Při barvení vlasů doma je třeba vzít v úvahu mnoho faktorů:
- výběr správného odstínu – abyste nevypadala jako s helmou na hlavě
- postup barvení – jaká místa se barví nejdříve, aby se eliminovaly barevné přechody
- pomůcky, které jsou pro domácí barvení potřeba
Je důležité si rovněž uvědomit, že domácí barvení často nedopadne podle našich představ, proto je vždy dobré se o tomto kroku poradit předem přímo se svou kadeřnicí, která vám v tom nejlepším případě doporučí i správný odstín a značku, aby byl výsledný efekt co nejlepší.
Neřiďte se obrázkem
Tak schválně, která z vás si vybírá barvu na vlasy podle krásné modelky na krabičce? Ano, její vlasy vypadají dokonale a ta barva je tak krásně sytá a lesklá. Jenže zpravidla téměř pokaždé chytne barva z drogerie jiný odstín. Zejména na světlých vlasech nemůžete očekávat, že barva bude tak krásně výrazná.
Při výběru se řiďte odstíny, které jsou většinou uvedené na zadní straně krabičky. Podle barvy svých vlasů můžete tak nějak předpokládat, jak by barva na vás mohla vypadat, ale počítejte s tím, že výsledek bude spíš o něco tmavší.
Začněte světlejšími barvami
Vzhledem k tomu, že barvy z drogerie obsahují mnohem silnější barevné pigmenty, je lepší volit přírodnější odstíny. Zvláště při úplně prvním barvení je mnohem lepší zvolit odstín světlejší, přidat se dá vždy, ubrat už ne tak snadno.
Krátké vs. dlouhé vlasy
Pokud chcete dokonalý výsledek domácího barvení, s barvou nešetřete. Jestliže se pyšníte dlouhými a hustými vlasy, kupte si rovnou dvě a víc krabiček. Tím si zajistíte plné krytí. V případě jedné barvy na tak dlouhé vlasy (dvě krabičky kupujte už i v případě, že máte vlasy po ramena) nedojde k úplnému obarvení, takže vaše vlasy budou hýřit mnoha odstíny a nedokonalostmi.
Pozor na strukturu vlasu
Každá máme jinou strukturu vlasů a na tu je třeba brát ohledy i při domácím barvení.
- Pamatujte si, že hrubé a kudrnaté vlasy barvu vsáknou mnohem rychleji, z čehož plyne, že barva bude působit studeným dojmem. V tomto případě volte barvy teplé jako je zlatá, měděná či bronzová, avšak o něco světlejší než vaše přirozená barva.
- Jemná textura vlasu už barvu tak snadno nenasaje, takže výsledek bude v teplých tónech – odstíny oranžové, červené či měděné. Tady volte odstíny studenější a o něco tmavší, než je vaše přirozená barva.
A co šediny?
V případě šedin nemusíte barvit kompletně celou hlavu. Stačí nabarvit jenom kořínky. V návodu každé barvy se dočtete, jak dlouho máte barvu nechat působit. Co se týká odstínu, vyberte si takový, který nejlépe odpovídá vaší přirozené barvě.
Nanášení barvy krok za krokem
Než se do barvení pustíte, důkladně se připravte. Budete potřebovat plastovou nebo skleněnou misku (pozor, nikdy nepoužívejte nerezovou), starý ručník, štětec na barvení, rukavice a mastný krém nebo kokosový olej.
- Vlasy pořádně pročešte a rozdělte na tři části – dvě podél obličeje a vzadu jedna.
- Kontury kolem obličeje a uši natřete mastným krémem – lépe pak barvu z kůže sundáte.
- Barvu nanášejte od kořínků, protože ty vyžadují více času na to, aby ji absorbovaly.
- Od kořínků potom začněte brát vlasy postupně po pramenech – tady vám pomůže sponka, kterou si nabarvené vlasy připnete.
- U krátkých vlasů začínejte odzadu, a taktéž od kořínků.
- Jakmile máte barvu nanesenou, prsty důkladně vlasy promněte a nechte působit dobu, která je v návodu.
- Po uplynutí doby barvu z vlasů důkladně smyjte. Nebojte se je umýt několikrát šamponem, voda musí být čirá.
- Na závěr svým vlasům dopřejte masku, která jejich regeneraci po barvení podpoří.
Pokud se vám barvení barvami z drogerie nezamlouvá, můžete svou kadeřnici poprosit o namíchání barvy přímo u ní v salonu, kterou si už ale na vlasy aplikujete doma sama.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT
Fenomén tuhý šampon: Šetří vlasy, pokožku, planetu i peněženku!