Pondělí , 25. 11. 2024

Kateřina

Hyperandrogenismus: Když máte víc mužských hormonů, než je zdrávo

Aby tělo fungovalo správně, je zapotřebí mít vyvážené množství ženských i mužských hormonů. Zkrátka od všeho tak akorát. Každý takový výkyv - nedostatek, nebo naopak nadbytek jednotlivých hormonů, dokáže ženám způsobit značné problémy. A o jednom z nich se právě nyní pobavíme.
hyperandrogenismus
Základem rovnováhy je od všeho trochu.

13. 06. 2022

13. 06. 2022

Nazývá se hyperandrogenismus a je to zjednodušeně stav, kdy se u žen vyskytuje více androgenů, než je přirozené. Následkem toho se takové onemocnění dá titulovat jako zloděj ženské krásy i plodnosti. Pojďme pod jeho pokličku nahlédnout o něco víc.

Hormony v našem těle

Ženské i mužské tělo se v mnoha ohledech odlišuje, a jinak tomu není ani v případě množství jednotlivých hormonů. A zatímco u žen dominuje především estrogen a progesteron, u mužů je to naopak testosteron.

Nutně to ale neznamená, že testosteron v ženském těle představuje něco špatného. Naopak, v rozumné míře je značně důležitý pro hormonální rovnováhu. Jenže čeho je moc, toho je příliš. Jakmile množství androgenů stoupne nad určitou mez, prokazatelně se tím ozvou určité problémy. Ženy tak mohou na těle spatřovat mužské znaky, zlobit je může také průběh menstruačního cyklu. A přesně tak (a nejen tak) se projevuje i hyperandrogenismus, který je však už samostatným onemocněním. U něžného pohlaví se objevuje zejména v reprodukčním období a kromě estetické stránky může nadělat značnou paseku i v dalších oblastech.

Jak se projevuje hyperandrogenismus?

Nadmíra androgenů v podání hyperandrogenismu se může projevovat hned několika způsoby. A zatímco některé ženy to odhalí až ve chvíli, kdy náhodně absolvují laboratorní testy, jiné ženy na sobě poznají, že je něco tak trochu jinak.

Vůbec nejčastěji se hyperandrogenismus projevuje zvětšeným růstem tmavých chloupků v oblasti tváře, hrudníku, zkrátka v oblastech, kde u žen chlupy nemají co dělat. Časté jsou také větší sklony k akné, hrubnutí hlasu nebo třeba vypadávání a řídnutí vlasů. Velké změny mohou nastat také v případě menstruačního a ovulačního cyklu. Pokud totiž hodnota androgenů začíná převyšovat únosnou mez, logicky tím mizí celková pravidelnost měsíčků, které se mohou vytrácet nebo zcela vymizet. Je tedy zřejmé, že hyperandrogenismus ovlivňuje tělo nejen navenek, ale negativně působí také na vnitřní orgány, které se potom vychýlí ze své rovnováhy.

K TÉMATU  Osteodynamika: Jedinečná metoda, která vás srovná

Hyperandrogenismus bývá důvodem neplodnosti

Samostatnou kapitolou je problematika neplodnosti, se kterou úzce souvisí právě také hyperandrogenismus. Ten totiž blokuje přirozené procesy v těle, proto často dochází k anovulačním cyklům nebo k úplnému vymizení ovulace. Vlivem toho pak nemůže ani dojít k uvolnění vajíčka a následnému oplodnění.

rovnováha
Když je vaše tělo v rovnováze, může také přirozeně a správně fungovat.

Ženy s hyperandrogenismem kromě toho bojují také s nepravidelnou menstruací, která může mít řadu rozličných podob – může být slabá, přicházet občasně anebo vůbec. A další problém je na světě. Bez zdravé menstruace nevznikají vhodné podmínky pro nidaci. Nevytváří se totiž bohatá děložní výstelka, která je základem pro zahnízdění vajíčka. Naštěstí i takový stav je léčitelný, jen je třeba vědět, že s hyperandrogenismem to bude o něco složitější.

Proč se hyperandrogenismus objevuje?

Důvodů může být hned celá řada, přičemž někdy je hyperandrogenismus dočasným následkem krátkodobého výkyvu, ke kterému může dojít vlivem řady okolností – nadmíry stresu, určitého onemocnění nebo na základě nově nasazených léků. Pokud ale hladiny androgenů vystřelí nahoru a drží se tam delší dobu, už se skutečně jedná o diagnózu, u které je třeba pátrat po příčinách. Mezi ně řadíme:

  • Inzulínová rezistence nebo diabates druhého typu – bylo prokázané, že největší pravděpodobnost vzniku hyperandrogenismu mají ženy, které se léčí s cukrovkou nebo k ní mají predispozice.
  • PCOS – i syndrom polycystickým ovárií jde ruku v ruce s nadmírou androgenů. Pokud se tedy objeví jedno onemocnění, je vysoká pravděpodobnost, že budete trpět i tím druhým.
  • Nadváha až obezita – studie zjistily, že také nadváha až obezita stojí za vznikem hyperandrogenismu. V mnoha případech pak po zhubnutí dochází k vyrovnání hormonálních hladin.
  • Léky – rovněž dlouhodobě užívané léky mohou způsobit vedlejší účinky ve smyslu přemíry androgenů. Jedná se však jen o dočasný stav, který se upraví po jejich vysazení.
K TÉMATU  Horoskop krásy a duševního zdraví na víkend 15. - 16. 12. 2018. Vyhýbejte se chemikáliím a tvrdému alkoholu. Pozor i na oči!

Jak se hyperandrogenismus léčí?

Pokud hyperandrogenismus působí značné problémy, zpravidla jako první lékaři sáhnou po hormonální terapii, jejímž cílem je zkrotit řádění rozladěných androgenů. V mnoha případech se však neléčí pouze a jenom nadbytek androgenů, ale lékaři se zaměřují na jejich původce. Pokud tedy trpíte třeba PCOS, bude nutné zaměřit se na jeho řešení, poněvadž jeho vedlejším příznakem je právě hyperandrogenismus.

Pokud ale pravá příčina není známá, a přesto vás nadbytek androgenů trápí, není od věci vyzkoušet i sílu přírody. Mezi bylinkami totiž najdeme i takové kádry, které si poradí se srovnáním hormonálních hladin. Řadíme sem například peruánskou macu, kontryhel, drmek obecný a mnoho dalších. Kromě toho, že zkrotí samotné androgeny, dokážou pomoct také s obnovou menstruačního a ovulačního cyklu a usnadnit tak cestu za miminkem.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Co je to hormonální dieta a jedná se o efektivní řešení nadváhy?

Barva menstruace: Co prozradí o vašem zdraví?

Zdroje článku:
https://dermnetnz.org/topics/hyperandrogenism
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Postavte dětem pokojíček podle jejich přání. Prodávají se sice připravené sestavy pro děti, ale nic vám nebrání popustit uzdu fantazii a vytvořit bláznivý a originální dětský pokoj. Jen s přibývajícím věkem budou nutné další úpravy, ale zatím jim můžete stvořit vlastní svět.
Potřebujete se uklidnit nebo zahnat stres? Ano, můžete si jít zaběhat, ale komu by se chtělo běhat v tom mrazivém vichru venku. Spíše vsaďte na bylinku, která oslní nejen svou vůní, ale i na pohled.
Jsou krásné, slavné a úspěšné. Rády na sociálních sítích prezentují nejen svá dokonalá těla, ale i pohádkové životy plné luxusu a pozlátka. A pak je tu ona. Celeste Barber, která dokáže svým osobitým humorem pobavit, zaujmout i ty největší suchary a trochu ty slavné panenky shodit zpátky na zem!
Koronavirus decimuje naši populaci ve velkém. Denně se zveřejňují statistiky nakažených, vyléčených i těch, kteří svůj boj prohráli. Kromě jeho negativních dopadů na tělo se také stále častěji mluví o vlivu na psychiku. Čím déle pandemie a s ní spojené zákazy platí, tím více lidí upadá do deprese a zažívá stavy úzkosti.
Trápí vás otlačené prsty nebo puchýř na patě, když strávíte večer v lodičkách? Potí se vám v botě chodidla? Tyhle vychytávky vám poradí, jak na to. I ponožky se dají chytře schovat do jakékoli obuvi. Ale využít se dají i úplně jinak. Inspirujte se jednoduchými nápady, které ušetří vaše chodidla!
Jak vyšroubovat prasklou žárovku nebo čím vyčistit varnou konvici od usazenin? To a mnoho dalšího se dozvíte ve videu. Vše zvládnete do pěti minut!
Intrauterinní inseminace (IUI) je prvním krokem asistované reprodukce pro páry, kterým se nedaří počít. Obvykle se provádí zhruba po roce, kdy se nedaří během nechráněného pohlavního styku zplodit potomka. Jedná se o základní a neinvazivní metodu, jak otěhotnět. Hlavní princip spočívá v tom, že je spermiím zjednodušena a zkrácena cesta k vajíčku jejich přímou aplikací přímo do dělohy. IUI se provádí na reprodukčních klinikách a nabízí ho také gynekologie Gynem.
Myslíte si, že jste potkala toho pravého, ale okolí je z vašeho vztahu rozpačité. Je starší o více než 20 let? Je mladší o více než 10 let? Člověk by řekl, že v dnešní společnosti se věkový rozdíl nepočítá. Zdaleka to není pravda. A většinou jsou to ženy, které věkový rozdíl řeší podstatně víc, než muži.
Sváteční výzdobu milujeme a nápadů na nové prvky není nikdy dost. Vánoční dekorace z recyklovaných materiálů snadno vyrobíte z toho, co máte doma po ruce. Tyhle roztomilé kousky jsou jako stvořené pro spolupráci s dětmi. Inspirujte se pro své vlastní nápady!
Po patnácti letech manželství jsem se rozváděla a myslela jsem si, že začnu nový život. Jenže mé dvě děti se nedokázaly s rozpadem rodiny smířit – a mně to nedalo spát. I když jsem vlastně nechtěla, podlehla jsem, a nakonec jsem se k bývalému muži vrátila. Nyní jsou děti šťastné, manžel spokojený, ale já vím, že to není ono. Navíc jsem zjistila něco, co mi situaci ještě více zkomplikovalo.
Rakovina je druhou z nejčastějších příčin úmrtí. Odborníci se shodují na tom, že má mnoho původců, jako je dědičnost, stres, kouření, životní prostředí a další vnější vlivy. A až ze třetiny příčin považují nesprávné stravování. Vhodnou skladbou jídla tak můžete hodně ovlivnit a zachránit. Známe potraviny, které fungují jako prevence proti této zákeřné nemoci!

Výběr článků

I když se loňské léto neslo v poměrně propršeném duchu a člověk si víc užil dešťů než sluníčka, stejně nás to z úsporného hlediska příliš nespasilo. Respektive to nespasilo ty, kteří dešťovou vodu nechytali a nadále z ní netěžili. Jejich spotřeba vody byla stejně vysoká jako každý rok, ovšem ti aktivnější se těšili z rapidní úspory.
Umělá inteligence je tu s námi už pěknou řadu let. Na své výsluní se však dostala až po listopadu roku 2022, kdy vznikl pokročilý chatbot, který se dokáže sám učit. Od té doby tato šikovná pomůcka mění svět podnikání i vzdělání. Jak pomůže i vám?
Jsou muži a ženy z různých planet? Ano, mezi námi je velký rozdíl! Jak vypadá vaše ranní rutina, postoj k životu nebo jak reagujete na různé situace? A jak na stejné situace reaguje váš mužský protějšek? Podívejte se na hlavní rozdíly mezi námi a muži. Tyhle úsměvné příhody ze života vám budou povědomé!

Nepřehlédněte

Osmadvacetiletá Zoraya ter Beeková, která bojuje s těžkými depresemi a hraniční poruchou osobnosti, se rozhodla pro eutanazii. Přes svůj mladý věk a fyzické zdraví jí lékaři sdělili, že její psychický stav se již nezlepší. Podle Daily Mail podstoupí tento krok již na začátku května.
Jak už název “ugly shoes” napovídá, tyto boty nejsou na první pohled žádnými krasavci. Přesto si je módní svět zamiloval a už několik sezón vévodí žebříčkům největších trendů. V čem tkví jejich kouzlo a proč si je vůbec lidé pořizují, když jsou vlastně ošklivé?

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek