Pátek , 04. 04. 2025

Ivana

Dechové cvičení 6x jinak. Vyfoukněte ze sebe stres a úzkost

Každá z nás to zná. A pokud ne, můžete si gratulovat. Úzkost nás v dnešním světě provází častěji než kdy jindy. Ještě aby ne, když tu máme světovou pandemii, lidé umírají, jiní přicházejí o práci. Naštěstí ale existuje několik dechových metod, které vás alespoň trošku pomohou uvolnit se ve vypjatých situacích.
cvičení
Máte po ruce ten nejlepší odbourávač stresu. Vlastní dech. (foto: 123RF)

08. 03. 2022

Dechové cvičení a další podobné techniky pomáhají návalům úzkosti předcházet. Umí toho ale mnohem víc. Také nám zkvalitňují život jako takový a v neposlední řadě zlepšují spánek. Nemusíte investovat stovky nebo tisíce korun měsíčně za terapii nebo wellness služby. Stačí pár minut denně věnovat správnému dýchání. Skutečně jen málo z nás ovládá svůj dech natolik, abychom mohly prohlásit, že dýcháme správně. Většinou totiž dýcháme velmi povrchně a to způsobuje například poruchy soustředění nebo zhoršené vnímání. To je další z důvodů, proč začít s řízeným dýcháním ještě dnes.

Rovnoměrné dýchání

Ještě než půjdete dneska spát, sedněte si nebo si lehněte na postel a zavřete oči. Uvolněte se a nadechujte se nosem na čtyři doby a vydechujte nosem také na čtyři doby. Co čtyři doby znamenají? Že vždy napočítáte do čtyř. Musíte se však soustředit na to, abyste dýchali nejen do hrudi, ale až do břicha, nejlépe toho spodního. Položte si proto jednu ruku na podbříško a sledujte, jestli se bude při nádechu a výdech pohybovat. Pokud ano, dechové cvičení provádíte správně.

Jakmile zvládnete počítat na čtyři doby, přidejte si další dvě. Nadechujte se na šest dob, vydechujte na šest dob. Ty zkušenější z vás, které například cviční jógu, mohou dýchat na osm dob a vydechovat na osm dob.

Břišní dýchání

Tuto techniku lze provádět ráno i večer nebo kdykoliv během dne, kdy se necítíte ve své kůži, nebo máte před důležitou zkouškou či schůzkou. Opět si sedněte, uvolněte se a položte si levou ruku na hrudník, pravou na břicho. Zhluboka se nadechněte nosem, na dvě vteřiny zadržte dech, a pak pomalu vydechujte. Cvičení opakujte alespoň patnáctkrát za sebou. A zkuste se nadechovat skutečně naplno a zase všechen vzduch pomalu vydechujte. Tak se naučíte dýchat pomaleji, čímž si snížíte tepovou frekvenci a tlak.

K TÉMATU  7 děsivých filmů a seriálu, kterým by se slabší povahy měly v depresi vyhnout

Střídání nosních dírek

Posaďte se na podložku nebo na postel do tureckého sedu, zavřete  oči a palcem pravé ruky si zacpěte pravou nosní dírku. Nadechněte se levou nosní dírkou, následně si ji zacpěte ukazováčkem pravé ruky, uvolněte pravou nosní dírku a vydechněte. Opět si palcem ucpěte pravou nosní dírku, uvolněte levou a nadechněte se. Zase si ucpěte levou dírku a vydechněte pravou. Takto opakujte alespoň dvě minuty, pak se nadechujte pravou nosní dírkou a levou vydechujte.

cvičení
Jednou z metod je střídání nosních dírek. (foto: 123RF)

 Dýchání 4-7-8

Lehněte si na zem nebo na postel, zase zavřete oči, špičku jazyka přitiskněte na horní patro. Mějte lehce otevřená ústa a pomalu vydechujte, dokud nebude všechen vzduch z plic pryč. Zavřete ústa a zhluboka se na čtyři doby nadechujte nosem. Zadržte na sedm vteřin dech a pak pomalu vydechujte na osm dob. Dechové cvičení opakujte alespoň čtyřikrát za sebou.

Zářící lebka

Jak jsou na tom vaše břišní svaly? Že nevíte? Při této dechové technice to určitě zjistíte. Posaďte se na židli nebo na postel, položte si ruce na kolena a dlouze se nadechněte. Pak nosem prudce vydechněte, několikrát za sebou, ovšem s použitím svalů na spodním břiše. Po deseti až patnácti vteřinách povolte a nadýchněte se a zase vydýchněte podle potřeby. Opět se zhluboka nadechujte a nyní si položte ruku na spodní břicho a opět krátce a prudce několikrát za sebou vydechněte. Vydržte co nejdéle, alespoň patnáct až dvacet vteřin.

cvičení
Otestujte svoje břišní svalstvo. (foto: 123RF)

Čtvercový dech

Velmi oblíbenou technikou je rovněž čtvercový dech. Jako při předchozích dechových cvičeních si pohodlně sedněte, ruce položte na kolena nebo do klína a několikrát za sebou se nadechněte a vydechněte, tak, jak jste běžně zvyklá. Následně se na šest dob nadechujte, pak zadržte dech, počítejte do šesti a zase na šest dob vydechujte. Nyní znovu zadržte dech, počítejte do šesti a zase se na šest dob nadechujte. Opakujte dechové cvičení aspoň desetkrát za sebou. V případě, že se nezvládnete nadechovat na šest dob, natož na šest dob zadržet dech, klidně počítejte pouze do čtyř. Uvidíte, že za pár dnů a týdnů sama začnete intervaly prodlužovat. Dech se vám zlepší a vy se konečně naučíte zhluboka dýchat.

K TÉMATU  Konec vánočního přejídání. Naordinujte si novoroční detox

Tyto dechové techniky se vám budou hodit i při meditaci, především v začátcích, kdy většinou nejsme schopné soustředit se jen na to, co je tady a teď. Myšlenky nám létají jako splašené a abychom je uklidnily, můžeme vyzkoušet jednu nebo více z uvedených dechových technik. Ty nás donutí k tomu, abychom věnovaly pozornost dechu a ne našim každodenním starostem.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Ranní rituály, které vám zlepší den

Cloumá s vámi vztek, zlost a zášť? Hoďte se do klidu!

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Jaké si odnesla Nela vědomosti a pocity z třetího sezení s Marcelou Hlaváčkovou v rámci koučování Emočních rovnic?
Československá pohádka Hodinářův učeň vypráví příběh o daleké cestě za láskou. Dětem ukazuje, že problémy může překonat statečnost a dobré srdce.
Když se narodí zdravé miminko, které najednou zemře, jde vždy o nesmírnou tragédii nejen pro rodiče, ale pro celou rodinu. Za náhlou a neočekávanou smrtí miminka může být strašák všech rodičů označovaný jako syndrom náhlého úmrtí kojence. Existují nějaká opatření, která pomáhají výskyt tohoto syndromu snížit? Otázka, která zajímá každou nastávají maminku.
Spálit přebytečné kilogramy, které nám stojí před pocitem maximální spokojenosti. I to je cíl nejednoho člověka. Jenže pokud ani sebevětší snaha vynaložená v posilovně neukazuje výsledky, po kterých tak prahneme, musíme se poohlédnout po něčem jiném. Co třeba po spalovačích tuků, které z nás dokáží dostat naprosté maximum? Nemusíte sahat hned po obrovských pilulkách. Existují přírodní spalovače, jež stačí jen zařadit do svého jídelníčku.
Setkáváme se s ní velmi intimně, ovlivní naši pohodu, vezme nám sílu i náladu, nutí nás se o ni starat a ani na minutu na ni nezapomenout. Obtěžuje muže, ženy i děti a každý ji nazývá jinak – viróza, nachlazení, chřipka. Je mezi nimi rozdíl? A jaký?
Mnoho lidí začíná hubnout především s dietou, protože je to nejjednodušší způsob, jak změnit své každodenní stravovací návyky. To je správný směr, ale nestačí, pokud chcete na svém těle skutečně zapracovat a zhubnout. Je také nutné správně přizpůsobené cvičení a k tomu budete potřebovat vybavení a příslušenství!
Nadměrné pocení se týká mnohých z nás, a to zdaleka nejenom v létě. Jde o onemocnění zvané hyperhidróza a údajně jí trpí 4 % světové populace. Jak se proti ní dá bojovat a je vůbec léčitelná?
Víte, co vás čeká tento týden? Kdy je vhodný čas na zkrášlující procedury a kdy třeba na početí potomka? Tento týden můžete obojí. A co ještě? Horoskop krásy a duševního zdraví pro vás připravila astroložka Naďa Šmídová.
Intrauterinní inseminace (IUI) je prvním krokem asistované reprodukce pro páry, kterým se nedaří počít. Obvykle se provádí zhruba po roce, kdy se nedaří během nechráněného pohlavního styku zplodit potomka. Jedná se o základní a neinvazivní metodu, jak otěhotnět. Hlavní princip spočívá v tom, že je spermiím zjednodušena a zkrácena cesta k vajíčku jejich přímou aplikací přímo do dělohy. IUI se provádí na reprodukčních klinikách a nabízí ho také gynekologie Gynem.
Zrovna teď je ten správný čas začít chodit do sauny. Proč? Sauna totiž umí zlepšit imunitu, a zabránit tak častému onemocnění. V neposlední řadě vám také dovede vylepšit psychiku!
I když dříve bylo naprosto normální, že si děti sem tam od rodičů vysloužily nějaký ten pohlavek nebo plácnutí přes zadek, v dnešní době se na tělesné tresty nahlíží úplně jinak. Zatímco naši rodiče nebo prarodiče na občasném proplesknutí neviděli nic špatného, ba naopak byli zastánci hesla "škoda každé rány, která padne vedle", dneska jakmile na dítě vztáhnete ruku, hned se na vás společnost dívá skrze prsty.

Výběr článků

Ne nadarmo se říká, že Šumava patří k těm nejkrásnějším místům v České republice. Skutečně tomu tak je. Tamní příroda přímo vybízí k dlouhým procházkám po hřebenech kopců, po lesích i údolích. Co zajímavého můžete na Šumavě navštívit?
Tak, jako v zimě nechodíte v sandálech, své chce i vaše hlava, aby netrpěla následky podchlazení, či dokonce omrzlinami. Možná vám ale připadá, že když si dáte na hlavu nějakou pokrývku, utrpí váš vzhled natolik, že to raději risknete. Není ale lepší mít uši pěkně v teple?
Detox organismu se stal nedílnou součástí zdravého životního stylu. Po zimě nás čeká očista těla jarním detoxem. Právě strava raw by pro řadu z vás mohla být ideální cestou. Její výhodou je příjem čerstvých zdravých surovin, nenáročnost přípravy či úbytek váhy. Za kvalitu si bohužel připlatíte, na druhou stranu ale ušetříte na energiích.

Nepřehlédněte

Neustále si něco píšou na mobilu, navštěvují se, a rozhodně si nejste jistá, že jste schopná se na to dále dívat? Poradíme vám, jak vyzrát na situaci, kdy se váš přítel stýká se svou ex.
Chlupaté mazlíčky si pořizujeme, aby nám dělali radost. Pro tahle malá roztomilá koťátka je všechno kolem hra. Podívejte se, jak se seznamují s okolním světem.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek