Důležitou roli hraje věk
Jestliže váháte, zda jste vhodná adeptka na darování vajíček, nerozmýšlejte se moc dlouho. Darovat vajíčka totiž může žena ve věkovém rozmezí od 18 do 35 let (některé kliniky mají spodní věkovou hranici posunutou až na 20 let a horní na 33 let). To je totiž doba, kdy jsou vajíčka nejkvalitnější.
Vyplňte formulář na webových stránkách dané kliniky IVF
Spadáte do věkové hranice požadované k darování vajíček? V tom případě vám nic nebrání v tom, abyste vyplnila online formulář, který najdete na stránkách klinik. Při výběru kliniky buďte obezřetná, svěřte se do rukou pouze takové klinice, která má dobré hodnocení a renomé. Po vyplnění formuláře už jenom čekejte, až vás někdo z vámi vybrané kliniky osloví a domluví vám schůzku s lékařem.
Úvodní konzultace je nezbytná
První schůzky s lékařem se nemusíte vůbec obávat, jedná se o klasický pohovor, kde se vás lékař bude ptát na osobní a rodinnou anamnézu. Poté následuje běžné gynekologické vyšetření a následný odběr krve. Ten je důležitý pro zjištění některé z nemocí jako je například žloutenka, HIV, cukrovka nebo jiné infekční či pohlavní choroby.
Vstupní vyšetření dopadlo na výbornou
Pokud vyšetření dopadlo na jedničku, podstoupíte hormonální stimulaci. Ta má za úkol podpořit růst folikulů, se stimulací se začíná první den menstruace. Během této hormonální stimulace nezůstáváte na klinice, tam dostanete pouze hormony, které si budete aplikovat doma pomocí podkožní injekce. To je na celém procesu asi to nejméně příjemné.
Celý tento proces trvá asi jeden týden, kdy poté navštívíte IVF centrum, kde pomocí ultrazvukového vyšetření zjistí, zda byla stimulace úspěšná.
Odběru vajíček už nic nestojí v cestě
Samotný odběr vajíček není vůbec bolestivý, lékař vás uvede do krátkodobé či částečné narkózy, která není delší než 20 minut. Lékař vajíčka z vaječníků odsaje pomocí tenké jehly, kterou během zákroku zavede do pochvy. Tím je celý proces u konce. Po odběru zůstanete ještě asi dvě hodiny na klinice na pozorování, posléze můžete za doprovodu další osoby odejít domů. Ačkoliv po odběru vajíček není nařízena pracovní neschopnost, doporučuje se alespoň pár dní klidový režim.
Co byste o darování vajíček měla vědět dále?
- Tím, že se rozhodnete darovat svá vajíčka, pomůžete tak mnoha párům, kteří touží po vlastní rodině.
- Darování vajíček je zcela anonymní, tudíž se nikdy nikdo nedozví, že jste tento krok podstoupila.
- Po celou dobu zákroku jste pod dohledem odborníků, zákrok je kontrolován také pomocí ultrazvuku.
- Počítejte s tím, že kliniku navštívíte celkem asi 4×, kdy výsledky komplexního vyšetření se dozvíte v rozmezí od jednoho do tří měsíců.
- Při hormonální stimulaci můžete pociťovat pocity jako při PMS, bolesti v podbřišku, prsou apod.
- Samozřejmostí je také vysazení hormonální antikoncepce, která by celý proces narušila.
- Velkým bonusem za vaši ochotu a pomoc je kompenzace v podobě finanční odměny. Ta se pohybuje v rozmezí od 25 až do 35 tisíc korun, výši odměny si určuje každá klinika sama.
- Vzhledem k tomu, že se jedná sice o krátkou, ale přesto o operaci, je nutné počítat s komplikacemi jako u jakéhokoliv zákroku.
- Lékaři obecně dávají přednost ženám, které už děti počaly přirozenou cestou. A to z toho důvodu, že je u nich velká pravděpodobnost vysoké plodnosti vajíček.
- Darovat vajíčka mohou však i ženy, které zatím děti nemají.
- Darování vajíček není pro budoucí otěhotnění dárkyně nebezpečné.
Pokud si však nejste svým dárcovstvím stoprocentně jistá, jděte do toho, až si tím jistá skutečně budete. Jako každá věc i darování vajíček má své pro a proti.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT
Umělé oplodnění a tajemná zkratka IUI
Jedno dítě a dost? Co je to společenská norma a kolik dětí potřebujeme, aby národ nevymřel?