Pondělí , 25. 11. 2024

Kateřina

Agorafobie je strach, který vás uvězní doma. Jak se projevuje a na koho se obrátit?

Agorafobie postihuje dvakrát častěji ženy než muže. Typická doba, kdy se u pacientů příznaky agorafobie projeví, je mezi 25 až 35 lety. Obecně známá je tato porucha jako strach z veřejných a otevřených prostor.
úzkost
Úzkost také provází pacienty. (Foto: 123RF)

13. 05. 2020

13. 05. 2020

Pacienti, kteří touto poruchou zvanou agorafobie trpí, se stávají uvězněnými ve svém vlastním domově. Díky strachu odmítají opustit svůj domov, který je pro ně jediné bezpečné místo. Život pacientů je tak velmi komplikován a jedinou možností je odborná léčba.

Co je to agorafobie?

Agorafobie je úzkostná porucha, známá jako strach z veřejných prostranství. Typické jsou nejen obavy z otevřených prostor, ale současně z míst, na kterých není k dispozici pomoc. Nemocní tak na těchto místech, zažívají panické ataky, projevující se nepříjemnými tělesnými příznaky, jako např. bušení srdce, závratě, pocení, potíže s dechem aj.

Domov je místem, kde pacienti tráví většinu času, aby se vyvarovali velmi nepříjemným úzkostným pocitům, což jejich strach paradoxně zvyšuje. Agorafobie je onemocnění, které narušuje život pacienta, a proto příznaky možné agorafobie řešte s lékařem.

Jak se úzkostná porucha projevuje

Ocitne-li se pacient na místě, které v něm vzbuzuje strach, může pociťovat bušení srdce, zrychlenou srdeční frekvenci, třes, pocení, nevolnost, pocity na zvracení, bolest na hrudi, potíže s dechem, bolest hlavy aj. Tyto symptomy vyvolávají úzkost a touhu uniknout do bezpečí, domů. Ti, kteří trpí agorafobií jsou často považuje považovány za hypochondry, díky jejich přecitlivělosti na tělesné projevy, vzbuzující úzkost.

Čeho se agorafobici obávají?

  • Nakupování, strach z veřejných prostor, strach z davů, návštěvy koncertů, restaurací,
  • Cestování autobusy, vlaky, metrem,
  • Místa, že kterých je obtížné uniknout např. výtah,
  • Pobyt mimo domov.

Jak rozpoznat agorafobii

  • Vyhýbáte situacím, ve kterých pociťujete úzkost a strach, např. vycházení z domova, jít nakoupit, do kina, pohybovat se na veřejných místech aj.
  • Pociťujete nepříjemné příznaky, které jsou způsobeny úzkostí a nejsou spojeny s žádným onemocněním,
  • Pociťujete silnou úzkost v nejméně dvou následujících situacích: přítomnost v davu lidí, veřejná místa, cestování bez doprovodu nebo při pobytu mimo domov.
K TÉMATU  Nitroděložní tělísko: Jak si správně vybrat?

Při podezření na agorafobii konzultujte své obavy s praktickým lékařem, který doporučí postup léčby, případně se rovnou obraťte na psychiatra či psychologa.

Vztah agorafobie a panické poruchy

Panická porucha a agorafobie spolu úzce souvisí, protože někteří pacienti trpící agorafobií mohou mít zároveň panickou poruchu. Panická porucha tak s sebou přináší riziko vzniku právě této úzkostné poruchy.

Léčba agorafobie

Agorafobie je léčena za pomoci kognitivně behaviorální terapie a antidepresiv. Tyto dva způsoby léčby, které se doplňují, si představíme.

Kognitivně behaviorální terapie

Kognitivně behaviorální terapie (KBT) pomáhá změnit způsob jeho myšlení a díky tomu ovlivnit své chování. Za pomoci psychoterapeuta je pacientovi veden k uvědomění si negativních myšlenek, které v něm vzbuzují úzkost. Změní-li pacient své myšlení, změní také své chování.

Techniky kognitivně behaviorální terapie pak pomáhají pacientovi zvládat každodenní běžné události a situace. Využívána je často tzv. expoziční terapie, během které je pacient záměrně vystavován situacím, které v něm vyvolávají úzkost. Díky expoziční terapii ale pacientova úzkost klesá a on je opět schopen fungovat.

Antidepresiva a agorafobie

Antidepresiva jsou, jak už sám název napovídá, léky užívané pacienty s depresí. U agorafobie jsou antidepresiva doporučována ke zmírnění symptomů. U této poruchy je vhodná zejména kombinace antidepresiv a kognitivně behaviorální psychoterapie. Je ale důležité si uvědomit, že nástup účinků antidepresiv, která nepříjemné příznaky agorafobie zmírňují, se dostaví až za cca 2-4 týdny, a proto je nutná ze strany pacienta trpělivost.

Zdroj: https://cs.medlicker.com

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Samota má na zdraví člověka špatný vliv. Jaké nemoce vám podle vědců hrozí? A co vám přinese spokojený vztah?

Špatný vztah je lepší než žádný. Proč tomu lidé věří a co to udělá s vaší psychikou

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Taky jste už zkoušeli všechno možné, ale kila stále nejdou dolů? Už vás přestává bavit ten koloběh diet a poté opětovného přejídání? V dnešním článku vás seznámím s jednou metodou, díky které zaručeně zhubnete! A víte, co je na tom nejlepší? Že žádné diety a restrikce vás nečekají!
Pálení čarodějnic se tradičně slaví v noci ze 30. dubna na 1. května. To znamená, že i letos se čas oslav, opékání špekáčků a zapalování hranic blíží. Víte ale, kde se tento svátek vzal a jaká je jeho historie?
Přestože Vánoce jsou obdobím radosti a dávání, může být výběr vhodného dárku pro děti někdy komplikovaný. Dnešní článek na Dámské Lize upozorňuje na pasti nevhodných dárků pro nejmenší pod stromečkem. Od nesprávných hraček až po problematické trendy, prozkoumáváme, co by rodiče měli brát v úvahu při výběru dárků pro své ratolesti, aby byly nejen radostné, ale i bezpečné svátky
Rodičovská či mateřská dovolená bývají jedny z nejosamocenějších období, a to paradoxně i přesto, že žena či otec v podstatě nikdy sami ve skutečnosti nejsou.
Petra má dnes tříletého chlapečka, který již chodí do školky. Žije se synem sama v bytě, většinu dne tráví u své matky a babičky.
Když se řekne slovo jóga, většina z nás si představí cvičení. Cvičení, které má mnoho podob a napomáhá k lepšímu držení těla, k uvolnění nebo posílení svalstva. Jóga je však nejen o fyzickém cvičení, ale i o tom psychickém. Pomáhá posilovat tělo i mysl, a jde v ní především o rovnováhu, spojení a také o duchovno.
Už jste někdy slyšeli o osteodynamice? Pokud ještě ne, pak určitě nepřehlédněte náš článek. Právě v něm se dozvíte, v čem je tato metoda výjimečná a co všechno s naším tělem dokáže. A už teď můžeme prozradit, že jen samé dobré věci. Tak jdeme na to!
Dušičky, tedy Památka zesnulých, vychází na pátek. 2. listopad je den, kdy navštěvujeme hroby. V zámoří má trochu veselejší nádech a slaví se už 31. října. Tradice je jedna věc, ale všechna ta výzdoba vypadá skvěle! Následující video ukáže 23 rychlých tipů na tu pravou halloweenskou dekoraci.
Byla jsem vychovávaná v tom, že člověk může mít jen to, na co si sám vydělá. Držím se toho a nikdy jsem si nechtěla život zjednodušovat. Mám jen to, co si sama koupím za vlastní vydělané peníze, a když chci něco víc, než na co mi nestačí plat, jdu na brigádu.
Křečové žíly trápí obrovskou část populace a každý chceme mít o nich co nejdříve pokoj. Jak s nimi ale zatočit, když se někdy může zdá, že nám prostě nechtějí dát pokoj? Léčit je musíte nejen zavedenými lidovými prostředky, ale je třeba k tomu dodržovat i další pravidla. Tělo je složitý organismus a vše je provázáno. Proto zároveň s léčbou dodržujte správný pohyb, jídlo i odpočinek. Jak na to vám poradíme v článku.
Ráno dělá den - staré známé rčení, na kterém je kus pravdy. Pokud se vám v posledních dnech stalo, že právě začátek dne se nesl v nevrlém duchu, v němž se ostatně poté nesl zbytek hodin, pak se možná dopouštíte několika věcí, jež jsou zejména po ránu tabu. Naše zlozvyky či návyky se výraznou měrou podepisují na tom, co nás bude čekat či jaký bude den. Co udělat proto, abychom se cítili o něco šťastnější? 
Nela pod vedením koučky Marcely Hlaváčkové postupuje malými krůčky pro lidstvo, ale velkými pro sebe. A v tom je ta podstata. Co se naučila na čtvrté schůzce?

Výběr článků

V Čechách i ve světě snad neexistuje nikdo, kdo by o francouzských filmech Nezkrotná Angelika alespoň neslyšel. Tato telenovela se stala slavnou především díky své hlavní představitelce, kterou ztvárnila francouzská herečka Michèle Mercier. Tato nezapomenutelná tvář přitom účinkovala ve více jak 50 filmech. V současnosti je jí přes 60 let a ve společnosti se již příliš neukazuje. Zachovala si ovšem svou pověstnou jiskru v oku a na rozdíl od svých kolegyň se rozhodla stárnout přirozeně a grácií.
Ať už jste snila o svých svatebních šatech od svých pěti let a znáte přesné specifikace, jak by měly vypadat, nebo jste o tom nikdy nepřemýšlela, máme pro vás rady, jak si vybrat svatební šaty. Ono vybrat někdy ten perfektní kousek může být pěkný stres. Nemluvě o tom, že si musíte ještě vybrat šaty na převlečení, které si oblečete na recepci v pozdějších hodinách. Jak tedy na to?
Už dlouho toužíte po víkendu ve wellness, ale jak časové, tak finanční důvody vám to neumožňují? Nezoufejte, máme pro vás hned několik rad, jak si udělat wellness víkend doma.

Nepřehlédněte

Modelace prsou představuje chirurgický zákrok, jehož účelem je změnit tvar prsou. Nejčastěji jde o zvednutí prsou, jejich zpevnění, a případně lze operaci kombinovat s vložením implantátů pro zvětšení prsou. Jde o zákrok, který může ženám pomoci nabýt zpět ztracené sebevědomí.
Umělci potřebují ke svému tvoření velkou spoustu inspirace. Aby byli skutečně dobří a ve svém oboru vynikali, musí se do svého řemesla naprosto ponořit. A to často vede k situacím za hranicemi běžného chápání.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek