Středa , 27. 11. 2024

Xenie

Dracéna – známá kráska do každého moderního interiéru. Jak ji pěstovat?

Jak zútulnit interiér? Nemusíte sázet na předražené bytové doplňky nebo na podobné prvky do domácnosti, které zanedlouho omrzí. Stačí vsadit na pokojové rostliny, které budou tím nejlepším co si domů přinesete. Zejména, pokud se bude jednat o dracénu - působivou pokojovou rostlinu, která nevyžaduje příliš mnoho péče.
pokojovky
Dracéna (foto: 123RF)

29. 06. 2021

V současné době patří dracéna k nejoblíbenějším pokojovým rostlinám, které se u nás pěstují. Její kořeny sahají až na daleký Madagaskar a ostrovy Indického oceánu. I když by si člověk pomyslel, že ke svému spokojenému životu potřebuje tamější podnebí, není tomu tak. Bezproblémově roste i u nás, pokud se o ni budete řádně starat.  

Dracéna do každé domácnosti 

Mluvíme o velice jednoduché, přesto krásné pokojové rostlině, která upoutá pozornost na první pohled. Můžou za to její roztřepené listy, které se neustále prodlužují. Je však třeba konstatovat, že tato pokojová rostlina nemá pouze estetickou funkci, ale má také zdraví prospěšnou roli. Jejím úkolem je zlepšit kvalitu ovzduší v interiéru, což je um, kterým se řada rostlin opravdu nechlubí.  

Velice často se právě dracéna považuje za dokonalou pokojovou rostlinu. Dosahuje dostatečné výšky, nekvete do pestrobarevných odstínů, tudíž se hodí do každého moderního interiéru. A navíc je po stránce péče zcela nenáročná, jak již bylo zmíněno.  

Dracéna a její pěstování 

Zvolte správné stanoviště 

Nabízí se otázka, jaké stanoviště zvolit, pokud dracénu přenesete přes práh domu. I když miluje slunná místa, vyvarujte se stanovištím, kam míří přímé sluneční paprsky. Ty mají tendenci pálit listy rostliny, z nichž se poté stává nehezký, žlutý a suchý prvek rostliny, který je nutné odtrhnout.  

Dracéně se skvěle daří hlavně v domácích nebo kancelářských podmínkách, kde je dostatek světla, ale díky žaluziím v okně minimum přímých slunečných paprsků.  

TIP: To, jestli se rostlině na daném místě líbí či nikoliv poznáte podle jejích listů. Pokud začnou hnědnout, mají nevyhovující podmínky.  

Pořiďte jí dostatečně velký květináč 

Co je také klíčové, tak volba květináče, do kterého rostlinu umístíte. Musí být dostatečně velký, aby rostlina měla prostor pro růst. Její kořeny jsou opravdu objemné a v malém květináči nemají dostatek prostoru. Ideální jsou takové, které mají takzvané drenážní otvory. S jejich pomocí se vám nestane, že půda úplně vyschne.  

K TÉMATU  Designové, úsporné a efektivní, to jsou moderní přímotopy

Při umísťování rostliny do květináče upřednostněte takový substrát, který neobsahuje žádný kompost ani kůru. To jsou ingredience, které dracéna nemá zrovna v lásce.  

Nepřelévejte ji 

I když se říká, že každá rostlina ke svému spokojenému a bezproblémovému životu potřebuje teplo, světlo a pravidelnou zálivku, dracéna je trochu jiná. Co se týče zálivky, s tou to nepřehánějte. Lidé mají tendenci ji zalévat hojně, jelikož se nejedná o sukulentní rostlinu, ale není to třeba. Půdu spíše jen udržujte vlhkou (nikoliv mokrou) a dobře odvodněnou.  

Těsně předtím, než rostlinu zalijete, zkontrolujte stav substrátu. Je půda ještě vlhká nebo už suchá? Dracénu zalijte pouze v druhém případě čili když je půda vyschlá.  

Listy dracény mají tendenci žloutnout a padat. Toho se však nelekejte, na vině nebývá přelití. Je to jen přirozený proces v životě rostliny. Stejně jako lidem padají vlasy, aby narostly nové, podobně je to i v případě této pokojovky.  

Jak je to s hnojením? 

Poslední kategorií našeho průvodce pěstováním dracény je hnojení. V tomto případě se hnojení příliš neliší od hnojení ostatních rostlin, také se k němu přistupuje v době vegetace čili od března do září. Během zimy se rostlina nehnojí.  

Co se týče výběru hnojiva, volíme pouze takové, které je speciálně určené pro pokojové rostliny.  

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Zamiokulkas: Zamilujte se do pokojovky, která nevyžaduje pozornost

Chyby při pěstování orchidejí. Pěstitelé, netrapte své rostliny

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Zesnulý psycholog Radek Ptáček (✝48) byl známý svým odporem k fyzickým trestům a podporou respektující výchovy. Jeho 12 zásad rodičům ukazuje, jak vychovat psychicky stabilní děti bez použití nátlaku a trestů.
Bohužel to vypadá, že roušky hned tak neodložíme. Budou s námi minimálně celou zimu a nezbývá než doufat, že s příchodem jarního sluníčka koronavirus oslabí. I pak však asi budou povinné ve vnitřních prostorách, nebo třeba v hromadné dopravě. Cena jednorázové roušky není nijak závratná, ale když máte čtyřčlennou rodinu, v peněžence už to poznáte. Roušky si však naštěstí můžete ušít také doma. A nepotřebujete k tomu ani šicí stroj. V našem dnešním článku prozradíme, jak na to.
S příchodem podzimu a sychravého počasí, které ho charakterizuje, se každý rok zvyšuje i riziko výskytu chřipky. Nejeden z nás má rýmu nebo kašel, nakazit se není nijak složité. Taková jízda přeplněným MHD je pro mnohé doslova noční můrou, vyhnout se prskajícím a smrkajícím lidem je téměř nemožné. V lepším případě se budete potýkat jen s lehkým nachlazením, v tom horším s chřipkou.
Stres je způsobován čímkoli, co vede k nervozitě, k vzteku, k frustraci nebo vás činí nešťastnými. Ví se, že příliš mnoho stresu má nepříznivý vliv na lidské zdraví. Ovšem obtížné je rozpoznat, kdy už je stres škodlivý a kdy ještě prospívá. Když ho poznáte, je poměrně jednoduché s ním něco udělat. Tenhle návod vám umožní se mu postavit.
Každý druhý zažil během některé své dovolené zažívací potíže. V této souvislosti se častěji mluví o cestovatelském průjmu, ovšem i druhý extrém dokáže dovolenou pokazit. Zácpa umí vystavit stopku všem radostem. Čekáte a ono nic. Jste stále více nafouklí, bolí vás břicho a může se dostavit i malátnost. Pokud k ní máte sklony, tak svému zažívání pomozte.
Strie představují typ jizev, které se objevují v případě rychlého natažení nebo zmenšení kůže. Pokožce dodávají pružnost dva proteiny – kolagen a elastin. Díky náhlým změnám se tyto proteiny roztrhnou a kůže ztrácí elasticitu. Její hlubší vrstva zůstane odhalená a objevují se malé jizvičky. Strie se nejvíce objevují v těch místech, kde se ukládá tuk – oblasti břicha, hrudníku, hýždí, boků. Ničím neobvyklým nejsou strie vyskytující se na stehnech, rukách nebo zádech.
Při cestování můžete narazit na takzvané putovní kamínky, které jsou krásné, vkusné, pomalované - tím se liší od ostatních. V Česku jsou doslova fenoménem.
Pánevní dno má vliv nejen na potenciální potíže s inkontinencí, ale je velmi důležité i z hlediska celého těla, psychiky, sexuality a celkové kondice.
Akné v těhotenství není nic neobvyklého. Je běžné, že se akné na začátku těhotenství trochu zhoršuje a s postupem času se opět zlepšuje. Pravděpodobným viníkem je nadměrná produkce kožního mazu, ke které dochází, když tělo produkuje větší množství estrogenu. Kožní problém odezní, když se vaše hormonální hladiny vrátí k normálu. Ale teď si řekneme, jak na akné ještě během těhotenství vyzrát.
Říká se: „S chlapem špatně, ale bez něj ještě hůř.“ Tohle rčení nezní pro nás, ženy, tedy vůbec optimisticky! Skoro to vypadá, že ať tak nebo tak, máme to úderem plnoletosti prostě spočítaný, jen s tím chlapem bude ta hrůza zvaná život jaksi snesitelnější. V posledních letech si však stále více žen po rozchodu či rozvodu raději zvolí život o samotě. A navzdory tomuto rčení jen kvetou. Proč tomu tak je? Že by přece jen život bez chlapa skýtal také nějaké výhody? Samozřejmě! Tady jsou.
Dnes, v době nových přístupů k výživě, se na pohanku začalo pohlížet jako na superpotravinu která dokáže se zdraví člověka dělat naprosté divy! Obsahuje totiž mikroživiny, vitamíny, je to výborný zdroj vlákniny a obsahuje sacharidy s nízkým glykemickým indexem. Proč se do jídel s pohankou pustit a jak ji můžete připravovat vám poradíme v článku.
Sychravé počasí střídá prosluněné dny. Ráno vycházíme ven téměř v mrazu, odpoledne šplhají teploty ke dvaceti stupňům. Právě toto období patří k těm, kdy se nachlazení nejspíš nevyhneme. Pokud ale znáte triky našich babiček na posílení imunity a přírodní léčbu rýmy a kašle, ničeho se obávat nemusíte.

Výběr článků

Svou kamarádku Pavlínu znám už deset let. Seznámily jsme se na letním táboře, kam jsme obě jako děti jezdily. Od té doby jsme se staly nerozlučnou dvojicí. Chvíli jsme společně i bydlely, jenže loni v létě si Pája našla přítele a zanedlouho se přestěhovala k němu.
Cílem lymfodrenáže je zlepšit kvalitu lymfatického oběhu, popřípadě odčerpat přebytečnou lymfu z podkoží zpět do oběhu. Postup je nutno znát a bezpodmínečně respektovat, a tak patří jen do rukou zkušených odborníků. Nesmí způsobit žádné bolestivé pocity, nepoužívají se při ní žádné emulze ani oleje.
Horoskop astroložky Nadi Šmídové vám napoví, čemu se následující pracovní týden raději vyhnout, co můžete očekávat, a který den je nejvhodnější odpočívat. Kdy budete plodné v práci, a kdy naopak vypustit a dopřát si masáž? A který den probrat s partnerem váš intimní život?

Nepřehlédněte

Blíží se váš svatební den? Ten je třeba chystat už od chvíle, kdy řeknete při zásnubách své “ano”. Ta nejkrásnější místa na svatbu jsou totiž brzy rezervována. Teprve po rezervaci termínu a místa přichází čas na tvorbu svatebních oznámení. Kdy je poslat a na co si dát pozor?
Když se řekne jóga, můžeme si představit mnoho jejích variant. Může jít o pomalé protažení celého těla, dynamickou power jógu, ale třeba i o jógu hormonální. Právě s její pomocí můžete vyřešit mnoho nepříjemností plynoucích z nevhodné hladiny hormonů v těle.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek