Salvador Dalí
Španělský malíř Salvador Dalí (1904-1989) se ve své umělecké tvorbě věnoval malování surrealistických obrazů. Při pohledu na ně si kolikrát divák říká, kam na ty své nápady chodil? A ono to bylo ve skutečnosti tak jednoduché. Dalí o svém díle prohlásil, že se jedná o ručně malované snové fotografie.
Vlastně na nich zobrazoval to, co se mu zdálo během mikrospánku. Vymyslel totiž jednoduchý způsob, jak si sny zapamatovat. Když šel spát, měl u sebe klíč a kovovou desku. Jakmile usnul, klíč cinknul o desku a probudil ho. V ten moment mohl zaznamenat svůj sen.
Grant Wood
Zakladatel amerického regionalismu, malíř Grant Wood (1891-1942), je autorem známého obrazu Americká gotika (1930), na kterém zpodobnil amerického farmáře a jeho dceru nebo manželku. Ten obraz je zvláštní ponurou atmosférou, ani jedna postava se na něm neusmívá.
Není divu, když vznikal v době hospodářské krize. To nikomu do smíchu nebylo. Ovšem Wood byl celkově takový zamračený podivín. Bydlel totiž v podkroví kočárovny pohřebního ústavu. Ve svém bytě vstupní dveře nahradil víkem od rakve s cedulkami, které informovaly případné návštěvníky o tom, jestli zrovna je doma a co právě dělá, nebo je mimo domov.
Andy Warhol
Vůdčí osobnost amerického hnutí pop-art Andy Warhol (1928-1987) se prosadil jako malíř, grafik a filmový tvůrce. Kromě toho také velice rád shromažďoval různé předměty. Jeho dům se tak stal skladištěm harampádí. To by ovšem nebyl umělcem, kdyby toho náležitě nevyužil.
Ze svých nasbíraných věcí začal tvořit tzv. časové schránky v podobě kartonových krabic, které obsahovaly fotografie, dopisy, vánoční přání, knihy atd. Když krabici naplnil, tak ji uzavřel, zapečetil, označil datem a názvem a uložil do svého archivu. Celkem takto vytvořil 610 krabic, které se po jeho smrti staly zdrojem cenných informací o jeho životě.
Gilbert a George
Umělecké duo Gilbert Prousch (1943) a George Passmore (1942) tvoří britské umělecké duo zabývající se performačním uměním, zejména živými sochami a pestrobarevnými grafickými a fotografickými díly.
Žijí ve východním Londýně v domě z 18. století, který upravili do původní podoby. Každý den vstávají přesně v 6:30 hodin a oba se oblékají do pečlivě padnoucího obleku. Na oběd a večeři chodí stále do stejných míst a svou objednávku jídla mění jednou za tři měsíce. Jeden by si pomyslel, že to jsou ale podivíni.
Francis Bacon
Britský figurativní malíř irského původu Francis Bacon (1909-1992) zobrazoval především osoby, autoportréty nebo portréty svých přátel v geometrických strukturách. Vytvořil jedinečný rukopis, díky kterému je považován za jednoho z největších malířů moderního umění.
Svůj pracovní den začínal velmi brzy. Maloval několik hodin a pak se už jen oddával radovánkám – pití a jídlu a přátelům. Říká se o něm, že byl nenasytným požitkářem. Málo se ale ví, že byl závislý na lécích na spaní a že trpěl nespavostí. Aby vůbec usnul, pročítal si kuchařské knihy.
Henri Matisse
Francouzský malíř, grafik a sochař Henri Matisse (1869-1954) měl velký vliv na vývoj výtvarného umění v prvních desetiletích 20. století. Když mu v roce 1941 diagnostikovali rakovinu, musel kvůli četným operacím změnit způsob své tvorby, byl totiž upoután na lůžko. Místo maleb tvořil papírové výřezy.
V roce 1949 navrhoval Růžencovou kapli ve francouzském Vence pro sestry dominikánky, své mistrovské dílo. Tvořil ji tak, že svůj hotelový pokoj přeměnil na ateliér. Z papíru tvořil výstřižky a asistenti je podle jeho pokynů postavili po místnosti. Díky tomu získal Matisse představu o tom, jak by budoucí kaple měla vypadat.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT
Netradiční umělci: Zvratky, menstruační krev i vlasy jako součást obrazů