Snad žádná žena nevítá své dny zrovna s nadšením. I přestože nám menstruace dokáže pár dní poměrně znepříjemnit, je pro zdravý život každé ženy nesmírně důležitá. Během toho, kdy zápasíme s bolestmi v podbřišku, řešíme bolest hlavy či napjatá prsa a pomalu padáme únavou, si ani nemusíme všimnout, že naše menstruace není tak zcela v pořádku. Barva menstruace je to, co by vás mělo zajímat.
Barva menstruace umí odhalit gynekologické problémy
Řada gynekologických problémů je zrádná tím, že se zpočátku nemusí nijak projevovat. Vše se tedy zdá v naprostém pořádku, přestože tomu tak být nemusí. Nebojujeme s výtoky, neřešíme bolesti v oblasti pánve, jediné, co je trochu jinak, je právě naše menstruace. Jenže tu zpravidla během boje s různými příznaky docela přehlížíme. Jak by tedy měla vypadat zdravá menstruace a jaká barva už v pořádku opravdu není? Mrkněte se.
Růžová krev
Růžová krev se může objevit na počátku a ke konci menstruačního cyklu ve smyslu špinění. V takovém případě je pak krev většinou naředěná i vyšším množstvím cervikálního hlenu. Takový stav je zcela normální a neznamená nic vážného. Problém však může nastat v okamžiku, kdy se růžová krev objevuje po celou dobu vaší menstruace. Za přítomnost růžové barvy menstruace pak může především nízká hladina estrogenu. Značit ale také může podvýživu organismu nebo poukazovat na chudokrevnost. Růžová krev se nejčastěji objevuje u sportovkyň, žen trpících anorexií, ale také může být známkou nástupu předčasné menopauzy, která se v současné době nevyhýbá ani ženám v produktivním věku.
Šedá krev
Došeda zabarvená menstruační krev pak značí přítomnost vaginální infekce, přičemž nejčastějším viníkem je bakteriální vaginóza. Ta se zpočátku nemusí nijak projevovat, později však mohou nastoupit bolesti v podbřišku, horečka, silný a zapáchající výtok i mimo menstruaci a silné svědění. Podle studií však šedá krev neznamená vždy jen zánět.
Může být totiž přítomna také při mimoděložním těhotenství nebo spontánním potratu. Pokud se tedy u vás objeví náznak šedé menstruace, neprodleně se obraťte na svého gynekologa.
Hnědá až černá
Hnědá až černě zbarvená menstruační krev je zpravidla přítomná na začátku i na konci menstruace. Jedná se o starou a zároveň zoxidovanou krev. A samozřejmě platí, že čím tmavší je její odstín, tím je menstruační krev starší. To se děje buďto v důsledku toho, že krvácení je slabé a velmi pomalé, proto krev neodtéká z dělohy tak rychle, jak by měla.
Na vině však mohou být také obtíže způsobené svaly pánevního dna, které mohou být stažené a napjaté, čímž je výrazně zbržděný odtok krve.
Oranžová krev
Výjimkou není ani oranžovožlutý nebo červenooranžový odstín krve. Ten většinou signalizuje bakteriální infekci nebo pohlavně přenosnou chorobu (například syfilis, kapavku, chlamydie a další). Okamžitě jednat je pak důležité v momentě, kdy se objeví nepříjemný zápach, bolest, pálení nebo svědění. Pokud je však menstruační krev jen lehce oranžová a nejsou přítomny jiné příznaky, pak se zpravidla jedná o vysoké naředění cervikální tekutinou.
Jasně červená krev
Klasicky červená krev, kterou nedoprovází nepříjemné příznaky, většinou značí zdravě probíhající menstruaci. Krev je čerstvá, rychle odtéká, proto nemá čas zoxidovat. Problém však nastává v okamžiku, kdy je jasně červená spojena se silným krvácením, velkou bolestivostí a těžkým průběhem menstruace. Takové obtíže pak zpravidla způsobují polypy, fibroidy nebo děložní myomy.
Tmavě červená krev
Rudá krev v průběhu menstruace většinou neznamená žádný problém. Jedná se o čerstvou krev, jejíž tmavé zabarvení způsobuje oxidace. Objevit ji ženy mohou zejména po ránu, protože v průběhu noci se odtok krve o něco zpomalí.
Jak hodnotit svou menstruaci?
Díky barvě menstruace můžete odhalit řadu skutečností, avšak vždy je zapotřebí brát v úvahu váš současný stav. Barvu menstruační krve totiž může ovlivnit nejen změna antikoncepce nebo nerovnováha pohlavních hormonů. Vždy ale sledujte i další příznaky, které menstruaci doprovází. Pokud jste bez obtíží, ale stále se potýkáte s atypickou barvou menstruace po dva po sobě jdoucí cykly, určitě se raději pro jistotu poraďte se svým lékařem.
Jak zlepšit zdraví své menstruace?
Možná vás napadá, co vlastně můžete udělat pro to, abyste zlepšily vitalitu vaší menstruace. Odpověď je veskrze jednoduchá. Zaměřte se na zdravý životní styl, pravidelně sportujte, eliminujte stres a zaměřte se na kvalitní vitamíny a bylinky, které pomohou harmonizovat váš menstruační cyklus a snižovat riziko nepříjemných obtíží.
Nedocenitelným pomocníkem jsou v takovém případě fytoestrogeny, které jsou velmi podobné estrogenům. Díky svému působení pomáhají k nekomplikované menstruaci a zároveň přináší rovnováhu v oblasti hormonální soustavy.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT
Jak si zpříjemnit období menstruace? Zvládněte dny s úsměvem na rtech