Čtvrtek , 28. 11. 2024

René

České prvorodičky rodí stále později. Lékaři před tímto stavem varují. Rizika se s věkem výrazně zvyšují

Ženy v České republice otálejí s těhotenstvím stále častěji. Průměrný věk prvorodičky se zvyšuje a během několika posledních let překročil hranici třiceti let. Lékaři před tímto trendem pravidelně varují a upozorňují, že i na reprodukční kliniky vyráží ženy až v příliš vysokém věku.
prvorodičky
zdroj: 123RF.com

18. 10. 2019

18. 10. 2019

Statistiky mluví jasně. České prvorodičky rodí často po 30tce i déle

Statistiky ukazují, že v první polovině 90. let rodily prvorodičky v České republice v průměru do svých 25 let. Aktuální čísla ukazují, že je tato hranice vyšší než 30 let a v Praze dokonce dosahuje průměrný věk maminek při narození prvního dítěte 31 let a výše. V roce 2017 byl průměr v hlavním městě 31,1 let. Na opačném konci tohoto žebříčku byl Ústecký kraj, kde byl ve stejném období průměrný věk prvorodiček 27, 4 let.

Rodí se i po 35. roku

Za tento nárůst mohou matky prvorodičky, které rodí až po 35. roce věku. Těch stále přibývá a celkový průměr tak šplhá nahoru. Přestože je porodnost v České republice během posledních let kolísavá, počet narozených dětí je stále nedostačující.

Porodnost v Evropě je alarmující

Výsledky statistik hovoří jasně: pro udržení reprodukce v Evropě je zapotřebí míra porodnosti alespoň 2, 1 dětí na jednu matku. Aktuální průměr v Evropské unii je ale 1,59 dítěte na matku, což je nedostačující.

Mezi roky 2001 a 2017 se snížil počet novorozenců, narozených maminkách do věku 24 let, o celou jednu třetinu. V tomto období tak mladých rodiček postupně ubývalo, z celých 29 tisíc novorozenců v roce 2001 na 16 tisíc novorozenců v roce 2017, narozených matkám mladším 24 let.

Mateřství odkládáme

Na tomto trendu se podílí právě odklad mateřství na později. V roce 2001 představovaly matky nad 40 let v celkové porodnosti pouhých 0,9 %. V roce 2017 jejich zastoupení narostlo na 3,7 %. Výjimku tvoří opět hlavní město, kde se během stejného období narodil stejný počet dětí ženám ve věku 40 až 44 let, jako v celé České republice. Opakovaně se tak ukazuje, že v Praze ženy s narozením dítěte váhají nejdéle.

K TÉMATU  Ráno po té, rána po 100

Páry mají problémy s početím

Počet párů, které mají problémy s početím, narůstá také. Lidé stále častěji vyhledávají služby asistované reprodukce, ale i s tímto krokem čekají příliš dlouho. Průměrný věk žen, které se rozhodnou využít metodu mimotělního oplození, se už teď zvýšil na téměř 39 let. Lékaři upozorňují, že i toto číslo je příliš vysoké. Před deseti lety byl tento průměr 34 let, v roce 2016 už dosáhl na 35, 6 let. Věkový průměr partnerů žen využívajících asistované reprodukce byl v tom samém roce ještě o 3 roky vyšší.

Asistované těhotenství

Reprodukční medicína zaznamenala veliké pokroky. Zmrazování vajíček nebo embryí dosáhlo vysoké úrovně a riziko poškození buněk při procesu zmrazení se výrazně snížilo. I tak se ale lékaři snaží najít cesty, jak zvýšit povědomí o asistovaném těhotenství. Průměrný věk žen i mužů, kteří přicházejí k této léčbě, se totiž také každý rok pomalu zvyšuje.

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Dlažby ve vzhledu dřeva jsou ozdobou koupelny a celého interiéru v domě Lukáše Pavelky z Brněnska. Jak sám říká, na výběru podlahových krytin si dala jeho partnerka Pavla zvláště záležet. Inspiraci k dlažbám hledala v časopisech o bydlení. Nejvíc ji okouzlil venkovský styl bydlení, kterému dodala moderní šmrnc pomocí doplňků v severském a industriálním stylu.
Husté, bohaté a dlouhé vlasy chceme snad každá, proto se centrem našeho zájmu stávají nejrůznější pomocníci, kteří podpoří rychlejší růst. Když ale pomineme všelijaké vlasové produkty, existují i další účinné cesty, které společně prozkoumáme.
Je třeba se hned detoxikovat! Po zimním období očistěte tělo a mysl! Přesně to volají reklamní slogany různých společností, a takto se zaklínají mnozí výživoví poradci a prodejci doplňků stravy. Do jaké míry má ale nějaký jarní detox smysl? A proč zrovna na jaře?
Období menstruace nemá ráda asi žádá z nás. Jak si ho tedy zpříjemnit, aby to nebyly dny v pekle? Zkuste pár tipů, aby vám bylo lépe!
Všechny to známe. Místo toho, abychom si užívaly adventní čas, sháníme dárky, uklízíme, pečeme cukroví, v práci doháníme resty a nemáme ani čas si zapálit adventní svíčky. O Vánocích jsme pak ve stresu z toho, že jsme na něco zapomněly, jestli se budou dárky líbit, cukroví chutnat a zdali máme skutečně pořádně naklizeno. Co takhle to letos udělat jinak?
Podle studií však déčko chybí 60 až 75 % české populace. Bez něho je obranyschopnost oslabená a lidé snáze onemocní. Situace je teď o to vážnější, že druhá vlna pandemie stále není na ústupu a nastává doba podzimních respiračních infekcí. Lékaři proto bijí na poplach a na riziko spojené s nedostatkem vitaminu D opakovaně upozorňují.
Žádné léto se neobejde bez pokrývky hlavy, otázkou ale je, co tento rok nosit? Podle módní stylistky Holly Katz: „Není v létě nic módnějšího, než si chránit obličej před sluncem."
„Už toho mám dost!“ řekla naše redaktorka Irena, když se na sebe ráno podívala do zrcadla. Po špatném spánku se pod jejíma očima pohupovaly malé váčky. Kruhy pod očima nechce nikdo z nás, a proto jsme zkusily, co na ně zabírá.
Když začnou bolet dásně, je to velice nepříjemné. Často problém tkví ve vznikajícím zánětu, se kterým je třeba co nejdříve bojovat. Zánět dásní je sice běžné onemocnění, které postihuje dospělé i děti v jakémkoli věku, ale nikdy by se nemělo podceňovat. Pokud vás dásně občas bolí, pojďte se tomu podívat na zoubek, třeba konečně přijdete na to, jak s tímto nepříjemným pocitem zatočit jednou provždy!
Jestli pracujete denně s počítačem, zřejmě je vám jasné, o čem je řeč. Při dlouhodobé neměnné pozici ruky se pak často objevuje její bolest. Ruka vás může pálit, mravenčit nebo v ní ztrácíte citlivost. To vše lze shrnout pod označení syndrom karpálního tunelu.
Potrpíte si na zlato, stříbro nebo nerezovou ocel? Nosíte diamanty či perly? Pak je pro vás možná dobré vědět, jak správně byste měla o šperky pečovat, aby vám vydržely déle a stále vypadaly jako nové.

Výběr článků

Jakmile se vám a vašemu partnerovi narodí děti, získáváte zcela novou roli. Najednou jste rodiči a velmi často vás tato role na dlouhá léta úplně pohltí. Není pak divu, že může být velmi obtížný návrat k životu, ve kterém děti nezaujímají první místo.
Čím to, že některým ženám se v zaměstnání tak daří a jiným nikoli? Svou roli hraje řada faktorů, mezi něž bezpochyby patří osobnostní rysy, rodinné zázemí, dosažené vzdělání a - ano, přiznejme si to - také trocha štěstí. I štěstí je ale třeba vyjít vstříc a jednou z cest, které vedou správným směrem, je kvalitní MBA vzdělání. Proč?
Možná trápí i vás, jen o tom nevíte, nebo jste si toho ještě nevšimli. Ačkoliv jsou sklivcové zákalky považované za projev ”stáří” a zhoršujícího se vidění, ve skutečnosti se mohou objevit už kolem třicátého roku života.

Nepřehlédněte

Je tu léto a společně s ním také naše snaha zhubnout. Mnoho žen před příchodem plavkové sezony začne držet dietu s vidinou ztracených kilogramů. Co když ale během diety zažíváte nepříjemné pocity na zvracení? Co stojí za nevolností, plynatostí či nervozitou během naší snahy zhubnout?
Řeč je v našem životě velmi důležitá. Přece jen si jistě hned po pár větách všimnete, pokud někdo nevyslovuje zcela správně, koktá nebo mu dělá potíže výslovnost některých písmen. Řeč se u nás vyvíjí od útlého dětství a je dobré sledovat, jestli tu nenastávají nějaké potíže. Ty je mnohem snazší řešit okamžitě než později v dospělosti.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek