Jestliže plánujete stavět nebo rekonstruovat koupelnu, počítejte už dopředu s takovým vybavením, aby byl úklid co nejjednodušší.
1. Bílá – komu by se nelíbila? Ale na spáry nepatří.
Bílá koupelna dokáže být osvědčenou klasikou i designovou perlou. Bílá barva působí čistě, něžně, nevinně a opticky zvětšuje prostor, což se ve většině koupelen hodí. Pokud toužíte po ladění do bíla, je dobrý nápad volit bílý nábytek, sanitu, doplňky a podobně. U spár se však bílé raději vyhněte. V minulosti nebyl takový výběr spárovacích hmot, proto byly v koupelnách k vidění kachličky s bílými spárami. Bohužel, bílé zůstaly spáry jen prvních pár měsíců, při extrémní péči let. A taková bílá spára, která už není úplně bílá, zbytečně dodá i uklizené koupelně ušmudlaný vzhled.
Naštěstí dnes je k dispozici větší výběr a volit můžete nejen z řady funkčních materiálů, ale také barev. Standardně se doporučuje volit spárovací hmotu v trochu světlejším odstínu, než je dlažba. Možné je také zvolit barvu kontrastní. Oblíbené jsou odstíny béžové a hnědé, které ladí k dřevěnému koupelnovému nábytku. Každopádně se do koupelny hodí spíše teplé barvy, aby podpořily teplotní komfort během provádění hygieny.
2. Jděte chytře na barvu podlahy.
Podle čeho si vybrat z mnoha vzorů a barev kachliček na podlahu? Samozřejmě se vám musí líbit, ale barva by měla ladit s barvou vlasů paní domů. Je to sice laciný a podlý trik, ale díky němu vás nebude trápit každý vlásek, který při česání upadne na zem. Protože ho jednoduše neuvidíte. Stejně tak zafunguje, aby nebylo vidět každé smítko, pokud na kachličkách bude nějaký abstraktní vzor ve více barvách. Také nejsou ideální kachličky s leskem, protože na ně si stačí stoupnout bosou nohou a už je na nich šlápota.
3. Sprchujte se bez špinavých zákoutí
Pokud to vaše koupelna umožňuje, zvažte variantu sprchového koutu s odtokovým žlabem. Sprchový kout bez vaničky je sice náročnější na instalaci, ale jednodušší na úklid, jelikož má méně záhybů a koutů. Právě špatně přístupná místa jsou nejčastějším místem vzniku plísní a dalších nepříjemností. Ve sprchovém koutě bez vaničky si na rychlý úklid vystačíte s proudem vody.
Když máte k dispozici hodně místa, můžete pojmout sprchový kout jako walk-in, což znamená průchozí. Budou mu „chybět“ dveře, takže o jednu věc na mytí méně. Bezbariérová sprcha má ještě bonus v podobě snadného vstupu. Nemusí se stát něco vyloženě vážného, abyste za něj byli rádi. Stačí přetržený vaz v koleni z lyžování.
Kdo v souboji sprchový kout versus vana bojuje za druhou variantu, bude řešit spíše jinou otázku. A sice, vana z jakého materiálu se nejlépe čistí. Podle zkušených hospodyněk to vypadá, že plechová vana se myje snadněji než akrylátová, která má zase výhody v nižší ceně a příjemnějším povrchu.
4. Zrcadlo, zrcadlo, kdo je v zemi zdejší nejšpinavější?
Zrcadlo zpravidla vydrží čisté jen do prvního mytí rukou. Většinou jsou to muži a děti, kdo má nepřekonatelný talent k tomu u mytí rukou zacákat půl koupelny a u čištění zubů plivat dva metry kolem sebe. Velká zrcadla sice vypadají hezky a opticky přidávají světlo a prostor, ale stojí to čištění za to? Raději zvolte menší zrcadlo, u jehož leštění nestrávíte půl života. V nejlepším případě byste na něj měli dosáhnout z jednoho místa bez použití schůdků.