Čtvrtek , 17. 07. 2025

Martina

Když vás honí mlsná! Jak zkrotit chuť na nezdravé jídlo a co tím tělo říká?

Nezáleží na tom, kolik je zrovna hodin. Je to tady! Máte chuť dopřát si něco hodně nezdravého. Jednou vás provokuje tlačenka v lednici, podruhé máte problém zkrotit myšlenku pochutnat si na tom hříšně sladkém dortíku. Tu a tam takový okamžik potká snad každého z nás a jak jistě víte, všechno má nějakou příčinu. A to i hlas vašich myšlenek volající po pizze a hranolkách s dvojitou tatarkou. Co za tím stojí a jak to řešit? Poradíme.
chutě
Sladké, slané, tučné... to vše je signál, že tady něco nehraje. (foto: 123RF)

08. 02. 2022

08. 02. 2022

Chutě na nezdravé jídlo jsou zlo. U někoho krátkodobé, u jiných téměř celoživotní. Jedno je ale jisté. Pokud si takové pochoutky dopřáváte až příliš často, poznáte to brzy nejen na postavě, ale i vašem zdraví. Výjimečně se nějaký ten hřích promine, občas je to naopak velmi dobré. Každopádně se vraťme k hlavnímu problému, kterým je nenadálá provokace vašich chuťových buněk, které prahnou po něčem nezdravém. Občas totiž míváme pocit, že to všechno je důsledek nějaké kompenzace za těžký a náročný den. Není tomu tak. Vaše tělo naopak volá po něčem, co mu schází, jen vám to oznamuje trochu svéhlavým způsobem. Jak hlavní podstatu vyčíst?

Hlad a chutě není to samé

Občas přijdou chvíle, kdy během dne lítáme a skoro se ani nestihneme najíst. V ten moment se ozve hlad a vaše tělo se v tu chvíli snaží v podstatě najít cokoli, co by prázdný žaludek uspokojilo. Moc dobře víme, že vždy je lepší předvídat, udělat si čas na jídlo, a když už to opravdu hoří, najít tu nevhodnější variantu. Někdy se ale stane, že nastoupí chuť. Naprosto neodolatelná. I přesto, že jste se poměrně nedávno najedli, honí vás mlsná, zpravidla na něco konkrétního. Jednou je to slané, pak sladké. A právě v tento okamžik je něco špatně. Vaše tělo vysílá signál, že strádá. Jsou hned dva důvody, které za tím mohou být.

První důvod: Špatný poměr základních látek

Aby tělo fungovalo správně a přitom mu nic nescházelo, je zapotřebí, aby přes den získalo optimální množství sacharidů, bílkovin, tuků a také vlákniny. A to vám nezdravé jídlo neposkytne. Ze statistik vyplývá, že zcela nejvíc lidem schází zpravidla bílkoviny a vláknina, což jsou samy o sobě látky, které při ideálním příjmu tlumí pocit hladu a navozují rychlejší stav sytosti. V čem ale chybujeme zcela nejvíce, jsou samozřejmě sacharidy a tuky. Málokdy totiž rozlišujeme, zda zrovna přijímáme zdravé nebo naopak ty nezdravé.

Je rozdíl, zda si totiž sacharidy doplníme dortíkem nebo kuskusem. Zatímco kuskus má nižší glykemický index, díky kterému si dobijete stabilní energii, v případě sladkého dortíku se stane následující – obratem vám vyletí glykemický index (cítíte se dobře, chutě zažehnány) a najednou prudce klesne dolů (a hurá na dalšího dortu, chutě jsou zpátky).

K TÉMATU  Zvládněte dietu o Vánocích: Jak udržet chutě u plného stolu?

Zkuste proto pečlivě doladit svůj jídelníček. Nezapomeňte navýšit příjem bílkovin i vlákniny, zaměřte se na kvalitní sacharidy s nízkým glykemickým indexem, dejte přednost zdravým tukům. Zároveň nezapomínejte na dostatečný pitný režim, který také může být důvodem vaší snahy ulovit si něco nezdravého.

Druhý důvod: Chybí vám něco konkrétního

Občas se může stát, že si na jídle dáváme záležet, ale stejně se chutě na nezdravá jídla objeví. Příčinou může být jednoduše to, že vašemu tělu schází nějaký minerál, stopový prvek nebo vitamín. Následně budou mít vaše chutě spadeno zrovna na pochoutku, která danou látku obsahuje (i když to třeba na první pohled tak nevypadá).

Přestože se zrovna bavíme o nezdravých jídlech ve stylu fastfoodu či cukráren, přidáváme i jednu zajímavost, kterou je například pica syndrom. Právě ten se projevuje nezvladatelnou chutí na nepoživatelné věci, jako je třeba písek, hlína nebo křída. A bylo zjištěné, že právě takové chutě se objevují zejména tehdy, pokud tělu schází stopové prvky či minerály. A ano, i takhle dokáže tělo volat o pomoc, když mu něco nedodáme. Teď už se ale pojďme podívat na to, proč zrovna máme chutě na konkrétní nezdravé jídlo a čím jej můžeme hravě nahradit.

Chuť na sladké

Chuť na sladkosti jsou klasika, se kterou se setká snad každá žena a zpravidla čokoládou, zákuskem nebo bonbóny se snažíme zahnat stres či smutek z dění kolem nás. Dost často se pak takové chutě objevují při PMS nebo menstruaci jako takové. Tělo si v takové chvíli říká o přísun serotoninu, a když ho nemá, hledá ho právě tím, že nám dopřeje požitek z cukrovinek. Proto se ne nadarmo doporučuje pravidelný pohyb a kvalitní spánek, které ve vzájemné spolupráci zvyšují tvorbu serotoninu. Pokud ale máte chuť zejména na čokoládové věci, je zřejmé, že váš organismus postrádá hořčík. Lákají vás ale i jiné cukrovinky? Pak může být důvodem chybějící chrom, fosfor, síra nebo uhlík. 

K TÉMATU  Japonští šéfkuchaři předvádějí neskutečné dovednosti s nožem. Takhle krájí profesionálové

Čím zahnat chuť na sladké jídlo? Celozrnným pečivem, ovocem (zejména hrozny, meloun, jablka, jahody, banán, bobulovité ovoce a další), zeleninou (brokolice, zelí, křen, květák a další), ořechy, kuřecí, rybí a hovězí maso, mléčné výrobky (zejména tvaroh, sýry, zakysaná smetana), vejce. 

Chuť na slané

Bojujete naopak s tím, že byste si nejraději dali křupavé hranolky, spořádali sáček chipsů nebo slaných tyčinek? Pak je možné, že vaše tělo má jednoduše žízeň, proto prahne po potravinách s vyšším obsahem soli, která pomáhá udržovat vodu v těle. V takové chvíli je pak nejlepší vypít sklenici vody nebo si dopřát potraviny bohaté na vodu. Kromě dehydratace za tím však může stát také nízký obsah vápníku, sodíku i křemíku.

Čím zahnat chuť na slané jídlo? Pitným režimem (kohoutková i minerální voda), ryby, sýry (především kozí, ovčí sýr), ořechy a zelenina (celer, salátová okurka a další).

Chuť na tučné

Volá vaše tělo zejména po tučném jídle, jako je slanina nebo bůček? Pak vám s největší pravděpodobností schází vápník, kyselina listová, železo a také vitamíny ze skupiny B. 

Čím zahnat chuť na tučné jídlo? Mléčné výrobky (tvaroh, zakysaná smetana, jogurt, mléko), sýry, listová zelenina, libové maso, luštěniny.

Když přijdou nezvladatelné chutě na nezdravé jídlo a vy nevíte co s nimi, je to k vzteku. Jestliže se ale naučíte číst mezi řádky, co vám tím chce vaše lidská schránka vlastně říct, je to vlastně velmi užitečná věc.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Jak strava ovlivňuje naši náladu? A ovlivňuje ji vůbec?

Kvalitní spánek jako předpoklad pevného zdraví? Dopomůžou vám k němu i rolety

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Ekologická a přátelská vůči přírodě. Přesně taková je udržitelná móda, která se za poslední roky stala doslova hitem. Co vlastně představuje a v čem má tento alternativní přístup k módě své kouzlo?
Mít známého na výpomoc s hlídáním přijde vhod. Svěřit vaše malé dítě do jiných rukou můžete za předpokladu, že máte jistotu, že o ně bude dobře postaráno. Příkladem budiž tenhle chlapík, který místo sezení doma vezme holčičku na výlet na kole po skotské vrchovině. Trochu nečekaný adrenalinový výlet.
Mnoho lidí se potýká s bolestmi zad při sedavém zaměstnání. Často si poposedneme, vypneme se, ale za chvilku zase povolíme záda i břicho. Ty, kteří pracují u počítače celý den, trápí tuhá krční páteř a také trapézy máme stále v napětí. Co s tím? Přestávky a malý workout při práci na počítači jsou nutné, protože sedíme v jedné pozici a jediné čím hýbeme, jsou prsty na rukách… Zapojit své tělo, prohřát se a protáhnout se je s naším tipem jednoduché a zábavné.
Rak je čtvrtým znamením horoskopu, které začíná vládnout 21. června a 22. července ho dále střídá Lev. Ale nepředbíhejme. Jedná se o vodní znamení, které je, jak název napovídá, reprezentováno rakem.
Mnoho lidí začíná hubnout především s dietou, protože je to nejjednodušší způsob, jak změnit své každodenní stravovací návyky. To je správný směr, ale nestačí, pokud chcete na svém těle skutečně zapracovat a zhubnout. Je také nutné správně přizpůsobené cvičení a k tomu budete potřebovat vybavení a příslušenství!
Módní oblečení s námi mnohdy dokáže skutečné zázraky. Rozjasní nás, zvýrazní naše přednosti a podpoří náš styl. Druhou stránkou mince je ale fakt, že pokud zvolíme nesprávné modely, nastane spíše opačný efekt. V tomto článku se proto podíváme na šest nejčastějších módních chyb, které nám na oko přidávají kila navíc.
Mnoho žen vyššího věku se nemůže dočkat důchodu, ale je to vždycky výhra? Záleží na tom, kolik máte naspořeno. Zda jste využila penzijního spoření, nebo jste si spořila sama či s partnerem jiným způsobem. Protože jen z důchodu se v naší republice moc užívat nedá.
Jaká zvířátka máme doma nejčastěji? Jsou to samozřejmě kočky a psi. Každý jedinec má jinou povahu, vždycky je ale milujeme. Tihle domácí mazlíčci mají jedno společné - když si hrají, stojí to za to a často nás překvapí něčím novým, čemu se rádi zasmějeme. Podívejte se na video!
Jsem vdaná za svého muže dlouhých devatenáct let, máme tři děti, a i když jsme si prošli někdy těžkým obdobím, všechno jsme spolu ustáli. Teď ale přišlo něco, co nás rozdělilo a nevím, zda to ještě někdy může být zase jako dřív.
Slovenský designér Pavol Dendis představil v rámci Mercedes Benz Prague Fashion Weeku svoji kolekci již po několikáté. V minulosti jsme u něj byli zvyklí na absenci barev. Letos je tomu jinak.
Každý z nás občas zalže – ať už se jedná o milosrdnou lež, anebo prostě jenom proto, aby vypadal dobře a udělal dojem na ostatní. Ale, jak se říká, lež má krátké nohy! O tom ví něco i lidé, co se s námi podělili o své příběhy a zažili trapas při provalení se jejich výmyslů.
Domácnost by bez pokojových rostlin nebyla to pravé ořechové. I proto se většina lidí snaží o to, aby to v jejich domově žilo a hrálo všemi barvami. Nepěstují se však jen stálezelené rostliny, ale také pokojový ibišek, který není ničím náročným.

Výběr článků

Většina z nás si určitě ještě pamatuje na studentská léta, kdy se v hodinách biologie učilo rozdělení pohlavních hormonů na ženské a mužské. Ačkoliv je testosteron považován za mužský pohlavní hormon, má své čestné místo i v ženském těle. Víte, proč?
Byla krásná jako žádná jiná. Muži se o ni prali. Dostávala jednu roli za druhou a dosyta si užívala veškeré slávy, kterou jí povolání herečky přinášelo. Avšak ani ona se bohužel nevyhnula mnohému trápení, které si pro ni osud přichystal.
Omamná vůně konvalinky přivábí mnohé zahrádkáře k tomu, aby si tuto krásku pozvali ke svému prahu. Když si ji ale přinesete domů, může se vám z toho pořádně zatočit hlava. Co konvalinka obsahuje a opravdu je jedem naší zahrádky?

Nepřehlédněte

Britská zpěvačka, herečka a skladatelka Marianne Faithfull zemřela ve věku 78 let. Hudební ikona, která prožila bouřlivý život plný vzestupů i pádů, se proslavila nejen hitem As Tears Go By, ale i syrovými a temnými alby jako Broken English či Before The Poison. Svým charakteristickým hlasem interpretovala tvorbu Kurta Weilla, Toma Waitse i meziválečné jazzové klasiky. Faithfull několikrát vystoupila i v Česku, naposledy v roce 2015.
Spokojenost se svými prsy je důležitá pro sebevědomí žen a mnohdy se ani nejedná o jejich samotnou velikost, ale spíše tvar a celkový vzhled. A právě to můžete vhodnými cviky ovlivnit. Prsa je možné pomocí jednoduchých cviků zpevnit, což se promítne nejen do vašeho vzhledu, ale především do spokojenosti s vlastním tělem.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek