Zabrousíme do historie
Než si prozradíme, jestli žvýkačky prospívají zdraví, zabrousíme do historie. Touhu osvěžit si dech měli naši předkové už před mnoha a mnoha lety. Staří Egypťané žvýkali kuličky z melounu, myrhy a kadidla. V Řecku se používala pryskyřice z kůry keře Pistacia lentiscus.
Mnohem později (konkrétně v roce 1983) byly firmou Wm. Wrigley Jr. Company na trh uvedeny žvýkačky Wrigley Spearmint. V roce 1910 začal Adolph Glaser vyrábět v Praze žvýkačky Rici. Během letitého vývoje došlo postupně ke změně látek, ze kterých se žvýkačky vyrábí, není v nich už sacharóza – místo ní se začal užívat xylitol nebo glucitol.
Dobrý pocit i zdravé zuby
Hlavním důvodem popularity žvýkaček je zajištění svěžího dechu. Mají ale i další pozitivní účinky na vaše zdraví. Pomohou vám třeba proti zubnímu kazu. Podle některých výzkumů jsou v tomto ohledu žvýkačky slazené xylitolem účinnější. Díky podpoře tvorby slin působí žvýkačky preventivně proti zubnímu plaku. Zároveň povzbudí vylučování žaludečních šťáv a usnadní trávení.
Žvýkačky a zdraví: Hodí vás do pohody
Žvýkání kromě jiného zajistí uvolnění svalového a psychického napětí. Dochází při něm totiž k poklesu produkce stresových hormonů. Pohyb rtů při žvýkání navozuje pocit klidu a bezpečí. Některé výzkumy dokonce označují žvýkačky za antidepresivum. Bývá popisováno také zvýšení koncentrace a zlepšení paměti. Zrychlí se krevní oběh a zlepší prokrvení tkání, tedy i zásobení mozku kyslíkem.
Usnadní hubnutí
Žvýkačky se mohou hodit, pokud chcete zhubnout. Žvýkání vám pomůže odbourat různé chutě na svačinky mezi jídly, zároveň si v ústech přivodíte určitou chuť, aniž byste do těla dostávali výrazné množství kalorií. Také urychlují látkovou výměnu a snižují pocit hladu. Při vaření pak se žvýkačkou v puse zabráníte neustálému ochutnávání jídla.
Potenciálně škodlivé látky ve žvýkačkách
Tak a jdeme tedy kouknout i na možná negativa žvýkaček. Nebojte, příliš jich není. Většina dnešních žvýkaček je vyrobena ze syntetických kaučuků. Součástí bývá gumovitá báze, pryskyřice, konzervační prostředky, různá změkčovadla, sladidla a složky zajišťující konkrétní příchuť.
V některých žvýkačkách jsou však obsažené látky, na které ani mezi odborníky nepanuje jednotný názor. Nejčastěji se hovoří o BHT (butylovaném hydroxytoluenu), který se užívá jako konzervační látka zabraňující žluknutí tuků. Některé studie poukazují na možné riziko vzniku rakoviny při jeho konzumaci, ale existuje jen málo věrohodných výzkumů. Jako další zkoumané látky lze zmínit oxid titaničitý a umělé sladidlo aspartam.
Negativní dopad na vaše zdraví
Při dlouhodobém žvýkání může docházet k opotřebení zubů. Pokud si berete žvýkačku před jídlem, zvyšuje se riziko vzniku žaludečních vředů a zánětu žaludku. Některé výzkumy si v pozitivech a negativech žvýkání protiřečí. Existují totiž i takové, které dokládají zhoršení krátkodobé paměti při žvýkání. Podle nich se mozek přednostně soustředí na žvýkání a unikají mu věci, které by pozornosti jinak neušly.
Spory o užitečnosti žvýkaček
Dohady o tom, zda jsou žvýkačky ve větší míře prospěšné nebo nám škodí, panují ve společnosti už léta. Milovníky žvýkaček určitě jen tak něco od jejich vášně neodradí. Pokud jste jim však nepřišli na chuť, jistě uvidíte spíš jejich negativní stránky.
V České republice si však žvýkačky drží vysokou popularitu, v jejich spotřebě se řadíme na přední místa ve srovnání s dalšími evropskými zeměmi.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT
3 módní návyky, které neprospívají vašemu zdraví
Co jíst, abychom byli zdraví a fit. Nepostradatelné jsou nejen vitaminy