Sobota , 02. 11. 2024

Památka zesnulých

Žraloci: Krvelačné bestie jsme stvořili my. Jaké mýty o nich kolují?

Žraloci. Pro někoho jsou to velmi obávaní mořští tvorové, pro jiné fascinující živočichové, které by bylo úžasné více probádat a ochraňovat. Do podvědomí většiny z nás se žraloci, jakožto krvelačné bestie, zapsali předně Spielbergovým filmem Čelisti. Zároveň v posledních měsících a letech se stále dočítáme a doslýcháme o smrtelných útocích na lidi v destinacích, ve kterých bychom to zrovna nečekali.
žraloci
Žraloci jsou pro náš ekosystém nepostradatelní.

04. 08. 2022

Je opravdu nutné se bát a vybírat si raději zcela klidné cíle dovolené, kde nejsou žraloci? Pojďme probádat a vyvrátit základní mýty, které má většina z nás pod kůží.

Útoky jsou časté

Útoky na lidi jsou velmi vzácné. Pokud se ale stanou, je to zpráva, kterou si s sebou neseme po dlouhou dobu. Větší nebezpečí vám hrozí na silnicích nebo zcela od jiných zvířat.

Všechny druhy útočí na lidi, všichni jsou lidožraví

Naprostá většina žraloků se živí rybami nebo například chobotnicemi. Někteří v určitých vodách loví tuleně. Zaútočí-li žralok na člověka, je to z toho důvodu, že si lidské tělo splete právě s velkou rybou nebo tuleněm. Ale ani to není úplně stoprocentní teorie, žraloci mají totiž zrak velmi dobře vyvinutý, tím pádem se těžko věří, že by si spletli potravu.

Útoky tak mnohdy končí zakousnutím člověka. Ne každý útok je ale smrtelný. A když už je, tak proto, že jejich zuby jsou velice ostré. Obecně se tvrdí, že lidské maso je pro ně nedobré a nechutná jim, nežerou ho. Pouze kousnou.

žraloci
Lidské maso žralokům ve skutečnosti nechutná. Stejně tak není jejich životním posláním útočit na lidi.

Žralok, když se zakousne, tak to již podruhé nezkusí. Naneštěstí lidé, kteří byli terčem útoku, většinou omdlí, jelikož ztratí tímto jedním kousnutím značné množství krve.

Když jsme u té krve, měli bychom si vyvrátit ještě jeden, asi nejvíce rozšířený mýtus – žraloci prahnou po lidské krvi. Není to pravda. Lidská krev jim nic neříká, stejně jako lidské maso.

Žraloci jsou na planetě zcela postradatelní

Mnoho lidí se domnívá, že žraloci zde žádné dobro nevytvářejí, a že by svět byl bez nich daleko klidnější. Faktem je, že na potravinovém řetězci zabírají vrchní příčku, a tím pádem hrají zcela zásadní oceánskou roli. V tamních vodách regulují množství a populace ryb. Díky tomu může být ekosystém v oceánu zcela zdravý. Kdyby neměl kdo požírat ryby, přemnožily by se a dokázaly oceány zničit. Čímž by se roztočil tragický ekologický scénář i pro nás lidi. Zvířata i ryby ve velkém vymírají, řeknete si, ale nikdy nedělá dobrotu, pokud se jeden druh na daném území přemnoží.

K TÉMATU  Co je to meditace? A jak vám může změnit život?

Neinteligentní tvorové

O žralocích se traduje, že to jsou živočichové jednodušší, ba přímo bez mozku. Opak je ale pravdou. Jsou to jedni z nejinteligentnějších obyvatel oceánů. Badatelé svým pozorováním a výzkumy zjistili, že žraloci spolu dokáží komunikovat za pomoci řeči těla.

žralok
Žraloci jsou velmi zvídaví a inteligentní tvorové.

Jejich inteligence je dokázaná i tím, že jsou velmi zvídaví. Například dokážou svou hlavu vystrčit nad hladinu a zaměřovat tak svou kořist.

Při útoku je nutné praštit ho do nosu

V poměru s jinými nástrahami v běžném lidském životě je šance útoku žralokem velice nízká. Přesto jsou pobřeží, jako je to australské a americké, kde jsou útoky častější než kdekoli jinde. V posledních letech se ale staly i v jiných světadílech.

Občas si lidé zachránili život a odvrátili útok, když zatlačili na žraločí citlivější místa. Mezi ně se řadí oči, čenich či žábry. Ale samozřejmě to nemusí zaručit jeho odplavání. Navíc pod vodou se snažit bouchnout konkrétní místo je nelehký úkol. Ještě za takové situace.

Nejlepší, prozatím dostupnou radou, je snažit se trefit jeho oči a píchnout ho do nich. Nesmyslně ho bouchat se nemusí osvědčit, naopak může zvýšit svou agresi. Samozřejmě člověk v takovouto chvíli, kdy je jeho život ohrožený, udělá cokoli, co se dá.

Žraloci loví tím stylem, že svou kořist kousnou, mírně odplavou a čekají, až tato jejich potenciální obživa ztratí své síly nebo zemře. Až poté se vrátí, aby se nasytil. Tento čas lidem nahrává, aby od něj mohli odplavat a zachránit si život.

Žraloci nemají nepřítele

Žraloci nepřátele rozhodně mají. Je pravdou, že jich není mnoho, ale jsou. Některé druhy žraloků útočí na jiné druhy, pro které se stávají potravou. A pak tu jsou dravé kosatky. Ty je loví velmi rády a často.

K TÉMATU  Romantické knihy pro teplé jarní večery
Žraloci jsou úžasná stvoření.

A samozřejmě největším nepřítelem každého žraloka, je sám člověk. Bohužel jsou druhy, kterým kvůli rybolovům hrozí vyhynutí. A jaký by bez žraloků na planetě nastal scénář, to jsme si již uvedli. Bohužel je tento scénář v ne tak vzdálené budoucnosti zcela pravděpodobný. Lidé žraloky loví předně kvůli masu, jejich ploutvím nebo samotné kůži.

Přestože cestujete do destinací, kde jsou útoky žraloků nepravděpodobné, některé zásady byste přesto dodržovat měli:

  1. Koupat, plavat a potápět se choďte vždy za světla, nikoli ve tmě.
  2. Čím více kolem sebe budete mít lidí, tím lépe.
  3. Nechoďte do nijak kalné vody.
  4. Nafukovací lehátka zářivých barev jsou pro ně více než lákavá, přinejmenším na prozkoumání.

Pokud jste díky našemu článku alespoň trochu změnili názor na pány moře, doporučujeme vám zhlédnout jeden z dokumentárních snímků na Netflixu Žraloci: Mediální monstra, kterým provází odborník na žraloky Erich Ritter.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

4 cestovatelské perly, které máte poslední možnost vidět

Cestovatelské okénko: vydejte se na kouzelný Mauricius

Zdroje článku:
www.insider.com, www.searchscuba.com
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Být krásná v každém okamžiku. To je jeden ze základních nároků, které moderní společnost klade na ženy. Obvykle jde o požadavek nejdůležitější a v mnoha situacích dokonce jediný. S váhou, drobnými potížemi pokožky nebo stylem oblékání sice mohou příslušnice něžného pohlaví něco dělat, chtějí-li, ale existují i estetické nedostatky, s nimiž se život mění v peklo.
Lidé zranění při pádu na zamrzlém či zasněženém chodníku musí o odškodnění bojovat dlouho, v 67 procentech déle než rok. Až ve třech čtvrtinách případů totiž obce a technické služby odmítají za zranění přijmout odpovědnost. Konečné odškodnění se přitom může vyšplhat na statisíce, průměr je 287 tisíc korun. Podle zákona č. 13/1997 Sb., o pozemních komunikacích zodpovídá za náhradu škody, která vznikla při neprůchodnosti chodníku, město či obec. Jak se zachovat, když se vám to stane?
Ach, ti komáři! Letošní rok je na ně obzvlášť bohatý. Koupit si v obchodě repelent je jednoduché, máte široký výběr. A co takhle vyrobit si ho doma? Přírodní repelent vás spolehlivě ochrání nejen před komáry, ale i klíšťaty a dalším hmyzem. Přitom se obejdete bez chemikálií a získáte ochranu i pro citlivou nebo dětskou pokožku.
S kamarádkami jste dlouho nic pořádného nepodnikly a rády byste si to vynahradily? Zároveň chcete strávit alespoň pár letních dnů na pláži? Spojte tato dvě přání v jedno řešení. Vyrazte s holkami k moři.
Možná trápí i vás, jen o tom nevíte, nebo jste si toho ještě nevšimli. Ačkoliv jsou sklivcové zákalky považované za projev ”stáří” a zhoršujícího se vidění, ve skutečnosti se mohou objevit už kolem třicátého roku života.
Přemýšlíte o zajímavém prvku do ložnice nebo obývacího pokoje? Stoličky a taburety nejen, že dobře vypadají, ale jsou také naprosto univerzální. Slouží jak k samotnému sezení, tak i jako opěrka pro vaše unavené nohy při posezení v sedačce nebo křesle u televize. Využití najdou také v předsíni jako sedátko při obouvání. Stoličky i taburety lze dnes koupit téměř v jakékoli designové podobě.
Genetická modifikace, tedy úmyslná změna genetického materiálu, se využívá zejména ke snazšímu pěstování některých rostlin. Nejčastěji můžete v této souvislosti slyšet o kukuřici. Narazíte však na mnoho argumentů pro i proti tomuto zásahu při pěstování. Na jedné straně je vyzdvihován přínos a zajištění vyšší produkce, na straně druhé jsou pochyby a možná rizika spojená s jejich konzumací.
Chcete-li být sebevědomé bytosti, které mají vlastní názor a umí asertivně jednat, bude dobré, když se zaměříte na vlastní intuici. Ta lze trénovat na více úrovních. Pokud jste tímto tématem nepolíbení, nezoufejte. Na následujících řádcích si totiž povíme vše podstatné o tom, co má na rozvoj intuice vliv. Proto čtěte a nechte se inspirovat společně s námi. Co je to intuice a proč se vyplatí jí naslouchat?
Neustálé převalování, polštáře na uších, probděné noci, špunty v uších. Přijde vám to povědomé? Pak právě váš partner nebo partnerka chrápe. Nemusíte se obávat toho, že byste v tom byli sami. Najde se mezi námi vícero lidí, kteří se ptají na jednu otázku, a sice jak se zbavit chrápání, které nám nedá v noci spát?
Všude kolem nás vykukují nové módní kousky, které prostě musíme mít. Vše máme krásně naservírované na talíři. Současná doba zkrátka a dobře nahrává fast fashion, která je sice na pohled hezká, ale dříve či později se promění v nevábný kus hadru. Jinak to totiž ani nejde. Nemůžeme za pár kaček dostat něco, co nám vydrží navěky, pořád pěkné, necuckaté, sytě barevné. A právě tímhle se dostáváme k tomu, proč tedy dát přednost slow fashion a podpořit raději české značky.
Strie představují typ jizev, které se objevují v případě rychlého natažení nebo zmenšení kůže. Pokožce dodávají pružnost dva proteiny – kolagen a elastin. Díky náhlým změnám se tyto proteiny roztrhnou a kůže ztrácí elasticitu. Její hlubší vrstva zůstane odhalená a objevují se malé jizvičky. Strie se nejvíce objevují v těch místech, kde se ukládá tuk – oblasti břicha, hrudníku, hýždí, boků. Ničím neobvyklým nejsou strie vyskytující se na stehnech, rukách nebo zádech.
Někdo se narodil jako barvoslepý a celý život neviděl nic z barev tak, jak je vnímáme my ostatní. Jaký je to asi pocit, spatřit to všechno kolem poprvé? Speciální brýle umožní takovým lidem vnímat barevné spektrum. A tady se můžete podívat na reakce lidí, kteří to právě zažívají.

Výběr článků

Je možné, že v běžném ortodoxním vztahu se necítíte příliš šťastní, i když vám tam nic nechybí. Možná by vám více vyhovoval otevřený vztah. Co to obnáší? Jaké jsou benefity? Jste vůbec typ pro otevřený vztah? Je mnoho věcí, které je předtím třeba brát v úvahu.
Svatba se plánuje od začátku do konce. Právě tohle ale přímo volá o to, aby něco nevyšlo podle představ. Někdy je to neškodný trapas, jindy nepříjemný pád. Typickým příkladem je házení kytice nevěsty!
Peníze nerostou na stromech, ale i kdyby rostly, bylo by hloupé odmítat příležitosti k výhodnému nákupu. Pokud rádi utrácíte v e-shopech, následující tipy uleví vašemu rozpočtu. Prozradíme vám, jak v e-shopech šetřit a nemuset přitom slevit z kvality zboží. Internet je neuvěřitelně spletité bludiště a najít tu nejlepší nabídku je mnohdy velmi náročné. Někdy člověk stráví celé hodiny prolézáním virtuálních regálů, než se objeví ta správná. Zdaleka nejhorší jsou však tzv. impulzivní nákupy, právě mohou peněženku řádně provětrat. Naštěstí se můžete řídit poměrně jednoduchými pravidly, díky kterým se vlk nažere a koza zůstane celá – nakoupíte ke své spokojenosti, ale nebude lamentovat nad extrémní útratou. Jdeme na to!

Nepřehlédněte

Zpěvačka Ilona Csáková uvádí na hudební scénu svůj nový singl "Afrodiziaka", vytvořený ve spolupráci s kapelou No Name. Režii k připravovanému videoklipu zastává Václav Noid Bárta, s premiérou naplánovanou na 1. května 2024. V měsíci květnu, který tradičně oslavuje lásku, "Afrodiziaka" přichází okouzlit svou melodií a atmosférou, přesně v čase, kdy srdce nejvíce touží po kouzlu a spojení.
Někdy je to prostě nutné. Tělo přemůžou bakterie a jinak než s pomocí antibiotik se s nimi nezvládnete vypořádat. Předepsaná antibiotika původce nemoci obvykle spolehlivě zničí, ale v našem těle napáchají další škody. Po jejich užívání je tedy třeba myslet i na to, jak tělo dostat zpět do předchozí formy.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek