Pondělí , 29. 04. 2024

Vlastislav

Zahradničení v bytě. Zdravé bylinky na balkón, které vám ušetří časté cesty do lékárny

Léčivé bylinky se dají pěstovat kdekoliv. K tomu, abyste si vypěstovali přírodní lékárnu nemusíte mít zahradu, ale postačí terasa, balkón nebo jen okenní parapet.
bylinky
I v bytě můžete být zahradníkem.

02. 04. 2020

02. 04. 2020

Bylinky oceníte nejen při zdravotních obtížích, ale i v kuchyni. Seznam těch nejoblíbenějších léčivek, kterým se na balkóně bude dařit, vám přinášíme.

Pěstovat bylinky zvládne každý

Pokud jste se rozhodli, že si za oknem uděláte voňavou lékárnu, je ideální čas začít s výsevem. Pokud se vám nechce čekat, můžete si koupit už sazeničky bylinek. Ven můžete ale rostlinky umístit až po 15. květnu, tedy po zmrzlých mužích, jinak by vám přízemní mrazíky mohly mladé rostlinky zlikvidovat.

Do jednoho truhlíku můžete dát i více rostlinek, ale s ohledem na jejich nároky (především na světlo a závlahu). Rostlinky sázejte do dobře propustné zeminy bohaté na živiny. V zahradnictví je dostupný substrát určený přímo na pěstování bylinek.

Které bylinky vybrat?

 Nevíte, jakým bylinkám se u vás bude dařit? Při výběru stanoviště se řiďte orientací okna či balkónu, na který chcete bylinky umístit. Každá bylinka vyžaduje jiné podmínky. Na severní stranu můžete umístit pažitku, mátu či meduňku. Jižní strana bude prospívat středomořským bylinkám jako je levandule, rozmarýn či tymián. A na východě se bude zcela jistě dařit stévii. Každá rostlinka pak vyžaduje pravidelnou zálivku, případně střih, díky kterému bude bohatší.

Bylinky pro zdraví i do kuchyně

Léčivých účinků bylin využívají lidé už od nepaměti. Stejně tak dlouho se bylinky začali využívat i v kuchyni. Záleží tedy jen na vás, jak s nimi naložíte.

1. Levandule, královna středomořských bylin

Půvabná a omamně vonící levandule získala během posledních let na oblibě. Od nepaměti byla součástí venkovských předzahrádek i panských sídel. Kdo by neznal bylinu známou zejména pro svou relaxační vůni, kterou si udrží i dlouho po usušení. Levandule je silně aromatická, drobnými fialovými kvítky kvetoucí trvalka. Levandule je vysoká 60-120 cm bylina vytvářející keřík, který je vhodné brzy zjara sestříhat, abychom zajistili bohatý růst a květ.

bylinky
Výčet pozitivních účinků levandule je opravdu dlouhý.

Levandule je po staletí používána jako léčivá bylina na bolesti hlavy, proti závratím, podporu trávení, při poruchách spánku, při revmatických bolestech, na uklidnění a při úzkostných stavech. Levandulový olej je používán při aromaterapii. Díky silně aromatické vůni je levandule využívána také jako prostředek odpuzující hmyz. Už naše babičky vkládaly levanduli do svých šatníků kvůli odpuzení molů. Levandule našla své uplatnění i v kuchyni, zejména té středomořské. Jako součást ji najdeme ve známém provensálském koření.

K TÉMATU  Adventní kalendář: odkud se vzal? Jak si vytvořit vlastní a co by v něm mělo nebo mohlo být ukryto? Vyberte si z našich tipů!

2. Máta na žaludek i do mojita

Máta peprná je v aromaterapii a přírodní medicíně používána již stovky let. Většina z nás ji zná jako nezbytnou součást tradičního kubánského mojita. Máta má blahodárné účinky na trávení, pomáhá při žaludečních potížích, problémech s nadýmáním a nechutenstvím, pozitivně působí na střeva a uvolňuje křeče. Mátu peprnou se vyplatí mít po ruce i při nachlazení.

Uleví při rýmě, bolesti v krku a kašli. Máta je také bylinkou na nespavost, stres a migrény. Stejně jako u mnoha dalších léčivek vyniknou léčivé účinky máty nejlépe v esenciálních olejích. Máta dokáže i v květináči dorůst do výšky 50 cm. Vadí jí ostré slunce, a proto je vhodné umístit ji do polostínu.

3. Meduňka, pomocník při stresu

Meduňku snadno poznáme podle charakteristické citrónové vůně. Meduňka působí pozitivně na trávení, překyselení, plynatost a nadýmání. Známá je ale především díky svým uklidňujícím účinkům. Zmírňuje pocity úzkosti, paniky a mírné deprese. Umí navodit duševní klid a rovnováhu a pomůže také při nespavosti.

A chcete-li se dožít vysokého věku, dejte si meduňkový čaj, protože jde prý o recept na dlouhověkost. Meduňka je na pěstování nenáročná a roste poměrně bujně. I v květináči dorůstá výšky až kolem 80 cm.

4. Šalvěj lékařská neboli Babské ucho

Šalvěj patří mezi středomořské byliny, užívaná již starými Římany jako bylina na dlouhověkost. I když se u nás pěstuje mnoho druhů šalvěje, nejznámější a nejoblíbenější je šalvěj lékařská. Šalvěj je bylinkou téměř na všechno. Ceněna je především díky svým antioxidačním, antivirovým a antibakteriálním účinkům.

bylinky
Kvetoucí šalvěj z bližšího pohledu.

Šalvěj uvolňuje hleny a působí při bolestech v krku, bolestech zubů a zánětech dutiny ústní (užívá se jako kloktadlo). Používá se ale i při problémech s trávením, při nadýmání a při nechutenství. Pozitivně působí na paměť, ale oblíbená je i při nespavosti.

5. Bazalka pravá a chuť Itálie

Bazalka je jednoletá bylinka, která je pro mnohé neodmyslitelně spjata s italskou kuchyní. Bazalka má pozitivní vliv na zažívací obtíže, zejména pomáhá při trávení a uvolňování křečí. Pomáhá také při dezinfekci ústní dutiny a zánětech a bolestech v krku. V aromaterapii jsou éterické oleje z bazalky oblíbeny pro regeneraci těla i duše.

6. Rozmarýn a vůně Středomoří

Už od starověku patří rozmarýn mezi oblíbené léčivky. Účinnou látkou v rozmarýnu je kyselina rozmarýnová, která pomáhá tlumit alergické reakce a dokáže ulevit ucpanému nosu. Používán je zejména při kožních problémech, proti lupům, ale i bolestem hlavy a depresivní náladě. Je silně aromatický, a proto stejně jako levandule pomáhá proti molům. Protože stejně jako levandule patří mezi středomořské byliny, vyžaduje i rozmarýn slunné stanoviště.

K TÉMATU  Pokojové rostliny, které vnesou do domu vánoční atmosféru

7. Stévie sladká

Stévie sladká je oblíbená zejména v posledních letech. Tato bylinka podporuje trávení a má schopnost potlačit pocit hladu. Z tohoto důvodu je užívána jako pomocník při redukčních dietách. Díky své sladké chuti je používána stévie jako sladidlo. Urychluje hojení ran, působí proti únavě a pozitivně ovlivňujementální činnosti.

8. Dobromysl neboli oregano

Dobromysl možná někteří znají pod názvem „zimní majoránka“. K této léčivce se vztahuje mnoho magických pověstí, podle kterých chrání před zlými duchy, čarodějnicemi, ale i hadím uštknutím. Dobromysl, jak již sám název napovídá, umí navodit „dobrou mysl“, a proto je užívána i jako lehké antidepresivum.

bylinky
Oregano je bylinkou, které jsou připisovány antidepresivní účinky.

Dobromysl má antiseptické a protizánětlivé účinky, pomáhá proti zahlenění a podporuje vykašlávání, pomáhá na zažívání a prospěšná je při nespavosti a žaludečních neurózách. Hojí rány a tlumí otoky. Je součástí provensálského koření a velmi oblíbená je ve středomořské kuchyni. Pro dobromysl volte slunné stanoviště, chráněné před větrem.

9. Heřmánek pravý

Heřmánek je bylina, vysoká 50 cm s typickou příjemnou vůní, kterou si nespletete. Heřmánek se uplatní při celé řadě zdravotních obtíží. Působí protizánětlivě a dezinfekčně. Heřmánek má uklidňující účinky, pomáhá při zažívání, proti kašli, rýmě a nachlazení. Posiluje imunitu, pomáhá při poruchách spánku a poruchách menstruačního cyklu.

Díky svým regeneračním a zklidňujícím vlastnostem je heřmánek vhodný také při péči o pleť. Máte-li blond vlasy a chcete-li dosáhnout přírodním způsobem světlejšího odstínu, pravidelně oplachujte vlasy heřmánkem.

10. Majoránka zahradní

Ve starověkém Řecku a Římě byla majoránka považována za rostlinu lásky a silné afrodisiakum. U nás je majoránka známá především jako koření do polévek. Majoránka má protizánětlivé a dezinfekční účinky. Pomáhá při nechutenství, nespavosti, rýmě a migrénám. Má pozitivní vliv na zažívání, uvolňuje křeče a posiluje nervový systém. Neměla by být užívána během těhotenství. Majoránka patří mezi středomořské byliny, a proto jí svědčí slunné stanoviště.

Pokud máte jakýkoliv zdravotní problém, konzultujte užívání bylin s vaším lékařem!

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Tyto bylinky jsou tím nejlepším přírodním lékem pro vaše plíce. Většinu z nich dobře znáte

Bylinky na zánět močového měchýře. Které a jak fungují podle bylinkářky Kateřiny Bílkové? Jak si je správně připravit?

Léčivé bylinky příznivě ovlivní váš organismus. Hlavně je nemíchejte! Které se teď vyplatí sbírat a jak pomohou?

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Letošní podzimní móda je opravdu pestrá a barevná. Vedou úplety, pláštěnky, kožené kabáty, umělé kožešiny, svetry, šaty a sukně, včetně asymetrických.
Tinnitus je nemoc, která přichází zcela nečekaně, ale nezřídka s námi zůstává po celý život. Často se o ní hovoří jako o civilizační chorobě. Jenže tinnitus není nemoc jako taková, spíše jde o příznak něčeho jiného, jen lékaři stále nevypátrali čeho.
Vodu používáme všichni každý den. Aniž i to uvědomujeme, spotřebujeme jí obrovské množství – o čemž mnohdy ani nevíme. Zjistíme to, až nám přijde roční vyúčtování a začnou se nám nad ním protáčet panenky. Nicméně existují způsoby, jak vodou v domácnosti šetřit, aniž by nás to nějak omezilo, A hned bude pohled na každoroční vyúčtování veselejší. Jak v domácnosti šetřit vodou?
Během těhotenství a zvláště v prvním trimestru můžeme počítat s fyziologickým váhovým přírůstkem. Každá maminka potvrdí, že v těhotenství přichází hlad častěji a ženy se do pravidelného stravování nutit nemusí. Jak je to ale s dietním režimem? Je vhodný? Do jaké míry?
V tuhle chvíli nejvíc letí dřevěné nebo laminátové podlahy, ale i parkety, a imitace dřeva. Položit můžete i lino, které se tváří jako dřevo, to je nejlevnější varianta. Tmavší barvy dominují. Prohlédněte si galerii.
Design stodoly využívá délku domu a umožňuje naplno maximalozovat výhledy ven a přirozené osvětlení uvnitř domu. Stealth Farmhouse je prostě úžasný. Chlubí se bezúdržbovými obklady, a uvnitř naleznete mimo jiné i čtyři ložnice a tři koupelny. Okna jsou orientována na sever
Rodinné podnikání je na denním pořádku. Když pracujete s lidmi, s nimiž nežijete v jedné společné domácnosti, ještě to jde. Ale pracovat s partnerem? Být s ním 24 hodin denně? Jde to a vůbec nemusí vzniknout pověstná ponorková nemoc. Jen je třeba dodržovat určité zásady.
Každý jsme tím místem prošli. Někdo bez ztráty kytičky dal své zkoušky na poprvé, jiný se trápil a ani po několika pokusech mu řidičák nedali. Pojďte se podívat na přehled zábavných kousků z autoškoly. Třeba i vaše auto při té vzpomínce zaskáče radostí - co vy a autoškola?
Jestli jste si zamilovali žvýkání žvýkaček, máte je neustále v kabelce nebo na pracovním stole, jistě nyní čekáte jednoznačnou odpověď „Ano!“. Bohužel tak úplně jasné to není, dají se totiž najít pro i proti. Pojďme se na ně podívat.
Koronavirová pandemie se nakonec ukázala jako velmi plodná. I když ztroskotal nejeden byznys, v jiných aspektech života to bylo o něco pozitivnější. Vezměme si porodnost. Nových přírůstků přibylo, rodiny se rozrostly a zájem o podnikání na mateřské zesílil. Jenže nakonec se k tomuto kroku odhodlá pouze málokterá maminka. Důvodem jsou lži, které kolem tohoto způsobu podnikání kolují.  
Není tajemstvím, že barvou roku 2019 byla americkými odborníky z Pantone Color Institutu vyhlášena pro letošek korálová. Pokud úplně nevíte, jak takový odstín vypadá, nezkoušejte se ptát svého partnera, protože vám pravděpodobně nebude schopen odpovědět. Dáme vám ale pár tipů, jak zařadit korálovou do svého šatníku a botníku.
Hodí se do každého bytu i domu, její pěstování je nenáročné a zvládnou ho i začínající pěstitelé. Ale víte vůbec, co kokedama je a jak se vyrábí?

Výběr článků

Vzhledem k tomu, že čas už sledujeme spíše na chytrých telefonech, hodinky se stávají hlavně módním doplňkem. Díky tomu, že je nabízeno mnoho různých designů, můžete si je zcela přizpůsobit svému stylu. Ovšem ženský šatník mnohdy bývá rozmanitý, takže může být složité vybrat k oděvu ty pravé hodinky. Tyto tipy vám však pomohou s výběrem a jejich nošením.
Co mají společného citron, jahody, káva nebo pytlík čaje? Zdánlivě nic, ale ve skutečnosti je můžete použít jako skvělé kosmetické vychytávky. S pomocí těch nejobyčejnějších ingrediencí z vaší kuchyně můžete zabojovat proti celulitidě, černým ucpaným pórům, zamaskovat modřinu nebo cucflek, a dokonce si pěkně vybělit zuby. Nevěříte?
Laformela je duo, které před lety založil český designér Antonín Soukup a slovenská návrhářka Miroslava Kohutiarová. A s každou svojí novou kolekcí jsou důkazem, že pracovat se svým životním partnerem může fungovat.

Nepřehlédněte

Trávíte v posilovně každou volnou chvíli? Tak trochu „flákáte“ pravidelné kontroly u zubaře? Pokud navíc často ponocujete, své šance na otěhotnění dramaticky snižujete. Jak s tím vším souvisí televizní ovladač?
Odrůstají vám děti z klasických dětských pokojíčků? Je na čase se porozhlédnout po nových nápadech, co ocení puberťáci a dospívající mladí lidé.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek