Neděle , 20. 07. 2025

Ilja

Jaro ve znamení alergií. Co zabírá na sennou rýmu a další projevy alergie?

Jaro s sebou nenese jen hromadu sluníčka, ale především alergie, které nepatří k tomu nejmilejšímu. Když všechno kolem nás začne kvést, ve vzduchu se rázem začne vznášet větší množství pylu, což vede k alergickým reakcím. Pojďme si prozradit, co na sennou rýmu a další projevy alergie zaručeně zabírá.
co na alergie
Co platí na alergie? (foto: 123RF)

16. 04. 2021

Co je to alergie?  

Úvodem stojí za zmínku si definovat, co to alergie vlastně je. Až poté můžeme zjistit, co na alergie platí.

Pokud bychom měli zmínit odborné vysvětlení toho, čemu se alergie říká, řekneme, že se jedná o neúměrnou reakci imunitního sytému na určitý alergen. Ve chvíli, kdy organismus přijde s daným alergenem do styku nebo kdy se daným alergenem cítí organismus ohrožen, dojde ke vzniku alergických reakcí. Alergenem na jaře bývá nejčastěji pyl.  

Pokud patříte mezi alergiky, kterým vadí právě pyl, trápí vás takzvaná polinóza. Lidem trpícím polinózou vadí nejen pyl z kvetoucích, ale také z různých trav či bylin.  

Jak se alergie projevuje?  

Mezi příznaky alergie patří především velmi časté kýchání, dále svědící a slzící oči či výtok z nosu. Typickým příznakem je také senná rýma nebo ucpaný nos. Mezi alergické reakce dále patří bolest hlavy, únava nebo svědění v krku, ústech či uších, případně astma.  

Aby nedocházelo k žádnému zmiňovanému projevu alergie, je důležité dbát na řádnou prevenci. V ideálním případě si hlídejte předpověď hladiny alergenů ve vzduchu. Pokud bude hladina vysoká, raději nevycházejte ven či venku ani nesušte prádlo, na které se pyl a další alergeny velice rády lepí.  

Co na alergie platí? 

Pokud se však nepodařilo hladinu alergenů v ovzduší podchytit a pokud došlo k alergickým reakcím, nabízí se otázka, co na ně platí a co na ně zabírá. Naštěstí možností, jak zmírnit sennou rýmu či další projevy (nejen) jarní nepříjemnosti je celá spousta.  

Doplňte vitamin C 

Vaším prvním úkolem bude doplnit vitamin C. Během jara je to poměrně těžké, jelikož na zahradě nám příliš ovoce ještě neroste. V obchodech se už nesetkáváme s takovým množstvím citrusů jako v zimě a sezonní ovoce je příliš drahé na to, abychom ho kupovali ve velkém.

K TÉMATU  Máte volnou chvíli? Podcasty, které vás posunou vpřed

Vyplatí se však vsadit na zeleninu, konkrétně špenát, brokolici nebo cibuli. I to jsou skvělé zdroje zmiňovaného vitaminu, který se pyšní nejen tím, že z imunitního systému udělá pevné rytířské brnění, ale také má antihistaminické účinky.  

vitamin C
Doplňte do těla vitamin C. (foto: 123RF)

Dostatečná hygiena je důležitá 

Dnes se sice dbá na řádnou hygienu (zejména na umývání rukou), alergici by však měli ještě přitvrdit. Alergeny se totiž nedostávají jenom na ruce, ale také do vlasů či na oblečení. Dostatečná a poctivá hygiena je tak klíčem ke spokojenému životu bez alergických reakcí.  

co na alergie hygiena
Zbavte se pylu a alergenů díky dostatečné hygieně. (foto: 123RF)

Nepodceňujte hlavně večerní sprchu. Tím ze sebe dostanete veškeré zbytky alergenů a nestěžíte fungování sliznicím, které si během noci tak dostatečně odpočinou.  

Hlavně žádný stres 

Ať už přijdete k lékaři s jakýmkoli zdravotním problémem, vždycky vám sdělí, že se musíte vyvarovat stresu. Stres totiž není pro lidské tělo ani zdraví ničím přijatelným, právě naopak. Umí řadu nemocí zhoršit a mnohé taky přihnat.

V případě jarních alergií zvyšuje hladinu hormonu jménem kortizol, který příznaky alergie jenom zvyšuje. Proto si dopřávejte uvolňovací cviky, jógu nebo meditujte či jinak relaxujte.  

stres
Nepouštějte si do svého života stres. (foto: 123RF)

Vsaďte na ryby 

Je velká škoda, že se řada lidí stále ještě vyhýbá rybám. A to jsou to tak zdravé potraviny! Nejen, že mluvíme o přírodním zdroji kolagenu, který se z těla po třicátém roce života začíná vytrácet, ale mimo jiné mluvíme i o zdroji omega-3 mastných kyselin (důležitou látku i tělo neumí vyrobit samo, bohužel). A abychom nezapomněli – ocení je také alergici.  

Právě zmiňované omega-3 mastné kyseliny, které ryby a mořské plody do těla doplňují, zmírňují intenzitu alergické reakce. Pokud však nedokážete lososa, makrelu nebo jiný druh pozřít, skvělou a stejně zdravou a přínosnou alternativou je rybí olej. A nemusíte se obávat, že bude po chuťové stránce špatný. Dnes se vyrábí v řadě příchutí. 

co na alergie ryby
Ryby zmírní projevy alergie. (foto: 123RF)

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

K TÉMATU  Infuzovaná voda aneb když už je pití obyčejné vody nuda

Brokolice a zdraví: Víte, co vše našemu tělu dodá tato zelenina?

Co udělá chilli paprička s vaším zdravím? Klidně si ji dejte!

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Čas je to, oč tu běží. Nikdy ho není dost a zvláště v poslední době je každá minuta drahá. Ze dne na den jste se staly na plný úvazek nejen matkami, ale i učitelkami, vychovatelkami a kuchařkami. K tomu všemu musíte zvládnout ještě svoji práci. Pokud se z toho nechcete zbláznit, rozdělte úkoly v rodině a nebojte se ulehčit si práci. Využijte všeho, co doba nabízí, a uvidíte, že bude i teplé jídlo.
Přirozené světlo nesmí v interiéru chybět, ale má ho být tak akorát. Někdy se však sluníčko zblázní a nezbývá, než ho vrátit do patřičných mezí. Slouží k tomu stínící technika, která má navíc dekorační funkci. Typickými zástupci interiérového stínění jsou vnitřní rolety a žaluzie. Ale co když se vám okoukaly nebo jen toužíte po designové lahůdce? Pak se vám budou líbit rolety typu den a noc. .
Luna odjakživa přitahovala myšlení, fantazii i city lidí. Nejeden básník, skladatel nebo malíř jí věnoval své dílo. Působení luny na jevy na zeměkouli jsou jasně vědecky prokázané. Je zde ale jedno odvětví, které stále čeká na to, až jej někdo vědecky dokáže. Co vše vám prozradí lunární kalendář?
Vánoce jsou za dveřmi a společně s nimi i příjemná "povinnost" zamyslet se nad dárky pro vaše nejbližší. Máte-li doma aktivního sportovce, kterému pohyb rozhodně není cizí, pak se možná při výběru vánočního dárku budete chtít vydat právě tímto směrem. Došla vám inspirace? Nevíte si s výběrem dárku rady? Nezoufejte! Máme pro vás pětici skvělých tipů, které sportovec zaručeně patřičně ocení!
V dnešním světě, který se neustále mění a vyvíjí, se mění i role rodičů a způsoby, jakými vychovávají své potomky. Článek "Moderní rodičovství a výchova dětí" se zaměřuje na aktuální trendy a přístupy v oblasti péče o děti. Od respektování individuality a podporování kreativity po využívání moderních technologií – objevte, jak se rodičovství adaptuje na nové výzvy a jak můžete vytvořit harmonický vztah s vašimi dětmi v dnešním rychle se měnícím světě.
Sladký a voňavý meloun je neklamným symbolem toho, že léto začíná! Pojďte udělat radost svému tělu. Jak je možné, že s pouhým melounem dokážete omládnout?
Každý z nás si přeje mít prostorný a světelný byt. Dostatek světla působí pozitivně na naši psychiku a vybízí také k větší aktivitě a kreativitě. Máte i vy rozpoložení bytu, které přirozenému světlu příliš nepřeje? Máme pro vás skvělé tipy, jak si do interiéru světlo přidat. Výsledek bude fascinující!
Správné nakládání s léčivy je důležitá, a přesto tak často opomíjená, součást bezpečné léčby. Patří do toho totiž i zacházení s nepoužitými nebo expirovanými léky. Průzkumy sice ukazují, že se stále více lidí učí odnášet nepoužité a prošlé léky zpátky do lékáren, nicméně to nijak nesnižuje to obrovské množství, které se každoročně vyhodí. Celkový objem se liší stát od státu, kraj od kraje, i město od města. Můžeme ale říct, že průměr evropských zemí bývá mezi 10 a 100 tunami na milion obyvatel ročně. V Česku jsou to každoročně léky za zhruba 4 miliardy korun. Největším problémem ale stále zůstává fakt, že většina léčiv stále ještě končí v odpadech.
Surfování, velice atraktivní letní aktivita. A to i když jí jen pasivně přihlížíte. Možná se vám tento sport začal líbit už dávno, a zaryl se do paměti. Na první pohled se může jevit jednoduše, svézt se po vlně, nicméně realita je pak o mnoho jiná. Jednou za rok u moře se z vás zkušený surfař nestane. Ale trénovat můžete i v Čechách.
Originalitě se meze nekladou, a to ani v případě takových detailů, jako jsou kuchyňské baterie. Díky různým barevným provedením můžete z té vaší učinit moderní doplněk, který bude v kuchyni třešničkou na dortu. Objevte krásu barev a dopřejte tak interiéru proměnu!
Novinka Činoherního klubu, "Milá Evičko, milý Luďku", představuje inscenaci, která překlenuje generace. Režisérka a autorka Beata Parkanová čerpá z bohatého zdroje korespondence a deníků svých prarodičů a otevírá tak divákům pohled do intimního světa dvou lidí, jejichž vztah přečkal desetiletí. Tento první divadelní počin je poctou běžným životům plným neobyčejných příběhů.
Naše domácnost byla po dlouhé roky šťastná a plná smíchu. Vychovali jsme opravdu šikovné děti - a obzvláště manželka se celou dobu snažila tak, že se péče o jejich potřeby stala největším koníčkem. Děti se ale osamostatnily a ona najednou propadla depresím.

Výběr článků

U každého tu a tam přijde chvíle, kdy potřebuje nějaký ten životabudič. A mezi stoprocentní nakopávače energie patří samozřejmě i káva. Jenže, co když ji potřebujete něčím nahradit a hledáte stejně účinnou alternativu? Ano, tak právě vám se tenhle článek rozhodně zalíbí.
Lidé by si vzájemně v nouzi měli pomáhat, i přesto však je na světě mnoho případů, kdy člověku či zvířeti v ohrožení života nikdo pomoc neposkytnul. Doba je čím dál hektičtější a lidé si již méně všímají toho, co se okolo nich děje. Často bývají i lhostejní vůči negativním situacím, do kterých raději nechtějí zasahovat, aby sami nebyli ohroženi.
Vánoční přání potěší každého. Proč si neudělat vlastní? Nedá to mnoho práce, a přesto způsobí velkou radost. Překvapí i potěší vaše okolí a vaše snaha i výsledek zase vás. Podívejte se na video a pusťte se do vystřihování a lepení. Bude vás to bavit!

Nepřehlédněte

Jamu je tradiční indonéský lék z kořenů, bylin, květů, kůry a koření. Vyrábí se již více než 1200 let z čerstvých surovin, jako jsou tamarind, galangal, zázvor a kurkuma. V Indonésii se podává prakticky na každém kroku, například i v masážních salonech či při léčebných sezeních. Nejenom, že Indonésanům chutná, ale je také prospěšný pro lidské zdraví. Jak si jej vyrobit, a s kterými neduhy nám dokáže pomoci?
Děti a mobilní telefony, to je časté téma k rodičovské diskuzi. Nikomu se nelíbí, kolik času u displejů chytrých zařízení děti tráví. Sami rodiče jim přitom přístroje dávají do rukou nebo jim jdou špatným příkladem. Navenek jsou nespokojení, ale zároveň si tak usnadňují práci a nechávají dítě zabavit se po svém. V jiných případech jim sami ukazují, kolik času u telefonu sami tráví. Proč to není dobře a jak situaci řešit?

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek