Čtvrtek , 28. 11. 2024

René

Exotické ovoce, které určitě ještě neznáte. Zkusili byste cherimoyu, salak nebo kiwano?

Ano, i v českých supermarketech už najdete exotické ovoce z druhého konce světa, které vám připadá tak všední jako jablka z vaší zahrady. Ale ujišťujeme vás, že stále ještě existují druhy, o kterých jste možná neslyšeli. Které to jsou?
exotické ovoce
Exotické ovoce už dnes běžně najdete v českém obchodě, ale všechny druhy rozhodně ještě neznáte.

24. 05. 2023

Salak

Salak je exotické ovoce, které roste především v Indonésii, Malajsii a v Thajsku. Říká se mu hadí ovoce, protože má šupinatou slupku, která skutečně připomíná kůži hada. Dužina plodu je bílá, případně světle růžová a má malá černá semínka. Toto ovoce se konzumuje především čerstvé, ale také se z něj vyrábějí nejrůznější džemy nebo chutney či želé.

salak

A jak se toto ovoce jí? Stačí jen oloupat slupku a sníst dužinu. Slupka je ale také jedlá, jenže bývá hodně hořká. Salak obsahuje spoustu vitamínů A a C a také draslíku a vlákniny. Často se na Dálném východě používá i jako první pomoc při bolesti hlavy nebo žaludku.

Buddhova ruka

Buddhova ruka neboli také citrón s prsty pochází z Číny. Slupku má velmi tenkou a brčálově žlutou. Dužina je bílá a neobsahuje žádná semínka. V čínské kuchyni se používá jako přísada do jídel, například do salátů a dalších slaných pokrmů, ale i jako dekorace. Také se z buddhovy ruky vyrábí marmeláda nebo čaj. A co všechno dokáže? Má protizánětlivé a antibakteriální vlastnosti a taktéž obsahuje spoustu vitamínu C, A a B6. Obsahuje i draslík. Údajně taktéž pomáhá při hubnutí.

buddhova ruka

Cherimoya

U nás se mu říká pudinkové jablko. Má oválný tvar a zelenou slupku. Dužina je bílá, velmi sladká a má krémovou konzistenci, proto ten pudink. Chutí připomíná kombinaci banánu, ananasu a papáji. Cherimoya v sobě kombinuje vitamín C, B a také spoustu minerálů, například draslík a hořčík. Taktéž obsahuje vlákninu. Dá se jíst i samotná slupka, ale je hodně tvrdá. Dužina se přidává do jogurtů, ovocných koktejlů nebo třeba salátů. Obsahuje zároveň i tmavě hnědá semínka, která se ale nesmějí jíst protože jsou toxická.

cherimoya

Jabuticaba

Tohle exotické ovoce roste na kmenech stromů v Brazílii, ale pěstuje se i v Argentině, Paraguayi nebo Uruguayi. Plody připomínají borůvky, ale jsou větší, tmavě modré až fialové a mají bílou dužinu. Chutnají sladce i kysele zároveň, lidem často připomíná kombinaci hroznů a švestek. Ovoce se konzumuje tak, že se odřízne vrchní část a dužina se vydlabe. Slupka se často používá v medicíně. Jabuticaba se konzumuje čerstvá, ale prodávají se také džemy, želé a vína. Ovoce je plné vitamínů A a C a také vlákniny. Je antioxidační a má protizánětlivé účinky.

K TÉMATU  Zářivý úsměv bez drahých produktů? Přírodní přípravky, které zabírají, najdete i doma
jabuticaba

Kiwano

Kiwano, česky rohatý meloun, roste hlavně v Africe. Má podlouhlý tvar a žlutozelenou dužinu. Slupka je pokryta trny a v sobě ukrývá dužinu, která má ale trpkou i pikantní chuť zároveň. Obsahuje spoustu vitamínu C a E a taktéž draslík a hořčík. Kiwano podporuje trávení a posiluje náš imunitní systém.

kiwano

Lucuma

Svůj původ má v Peru. Má zelenou slupku a tmavě žlutou dužinu s velkou peckou uvnitř. Dužina navíc připomíná kombinaci manga a papáji. Lucuma je neskutečně sladká a chutná po karamelu. Zároveň ale trochu chutná i po dýni. Ovoce obsahuje spoustu antioxidantů, vitamínů a minerálů a rovněž má nízký glykemický index. Proto mohou lucumu konzumovat i lidé, kteří si potřebují hlídat hladinu cukru v krvi. Lucuma skvěle chutná čerstvá nebo si ji můžete přidat do ovocného koktejlu či džusu. Z lucumy se vyrábí i topping na dezerty. Mezi jeho zdravotní benefity patří hlavně to, že podporuje zdravé trávení.

lucuma

Loquat

Nebo také mišpule. Připomíná broskve a meruňky zároveň. Má sladkou a měkkou dužinu a dá se jíst úplně celá. Obsahuje vitamíny C a A a vlákninu. Loquat pochází z Číny, ale dá se sehnat i v dalších částech světa.

mišpula

Černá sapota

Její domovinou je Mexiko, potažmo celá Střední Amerika a Karibik. Konzumuje se až poté, co plně dozraje. Pak je neskutečně měkká a chutná po čokoládě. Exotické ovoce se rozkrojí napůl a vydlabe se dužina, ta se může jíst jen tak, nebo ji můžete přidat do ovocných i zeleninových salátů. I černá sapota je velmi zdravá, obsahuje vitamíny i minerály, hlavně hořčík a železo. Nezralou sapotu ale nikdy nejezte. Je toxická a některé národy ji v dřívějších dobách používaly jako jed.

černá sapota

Kalamansi

Jde o malou limetku, jejíž chuť je extrémně výrazná. Najdete ji především v asijské kuchyni. Zdobí se s ní totiž nejrůznější pokrmy. Často se přidává i do koktejlů a další alkoholických i nealkoholických nápojů. Když tuto malou limetku rozkrojíte, má vnitřek podobný kaviáru s lehce sladkým podtónem. Kalamansi je úžasným zdrojem vitamínů a minerálů, hlavně vitamínu C, fosforu a horčíku.

K TÉMATU  Soutěž: Získejte balíček pro lednový detox
kalamansi

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

8 originálních receptů na netradiční džemy

Ájurvéda podle Krainové: Co vás na takovém detoxu čeká?

Zdroje článku:
www.cksen.cz, www.invia.cz
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Máte chytrý telefon? S největší pravděpodobností je vaše odpověď kladná. A to možná vůbec není dobře! Kvůli němu totiž snadno „vyfasujete“ problémy se zády i bolesti hlavy. Ale tím to bohužel ještě nekončí…
Pokud chcete dbát na zdravý jídelníček, zaměřte se na naklíčená semena. Obsahují totiž všechny důležité a hodnotné látky, potřebné k životu.
Začala jste na jaře trénink v přírodě a chcete pokračovat? Běháte nebo chodíte? Dá se to zvládnout i na podzim. Podzim sice přináší nižší teploty, mlhu a občasný déšť. Na takové počasí se však můžete připravit a má dokonce i své výhody. Jak sportovat na podzim a využít potenciálu počasi?
Když přicházíte domů, když kolem vašeho domu procházejí lidé, nebo když k vám přijede návštěva, první, co uvidí, je nejen váš dům, ale také zahrada, plot, garážová vrata. První dojem tedy vytváří spousta faktorů. Když dobře sladíte základní prvky na domě i kolem domu, bude vám to dělat radost každý den. V tomto článku se zaměříme na prvky, které se hodí na domě sladit tak, aby byl výsledný vzhled co nejlepší.
Kvůli práci z domova či výuce online trávíte denně mnoho hodin před monitorem. Často je to mnohem víc času, než kolik to bylo před pandemií. Výsledkem je enormní zátěž pro oči. Ty jsou pak unavené. Dopřejte jim péči a výživu, kterou si zaslouží. Soutěžte s námi a vyhrajte balíček kvalitních doplňků stravy Naturevia pro namáhané oči.
Do období menopauzy se ženy dostávají mezi 45. – 60. rokem, jde o období plné změn a také o období, kdy žena může začít přibírat na váze. I když se budete stravovat stále stejně a dělat všechno stejně, je možné, že najednou nedopnete kalhoty a celkově se vám změní postava. Což nemusí být úplně příjemné.
Aby tělo fungovalo správně, je zapotřebí mít vyvážené množství ženských i mužských hormonů. Zkrátka od všeho tak akorát. Každý takový výkyv - nedostatek, nebo naopak nadbytek jednotlivých hormonů, dokáže ženám způsobit značné problémy. A o jednom z nich se právě nyní pobavíme.
Je třeba se hned detoxikovat! Po zimním období očistěte tělo a mysl! Přesně to volají reklamní slogany různých společností, a takto se zaklínají mnozí výživoví poradci a prodejci doplňků stravy. Do jaké míry má ale nějaký jarní detox smysl? A proč zrovna na jaře?
Modrý úplněk ve znamení Vodnáře, který nastává 19. srpna 2024, přináší jedinečnou příležitost k osobní transformaci a hlubokému přehodnocení našich životů. Tento vzácný astronomický jev bude mít vliv na naše zdraví, psychiku, kariéru i osobní vztahy. Jakým způsobem nás tento úplněk ovlivní a jak můžeme jeho energii co nejlépe využít?
Od 20. června do 22. července prochází Slunce znamením Raka, což přináší období plné emocí a citlivosti. Rak, vodní znamení spojené se soucitem a péčí, symbolizuje hlubokou potřebu bezpečí a ochrany. Tento čas je ideální pro práci na překonání strachů a nezištnou pomoc druhým. Přečtěte si, jak využít energie tohoto období k osobnímu růstu a zlepšení vztahů ve svém okolí.
Podkrovní byty zdaleka nemusí být jen stísněné prostory. Půdní vestavba může dát za vznik příjemnému prostoru k životu. Pokud přemýšlíte o domově v podkroví, dáme vám pár nápadů, jak si ho zařídit útulně a krásně.
Koncem listopadu dorazí na pulty knihkupectví výpravná obrazová monografie Žít – Karel Svoboda. Spletité osudy slavného skladatele v ní jedinečným způsobem zpracoval jeho syn Petr Svoboda, který své vzpomínky doprovodil i desítkami unikátních fotografií. Mnohé z těchto snímků jsou publikovány vůbec poprvé. Kromě Petra Svobody zavzpomíná v knize na geniálního, i když svérázného umělce plejáda dalších osobností, jejichž vtipné, láskyplné, ale i nostalgické historky obraz Karla Svobody dokonale dotvářejí.

Výběr článků

Vždycky se myslelo, že nevěra je smutnou vizitkou kolabující vášně a vyhaslé intimity ve vztahu. Jenže pozor, do jiné postele může zadaného poslat i to, že je závislý na příjmech svého partnera, nebo že jeho věk končí číslem devět!
Ne nadarmo se říká, že každý člověk je jedinečný. Tento argument se bezpochyby týká i v případě volby dioptrických brýlí, které, mají jí maximálně splňovat nejnáročnější kritéria, musí být vybírány na základě určitých vlastností jejich nového majitele. Která to jsou? Pojďme se na to podívat!
Otáčíte se v posteli a odkládáte mobil. Kam? Přece na noční stolek! Na něj si odložíte hodinky, rozečtenou knížku nebo hrnek s čajem. Stejně tak můžete zhasnout lampičku bez nutnosti vstát, když budete usínat. Inspirujte se nočními stolky v naší galerii.

Nepřehlédněte

Člověk si to neuvědomuje, ale prakticky na každém místě číhají lidé, kteří ho chtějí okrást, respektive obrat o peníze. Což se nyní, v době panující koronavirové krize, neslyší možná rádo. Abyste se vyhnuli tomu, že za služby nebo jiné zaplatíte více, než byste měli, dávejte si pozor hlavně na několik profesí.
Víte, jakou sexuální polohu preferuje váš protějšek? Pokud vyžaduje stále hlavně jen jednu polohu při milostných hrátkách, velice snadno si podle toho můžete vyložit, s kým máte tu čest.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek