Děti jsou k nemocem náchylnější
Úvodem stojí za zmínění říct, že děti jsou k nemocem náchylnější. Úkolem každého rodiče je pilovat jejich imunitní systém, aby lépe čelily náporu bakterií a virů. V ideálním případě se pokuste z dětského imunitního systému vytvořit neprůstřelné brnění, které bude zdatně čelit jakémkoli onemocnění. Jaké dětské nemoci je mohou potkat, pokd se o to nepokusíte?
Jelikož jsou děti náchylnější k onemocněním, mnohé nemoci pro ně mohou být daleko nebezpečnější než pro dospělého. Zmiňme si proto nejčastější dětské nemoci, které jsou pomyslnými strašáky ve skříni každého rodiče.
Záněty středního ucha jako riziko hlavně u batolat
Pokud začneme tím nejútlejším věkem dítěte čili dobou, kdy je batoletem, velkým rizikem je zánět středního ucha. V době, kdy je dítě batoletem, se nejedná o žádné výjimečné onemocnění. Neznamená to však, že se nemoc musí (nebo může) brát na lehkou váhu. Pokud se nemoc nezačne léčit, může to mít nemilé dopady.
K vůbec prvním příznakům patří bolest v oušku, neklid a také neutichající pláč nebo rýma. Dostavit se může i vyšší teplota. Po prohlídce u lékaře se ordinují většinou antipyretika. Rodiče také dostávají za úkol udržovat průchodný nos.
Pokud by zánět středního ucha došel do takového stádia, že by bolest neutichala a léky nezabíraly, ouško se píchne. K tomu však dochází po lékařském ošetření. Rodiče se však tohoto zákroku nemusí obávat, dojde po něm k obrovské úlevě.
Plané neštovice jsou dětskou samozřejmostí
Za zmínku stojí také plané neštovice, které jsou typickou nemocí v dětském věku. Mnozí rodiče se dokonce sami postarají o to, aby děti neštovice získaly v co nejzazším věku. Mluvíme totiž o nemoci, která zhoršuje svůj průběh s plynoucím věkem. Už pro děti v pubertě můžou být plané neštovice problematické, a to nemluvíme o dospělém, který může rázem chytit vysoké teploty.
U menších dětí ve školkovém věku je průběh planých neštovic obvykle velmi střídmý. Zprvu je dítě spíše unavené a přibývající pupínky ho začnou svědit. Dítě, jelikož je vysoce nakažlivé, zůstává po dobu čtrnácti dnů doma. Povzbuzující je, že onemocnění lze dostat jen jednou v životě.
Infekční průjmy jsou také velmi časté
V našem seznamu častých dětských nemocí nemůžeme zapomenout na infekční průjmy. O této zdravotní potíži můžeme mluvit v okamžiku, kdy má dítě vodnatou stolici více než třikrát denně. Obvykle však mluvíme o velmi krátkém problému, který mnohdy trvá jenom pár hodin. Pokud však trvá déle, je dobré kontaktovat lékaře. Ani infekční průjem není dobré podceňovat.
Mezi typické příznaky infekčních průjmů patří také nechutenství, dále bolesti břicha nebo horečka či zvracení. Je důležité, aby se v tomto případě dodržoval pitný režim. Hydratace je (možná paradoxně) na prvním místě.
Spalničky jsou doprovázeny nepříjemnými symptomy
Bohužel žádnou výjimkou nejsou v dětském věku ani spalničky. Mluvíme o onemocnění, které s sebou nese hromadu nepříjemných symptomů, k nimž patří například rýma, suchý dráždivý kaše, dále zánět spojivek, a nakonec se připojí i horečka. Po čtyřech dnech se může objevit také vyrážka, která se nejčastěji vyskytuje za ušima, na obličeji nebo na trupu a na končetinách (sem obvykle postupuje).
Už při prvních příznacích je důležité vyhledat lékařskou pomoc. Spalničky opravdu nejsou nemoc, se kterou byste si měli zahrávat.
Spála není “jen” angína
Náš seznam „dětské nemoci“ pojďme ukončit onemocněním jménem spála neboli spálová angína. Druhý název je však poměrně zavádějící. Dohání rodiče k názoru, že mluvíme o typické angíně, ale tak to opravdu není. Spálová angína se sice projevuje typickými příznaky angíny (čili jsou pro ni typické potíže s polykáním, dále nateklé a povleklé mandle nebo zduřené a bolestivé uzliny), ale je o něco nebezpečnější.
Jejím typickým příznakem je spálová vyrážka, která se zpravidla objevuje na břiše a na hrudi, poté se rozšiřuje až do podpaží, dále na stehna a na dlaně. Je důležité vyhledat lékařskou pomoc, aby byla nastolena správná léčba. Ta se bohužel v tomto případě neobejde bez antibiotik.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT
Co je to Bechtěrevova nemoc? Odhalme příznaky i stádia nemoci
Lupy nebo seborea? Rady, jak jednotlivé nemoci od sebe rozeznat