Produkt s označením bio musí splňovat přísná kritéria
Čím víc bio, tím lépe? Ale kdepak. Bio už není, co bývávalo. Dnes ho jako marketingový tah používá nemálo firem jenom proto, aby prodaly víc svých produktů. Bio může být zelenina, ovoce, jogurty… Ale to neznamená, že je lepší než jiné produkty, které označení bio nemají. Za bio si navíc často také připlatíte.
Potraviny
Aby nějaký produkt mohl nést označení bio, nesmí být při jeho produkci používána žádná chemie, která by mohla zničit cenné vitaminy. Dále musejí mít tyto výrobky platný certifikát, který je za bio potravinu bez umělých látek a hnojiv označuje. Ne všechny výrobky s označením bio ale takový certifikát mají, neboť výrobci už vědí, jak systém obejít, aby mohli své zboží pod názvem bio prodávat, ačkoliv se o bio vůbec nejedná. V ideálním světě by tomu ale bylo tak, že všechny výrobky, které mají označení bio, jsou zdravější a kvalitnější.
Kosmetika
Ovšem bio se netýká jenom potravin. O přírodní a bio kosmetice jste dozajista už také slyšeli. I ta je totiž stále oblíbenější, ale bohužel nemá lepší účinky než klasická kosmetika. Tedy ve většině případů. Možná uděláte mnohem lépe, když si vyrobíte kosmetiku sami doma a třeba jen z koření a bylinek. Aby bylo možné kosmetiku označovat za bio a přírodní, musí být vyrobena ze 100% přírodních složek, také by měla obsahovat antioxidanty, vitamíny a hydratační látky. V žádném případě neobsahuje silikony ani jiné ropné látky. Neobsahuje ani konzervační nebo chemické barvicí látky. Vonnou složkou jsou pouze éterické oleje. Navíc taková kosmetika nesmí být testována na zvířatech.
Co je to greenwashing?
Dobré je také dávat si pozor na takzvaný greenwashing. O co jde? Jde o manipulaci některých firem a značek, které se zákazníka snaží přesvědčit o tom, že právě jejich produkt je ten nejvíc eko a bio na trhu. Jenže to ve většině případů vůbec není pravda. Produkt například obsahuje jenom zlomek látek přírodního původu, zbytek může být čistá chemie.
Pozor na škodlivé látky v potravinách
Proto než příště sáhněte po nějakém eko bio a zaručeně přírodním produktu, si raději přečtěte jeho složení. To vám mnohdy napoví víc než cokoliv jiného. V potravinách se vyhýbejte zejména umělým barvivům, která se nejčastěji nachází v jogurtech, pečivu nebo marmeládách. Ani aspartam čili umělé sladidlo není vůbec nic zdravého, natož zdraví prospěšného. Aspartam se nezřídka přidává do nealkoholických nápojů, nakládané zeleniny, cukrovinek nebo vitamínových doplňků. Pozor si dejte i na glutamát sodný (E621). Může způsobovat nevolnost nebo nejrůznější typy alergií. Benzoan sodný (E211) také není nic pro lidský organismus. U dětí způsobuje hyperaktivitu nebo ji také zhoršuje. Také reaguje s vitamínem C a to za vzniku benzenu. Jde o karcinogenní látku, která může v těch nejzávažnějších případech způsobit rakovinu žaludku.
Škodlivé látky v kosmetice
U kosmetiky si dejte pozor na látky jako parabeny, ftaláty (DBP, DMP, DEP), ty jsou škodlivé zejména pro kojící ženy nebo umělá barviva, která jsou v České republice sice zakázaná, přesto se sem tam v některém z kosmetických produktů objeví. Také se říká, že i silikony v kosmetice jsou nebezpečné, ale není to tak úplně pravda. Se silikony je to mnohem složitější. Škodlivé jsou zejména ty, které nejsou rozpustné ve vodě. Mezi ně patří například Dimethicone.
Nenechte se příště zmást a nedejte na první bio, které uvidíte. Mnohdy výrazně ušetříte, když se potravinám a kosmetice, které ve svém názvu mají bio, obloukem vyhnete. Neplatí to ale samozřejmě vždycky. Chce to jen hledat a načerpávat informace.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:
Biohacking aneb hackněte se k lepšímu životu
Gastro trendy v roce 2023: Převládá rostlinná strava, maso ze zkumavky nebo fermentace