Středa , 27. 11. 2024

Xenie

Chytrý mobil neškodí jen spánku. Jak moc ohrožuje váš zrak a kdy vám jde doslova o život?

Máte chytrý telefon? S největší pravděpodobností je vaše odpověď kladná. A to možná vůbec není dobře! Kvůli němu totiž snadno „vyfasujete“ problémy se zády i bolesti hlavy. Ale tím to bohužel ještě nekončí…

19. 07. 2018

19. 07. 2018

Čím „geniálnější“ mobilní telefon je, tím více nás pobízí k jeho používání. Nebo to vidíte jinak? Takový smartphone nám dnes hlídá úrovně stresu, slevy v obchodech, jídelníček i dodržování pitného režimu. Bedlivě sleduje také pravidelnost menstruace, ovulaci a šance na početí. Je to tedy náš nepostradatelný parťák? Nenechte se zmást, stejně jako pomáhá, dokáže i škodit. Co všechno vám mobil může „přihrát“?

Zrak, který není tak docela v pořádku

Že kapesní výkřiky moderní techniky vydávají elektromagnetické záření, to není žádnou novinkou. Ono jasné a linoucí se světlo podle lékařů oddaluje spánek, neboť si příliš nerozumí s přirozenou produkcí hormonu melatoninu, jenž navozuje ospalost. Je to vše? Bohužel ne. Před expozicí modrofialového světla varuje i americká optometrická asociace. Ta na základě své vlastní studie tvrdí, že nadměrné používání smartphonů způsobuje rozmazané vidění, suchost očí i zvýšené riziko makulární degenerace, což je onemocnění vedoucí k slepotě. V sázce jsou prý také zhoršené pozorovací schopnosti a poškození sítnice. Jistou prevencí je dle názoru tamních expertů snížení jasu na minimum. Jenže pozor, ani toto opatření prý není všemohoucí, pokud na displej „zíráte“ celé hodiny…

Trable se zády. A rozhodně ne malé

Z expertních odhadů s průkaznými daty jednoznačně vyplývá, že počet pacientů trpících bolestmi zad v posledních letech vzrostl o bezmála 60 %. Náhoda? Ale kdeže. Pokud jste jedním z nich i vy, měla byste zbystřit. Vysvětlení tohoto jevu přináší americká lékařka a zároveň předsedkyně ontarijské chiropraktické asociace Ayla Azad.

„Uživatelé mobilních telefonů při používání svého zařízení často naklání hlavu vpřed a nepřirozeně se hrbí. Tím, jak přenáší svou váhu dopředu, vyvíjí velký tlak na ramena i spodní část krku. To je také důvod, proč se ozývají bolesti hlavy, zad, krku a dokonce i znecitlivění a brnění rukou. Toto špatné držení těla negativně ovlivňuje klouby, svaly, vazy i nervy, proto si vždy uvědomujte svou pozici, jinak riskujete vleklé potíže,“ vysvětluje výše jmenovaná specialistka. Tak bacha na to!

K TÉMATU  Naučte se používat ekologické čisticí prostředky. Jsou levnější a neškodí vašemu zdraví

Riziko dopravní nehody. Na něj extra pozor

Asi málokdo si uvědomuje, že takový mobil je vlastně život ohrožující – a to vážně. Nevěříte? Jako důkaz tohoto tvrzení může posloužit nedávná tisková zpráva amerického výzkumného ústavu Tech Transportation Institute. V ní se uvádí, že v celé čtvrtině dopravních nehod mají „prsty“ telefony, kvůli kterým se řidiči dostatečně nevěnují okolnímu provozu. Není těžké uhodnout, že následky mohou v některých případech být doslova drtivé… A co vy, kontrolujete za volantem svůj aparát?

A kolik hodin denně „spolkne“ používání smartphonu konkrétně vám? Přiznejte se….

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Deodorant nebo antiperspirant? To je oč tu běží! Zejména v létě, kdy se potíme víc, než v jiných ročních obdobích saháme po pomocnících, jež umí s potem bojovat (minimálně bojovat s jeho zápachem). Těmito pomocníky jsou myšleny zmiňované antiperspiranty a deodoranty, mezi nimiž je velký rozdíl, který si lidé bohužel neuvědomují či neumí ho definovat. Vesměs se však sáhne vždy po deodorantu, který navíc používáme špatně. Jak správně deodorant používat?
Všimli jste si, jak se doba s každým rokem mění? Takové proměny najdete všude – v jídle, módě i v kosmetice. A zatímco ještě nedávno platilo, že čím víc kosmetiky jste si nanesli na pleť, tím jste byli více cool, dnes už se vše zase vrací zpátky k jednoduchosti.
Vztahy jsou komplikovaná věc, o tom není sporu ani pochyb. Zatímco někdy to klape a všechno funguje „jako po másle”, jindy to může váznout. A právě mnohé neshody nebo rozcházející se názory mohou stát za vznikem nevěry.
Jan Kačer, herec a režisér nové vlny českého filmu, zemřel ve věku 87 let. Smutnou zprávu potvrdila jeho dcera Adéla Kubačáková. Kačer, který začínal svou kariéru v Divadle Petra Bezruče a výrazně působil v Činoherním klubu a Národním divadle, se proslavil také jako filmový herec v dílech jako "Smrt si říká Engelchen" a "Údolí včel".
Meghan Markle, Vévodkyně ze Sussexu, si během svého partnerství a manželství s princem Harrym dokázala znepřátelit řadu příznivců královské rodiny. Čím je kontroverzní Američanka proti sobě poštvala?
Máte za sebou složité vztahové patálie s muži? V tom případě se někdy může stát, že na ně na nějakou dobu doslova zanevřete. Zkrátka a dobře už si nepřejete žádné další potíže, a tak se mužskému pokolení snažíte co nejvíce vyhýbat. Někdy se tak může stát, že z nedostatku fyzické lásky zatoužíte po ženě. Není na tom nic špatného a zkušenosti se stejným pohlavím uvádí v anonymních průzkumech celé řady žen i mužů.
Tolik lidí si přeje jíst zdravě. Bohužel ne každému se to podaří. Lidé se po čase vrátí ke starému režimu nezdravého stravování. O měsíc později zkouší další pokus, ale zase je něco vrátí ke starému režimu. A takto je to dokola a dokola. Jsou tu ale i takoví, kteří se zdravou stravou ještě ani nezačali, protože se nemohou odhodlat. Jak to tedy jednou provždy změnit? Jak se odhodlat, a zároveň u toho vytrvat a nevracet se zpět ke starým návykům? O tom si povíme v dnešním článku. Proto pokračujte ve čtení, držte se daných pravidel a úspěch vás nemine...
Mnoho z nás si jistě vzpomene na první ročník soutěže Česko hledá SuperStar. Tehdy ještě jako velmi mladá zpěvačka, Šárka svým nádherným hlasem dokázala okouzlit český i slovenský národ. V obrovské konkurenci se dokázala probojovat do finále společně s Anetou Langerovou. Jak se změnil její život po soutěži a co dělá Šárka dnes? V exkluzivním rozhovoru jen pro Dámskaliga.cz!
Dopřáváte si klasického turka? Mnoho z nás nedá dopustit na silnou kávu. Jakmile ji ale dopijeme, kávovou sedlinu, která zůstane na dně, bez milosti vyhodíme. To je ovšem škoda, protože lidově nazývaný lógr může u vás doma najít další využití.
Začít žít zdravěji - cíl, který si stanovila celá spousta z nás po zjištění, že jsme během doby covidové v průměru přibrali sedm kilogramů. Do svého jídelníčku proto přidáváme vícero zeleniny, hodně ovoce, naopak omezujeme sladkosti a snažíme se vyhnout se smaženému. Když už olej, tak pouze ten olivový, který je mnohými nutričními specialisty schválený. Mimochodem, věděli jste, že by se měl pít na lačný žaludek?
Od teď pochopíte, proč má Harry Potter svojí Hedviku. Říká se, že jsou sovy moudré, ale určitě jsou krásné a roztomilé. Tito predátoři mají svůj unikátní vzhled hlavně díky obrovským očím, a přestože jsou to majestátní ptáci, umí si pěkně zablbnout. Podívejte se, jak si dovedou hrát.
Při cestování můžete narazit na takzvané putovní kamínky, které jsou krásné, vkusné, pomalované - tím se liší od ostatních. V Česku jsou doslova fenoménem.

Výběr článků

Každý kolem vás se chlubí, jak jejich dítě ve dvou letech švitoří první slůvka? Nebojte se, rozhodně nebudete čekat tak dlouho! Naučte se techniku, jak své dítě rozmluvit a již ve věku 9 měsíců mít človíčka, kterému rozumíte první slůvka.
Napájecí zdroj je elektronické zařízení, které v rámci daného výkonu přeměňuje jeden typ elektřiny (nejčastěji střídavé síťové napětí) na jiný (nejčastěji stejnosměrné napětí). Každý zdroj je definován třemi základními parametry charakterizujícími napěťové úrovně a výkony. Jeho úkolem je dodat potřebnou elektrickou energii.
Často se před ostatními takzvaně „necítíte“? Co dělat s tím, když sebevědomí pokulhává, přestože jste si v určitých okamžicích jistá, že nejste k zahození? Sebevědomí je choulostivá věc, která může v našem životě hrát velmi význačnou roli. Jak své sebevědomí zvýšit, abyste se cítila skvěle a přestala nad sebou pochybovat?

Nepřehlédněte

Babí léto nám o víkendu přinese dobrou náladu. Volné dny věnujte péči o pokožku, troše zdravého pohybu venku, a večery si nechte pro sebe. Co dalšího radí astroložka Naďa Šmídová?
Každý z nás má svou polohu, ve které spí nejraději. Někdo spí rád na břiše, jiný na zádech a další třeba zase na boku. Ale napadlo vás někdy hledat ve spánkových polohách význam? Že ne? Pak se možná budete divit, co která spánková poloha znamená.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek