Středa , 27. 11. 2024

Xenie

Naučte se anglicky za jeden rok. Stačí vám 15 minut denně

Že to přece není možné? Všechno jde, když se chce. A přitom nemusíte vůbec nikam cestovat. Klidně zůstaňte doma, ale zařekněte se, že každý den budete angličtině věnovat alespoň dvacet minut.
anglicky
Patnáct až dvacet minut denně. Víc nepotřebujete.

06. 04. 2022

Anebo kterémukoliv jinému jazyku. Nezáleží na tom, jestli se učíte anglicky, španělsky, německy nebo třeba francouzsky. Princip učení se jazykům je pořád jeden a ten samý. Samozřejmě je ideální, když žijete v zahraničí a musíte jazykem domorodců mluvit celý den. Pak se naučíte cizímu jazyku klidně za pár měsíců. Ale vy nejspíš nejste v ideální situaci, žijete v Česku, ale ráda byste se nějaký cizí jazyk naučila. Jak na to?

Přemýšlejte

To dozajista umíte. Ale zkuste přemýšlet v angličtině či jiném jazyce, který se chcete naučit. Jakmile se ráno probudíte, dívejte se na věci kolem sebe. Na židli, na stůl, na postel, umyvadlo, zubní kartáček… A zkuste si všechna tato slova vybavit v angličtině.

Že je neznáte? Nalepte si na každou věc lísteček s anglickým názvem. A až budete všechny názvy znát, pak zkuste slovíčka umisťovat do jednoduchých krátkých vět. Kdykoliv vyjdete na ulici, rozhlížejte se a všechno pojmenovávejte v angličtině. Tak si navyknete přemýšlet v jazyce, který se chcete naučit.

Poslouchejte

Cestou do práce nebo do školy si pusťte anglickou píseň, podcast nebo třeba audioknížku. Nemusíte rozumět všemu, je důležité si na jazyk zvyknout a naposlouchat si ho. Po pár týdnech poslechu si uvědomíte, že už je pro vás téměř přirozený a začnete jednotlivá slova a významy vnímat zřetelněji. Případně můžete poslouchat i dětské pohádky, pokud jsou na vás audioknížky příliš těžké.

Čtěte si

Kupte si nenáročnou knížku nebo časopis psaný anglicky a čtěte si. Pokud nepochopíte význam jednotlivých vět, nevadí. Zkuste nejprve alespoň pochopit význam odstavce nebo celého článku. Slovíčka, která budete vnímat jako zásadní, ale vy je neznáte, si vyhledejte například v online slovníku.

Číst v jazyce, který neznáte, je velmi náročné. Alespoň prvních pár týdnů určitě. Přečíst jednu stránku vám zabere možná i hodinu nebo dvě, ale neděste se a nevzdávejte to. Na učení se cizím jazykům je krásné, že každý den na sobě vidíte malé zlepšení.

K TÉMATU  5 důvodů, proč je lepší vyrazit na dovolenou autem

První dny si přečtěte klidně jen dva odstavce nebo půl stránky, záleží na tom, co stihnete za patnáct nebo dvacet minut přečíst.

Pište

Tohle je jedna z nejsložitějších částí. Jenže se bez toho neobejdete. Jen číst a poslouchat nestačí. Na internetu si najděte chatovací aplikace, které slouží právě k těmto účelům. Mobilní aplikace představují jakousi seznamku, ne však v tradičním smyslu, ale seznamku jazykovou. Nacházejí se na ní lidé z celého světa a píšou si mezi sebou v jazyce, který se chtějí učit.

Můžete si psát s mužem nebo ženou jakéhokoliv věku. Pár vět každý den bohatě postačí. Po úvodních seznamovacích otázkách, když vás dotyčný či dotyčná začne zajímat, se bude konverzace rozvíjet dál. A uvidíte, že to nakonec půjde samo. Budete se chtít dozvědět co nejvíc, a to vás donutí k tomu, abyste vymýšlela nové a nové věty.

Nakonec možná zjistíte, že jste si vytvořila dlouholeté přátelství. Navíc nikde není vyloučené, že se s dotyčným člověkem někde někdy setkáte a poznáte se osobně. Takže to vlastně taková seznamka nakonec je. Budete-li chtít.

Mluvte

A tohle je ta vůbec nejhorší část na učení se cizím jazykům. Ale ani bez ní to nepůjde. Musíte mluvit, a to nejlépe každý den alespoň pět minut. Nesmíte ovšem mluvit sama se sebou, ale s někým jiným, kdo se vás bude ptát na nečekané otázky a vysvětlovat vám nejrůznější příhody a situace.

Na sociálních sítích i již zmíněných mobilních aplikacích si jistě najdete někoho, s kým budete pár minut denně na telefonu trávit rádi. Anebo poproste své známé, kteří umí anglicky, jestli by na vás anglicky nemluvili. Vy byste jim samozřejmě anglicky odpovídala.

Je to těžké, každý z nás se stydí mluvit, protože se bojí chyb. Jenže chyby děláme všichni a nikdo se jim smát rozhodně nebude. Překonejte svůj strach a mluvte. Zkuste to, třeba jen jednu jedinou minutu. Bez toho se nikdy pořádně anglicky nenaučíte.

K TÉMATU  Stravování podle ročních období: Proč je přínosem pro tělo?

Kombinujte

Chcete-li se anglicky naučit co nejrychleji, pak je dobré metody každý den kombinovat. Nemusíte zkombinovat všechny najednou, ale vystřídat každý den alespoň dvě nebo tři by bylo určitě ku prospěchu.

Můžete si například denně deset minut číst, dvě minuty psát a tři minuty mluvit. Nebo jeden den budete jen poslouchat, druhý den mluvit a třetí den třeba spojíte psaní se čtením. Jen myslete na to, že každý den musíte angličtině věnovat alespoň patnáct nebo dvacet minut. Anebo třicet, vyhradíte-li si tolik času.

Budete-li důsledná a skutečně využijete všech variant učení se angličtině naplno, nic vám nebrání v tom, abyste po roce učení mluvila téměř plynně anglicky. Skutečně. Funguje to. Jen to nesmíte po pár týdnech nebo měsících vzdát.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Výuka angličtiny přes Skype. Je to dobrý nápad a jde o efektivní způsob učení? Vyzkoušeli jsme

Chraňte svůj domov pomocí starověkých zvyků a rituálů

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Pomyslný svět magie, kouzel a nadpřirozena sám o sobě vzbuzuje napětí a zvídavost. Co se vlastně vše dá představit pod pojem černá magie? Obecně se dá říci, že černá magie v podobě nadpřirozených sil a čar byla používána k ďábelským a nekalým činům, kdy vykonavatel z nich měl prospěch a ve většině případů u toho zároveň ublížil druhé straně.
Vybrat si brýle je tuze složitá věc, kterou není radno podcenit. Aby na vás brýle (ať už dioptrické či sluneční) vypadaly dobře a cítili jste se v nich přímo bezvadně, je potřeba, aby tzv. "seděly“ na váš tvar obličeje.
Úklid šatníku je skvělou příležitostí k vyřazení nenošených a nepadnoucích kousků. Vyhazování oblečení není nikdy snadné, nicméně může to být zvláštně osvobozující zkušenost. Jak ale na to? Více v článku.
Návrat dětí do školy po Vánočních prázdninách může být pro rodiče výzvou. Náš článek se zaměřuje na praktické tipy, jak podpořit své děti ve studijním procesu. Přinášíme konkrétní rady, které pomáhají vytvořit pozitivní a podporující prostředí pro úspěšný návrat do školní rutiny. Jak jsou na tom vaše děti?
Léto je nejkrásnější období v roce. A přináší s sebou také zážitky, na které se nezapomíná. Jaké jsou výhody letního flirtu, a proč by jej měl alespoň jednou za život zkusit každý z nás? Letní románek je prostě nezapomenutelný!
Být lepší verzí sebe samých. Snažíme se o to každý den. A když se o to nesnažíme my, chtějí to po nás druzí. V současné době jsou na nás kladené obrovské nároky, během nichž jsme vystavováni nesmírnému tlaku. Co kdybychom vám ale řekli, že každá životní situace se dá zvládnout s nadhledem a lehkostí. Jen potřebujete člověka, který vás pošťouchne tím správným směrem.
Máte v plánu zahradní párty? Léto je tady a nejlepší místo pro posezení s přáteli je venku. Grilování, oslava narozenin nebo jen tak, připravte stůl snů! Pokud máte zahradu, je hlavní problém vyřešený. Nemusíte nutně sedět pod vaším přístřeškem, zkuste netradičně posadit hosty uprostřed pozemku na trávníku. A pokud zahradu nemáte, můžete udělat to samé někde za domem. Dny jsou dlouhé a večery teplé, takže vám nic nebrání posedět, jak dlouho jen budete chtít. Důležitá je ale příprava, aby bylo po ruce všechno!
Už odmalička nám rodiče vštěpovali, jak důležitá je osobní hygiena. Díky dobré výchově jsme se tak naučili, že si musíme pravidelně čistit zuby, aby se nám nekazily, že se musíme pravidelně mýt, abychom byli čistí, hezky vypadali a nezapáchali. A když se jednoho dne objevila influencerka Aella, která bez ostychu přiznala, že se ročně vykoupe jen 37x, vzbudila s tím velké a opravdu šokující pozdvižení. Čím se obhajuje a je ve skutečnosti opravdu taková čunča, jak se zdá?
Ačkoliv si nikdy nemůžeme být jistí, co nový rok konkrétně přinese, jedno je nad slunce jasné - vždy se můžeme těšit na nové (nebo někdy znovuobjevené) trendy nejen v oblékání, líčení, bydlení, ale třeba také v gastronomii. A jaké food trendy nás čekají v letošním roce? Pojďme je prozkoumat.
Poslední pracovní týden před Vánoci je tady. Co vás v něm může potkat prozradí astroložka Naďa Šmídová a její horoskop krásy a duševního zdraví.
Je tomu několik dnů, kdy Lela Ceterová a Karlos Vémola oznámili, že jdou od sebe. Složité životní období prožívali již nějaký čas, a v poslední době se dokonce nakazili koronavirem, kterým onemocněla i jejich několikaměsíční dcerka.
Kratom (Mitragyna speciosa) je tropický stálezelený strom z čeledi kávovníkovitých. Pochází z Thajska, Myanmaru, Malajsie a dalších jihoasijských zemí. Jaké má použití v holistickém léčení a wellness?

Výběr článků

Někdo funguje na sluneční paprsky a podzim ho uvádí do depresí. Jiného naopak nostalgie tohoto období baví. Jak si tedy zlepšit náladu, aby na vás nepadal splín a chmury?
Sedavé zaměstnání se bezpochyby vždy nějak odrazí na našem zdraví. Nejde jen o stav páteře a celých zad, ale mohou se objevit i zdravotní potíže rukou od jejich nevhodné a dlouho neměnné pozice. Zároveň trpí vaše klouby, můžete mít větší sklony k nadváze. Zkuste se tedy zamyslet nad tím, jestli i když musíte pracovat, nešlo by se vždy třeba po hodině práce na chvilku protáhnout a svému tělu trochu ulevit.
Máte ráda ty večery, kdy si sednete s lahvinkou vína, přidáte nějakou dobrotu a pustíte si pořádný doják, u něhož si můžete pobrečet dojetím, aniž by vás někdo viděl? A co je ještě lepší, tak film, který je založen na skutečné události! Vybrali jsme pro vás ty nejdojemnější kousky, které nenechají jedno oko suché!

Nepřehlédněte

Moderní společnost často vytváří obraz ženy, která zvládá všechno – kariéru, rodinu, osobní růst i dokonalý vzhled. Tento koncept „Superženy“ se však může rychle změnit v neudržitelný tlak, který vede k vyčerpání a frustraci. Přijetí přístupu „méně je někdy více“ nabízí jiný pohled: zaměřit se na to, co je skutečně důležité, stanovit si jasné hranice a najít rovnováhu mezi pracovními a osobními prioritami. Tento článek zkoumá, proč opustit ideál dokonalosti a dát přednost udržitelné spokojenosti a efektivitě.
Střídavá péče je poměrně častým řešením, jak se o dítě postarat po rozchodu rodičů. Jedná se o jednu z nejlepších možností, pokud rodiče nežijí společně, je však třeba počítat s tím, že střídavou péči provází i řada nevýhod a strastí. Prioritou by vždy měla být spokojenost dítěte.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek