Příběh Mary Ann Bevanové
Mary Ann Webster (později Mary Ann Bevanová) se narodila v roce 1874 v Londýně do velké rodiny a byla docela obyčejná dívka. Byla krásná a lidé ji měli rádi. Na začátku příštího století si však vysloužila útočný titul nejošklivější ženy na světě. Co se stalo s atraktivní mladou ženou?
Od dětství pracovala jako zdravotní sestra a stejně jako všechny ostatní mladé dívky snila o svém budoucím životě. Mary Ann se chtěla vdát, mít děti a pomáhat lidem. Nakonec se její sny začaly plnit.
Vdala se za Thomase Bevana v roce 1903, když jí bylo 29. Pár přivítal čtyři děti, ale s mateřstvím přišla i nemoc. Žena měla migrény a bolesti svalů a lékaři nevěděli, jak pomoci. Největší katastrofa však měla teprve přijít. Vzhled ženy se začal měnit. Proces byl pomalý, ale tvář Mary Ann začala ztrácet ženskost a stala se mužnější. V roce 1914 Mary Ann ovdověla.
Zoufale bojovala o každý vydělaný dolar a ucházela se o jakoukoli práci, protože nedostávala mnoho nabídek. Její podivný vzhled způsoboval výsměch, urážky a neustálé odmítání. Ta žena měla zlomené srdce, protože její krása den za dnem mizela. Zároveň se snažila přijít s novými způsoby, jak zajistit svým dětem slušný život.
Mary Ann Bevanová – nejošklivější žena světa
Kdyby Mary neslyšela o soutěži „nejošklivější žena“, jejich chudoba by pokračovala dál. Mary tuto soutěž ale vyhrála a získala velkou částku peněz. Následně získala popularitu: její fotografie se začaly objevovat v tisku.
V roce 1920 obdržela mimořádný návrh. Sam Gumpertz, manažer jednoho z nejpopulárnějších cirkusů v té době, jí nabídl trvalé zaměstnání ve Spojených státech. Jejími kolegy se tak stali obři, trpaslíci a vousaté ženy.
Mary nečekala ani chvíli, protože o práci měla opravdovou nouzi a nejvíce ze všeho ji trápilo, že nemůže svým milovaným dětem poskytnout vše, co potřebují nebo co si prostě přejí. A to i za cenu, že se jí budou lidé vysmívat, ukazovat si na ni a v mnohých případech ji také nemístně urážet. Vše byla ochotna tato žena, která dříve byla kráskou, pro své děti obětovat.
Za krátkou dobu se stala jednou z nejvyhledávanějších umělkyň tohoto cirkusu. Vydělávala opravdu slušné peníze a její děti tak mohly vyrůstat v bohatých podmínkách, které pro ně chtěla Mary vždy zajistit. Velká láska k nim odsoudila Mary k „bláznivému“ životu, který skončil v roce 1933.
Nemoc, která jí vzala krásu
Její stav byl v té době způsoben nevyléčitelnou nemocí: akromegalií. Jedná se o poruchu způsobenou dysfunkcí v předním laloku hypofýzy, která se vyznačuje nepřiměřeným zvětšením velikosti rukou a nohou a zdrsněním obličejových rysů. Dnes lze stav chirurgicky upravit v kombinaci s hormony a radioterapií. Na počátku 20. století však nikdo nemohl pomoci.
Na začátku dvacátých let, 70 let po smrti Mary, se její fotka objevila na řadě pohlednic od společnosti Hallmark Cards, která je známa satiristickými ilustracemi. Teprve poté nizozemský lékař, který pracoval s akromegalií, vyzval celou komunitu, aby přestala tuto ženu zesměšňovat.
Samozřejmě, ne každý ji okamžitě přestal urážlivě titulovat, ale doufáme, že většina lidí, kteří se dozvěděli její životní příběh, ji začala vnímat jako milou a obětavou matku.
Každý člověk si zaslouží být respektován.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT