Čtvrtek , 24. 04. 2025

Jiří

Nejoblíbenější bylinkové tinktury. Jako to jsou?

Jak je již odpradávna známo, byliny mají až kouzelnou léčivou moc. Zmírňují bolest, napomáhají prevenci nemocí a jsou skvělým pomocníkem v boji proti nemocem. Působí na tělo přímo zázračně, dodávají mu sílu, podporu a zásobí tělo potřebnými látkami. Proto byly vždy neoddělitelně spojeny s léčitelstvím a v hojné míře je k léčení využívaly ještě naše babičky. Obohaťte svůj život o čistě přírodní léčiva, které se používají stovky let a vyrobte si léčivé tinktury přímo u vás doma!
bylinkové tinktury
Víte, od čeho ulevují bylinkové tinktury? (foto: 123RF)

21. 10. 2021

Co je to tinktura?

Bylinkové tinktury jsou tekuté výtažky, které se vyrábějí z léčivých bylin. Jejich užívání můžeme připodobnit k prostému užívání vitaminu. Často se extrahují v alkoholu nebo octu a užívají se orálně, aby okamžitě zasáhly krevní oběh. Tinktury navozují relaxační pocity, a přitom člověka léčí přirozeným a nenásilným způsobem.

Byliny vhodné k vylouhování můžete najít i u vás na zahrádce, případně se můžete vydat do blízkých luhů a hájů.

Tinktura jako poklad našich předků

Dnes byliny už nekupujeme v nezpracované podobě, nýbrž je často kupujeme v rámci některého z léčivých přípravků v lékárně. Proto jen málokdo dnes ví, k čemu jaká bylina slouží. Pamatujeme si spíš názvy sirupů proti kašli. Tinktury jsou snadné na přípravu, a doma se navíc stanou neocenitelnými pomocníky při léčbě i prevenci. Až poznáte, co máte doma za poklad, budete si spílat, proč jste se k výrobě tinktur nedostali již dříve!

Tinktura z echinacey

Tato krásná léčivka s obrovskými květy nafialovělé barvy je vyzdvihována mnoha léčiteli. Jejími přednostmi je, že zvyšuje produkci bílých krvinek a prospívá imunitnímu systému. Echinacea má antivirové a protizánětlivé účinky. Proto pokud trpíte nachlazením nebo chřipkou, vytvořte si odvar z této byliny. Recept je prostý: květy echinacey vložte do sklenice s lihem a nechte louhovat po dobu jednoho týdne.

Ostropestřec uzdravuje játra

Ostropestřec je skvělou bylinou podporující zdraví jater, který se začal používat již před 2000 lety. Léčivá jsou právě jeho semínka. Je velmi účinný je při léčbě cirhózy jater, dále pomáhá játra zbavovat nežádoucích látek a také obnovuje jaterní tkáň. Kromě léčby jater je také známo, že snižuje hladinu cholesterolu a zlepšuje hladinu cukru v krvi. Ze semínek ostropestřce můžete udělat i čaj. Ideálně ale semínka rozmixujte, aby se vám do čaje vylouhovalo co nejvíce aktivních látek.

K TÉMATU  7 tipů, jak zatočit s hemeroidy. Než zajdete k doktorovi...

A jak na tinkturu z ostropestřce?

Semena ostropestřce zalijte vysokoprocentním alkoholem a důkladně směs rozmixujte tyčovým mixérem. Tekutinu přelijte do vhodné uzavíratelné nádoby a ponechte 3 týdny louhovat, přitom směs každý den protřepte. Abyste se po třech týdnech zbavili semínkové drti, přelijte tekutinu přes plátýnko. Tuto tinkturu užívejte po kapkách.

Tinktura ze šalvěje

Jelikož si šalvěj můžete bez problémů vypěstovat na zahrádce, jedná se o velmi oblíbenou tinkturu v mnoha domácnostech. Lístky šalvěje si můžete jednoduše nasbírat hned vedle domu a pak jen nechat vylouhovat ve vysokoprocentním alkoholu. Někdy k takovému louhování postačí i domácí slivovice. Šalvěj nadrobno nasekejte a ponechte louhovat v uzavřené sklenici. Obvyklá doba louhování je asi 3 týdny. Pak kapalinu přeceďte přes sítko a užívejte po malých dávkách.

Na co se šalvějová tinktura může užívat?

Tak třeba na afty, které trápí kdekoho z nás. Takový výplach dutiny ústní šalvějovou tinkturou vyléčí afty jako mávnutím kouzelného proutku. Nezapomeňte ji ale scedit vodou! Samotná tinktura by byla zbytečně silná a s takovým pokladem je lepší šetřit! Umí toho totiž mnohem víc.

Má protizánětlivé a antibakteriální účinky, dále dokáže léčit záněty a bolest v krku a vůbec podporuje tělo v boji s rýmou, kašlem a chřipkou.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

5 tipů, které podpoří vaše trávení. Pomoct může voda i bylinky

Bylinky proti kouření: I příroda vám může pomoct

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Horská túra nelze srovnávat s běžnou procházkou okolo domu. Při horské túře strávíte chůzí klidně celý den a často se nejedná o odpočinkový výkon ani z hlediska náročnosti trasy. Když se rozhodnete zdolat nějaký vrchol, případně jiný vysoko položený cíl, polovinu cesty stoupáte nahoru a druhou polovinu zase musíte brzdit z kopce, až vás z toho bolí kolena a prsty na nohou.
Drtivá většina z nás si nedovede představit své ráno bez hrnku pořádně silného kafe. Pokud do této skupiny patříte, jistě víte, že je důležité, jak si tu první kávu dne připravíte. Přece se neodbudete jen tak nějakou kávou. Objevte tu, která vám chutná nejvíce. Hlavní otázka tedy zní – mletá, nebo zrnková káva? Jaký je v nich vůbec rozdíl?
Období dovolených nemusí skončit s prázdninami. Máme pro vás tip na úžasné místo, ze kterého se vám nebude chtít ani odjet. Místo, ve kterém si na své přijdou milovníci osvěžujícího koupání, objevování památek i nadšenci pro horskou turistiku.
Letošní první úplněk je tady! Začínáme ve znamení Lva, kde zdánlivě nepřekonatelné osobní ego pohlcuje vše ostatní! V této fázi se setkáváme s napětím mezi individuálním nárůstem a kolektivní solidaritou, což vyvolává otázky ohledně toho, zda naše osobní pocity nepřinášejí nečekané otřesy k druhým! Nezapomeňte, že úplněk ovlivňuje jak dny před úplňkem, tak dny po úplňku.
Stává se vám, že dojíte své jídlo, ale i poté máte zase hlad? Spoustu lidí dojí svou porci, ale i tak je přepadnou chutě dát si ještě něco dalšího. Anebo je přes den stále honí mlsná a snědli by vše, co mají na očích. Čím to vlastně je? A jak se toho ukrutného pocitu hladu a chutí zbavit? Pokračujte ve čtení článku a získáte tak odpovědi na vaše otázky.
Pohlavní nemoci – pro mnohé tabu, pro jiné něco tak intimního. Je chybou se domnívat, že vás některá z těchto velmi choulostivých onemocnění nemůže postihnout. Mnohé se totiž nepřenáší jen při pohlavním styku nebo nechráněným sexem. Jejich příčiny mohou být i jiné. Pojďme se seznámit s těmi nejčastějšími.
Rozchod může být komplikovaný a emotivní proces, avšak někdy přesto zůstává láska mezi lidmi i po konci vztahu. Dnešní článek na Dámské Lize se věnuje této citlivé situaci, kdy i přes rozhodnutí o rozchodu zůstává mezi bývalými partnery láska. Prozkoumáváme možnosti, jak s tímto paradoxem pracovat, jak najít rovnováhu mezi uzavřením minulosti a udržením vzájemného respektu a lásky.
Která žena by nechtěla vypadat stále mladá a krásná? Jenže, která žena má na to, aby měsíčně utrácela tisíce korun za omlazující procedury nebo snad chirurgické zákroky? Nemusíte ale hned myslet na krajní řešení, nejprve vyzkoušejte zázračné potraviny, které skutečně proti stárnutí fungují. Jen s nimi musíte zacházet správně.
Všichni milujeme vůni vypraného ložního prádla. Ulehnout do převlečené postele a nechat si něco pěkného zdát - to je v našich očích ideální odměna za náročný den. Jak často ale u vás doma převlékáte postel? Většina lidí to bohužel dělá špatně a následně se o své lůžko (často nevědomky) dělí se stovkami bakterií. To už není tak lákavá představa, viďte?
Vy ani váš partner nepijete alkohol? Žili jste spolu ještě před svatbou? Váš vztah asi nevydrží. A to i přes to, že jste si před oltářem slibovali lásku a věrnost. V pozoru by měli být i tací, kteří mají odloučené rodiče. Prý je potká stejný osud!
Svět českého filmu přišel 8. listopadu 2022 ve věku jedenaosmdesát let o jednu z nejuznávanějších režisérek a scenáristek u nás, Marii Poledňákovou. Jaká byla? Co ovlivnilo její tvorbu? A jaké filmy patří mezi ty nejoblíbenější? Zavzpomínejte s námi.
Helena Růžičková, nezapomenutelná česká herečka, by dnes oslavila 88. narozeniny. Její život byl plný zvratů a dramatických momentů, které z ní učinily výraznou postavu české kultury. Od raného dětství, kdy excelovala ve sportu a baletu, přes bouřlivou kariéru, až po osobní tragédie a nekonvenční přístup k životu i lásce, zanechala nesmazatelnou stopu na české herecké scéně.

Výběr článků

Co dnes velí hvězdy? Začněte hubnout nebo ozdravovat jídelníček. Dejte si také pozor na uši a krk a chraňte svá záda. Co ještě říkají pro dnešek hvězdy?
Chtěli byste naší planetě pomoci od nadbytečného odpadu, ale nevíte, jak na to? Nemusíte ze dne na den začít kompostovat a stloukat si doma vlastní máslo. Stačí se jen řídit několika jednoduchými radami, které zvládne opravdu každý.
Pleťová séra jsou nepostradatelnou součástí naší každodenní péče o obličej. Výběr toho správného však může být docela náročný krok. V první řadě musíte zjistit, co vaše pleť potřebuje, a pak teprve hledat to správné pleťové sérum.

Nepřehlédněte

Snubní prsten je považován za žílu lásky. Nevěsta a ženich si je vzájemně nasazují při svatebním obřadu, jako symbol spojení, věrnosti a lásky. Také by se dal vnímat, jako symbol „vlastnictví”. Prstýnek dává ostatním jasně najevo, že dotyčná osoba není k mání, že už jeho nebo její srdce patří někomu jinému. Jejich symbolika se v průběhu staletí vyvíjela a stále vyvíjí v závislosti na tradicích a kultuře.
V první řadě je dobré si říct, že v malém množství rozhodně neuškodí pivo ani víno. Dokonce má obojí pro náš organismus velmi pozitivní účinky. Čemu tedy dáte přednost vy?

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek