Úterý , 08. 04. 2025

Ema

Hyperaktivní močák: Co dělat, když už zase musíte?

Sotva jste se vrátili ze záchodu a už je to zase tady. Musíte si znovu a naprosto neodkladně odskočit na malou. Máte totiž pocit, že váš močový měchýř každou chvíli praskne nebo že zkrátka nedojdete na toaletu včas. Ve výsledku ale dost často zjistíte, že co se objemu týče, jakoby to bylo mnoho povyku pro nic. Poznáváte se v tom?
hyperaktivní
Hyperaktivní močový měchýř může mít řadu příčin.

29. 06. 2022

29. 06. 2022

Pak vás s největší pravděpodobností trápí hyperaktivní močový měchýř, což je velká nepříjemnost, která komplikuje život spoustě ženám. Jak si s takovým problémem poradit? Mrkněte, co v tom vězí a jak svůj močák opětovně hodit do klidu.

Kolikrát je to ještě v normě?

Ještě než se mrkneme na hyperaktivní močový měchýř jako takový, je dobré si říct, že množství moči se samozřejmě vždy odvíjí od množství vypitých tekutin. Je proto přirozené, že čím více tekutin do sebe dostanete, tím častěji budete chodit i na malou.

Obecné tabulky říkají, že zdravý člověk by měl chodit močit přibližně 7-8x denně za předpokladu průměrného příjmu tekutin. I to je ale poněkud zavádějící. Čím těžší člověk, tím větší nároky na pitný režim, a tím pádem větší počet návštěv toalet.

Kdo tedy zvládne za den vypít tři litry a cítí se dobře, není nic neobvyklého na tom, že si přes den odskočí o něco častěji. Neznamená to tedy, že pokud chodíte na malou vícekrát, než je dané nějakými průměry, musí za tím zákonitě stát hyperaktivní močák. Ten se totiž projevuje malinko jinak, ale to už si vysvětlíme o něco níže. 

Co je vlastně hyperaktivní močák?

Pravda, hyperaktivní močový měchýř se projevuje větší četností močení, avšak specifickým znakem je, že naléhavé nutkání na malou se dostavuje ve větší míře, dost často v krátkém časovém horizontu.

Zkrátka a dobře – najednou pociťujete silný pocit na močení, jakoby váš měchýř byl hodně naplněný. Dojdete si na malou a oproti pocitům, které máte (že to už fakt nevydržíte), vyloučíte moči docela málo. A během pár minut najednou to samé prožíváte znovu, což je samo o sobě nepříjemné a stresující, a to obzvlášť, pokud se vám tohle děje v práci nebo někde ve společnosti.

V případě, že takový problém zaznamenáte, je jasné, že je třeba vyloučit ledvinové onemocnění nebo záněty močových cest, ovšem v případě, že se na nic nepřijde, mohou za tím stát i další nepříjemnosti. Co všechno za hyperaktivním močákem může stát?

  • Záněty močových cest
  • Onemocnění ledvin
  • Gynekologické záněty
  • Cukrovka
  • Slabé svaly pánevního dna
  • Neurologické onemocnění
  • Psychické důvody
  • Nevhodná a dráždivá strava
K TÉMATU  Testujeme nejpopulárnější dietu v Evropě. Viktor ji zkouší s 16 kilogramy nadváhy. FOTO

Krok po kroku za poklidným měchýřem

  1. Pokud vás projevy hyperaktivního měchýře začnou trápit, předně není od věci poradit se se specialistou, který pro začátek vyloučí případné záněty a další tělesné neplechy.
  2. V každém případě, ať už zamíříte k lékaři, nebo chvilku posečkáte, vyplatí se vést si takzvaný mikční deník. V něm si budete každý den pečlivě zaznamenávat množství vypitých tekutin, zároveň také všechny vaše návštěvy toalety. Díky tomu získáte ucelený přehled o tom, jak často chodíte na malou a mimo jiné se takové údaje budou hodit i specialistovi. Pomocí mikčního deníku můžete získat dost dobré indicie z hlediska případné úpravy pitného režimu.
  3. Zároveň není od věci se kromě pití zaměřit i na stravu. Je známé, že některé dráždivé potraviny, zejména ty kořeněné a pálivé, občas vedou k problémům s močením. To samé platí také o močopudných potravinách, které vás přirozeně nutí k tomu, abyste běhali na záchod o něco častěji.
  4. Pokud však bude vše v naprostém pořádku – po stránce vyšetření, veškerých odběrů a zároveň ani mikční deník nebude mít nějaké mouchy, je velmi pravděpodobné, že jsou na vině psychické důvody. Protože, jak bylo zjištěné v řadě studií, hyperaktivní močový měchýř je často důsledkem dlouhodobého stresu nebo přehnané reakce těla na aktuální úzkosti. A ty mohou být z jakékoli oblasti – z osobního, rodinného i pracovního života. Zkuste proto zapracovat na zlepšení vaší duševní síly, vyzkoušejte meditace nebo i další způsoby, které vás hodí do pohody.
  5. A pokud ani to nepomůže, může být příčinou i další velmi častý problém – slabé svaly pánevního dna, které se mj. podílí i na pevných svalech kolem močového měchýře. Čím více jsou posílené, tím se snižuje četnost nutkání na močení a zároveň je to úžasná prevence proti inkontinenci. V tomto ohledu se například vyplatí cvičení podle Ludmily Mojžíšové nebo třeba Kegelovy cviky
K TÉMATU  5 cviků, které zdokonalí vaši postavu
močení
Chodíte neustále na záchod a množství moči neodpovídá tomu, jak moc jste potřebovala?

Osobní zkušenost čtenářky

O hyperaktivním močáku a jeho stinných stránkách hodně ví také naše čtenářka Jana.

„Začalo to docela nenápadně. Měla jsem období, kdy jsem studovala, chodila do práce, bylo toho na mě v jednu chvíli hodně. Celé se to spustilo v době covidu, v období samých online schůzek a přednášek. Někdy se čas těchto online setkání protáhl, a to už jsem se na židli kroutila celá zpocená, jak jsem potřebovala na malou. Omluvit se nebylo možné, proto jsem fakt na fest seděla do konce a byla zoufalá. A asi tyhle zážitky k tomu všemu přispěly.

Jak se situace opakovala, před každou takovou schůzkou jsem se musela jít několikrát vymočit – deset minut před tím jsem šla třeba i pětkrát, vždycky jsem vymočila malinko. Prostě tak, abych měla 100% pocit, že nebudu muset čůrat. Tak moc jsem se z toho vystresovala, plus ta nálož kolem mě, že jsem si uhnala hyperaktivní močák. Trvalo asi půl roku, než se vše dalo dohromady. Hodně pomohlo se na to nesoustředit, začala jsem s meditacemi a taky jsem trochu vyladila svůj pitný režim – omezila jsem kávu a tu vyměnila spíše za bylinkové čaje.“

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Jak zvládnout letní problémy močových cest bez antibiotik?

Dechové cvičení 6x jinak. Vyfoukněte ze sebe stres a úzkost

Zdroje článku:
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/overactive-bladder/symptoms-causes/syc-20355715
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Holčička si zamilovala štěně jménem Oakley, které rodina čerstvě adoptovala. Spokojený pejsek sladce spí, zatímco mu malá pečovatelka zpívá ukolébavku. Co na tom, že je to falešně a občas to trochu tahá za uši, Oakley si zkrátka láskyplné obětí užívá.
Je třeba se hned detoxikovat! Po zimním období očistěte tělo a mysl! Přesně to volají reklamní slogany různých společností, a takto se zaklínají mnozí výživoví poradci a prodejci doplňků stravy. Do jaké míry má ale nějaký jarní detox smysl? A proč zrovna na jaře?
Pelargonie, známější spíše jako muškáty, patří mezi nejoblíbenější květiny do truhlíků či jiných nádob. Pelargonie vodopádem svých barevných květů zdobí nejeden balkón či terasu. Pelargonie jsou velmi dekorativní, nenáročné na pěstování, odolné vůči chorobám a škůdcům, a proto jejich pěstování zvládne i naprostý začátečník.
Snubní prsten je považován za žílu lásky. Nevěsta a ženich si je vzájemně nasazují při svatebním obřadu, jako symbol spojení, věrnosti a lásky. Také by se dal vnímat, jako symbol „vlastnictví”. Prstýnek dává ostatním jasně najevo, že dotyčná osoba není k mání, že už jeho nebo její srdce patří někomu jinému. Jejich symbolika se v průběhu staletí vyvíjela a stále vyvíjí v závislosti na tradicích a kultuře.
Kdy jindy máte příležitost se ponořit pod hladinu a ocitnout se v tichu? Kdy jindy byste se mohla naučit dobře plavat? Plavání uklidňuje nervy, léčí duši a umí vytvarovat postavu. To byste mohla zkusit, no ne?
Obyčejný dřevěný žebřík se může doma proměnit v krásný doplněk interiéru a praktickou polici nebo odkládací prostor. I moderní styl si může dovolit nějaký ten rustikální prvek. A pokud se vám starý žebřík se svojí patinou nehodí, můžete využít policové žebříky, které jsou aktuálně trendem.
Naše manželství jsem vždy brala jako ideální soužití muže a ženy. Všichni naši známí nás měli jako vzor toho, jak by to v dlouhodobém vztahu mělo vypadat. Byla jsem do manžela zamilovaná od svých dvaceti let, po několika letech mě požádal o ruku. Jak jsem se ale mýlila v tom nejbližším člověku, kterého mám, to si ani nedokážete představit! Než se objevila jeho nemanželská dcera...
Trh s nemovitostmi zažívá doslova boom. Je potřeba si však uvědomovat několik možných komplikací. Co nám brání v koupi vysněného příbytku?
Od pradávna je člověk zvyklý žít ve společenství. Pokud z něj odešel, tak většinou jen z donucení. Dnes naopak mnoho lidí tvrdí, že je jim dobře samotným. Singl jsou prostě v módě. Ale co když onemocníte, potřebujete hlídat děti nebo potřebují pomoc starší rodiče? Přejíždět nebo bydlet společně? Je lepší, když žije více generací pohromadě, nebo každá zvlášť?
Denisa Cziglová, známá z účasti v MasterChef Česko, zemřela ve věku 35 let po statečném boji s rakovinou. Během svého života se snažila pomáhat ostatním onkologickým pacientům a svoje zkušenosti sdílela v knize, aby podpořila ty, kteří čelí podobným výzvám. Vedle toho si vybudovala rodinu a žila plnohodnotný život.
Když je hezky, chcete se posadit ven na zahrádku. K obědu o víkendu, s návštěvou nebo na večerní grilování, krytý přístřešek je skvělá věc. Můžete v něm i jen tak lenošit, číst knížku nebo trávit čas s rodinou. Zahradní altány mohou mít mnoho podob, a dají se koupit jako skládačka nebo postavit přímo na míru. Prohlédněte si galerii.

Výběr článků

Chladné počasí už je tady, tak kde se zahřát, abyste zároveň udělaly něco pro své zdraví a kondici? Hot jóga nebo-li cvičení ve 42 stupních by mohlo být přesně ono. Příjemně vyhřátá místnost v kombinaci s jógou. Zkusily jsme, jaké to je!
Psal se rok 2004 když do našich televizí vpadla historicky první řada Česko hledá SuperStar. Pěvecká soutěž lámala rekordy ve sledovanosti a její první vítězkou se stala zpěvačka Aneta Langerová, která se na naší malé hudební scéně slušně uchytila. Od té doby uplynulo hodně vody a řad hudební reality show. Hledali jsme talent a brzy na to i Česko Slovenskou SuperStar.
Nabídka kroužků pro školní, ale i předškolní, děti je v současné době mimořádně bohatá. Potřebují děti organizovanou zábavu? Mají si mimo školu rozvíjet své znalosti ve vzdělávacích kroužcích? Určitě ano, ale musíte zvážit, kdy je třeba nechat svoje ambice spát. Pro děti je prospěšný i čas, kdy doma jen tak lelkují. Kolik kroužků už je moc? Jaký kroužek dítěti sedí nejlépe?

Nepřehlédněte

Snubní prsten je považován za žílu lásky. Nevěsta a ženich si je vzájemně nasazují při svatebním obřadu, jako symbol spojení, věrnosti a lásky. Také by se dal vnímat, jako symbol „vlastnictví”. Prstýnek dává ostatním jasně najevo, že dotyčná osoba není k mání, že už jeho nebo její srdce patří někomu jinému. Jejich symbolika se v průběhu staletí vyvíjela a stále vyvíjí v závislosti na tradicích a kultuře.
Do svého jídelníčku můžeme zakomponovat celou řadu potravin. Zapomínat nesmíme především na zeleninu, konkrétně na rajčata, která jsou mnohdy lékaři i odborníky na zdravé stravování označována za zázračnou potravinu. Proč si rajčata vysloužila takovou přezdívku? Proč je mnozí označují za “zázračná”? Důvodem toho jsou zdravotní benefity. Ať už přidáte rajčata do omáčky, polévky nebo jenom na chleba s máslem, uděláte tak něco pro své zdraví.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek