Čtvrtek , 28. 11. 2024

René

Čertův dráp se považuje za zázrak. Co všechno umí?

Při putování lesy a přírodou narazíte na celou spoustu bylinek a rostlin. Na co však narazíte pouze při podobném putování Afrikou je takzvaný čertův dráp neboli harpagofyt či také ďáblův spár nebo čertovo kopyto. Přesně tak se říká rostlině, která je mnohými označována za zázrak přírody.
čertův dráp
Znáte zázrak jménem čertův dráp? (Foto: 123RF)

13. 08. 2021

Jak poznáte čertův dráp? 

Že se zrovna pohybujete kolem pouště Kalahari v Africe a že byste si rádi takovou rostlinu odnesli s sebou domů? Pak se ptáte, jak ji vlastně v té smršti všech poznat. Čertův dráp má velmi specifické, tmavě růžové až fialové květy. Jeho plody jsou tvarované a jsou opředeny ostrými drápky (ostatně i proto se rostlině říká tak, jak říká).  

I když se vám rostlina na první pohled jeví jako velice zajímavá, její vzhled je pouze tím prvním, co zaujme. Skutečný poklad se podle odborníků skrývá pod vrstvou hlíny čili pod zemí. Pokud chcete svému zdraví ulevit či mu prospět, využijte její hlízovité kořeny, které se už od pradávna používají například při léčbě pohybového aparátu, také bolestí kloubů nebo šlach či zad. Poskytují i úlevu například od dny nebo revmatoidní artritidy.  

Více informací o rostlině 

Pokud bychom měli zmínit několik odborných definicí či věcí, řekneme, že se jedná o plazivý sukulent, jehož domovem je jižní Afrika. Jak již bylo zmíněno, ve volné přírodě se nachází kolem pouště Kalahari. To, jaké zbarvení květy mají již bylo řečeno, stejně tak že plody oplývají ostré trnovité výběžky.  

Jeho účinky se používají už po dlouhá staletí 

U nás jeho účinky nevyužíváme zas tak dlouhou dobu. Přece jenom z Afriky k nám začaly putovat věci až poměrně pozdě. Z účinků rostliny se tak těžilo zprvu jenom na domovském kontinentu. Zde se o nich ví už dlouhá staletí.  

Nejdříve z nich těžili takzvaní Pigmejové, kteří využívali sušené kořeny při léčbě horečky nebo při bolestech kloubů. Později se s nimi léčily otoky nebo se podporovalo trávení.  

Do Evropy až ve dvacátém století 

Nabízí se otázka, kdy jsme z účinků čertova drápu začali těžit i my, Evropané. Z dostupných informací vyplývá, že se k nám rostlina dostala až v minulém čili dvacátém století. Právě v té době byla rostlina podrobena mnoha studiím a vědeckým výzkumům, aby se potvrdily ony zdravotní účinky a zdali se opravdu jedná o přírodní lék, jak ho vyzdvihují Afričané a tamější domorodci.  

K TÉMATU  Soutěž: Vyhrajte doplňky stravy, které nakopnou vaši imunitu

Po provedení mnoha průzkumů se skutečně přišlo na to, že se jedná o zdraví prospěšnou rostlinu, jejíž seznam benefitů nezná konce.  

Nejen pro pohybový aparát 

Jak již bylo zmíněno, čertův dráp se používá především při léčbě bolestí pohybového aparátu. Zpravidla zlepšuje pohyblivost, ulevuje od bolestí kloubů a svalů, také podporuje vaziva i vazivové úpony. Zamezuje ukládání škodlivých látek v kloubních pouzdrech a chrupavkách. Zajišťuje normální stav kloubů a šlach, a to dokonce i ve vyšším věku, kdy jsou právě klouby a šlachy problémové.  

Kořenové hlízy čertova drápu navíc obsahují takové látky, které mají silné protizánětlivé účinky. Sem patří například flavonoidy, fytosteroly nebo fenolové kyseliny. Kombinace těchto složek působí společně jako prevence degenerativních onemocnění postihujících klouby či obratle.  

Místo tradičních farmaceutik 

Jiné studie zase dokazují, že užívání čertova drápu se jeví jako lepší nápad než užívání klasických farmaceutických produktů. Jsou dokonce srovnatelné s nejmodernějšími syntetickými protizánětlivými léky. Jinými slovy užívání čertova drápu znamená zdravější přístup k léčení bolesti kloubů. Užívat ho můžete, ať už patříte mezi vrcholové sportovce, nebo vášnivé cyklisty. 

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Bylinky na spaní. Pomáhá nejen kozlík a meduňka

Bylinky proti kouření: I příroda vám může pomoct

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Svatba se plánuje od začátku do konce. Právě tohle ale přímo volá o to, aby něco nevyšlo podle představ. Někdy je to neškodný trapas, jindy nepříjemný pád. Typickým příkladem je házení kytice nevěsty!
Silná intuice, opakující se sny nebo déja vu. To vše jsou údajně známky reinkarnace. Tedy toho, že žijete už "několikátý" život. Znamená to, že se vaše duše vrací znovu v jiné životní formě. Věříte nebo nevěříte?
Svícny a svíčky nemusíte zapálit, jen když něco slavíte nebo když se blíží advent. Vytváří útulnou atmosféru, která zahřeje a pohladí. Obzvlášť, když je za okny nevlídné počasí nebo večerní tma, je plamen svíčky doslova relaxačním prvkem. Inspirujte se krásnými kousky!
Perly jsou klasické, nadčasové a vždy podtrhnou eleganci jejich nositele. Věděli jste ale, že perla je jediný drahokam, který vzniká uvnitř živého organismu? Než byly v roce 1893 vytvořené kultivované perly, ta klasická byla vzácnější a dražší než samotné diamanty. Jak tedy správně nosit tento elegantní šperk, který je právě z perel tvořený?
Přemýšleli jste někdy nad tím, co děláte, když večer ulehnete do postele? Drtivá většina z nás zapne televizi nebo sáhne po svém telefonu, aby nám náhodou před spaním nic neuniklo. Nebo v horším případě obě tyto možnosti zkombinujeme. Bohužel obrazovky těchto zařízení vyzařují takzvané modré světlo, které narušuje naše přirozené spánkové cykly. Ale abyste své tělo připravili na kvalitní spánek, je třeba modré světlo naprosto minimalizovat.
Každá z nás to zná. A pokud ne, můžete si gratulovat. Úzkost nás v dnešním světě provází častěji než kdy jindy. Ještě aby ne, když tu máme světovou pandemii, lidé umírají, jiní přicházejí o práci. Naštěstí ale existuje několik dechových metod, které vás alespoň trošku pomohou uvolnit se ve vypjatých situacích.
Rok 2021 byl tím, během kterého se začala projevovat velká ekonomická krize. Mnozí se domnívali, že je dávno za námi, ale to nejhorší nás teprve čeká, a to i letos, jelikož zdražující elektřina se právě v nadcházejících měsících velkou měrou zapíše do rodinných rozpočtů. Ať už jste se dostali do situace, ve které jste museli nového dodavatele energií najít, případně jste se k tomuto kroku rozhodli dobrovolně, prozradíme vám, na co si dát pozor a jak ho vybrat.
Sladkou chuť miluje většina z nás už odmalička. Ostatně kdo by neměl rád chutné bonbónky, dortíčky nebo třeba sušenky. Ale upřímně – cukr je jed, a přestože nám chutná, ve finále nám škodí. A představa, že se za pár let budeme bahnit v obezitě, trpět srdečním onemocněním nebo si píchat inzulín, není zrovna lahoda. O důvod víc, proč si navyknout na život bez cukru. Jenže, jak na to?
Kandolhu Island se nachází v severním Ari Atolu jako součást souostroví Maledivy, kde je věčně krásné počasí. Teplotní průměr je tady po celý rok lehce nad 30 °C. Stejné je to i s teplotou vody okolního Indického oceánu, kde se ostrov nachází - 27 až 29 °C v průběhu celého roku. Tohle je pro mnohé dovolená snů. A doprava? Kvůli mělké hloubce ji zajišťuje hydroplán. V nabídce zážitků je šnorchlování, potápění, rybaření, katamarány, SPA centrum, fitness nebo čtyři restaurace.
Miss krásy Kathy Zhu musela svoji korunku vrátit už následující den. Důvod je absurdní: před rokem si odmítla nasadit hidžáb. K tomu navíc zveřejnila nelichotivou statistiku o černoších. Přestože byla pravdivá, vedení soutěže jí titul okamžitě odebralo.
Dnešní doba se těší oblíbenosti zdravého životního stylu s dostatkem pohybu. Proto není divu, že se zejména ženy snaží vedle vyváženého jídelníčku také pravidelně cvičit a záleží jim na vyrýsované postavě. Pokud i vy toužíte po pevném a kulatém zadečku, je na čase najít ty nejefektivnější cviky, které můžete cvičit i v pohodlí domova a zapojit hýždě.

Výběr článků

Co mají společného ovesné vločky, fenykl, anýz, mrkev a hnědá rýže? Možná víc, než byste řekly. Tihle spasitelé vám totiž hodí záchranné lano, když se „výroba“ mateřského mléka ocitne v pořádné krizi!
Měl to být hit, naslibovali nám nejdrsnější reality show. A místo toho máme v televizi pohled na táboření v exotice uplakaných celebrit. Survivor patří k nejsledovanějším a nejoblíbenějším reality show na světě. Asi nejslavnější je ale originální americká verze, kterou už 41 sezón moderuje Jeff Probst. U nás se vysílala pod názvem Kdo přežije.
Bohužel to vypadá, že roušky hned tak neodložíme. Budou s námi minimálně celou zimu a nezbývá než doufat, že s příchodem jarního sluníčka koronavirus oslabí. I pak však asi budou povinné ve vnitřních prostorách, nebo třeba v hromadné dopravě. Cena jednorázové roušky není nijak závratná, ale když máte čtyřčlennou rodinu, v peněžence už to poznáte. Roušky si však naštěstí můžete ušít také doma. A nepotřebujete k tomu ani šicí stroj. V našem dnešním článku prozradíme, jak na to.

Nepřehlédněte

Vánoce se stejně jako každý rok nesou ve znamení jídla a pití. Přejídání je na denním pořádku a střevní problémy jakbysmet. Kromě jídla se však kouzelné svátky na konci roku nesou i ve znamení pohádek a tradičních zvyků. Víte, jaké vánoční tradice dodržujeme u nás, v České republice?
Napájecí zdroj je elektronické zařízení, které v rámci daného výkonu přeměňuje jeden typ elektřiny (nejčastěji střídavé síťové napětí) na jiný (nejčastěji stejnosměrné napětí). Každý zdroj je definován třemi základními parametry charakterizujícími napěťové úrovně a výkony. Jeho úkolem je dodat potřebnou elektrickou energii.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek