Středa , 27. 11. 2024

Xenie

Děti a televize. Jak dlouho a jak často ji mají sledovat?

Jak dlouho mohou děti sledovat denně televizi? Záleží na věku nebo ne? Může sledování některých programů poškodit jejich zdraví?
děti a televize
Děti a televize - prospívá nebo škodí? (zdroj foto: www.123rf.com)

12. 11. 2020

Všechno má svůj čas. Pohádka i Kobra 11

Pamatuji se na syna jedné kamarádky, kterého otec ve dnech, kdy ho měl v péči, nechával sledovat televizi do pozdních večerních hodin. „Krváky“ jako Kobra 11 byly pro čtyřletého chlapce běžným programem. Brzy však byly běžné také noční děsy. A následovala nutná psychoterapie. Děti a televize zkrátka nejsou vždy dobrá dvojka.

Ne každé dítě musí skončit u psychologa kvůli sledování televize. Řada odborníků však potvrzuje, že pro děti do dvou let není sledování televize vhodné vůbec a pro starší děti je třeba omezit jak čas, tak program, na který se dítě dívá.

Poruchy pozornosti, obezita, nedostatečný rozvoj řeči

Prof. MUDr. Vladimír Mihál, CSc., uvádí: „Média mohou ovlivnit i rozvoj řeči, schopnost pozornosti (porucha pozornosti doprovázená hyperaktivitou), kvalitu spánku a koncentraci dítěte ve škole. Mnoho času stráveného před obrazovkou má rovněž souvislost s narůstající agresivitou a velkou mírou se podílí i na pandemii obezity.“

Mnoho rodičů, zvláště matek, přiznává, že zapnout dítěti televizi je pro ně určitá forma odpočinku. Nemusejí se dítěti věnovat, odpovídat na jeho zvídavé otázky a mají čas na jinou činnost nebo na svou relaxaci. To se však může v budoucnu vymstít.   

Je prokázáno, že děti sledující televizi mají horší slovní zásobu. Mnohem častější jsou také logopedické poruchy. Před třiceti lety měla poruchy řeči v ČR pouze 4 % dětí v předškolním věku. Během deseti let stouplo procento na 25. Podle logopedů je příčinou především málo aktivní komunikace mezi rodiči a dětmi.

Napodobování televizních hrdinů může vést k agresivitě

Všichni víme, že mláďata se učí především napodobováním dospělých. Všimněte si, jak batole drží jakýkoli předmět u ucha a něco do něj brouká. Myslíte si, jak je to úsměvné. Ale ve skutečnosti to vypovídá o tom, že jeho rodiče velmi často telefonují. Dítě dokonce dokáže napodobit tón a frekvenci řeči rodiče.

K TÉMATU  Seriálová nostalgie. Televizní seriály z doby totality se stále vysílají, a dokonce jsou v oblibě mladších diváků! Jak to?

Stejné je to s televizními programy. V mnoha seriálech pro děti jsou „akční hrdinové“, kteří vítězí nad zápornými postavami. Ale poznají děti, kdo je opravdový „záporák“ a který z hrdinů je ten kladný? A dokážou rozpoznat, na koho násilí užít a na koho ne? Není tomu tak.

Podle výzkumů se u dětí sledujících takové programy může rychle vyvinout agresivní chování. A dospělí pak jen přemýšlejí, kdeže to ten jejich chlapec vzal, že kopal do kamaráda ve školce. Násilný děj na obrazovce může malé dítě i vyděsit. Následky v podobě psychických problémů jsou pak nasnadě.

Děti a televize: Nebezpečí reklamních sdělení

V zákoně o regulaci reklamy je mj. uvedeno, že reklama nesmí, pokud jde o osoby mladší 18 let, podporovat chování ohrožující jejich zdraví, psychický nebo morální vývoj a využívat jejich zvláštní důvěry vůči jejich rodičům nebo zákonným zástupcům nebo jiným osobám.

Přesto je tento zákon dnes a denně obcházen a řada rodičů je svědky až záchvatů vzteku svých potomků, kteří vyžadují v obchodech zakoupení výrobku, jehož reklamu zhlédli v televizi. Je totiž prokázáno, že dítě podprahově vnímá i takovou reklamu, kterou v podstatě nesleduje. Stačí, že si hraje před puštěnou televizí.

„Vše, s čím v raném dětství děti přicházejí do styku, se podvědomě stává nedílnou součástí jejich světa. Pokud si např. zvyknou na konkrétní postavičku reklamního maskota, mohou pak v budoucnosti určité zboží vehementně vyžadovat, aniž budou vědět proč,“ říká k tomu psycholožka Eva Labusová.

Dbejte na věk. Neodkládejte děti k televizi. Není chůva

Statistiky uvádějí, že české děti školou povinné tráví asi 25 hodin týdně před obrazovkou, tedy více než 3,5 hodiny denně. Ale to je pouze televize! Většina dětí tráví k tomu čas u počítačových her či u mobilních aplikací.

K TÉMATU  Jóga. Odkud se vzala? Od asketické praktiky indických světců po celosvětový trend, který je právě in! Motivujte se a začněte

Přitom u předškolních dětí se doporučuje sledování televize maximálně 1 hodinu denně, a nejlepší je rozdělení na více intervalů. Například po příchodu domů z procházky, ze školky, a potom večerníček.  U starších dětí by to mělo být maximálně dvě hodiny denně. Ani když jste sebevíce unavené, neodkládejte děti k televizi proto, abyste si odpočinuly.

Televize v roli chůvy se prostě neosvědčila. Raději se naučte dodržovat jasný řád. Když půjdou děti včas a klidné spát, budete mít pro sebe celý večer. A navíc, za pár let vyrostou a pak už nebudete mít možnost ovlivnit jejich pohled na svět. Nyní potřebují vaši pozornost a tu televize prostě nenahradí.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Počítačové hry pro děti. Nestavte se k nim negativně. Nebojte se školy hrou, zapojte se s nimi

Sešívané rodiny. Moje děti, tvoje děti a možná i naše děti. S jakými problémy musíte počítat?

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Možná si i vy někdy povzdechnete, že vaše příjmení není nejkrásnější. Třeba jste vždy tiše záviděly spolužačce její příjemné a zvučné příjmení. Než budete klesat na mysli, pojďte se s námi podívat na opravdu velkou sklizeň toho, co se v naších zemích skutečně vyskytuje. Co byste řekly tomu, kdybyste se jmenovaly třeba…
Také jste vždy toužili po zahradě, kde vše bude v souladu s vaší duší a myslí? Objevte 10 způsobů, jak se dokonale spojit s přírodou ve vaší zahradě.
Každý z nás si přeje mít prostorný a světelný byt. Dostatek světla působí pozitivně na naši psychiku a vybízí také k větší aktivitě a kreativitě. Máte i vy rozpoložení bytu, které přirozenému světlu příliš nepřeje? Máme pro vás skvělé tipy, jak si do interiéru světlo přidat. Výsledek bude fascinující!
Při výběru spodního prádla zaměřujeme svou pozornost předně na design. Myslíme si, že to, jak kalhotky vypadají, je hlavní. Jenže hlavní by měla být jejich zdravotní nezávadnost. Jen hrstka žen si uvědomuje, jak moc ovlivňuje spodní prádlo naše zdraví. Jen málokterá z žen má na paměti, že nevhodné spodní prádlo může stát za bolestivými mykózami nebo svědivými a nepříjemnými ekzémy.
Dříve pro nás bylo psaní rukou stejnou samozřejmostí jako dýchání. V posledních letech se ovšem k psaní rukou dostaneme poprvé a naposledy na základní a střední škole. Pak plynule přecházíme k počítačům a tabletům. Že v tom nevidíte žádný problém? Bohužel jich ale pár nezanedbatelných vyvstává.
Víte, že práce na poli, házení lopatou nebo pochod Praha-Prčice je pro naše tělo méně škodlivé než nesprávné sezení? Sezení je totiž pro páteř tou nejnamáhavější činností. Jak sedět, je zásadní pro vaše zdraví.
Víme všechny dobře, že s dítětem v letadle to není vždy úplně jednoduché. Není třeba se ale ničeho obávat, pokud jste na to připravené. Jak vše zvládnout, aby byl let klidný pro vás, vaše dítě, ale také pro ostatní cestující?
Je skvělé, když si se svým novým partnerem rozumíte téměř ve všem. Ovšem, už jste se setkala s jeho přáteli? Obáváte se prvního setkání? A co když to napoprvé moc nevyšlo? Nezoufejte, připravili jsme pro vás několik rad, které vás navedou k tomu, abyste se s jeho přáteli více sblížila.
Nadměrné pocení se týká mnohých z nás, a to zdaleka nejenom v létě. Jde o onemocnění zvané hyperhidróza a údajně jí trpí 4 % světové populace. Jak se proti ní dá bojovat a je vůbec léčitelná?
V pražském Rudolfínu se odehrál večer plný emocí a překvapení, kde 31. ročník cen Český lev odhalil své hrdiny. Večer, kdy se historie prolínala s novou tvorbou, přinesl do popředí talent, který čekal na svůj okamžik čtyři desetiletí. Simona Peková, jejíž výkon ve filmu "Přišla v noci" ji vyřadil z řad nekorunovaných králů českého filmu, se stala symbolem večera. Zatímco "Bratři" si odnesli titul za nejlepší film, byl to právě seriál "Volha" a snímek "Bod obnovy", kdo dominoval počtem ocenění. Které momenty letošního ceremoniálu vás nejvíce oslovily a jaký film či umělec pro vás byl objevem roku?
Červená řepa je doslova vitaminová bomba. Obsahuje mnoho látek, příznivých pro náš organismus. Může se pyšnit například vysokým obsahem vitamínu C, vitamínu B. Mimo jiné také obsahuje další blahodárné minerály, jako je hořčík, draslík, sodík. Je plná železa a kyseliny listové, a tak se doporučuje i při chudokrevnosti. Také příznivě působí na štítnou žlázu, protože v ní najdeme i jód. A jaké má další skvělé vlastnosti?
Tak tohle by vás pravděpodobně nenapadlo. Nebo ano? Tak tohle by vás pravděpodobně nenapadlo. Nebo ano? Vychytávky, které zužitkují doma všechny maminky. Nebo i tátové? :))

Výběr článků

Léto je čas dovolených a určitě využíváte každé volné chvíle, abyste ji strávila na sluníčku a čerstvém vzduchu. Kůže se může i v létě vysušit. Dlouhým pobytem na sluníčku, v bazénu, v moři. Udělejte si čas na relaxační rituál a domácí peeling.
Letošní vánoční svátky přišly doslova nečekaně. Člověk ani nestihl zamhouřit oka. A možná právě proto, že svou pozornost věnoval něčemu jinému, teď nemá ani vyzdobený svůj příbytek. Pokud stejně jako mnozí ostatní doháníte veškeré vánoční resty, možná máte na seznamu i položku: vyzdobit interiér. A od toho jsme tu my.
Jak nejlépe překvapit a potěšit svého partnera? Muži to mají o dost jednodušší. Ženy během roku „nenápadně“ naznačují, co by se jim líbilo, a pak to s trochou štěstí najdou pod stromečkem. Ale co vybrat pro manžela, přítele, dědečka nebo strýčka? Většinou mluví o tom, jaké se jim líbí auto, motorka, a že ten obytný vůz za dva miliony by si moc přáli. Nechte je snít dál a překvapte je originálními a designově vychytanými dárky z Tipa.eu.

Nepřehlédněte

Počítače a další informační a komunikační prostředky patří dnes k běžnému životu. Nebojte se u svých dětí rozvíjet znalosti a dovednosti také v oblasti těchto technologií. S počítačem nebo tabletem se mohou seznamovat už od batolecího věku. Počítačové hry není třeba zavrhovat, ale chce to jistá pravidla.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek