Kde všude plasty jsou?
Nejvíce jednorázových plastů si domů přinášíme z obchodů. Ať už se jedná o nákup jídla, drogerie nebo oblečení. Například každých sto gramů sýru nebo salámu je zabaleno do samostatného jednorázového plastového obalu. V plastu si domů přineseme také ovoce nakoupené v supermarketu, jogurty, sladkosti, pití či mražené výrobky.
Mimo jídla je v plastu zabalená většina výrobků z drogerie, kosmetického průmyslu nebo i výrobky pro naše čtyřnohé miláčky. Proto bychom se měli společně zamyslet nad tím, jak a co nakupovat, abychom domů přinášeli plastů co nejméně. Pokud totiž snížíme plasty v domácnostech, pomůžeme tím nejen svému okolí, ale hlavně celé naší planetě Zemi.
Na velikosti záleží
Ačkoli někdo tvrdí, že na velikosti nezáleží, v případě omezení plastů je to naopak. Pokud si totiž zakoupíte v drogerii šampon s obsahem 250 ml, půjdete za měsíc pro další. A tak budete do popelnice vyhazovat za dva měsíce dva tyto plastové výrobky. Proto je vhodnější nakupovat kosmetické produkty ve větších baleních.
Stejně to platí u jiných drogistických výrobků, ale také u potravin, jogurtů, doplňků do domácnosti nebo u jídel pro psy a kočky. Proč kupovat malé balení, které je dražší a ještě více zaneřádí naši planetu plasty, když můžeme nakupovat ve větším a ušetřit.
Mysleme při nakupování
Pokud chceme eliminovat plasty v domácnosti, musíme přemýšlet už v obchodě. Plasty jsou totiž mnohdy velmi dobře skryté. Například takový čaj. Čajový sáček je někdy vložený do krabičky jen tak. Jindy je zabalený v samostatném plastovém obalu a i krabičky bývají často balené v celofánu. Tím, že sáhneme po papírové krabičce s nebalenými pytlíky s čajem, ušetříme hromádku plastových obalů. A každý kousek se v tomto případě počítá.
Skrytý plast můžeme najít také u balených bonbónů, bonboniér, ostatních cukrovinek, tablet do myčky, u kosmetických výrobků apod.
Vyměňte to
Zkusme vyměnit svou igelitovou tašku na nákupy za látkovou. Nejvíce naši planetu zanášejí plasty z lahví a igelitových tašek a sáčků. Nahradit můžete také jednorázové igelitové pytlíky na ovoce a zeleninu za ty, které se dají použít vícekrát. A proč vůbec balit do sáčku banány, pomeranče a avokádo, když mají svůj obal?
Vyměnit se také dá jednorázové brčko za brčko z bambusu, skla nebo z kovu. A co vlastně ten již zmiňovaný šampon. Víte, že už se prodávají i tuhé šampony zabalené v papírových krabičkách? Účinek přitom mají stejný, jako ty tekuté a při jejich použití nevyhodíme ani gram plastu do žluté popelnice.
Tuhá mýdla se začala vyrábět také ve vysoké kvalitě, takže i mýdlo s dávkovačem můžeme klidně vyměnit za kostku.
I tady jsou plasty
Při nákupu řezaných kytek v supermarketu jsou květiny zabalené do fólie. Zkusme proto raději podpořit místního květináře a ušetřit kousek přírody. To samé platí u nákupu salámu a masa od místního řezníka. Určitě se nestane, že by nám zabalil každých 100 g šunky do samostatného igelitového sáčku.
Existují také obchody bez obalu, tam vše nakoupíte do vlastních sklenic a nádob. Nebo je možnost zapůjčit si zavařovací sklenice. A kopečková zmrzlina u místního zmrzlináře je také pro přírodu příznivější než nanuk z obchodu v plastovém obalu.
Jeden za všechny
I když se to může zdát jako klišé, pravdou je, že pokud každý jeden z nás začne malinko šetřit s plasty, ve finále se zlepší celková situace na Zemi. Jakmile začneme prosazovat výrobky bez plastových obalů, výrobci je začnou méně produkovat a celkový objem plastů se tedy začne redukovat. Zkusme to, třeba se nám to podaří a naše planeta zůstane i pro další generace čistá.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT
3 způsoby, jak si poskládat nutričně vyvážený oběd přímo v obchodě?
Fenomén tuhý šampon: Šetří vlasy, pokožku, planetu i peněženku!