Fast fashion versus kapslový šatník
V obchodní síti se v současné době setkáváme především s tzv. rychlou módou (fast fashion). Jedná se o levné a dostupné oděvy, které se vyrábějí ve velkém množství, přičemž při výrobě není brán ohled na životní prostředí. Toto oblečení si ani neklade nároky na dlouhou životnost. Zájmem obchodů je to, aby zákazník přišel pro nový kousek co nejdříve.
Oproti tomu kapslový šatník vyznává opačné krédo. Je založen na myšlence, že ženě stačí mít v šatníku jen pár opravdu kvalitních kousků oblečení, které lze mezi sebou vzájemně kombinovat, a vytvářet tak různé varianty outfitu. I žena s omezenými finančními možnostmi se díky tomu může oblékat hezky a moderně. Protože kapslový šatník dává přednost kvalitě před kvantitou, umí ušetřit peníze i čas.
Co všechno by měl kapslový šatník obsahovat
Kvůli fast fashion jsou lidé prakticky nuceni do toho, aby měli ve své šatní skříni velké množství levného a nekvalitního oblečení z látek, jejichž životnost často končí po pár vypráních. Pro ženy je navíc nákup oblečení určitým způsobem relaxace. Když si chtějí udělat radost, anebo zahnat chmury, jdou si koupit něco pěkného na sebe.
Kapslové šatníky se poprvé objevily v USA již během druhé světové války, a to už v roce 1940. Jejich myšlenku pak v roce 1970 oživila Susie Faux, majitelka londýnského butiku. Podle ní by měl kapslový šatník obsahovat pouze několik základních kousků oblečení, které jsou nadčasové:
- Dva páry kalhot,
- šaty,
- sukně,
- kabát,
- bundu,
- kardigan (svetr),
- dva páry bot a
- dvě kabelky.
Tyto lze pak doplnit několika sezónními kousky.
Jak si sestavit kapslový šatník
Žena by si při sestavování kapslového šatníku měla vybrat barevné schéma, což obvykle znamená zvolit jednu nebo dvě základní barvy. Těmi bývají bílá, černá, hnědá, šedá a tmavě modrá. V této barvě by si měla koupit kalhoty, sukni či kabát.
Ke zvýraznění outfitu si na topy a halenky zvolí barvy, které s nimi ladí. Když bude jednotlivé kousky oblečení mezi sebou kombinovat, budou se vzájemně doplňovat. Tím lze vytvořit hned několik outfitů, a i s malým počtem oblečení vypadat každý den jinak.
V kapslovém šatníku se vyplatí vsadit na střihy klasické, které hned tak z módy nevyjdou. Platí to i pro výběr vzorů. Účelem takového šatníku je, aby vydržel pár let, nikoliv jen několik týdnů. Znamená to však, že by vybrané oblečení mělo být kvalitně ušité z kvalitních látek, zároveň by mělo odpovídat životnímu stylu toho, kdo ho bude nosit.
Co by určitě nemělo chybět v moderním kapslovém šatníku
U kapslového šatníku hovoříme o oblečení, které žena nosí do zaměstnání. Určitě by v něm měla mít:
- džíny
- bílou košili
- černé sako
- malé černé šaty
- kalhoty na míru
- úzkou sukni
- top
- tričko
- svetr nebo kardigan z kašmíru
- letní šaty
- kozačky
- baleríny
- lodičky
- ležérní boty
- psaníčko do společnosti
- shopping tašku
- hedvábný šátek
- kabát
- bundu
Výše uvedené oblečení by mělo ženě perfektně sedět. A kde ho jít koupit? Za zamyšlení stojí návštěva některého ze second handů. Zde se dá při troše štěstí koupit nadčasové oblečení z kvalitních materiálů, a to za zlomek ceny.
Dobře se obléct neznamená si nakoupit ze zásady drahé oblečení, ale takové, které je slušivé a kvalitní.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT
Najít svůj styl může trvat i roky. Dívejte se, sbírejte obrázky a zkoušejte
Liběna Rochová, česká designérka, jež formuje budoucí módní generaci