Rostlina je nazývána mnoha jmény
Jak pěstovat tchynin jazyk? Vlastním názvem Tenura je známá většinou pod jménem tchynin jazyk, můžete ale najít také pojmenování ďáblův jazyk nebo hadí rostlina. Tato jména nese zejména díky svému tvaru, kdy její šlahouny připomínají hada nebo oblé tvary jazyku.
Tato ošklivá pojmenování však neradi slyší v Číně, kde se naopak rostlina uctívá. Podle čínských tradic je tenura rostlinou hojnosti, dlouhověkosti a krásy, přináší majiteli mnoho zdraví, síly i kreativity.
Proč je tenura tak oblíbená?
Tchynin jazyk se těší své oblíbenosti díky lehké péči při pěstování i kvůli dlouhověkosti pokojové rostliny. Díky svým skvělým vlastnostem, které čistí vzduch v místnosti, se hodí do obývacích pokojů nebo ložnic.
Tenura není vhodná do rodin s dětmi
Pozor však na možné nebezpečí, které doprovází pěstování tenury. Všechny odrůdy této oblíbené pokojové rostliny jsou jedovaté. Proto ji nepořizujte nebo ji dejte do dostatečné vzdálenosti, pokud ve vaší domácnosti pobíhají malé děti nebo domácí mazlíčci. Kvůli možné otravě by mohlo nastat vysoké nebezpečí.
Kam je vhodné umístit tenuru?
Tenura je nenáročná rostlina, která zvládne jakékoliv místo ve vaší domácnosti. Nevadí jí dokonce ani menší průvan, a tak je vhodné umístění i na chodby nebo do předsíně. Dobře se jí bude dařit také v klasických pokojích, zejména v jídelně, ložnici nebo obývacím pokoji.
Nejlépe bude této rostlině vyhovovat západní část vaší domácnosti. Nevadí jí přímé sluneční záření, ani stálý stín. Optimální pokojové teplota je pro tchynin jazyk mezi 15 až 25 °C. Co se týče zálivky, nemusíte často na péči o rostlinu myslet. Pokojová rostlina má ráda sucho, a tak hojná zálivka jí akorát škodí. Pokud je rostlina zalitá moc, brzy mohou chytit kořeny plíseň a hnijí spolu s celou rostlinou.
Vláha pro tchynin jazyk nesmí být příliš velká
Zalévání stačí jednou za čtrnáct dní, není nutné zalévat vícekrát. Četnost vláhy je velmi podobná pěstování kaktusů. V zimních měsících můžete pravidelnost zalévání prodloužit až na interval jednou za tři týdny, vůbec to rostlině neuškodí. Nezalévejte rostlinu do středu kořenů, můžete kropáčkem do zeminy nalít vodu jen v malém množství, kořeny si ji samy z půdy vytáhnou.
Jak tchynin jazyk přesazovat?
Pro vysazování nebo přesazování květin nepotřebujete příliš hluboké květníky, stačí jen dostatečně široké nebo s velkým průměrem. Kořeny jsou totiž mělké a nepotřebují kořenit příliš hluboko. Pro přesazování je vhodné jarní období, díky tomu se lépe aklimatizuje v nové půdě. Ta nemusí být příliš bohatá na hnojivo.
Pokud chcete zařídit pro rostlinu optimální prostředí, pak smíchejte půdu rašeliny, klasické hlíny a písku, můžete přidat trochu drnovky. Jestliže řešíte pH své zeminy pro rostliny, pak by se mělo pohybovat kolem hodnoty 6.
Na dno květináče nasypte keramzit
Při přesazování tenury je vhodné vysypat dno květináče drobnými kamínky nebo keramzitem, díky této vrstvě se zbavíte veškeré nadbytečné vláhy a zabráníte tak uhynutí kořenů. Do přesazování se nemusíte pouštět pravidelně každý rok, stačí jen sledovat, zda je velikost květináče pro vaši rostlinu dostatečná.
Množení za pomoci oddenků je velmi jednoduché
Pokud chcete rozmnožit tenuru a mít tak mnohem více krásných a moderních rostlin ve vaší domácnosti, pak je množení velmi jednoduché. Odstraňte z květiny jeden oddenek a podélně ho řízněte na pět tenkých proužků. Nechte je na chvíli odpočinout v teple, a po pár hodinách je rozřízněte na spodní straně proužku.
Touto stranou je namočte do sklenice s vodou a počkejte asi třicet dnů, než pustí své kořeny. Díky nim můžete po měsíci klasicky vysadit nové rostliny a těšit se jejich dlouhověkému životu.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT
Naučte se pěstovat pepřovník: rostlinu a zároveň populární koření