluví o tom, jak je pitný režim důležitý, nejsou tekutiny jako tekutiny. Omezte pití alkoholu, v ideálním případě se mu zcela vyhýbejte.  

Chraňte se před rakovinotvornými látkami 

V mnoha zaměstnáních člověk může přijít do styku s rakovinotvornými látkami. Abyste onemocnění předcházeli, vyvarujte se jim. Vždy proto pracujte v souladu se zdravotními a bezpečnostními pokyny. 

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Prevít jménem rakovina. Kdo z celebrit s ní bojuje?

Rakovina prsu: nalezená bulka není jediným příznakem, že jste nemocná. Jak rozpoznat nemoc včas

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Nebaví vás hlídat si kalorie a přemýšlet nad vším, co sníte? Obědů z restaurace už máte dost a chtělo by to lehčí a zdravější změnu? Vyzkoušejte naše tři tipy na zdravý oběd přímo ze supermarketu.
Když se podíváte do ledničky u svých rodičů nebo u známých, možná vás překvapí, že tam dávají i potraviny, které vy uchováváte jinde. Víte však, co je tedy správné, a jaké potraviny bychom do lednice opravdu dávat neměli?
Naučte se, jak stanovit zdravé hranice ve vašem vztahu. Tento průvodce vám ukáže, jak hranice pomáhají udržet vzájemný respekt a porozumění, a jsou základem pro dlouhotrvající a šťastný vztah.
Špatný odhad, spěch anebo úplně nová sůl, to jsou důvody, kdy nejčastěji přesolíme jídlo a ruku na srdce, stalo se nám to asi všem. Než vyhodíte jídlo do koše přečtěte si těchto našich 5 rad, jak pokrm zachránit.
Jde na vás nachlazení a potřebujete se ho rychle zbavit? Přepadla vás velká rýma, pociťujete bolest hlavy a cítíte se slabí? V dnešním článku vám prozradím, jak z toho vyváznout co nejrychleji! Zároveň vám povím, jak tomu předejít. Takže pokračujte ve čtení, abyste se dozvěděli informace, které vám budou přínosné.
V minulých dnech panovalo i na horách teplé, až jarní počasí. V nižších polohách a na jižních svazích taje sníh. Na sjezdovkách je ráno přimrzlý, odpoledne měkne nebo se mění v krupici. Kam tedy vyrazit lyžovat? Zde jsou tipy na některá zimní střediska.
Sice jsou tenisky nejoblíbenější obuví, ovšem v zimě, kdy teploty padají pod bod mrazu, by nám v nich umrzla noha. Proto si pořizujeme boty zimní, které nás dokážou před nízkými hodnotami na teploměru ochránit. Velmi oblíbené jsou semišové zimní boty, které i skvěle vypadají. Tedy pokud jsou čisté a umíte o ně pečovat! V opačném případě žádnou parádu neudělají.
Mšice jsou jedním z nejnebezpečnějších a nejškodlivějších druhů hmyzu. Jednak zabíjejí naše milé rostliny, ale i vůbec myšlenka, že máme v domácnosti parazita, není vůbec líbivá. Pokud se něco takového tedy stane, jak s tím bojovat? Co proti mšicím obecně platí a jak se jejich nastěhování do našeho domu vyhnout?
Pocity štěstí a spokojenosti v životě jsou nesmírně důležité. Jak jich ale docílit a dlouhodobě si je udržet? Možná máte pocit, že je to obrovská alchymie, se kterou si nevíte rady. Nejspíše si myslíte, že ve hře je celá řada faktorů a mnoho z nich dokážete ovlivnit jenom z části – například vztahy v rodině, v práci… Ve skutečnosti toho ale máte v rukou hodně. Velkou pomoc vám nabízí hormon dopamin a jeho hladinu ve svém těle můžete ovlivnit více, než sami tušíte. Jak na to?
Strečink je jednoznačně nezbytnou součástí jakéhokoli tréninku či cvičení. Pomáhá zvyšovat flexibilitu a rozšiřovat možnosti pohybu těla. Správně byste měli strečink provádět jak před, tak i po cvičení. Před tréninkem je třeba tělo trochu prohřát a připravit na zátěž, aby nedošlo ke svalovým křečím. Po cvičení musíte zase svaly trochu zklidnit. A právě to dokáže správný strečink.
Pokud se chystáte na pohovor, mohou se vás zeptat, jaký si představujete měsíční plat. Odpoví jim to na skrytý dotaz, jak si ceníte svých znalostí a vědomostí. Jestliže pracujete na živnostenský list, často navrhujete klientovi cenu za svou práci, výrobek, službu. Podívejte se kolem sebe a nebojte se říct si o peníze.
Poruchy příjmu potravy se nestarají o to, kolik peněz vyděláváte nebo jaký máte společenský status. Kdokoli, a to od princezny po chudáka, se může stát obětí mentálního onemocnění jménem bulimie, které mění a ohrožuje život. A celebrity pochopitelně nejsou výjimkou. Některé z nich málem zemřely!

Výběr článků

Život není pokaždé procházka růžovým sadem a občas nastávají situace, do kterých se nikdo z nás nehrne. Hádka nebo nepříjemné životní situace, do kterých se dostaneme se sourozenci, pak obzvláště bolí.
Diamanty jsou věčné, ale někdy zkrátka přijde čas pro něco barevného, svěžího, šťavnatého. A přesně to splňuje olivín neboli peridot. Často hrál v minulosti druhé housle. Však měl také v kategorii zelených drahokamů velkou konkurenci, a to především v podobě smaragdu. S tím byl také běžně zaměňován. Dokonce se proslýchá, že zelené kameny v Kleopatřině slavné sbírce nebyly smaragdy, ale právě olivíny. Nyní se zdá, že se vše obrací, olivín vystoupil ze stínu a začíná být ceněný pro své jedinečné kvality.
Čas prázdnin a dovolených je přímo balzámem pro duši i pro tělo. Ne už tak pro pleť - sluneční paprsky, UV záření, horko, slaná a chlorovaná voda můžou pleť hodně dehydratovat. Víme, jak vypadat skvěle celé toto období. Klíčovým pomocníkem jsou pleťové masky.

Nepřehlédněte

Všichni jsme někdy v životě emocionálně vyčerpaní. Je normální zažít předávkování jednou nebo druhou emocí a vypořádat se s jejich těžkostí a bojem. A pouze prostřednictvím této zkušenosti můžeme skutečně vidět krásu života. Ale když se emoční vyčerpání promění v neustálý zážitek negativních emocí, už to není zdravé.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek