Na zahradách i v živých plotech
U nás nejrozšířenější je šeřík obecný (Syringa vulgaris) z čeledi olivovníkovitých, a právě ten je jedlý. Kvete od dubna do konce května v nádherných hroznech a barvách od světle modré, přes tmavě fialovou a růžovou. Krásný je v bohatém bílém provedení.
Většinou se pěstuje jako keř. Sám se dokáže hodně rozrůstat, a tak z něj během pár let můžete mít celý živý plot. Při sázení s tím počítejte. Lze jej však také tvarovat do podoby stromku.
Utrhnete-li šeřík, abyste se jeho vůní mohly opíjet i doma, musí přijít co nejrychleji do vody. Nesnese dlouhé prodlevy a převozy. Dřevnaté konce před tím, než je dáte do vázy, rozklepejte kladívkem alespoň po délce tří centimetrů. Zaručíte tím větší přísun vody květům, které budou déle vonět.
Dobrá léčivka. Na ozdobu i ke konzumaci
Šeřík je známý také jako léčivka. Pro tyto účely se používají květy, které patří spolu s mnoha dalšími (například fialka, sedmikráska) mezi jedlé. Šeříkové květy pomáhají při celkovém psychickém vyčerpání, únavě a stresu. Zmírňují bolesti hlavy, zklidňují psychiku. Uleví od bolesti v krku, zrychlují metabolismus. Éterické oleje z šeříkových květů se používají také při výrobě parfémů.
Kandované květy
Šeříkovými kvítky krásně nazdobíte pokrmy. Vzhledem k množství barev, z nichž lze vybírat, vyniknou na dezertech, zmrzlině nebo v jarních salátech. Připravte si kandované květy, které vám vydrží několik měsíců. K jejich přípravě je sice třeba dostatek trpělivosti, ale efekt, který vytvoříte, bude nezapomenutelný.
Připravte si krupicový nebo moučkový cukr a bílky. Vyšlehejte bílky do tekutějšího sněhu. Šeříkový květ rozeberte na větvičky s několika kvítky. Ty namáčejte v našlehaných bílkách. Můžete také bílky nanést na květy malým štětečkem. Poté obalte v krupicovém cukru a odložte na tác poprášený moučkovým cukrem stopkou nahoru. Dejte na suché místo a nechte čtyři dny schnout. Poté je přendejte do uzavírací sklenice a máte hotovo.
Šeříkový sirup
Šeříkové květy neomývejte, ale pouze oklepejte a nechte chvíli ležet, aby z nich vylezl drobný hmyz. Poté květy oberte. Na čtyři hrnky květů potřebujete čtyři hrnky cukru a čtyři hrnky vody. Cukr a vodu dejte do hrnce, zahřejte a vařte jednu minutu. Vsypejte připravené květy, pár plátků citrónu a vařte deset minut. Poté odložte do chladu na 24 hodin. Druhý den sirup přiveďte znova k varu. Ještě teplý přeceďte přes plátýnko a slijte do lahví, které uložíte do chladna.
Bez konzervace vám sirup vydrží zhruba tři až čtyři týdny. Doporučuji jako uzávěr do plné láhve nalít malou lžičku vodky. Prodlouží životnost. Jestliže vám zachutná a rozhodnete se ho vyrobit více, je třeba jej zasterilizovat nebo zmrazit například v tvořítkách na led.
Šeříkový čaj, mast i ocet
Bolí vás hlava? Využijte čerstvé nebo i sušené květy šeříku. Suší se v sušičce při 40 °C nebo na šňůře zavěšená celá květenství, z nichž se potom oberou usušené kvítky.
Čaj se připravuje ze 4 lžic čerstvých nebo dvou lžic sušených květů a 250 ml vody. Květy zalijte vodou a nechte půl hodiny louhovat. Oslaďte medem a pijte dvakrát až třikrát denně po jídle.
Na bolesti hlavy si připravte mast smícháním dvou lžic sušených květů s dvěma lžícemi másla. Vydrží v lednici několik týdnů. Místo masti můžete použít také ocet, kterým si budete potírat čelo. Stačí květy přelít jablečným octem, dva týdny macerovat a poté scedit.
Šeřík je opravdu zajímavá léčivka, můžete z ní připravit také tinkturu, kterou využijete ke kloktání při bolestech v krku nebo jako obklady na bolavá kolena, revmatismus či dnu. Pomáhá také snižovat horečku a při mnoha dalších obtížích. Z květů lze také vyrobit pleťovou vodu a pleťový olej. Má především stahující účinky a je vhodný pro mastnější pleť.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: