Pondělí , 25. 11. 2024

Kateřina

Žena za volantem: Jak překonat strach a získat sebedůvěru v řízení?

Žena za volantem rovná se auto bez řidiče? Většina žen se s touhle hláškou alespoň jednou za život setkala a téměř jistě zazněla z úst nějakého muže. Vážně jsme my ženy tak špatné řidičky, jak o nás nespočet vtipů tvrdí? Nebo je to stejný mýtus jako míra hlouposti u blondýnek či policistů? 
žena za volantem
Žena za volantem se nemusí ničeho bát. (foto: 123RF)

12. 10. 2021

12. 10. 2021

Proč se ženy bojí řídit?

Za nevyváženými řidičskými výkony většiny žen nestojí neschopnost ovládat těžké stroje, ale spíše zvýšená míra nervozity, obav, strachu a nízké sebevědomí. Ty mohou pramenit hned z několika příčin. Jak má žena za volantem překonat svůj dosavadní strach?

K těm nejčastějším patří:

  • Nezkušenost. Pokud je dívka či žena majitelkou řidičského oprávnění pouze krátkou dobu. A na jejím řidičáku ještě ani nestačil zaschnout inkoust, může se přirozeně potýkat s nejistotou a začátečnickými pochybami o svých řidičských schopnostech. 
  • Řidičská pauza: Vrátit se za volant po několika měsících nebo dokonce letech neřízení není nic snadného a to nejen pro ženy, ale i pro muže. Po delším odpočinku od řízení je potřeba stejně jako v případě čerstvě získaného řidičáku získat špetku sebejistoty a víry ve své schopnosti.
  • Nejistota: Nejistota se od nezkušenosti liší v zásadním bodě. Ženy nejisté za volantem se nebojí řídit auto v běžném provozu, ale mají problém pouze s určitými úkony, jako je například couvání, parkování nebo rozjezd do kopce a podobně. Nejistotu při řízení v ženách často vzbuzují mužští “instruktoři” nebo spolujezdci (manžel, táta, přítel, bratr…), kteří mají nutkání výkony své “řidičky” za volantem neustále komentovat.
  • Strach: Nejprve je třeba říci, že je nutné rozlišovat mezi strachem a zdravým respektem z jízdy. Respekt a uvědomění, že řídíme velký stroj, kterým můžeme snadno ohrozit ostatní, je při řízení trochu potřeba. Oproti tomu strach je nejhorším a nejzávažnějším nepřítelem každého řidiče. Strach u většiny žen často pramení buď z nějaké traumatické události (například nehody), nebo ze zhoršených okolních podmínek. Mnoho žen se proto bojí řídit v hustém provozu, na sněhu nebo v deštivém počasí. 

Ženy a muži ve statistikách

Statistiky z posledních let hovoří jasně. Ženy způsobí více drobnějších dopravních nehod než muži. Muži ale vedou smutný žebříček viníků vážných dopravních nehod s tragickými následky. Co z toho vyplývá? Muži jsou si za volantem jistější, a právě to je často důvodem k přeceňování svých schopností a větším sklonům k rizikovější jízdě.

K TÉMATU  Garážový přístřešek ochrání auto i vás, až budete vykládat nákup. Může vypadat i moderně

Oproti tomu ženy jsou při řízení nervóznější, úzkostnější a opatrnější. To u mnoha řidiček vede k nepozornosti. Ženy jsou totiž od přírody naprogramované jinak než muži. Snaží se zvládnout několik věcí najednou, aby ušetřily čas. A to bohužel i při řízení vozu.

Když žena usedne za volant, tak sice “jen” řídí, ale v hlavě si projíždí nákupní seznam, rozvrh dětí, plánované pochůzky (v tom horším případě vyřizuje telefony nebo dodělává make-up, který ráno nestihla) a mnoho dalších věcí, které rozptylují její soustředěnost. A právě to je důvodem drobných ťukanců, škrábanců a podobných lehkých kolizí, kdy je na vině žena. 

Nejčastější výmluvy žen

Zatímco muži mají většinou v sobě adrenalin a rychlou jízdu tak nějak zakódované už od narození, ženy jsou od přírody klidná stvoření. To ovšem neznamená, že bychom nemohly mezi ženami najít milovnice silných aut a rychlých jízd. Řízení bývá zdrojem nervozity a obav. Nejčastější výmluvy žen, aby nemusely usednout za volant:

  • “Zítra opravdu začnu”. Máte řidičák několik let a jednou za čas se jedete projet s manželem po nějaké opuštěné cestě, kde není žádný provoz? Je vám to povědomé? 
  • “Manžel mi své auto nepůjčí”: Ve výjimečných případech je to jistě pravda, nicméně mnoho mužů by určitě nemělo problém vám své vozidlo s radostí svěřit. Zejména pak, kdyby to pro ně znamenalo, že se vyhnou víkendovému nákupu, na který by vás jinak museli odvést. 
  • “Až bude lepší počasí”: Je mlha, prší, napadl sníh, padá listí… a tak dále. Počasí je jednou z nejčastějších výmluv, které ženy používají, aby se vyhnuly řízení. 
  • “Až nebude takový provoz”. Ženy z větších měst se často děsí situací, kdy by měly stát na semaforu nebo kličkovat mezi nervózními řidiči v koloně. Častým důvodem jejich nechuti k řízení je proto hustší provoz.
K TÉMATU  Havarijní pojištění si vyřídíte sama a online. Je to snadné, mužskou asistenci netřeba

Jak získat sebevědomí za volantem?

Příčin toho, že se žena za volantem cítí nejistě a má sklony zmatkovat, bývá hned několik. Ale téměř s každou se lze poměrně snadno vypořádat. 

Mluvte se zkušeným řidičem

Dostanete-li se jako řidička do nějaké nepříjemné nebo nepřehledné situace, která ve vás vyvolává obavy z dalšího řízení, můžete požádat o pomoc někoho ze svého okolí. Rozeberte dopodrobna tu situaci s jiným, zkušenějším řidičem, jemuž důvěřujete a jistě se vám dostane rady, jak se příště nejlépe zachovat.

Trénujte

Trénink dělá mistra. A v řízení to platí mnohonásobně. Pokud si nejste jistá svým řidičským uměním a potřebujete své sebevědomí maličko povzbudit, bude pro vás trénink to pravé. K tomuto se hodí například slepá ulice, odstavná plocha, nevyužité letištní plochy nebo vysekané pole. A je jedno, zda si chcete procvičit startování, couvání nebo samotnou jízdu. 

Pečlivě si vyberte spolujezdce

Klidný a vyrovnaný spolujezdec je klíčový pro vaší řidičskou pohodu. Pokud je váš partner, tatínek nebo kamarád, který s vámi často usedá do auta, nervózní z každého vašeho pohybu, na sebevědomí vám to příliš nepřidá. 

Zkuste školu řízení

Skvělým způsobem získání řidičského sebevědomí, je návštěva výukového programu, zaměřeného na ženy. Projekty podporující získání jistoty za volantem zaměřené především na řidičky mohou být skvělou šancí, jak si procvičit různé situace i dosavadní dovednosti a odbourat obavy z řízení. Navíc si ověříte i úroveň své řidičské gramotnosti a dostanete se do kolektivu žen, které trápí podobná nejistota jako vás. A buďme upřímné… Nic nemůže povzbudit víc než vědomí, že v tom nejste samy.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Autoškola: Zábavné příhody aneb vzpomeňte na své začátky

Psychoterapie není tabu. Proč ji vyzkoušet?

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Sociální sítě jsou dnes mocné marketingové nástroje, které nutně nemusí být určeny jen k propagaci byznysu nebo nějakého produktu. Mohou to být zrcadla nás samotných a lze si z nich vytvořit i pasivní příjem. Stačí, aby byl instagramový profil dostatečně atraktivní, získal určitý počet sledujících a byl hojně navštěvovaný. K tomu všemu mohou přispět instagramové šablony a dalších několik tipů.
Brambory si umíme představit jako přílohu prakticky k čemukoli. Dáváme si je vařené ve slupce i bez, milujeme je v podobě bramborové kaše, někdy dostaneme chuť na brambory pečené v troubě.
Jestli pracujete denně s počítačem, zřejmě je vám jasné, o čem je řeč. Při dlouhodobé neměnné pozici ruky se pak často objevuje její bolest. Ruka vás může pálit, mravenčit nebo v ní ztrácíte citlivost. To vše lze shrnout pod označení syndrom karpálního tunelu.
Rozhodli jste se zatočit s přebytečnými kily po porodu a začít běhat s kočárkem? Jistě je to ideální varianta jak dělat něco pro sebe a při tom zabavit i vašeho potomka aniž byste museli složitě shánět hlídání. Mimo standartní výbavy na běh je však důležité vybrat i správný kočárek, který splní všechny vaše kritéria a očekávání.
Ještě váš byt nedýchá vánoční atmosférou? Do Štědrého dne zbývá dost času, abyste do bytu vnesli ducha Vánoc. Výzdobu nemusíte kupovat hotovou, je to finančně poměrně náročné. Stačí pár drobností koupit, něco nasbírat v přírodě, inspirovat se a začnou se dít zázraky.
Osmadvacetiletá Zoraya ter Beeková, která bojuje s těžkými depresemi a hraniční poruchou osobnosti, se rozhodla pro eutanazii. Přes svůj mladý věk a fyzické zdraví jí lékaři sdělili, že její psychický stav se již nezlepší. Podle Daily Mail podstoupí tento krok již na začátku května.
Pravý deštivý a sychravý podzim se pomalu začíná hlásit o slovo, a tak není divu, že v tomto zrádném počasí více stonáme my i naše děti. S nižšími venkovními teplotami a nedostatkem sluníčka se navíc zvyšuje riziko nachlazení, chřipky a v dnešní době bohužel i dalších virových onemocnění. Právě v tomto období je tedy více, než kdykoliv jindy v roce důležité myslet na posílení imunity, která hraje zásadní roli v naší přirozené obranyschopnosti a odolnosti proti bacilům. Efektivním způsobem, jak můžeme posílit imunitu sobě i svým blízkým, je za pomoci pěti přírodních pomocníků. Jaké to jsou?
Léto je ideálním obdobím pro dobrodružství a zábavu. Pokud přemýšlíte, jak zabavit děti během letních prázdnin, máme pro vás spoustu inspirace. Od venkovních her po tvořivé projekty – tyto aktivity nejen zabaví vaše děti, ale také podpoří jejich rozvoj a kreativitu.
Jeden by se ze všech těch vědeckých studií zbláznil. Co platí dnes, za pár týdnů už se zase shazuje ze stolu. Jak se to tedy má s vodou s citronem, kterou jsme měli pít každé ráno? Pomůže nebo naopak? Možná vás fakta překvapí.
Sdílené koloběžky jsou dnes v Praze viditelné téměř na každém rohu. Tento fenomén, který je součástí rychle se rozvíjející sdílené ekonomiky, nabízí moderní způsob dopravy. Zatímco někteří je považují za revoluční řešení městské mobility, jiní je vidí jako překážku a bezpečnostní riziko. V tomto článku se podíváme na výhody i nevýhody sdílených koloběžek v Praze a jak ovlivňují každodenní život v české metropoli.
Stravování nikdy nebylo tak kontroverzní veličinou, jako teď. Je to otázka diety, zdraví, náboženství i sociálního přesvědčení. Každý se stravujeme jinak a je mezi námi čím dál víc jedinců, kteří vyznávají alternativní způsob stravování. Z různých důvodů. Jedním z nejrozšířenějších příkladů je vegetariánství.
V dnešním světě se dá najít spousta způsobů, jak pracovat sám se sebou, a jedním takovým lifestylovým trendem je i biohacking, který je takovou filosofií budoucnosti a mluví se o něm jako o způsobu, jak využít v průběhu života svůj tělesný potenciál a užít si spoustu let v dobré duševní i fyzické kondici.

Výběr článků

Tohle svému dítěti dělat nebudu! Takhle moje dítě rozhodně vychované nebude! To si nebude moct dovolit! To jsou časté věty, které člověk vypustí z úst ještě před tím, než se rodičem vůbec stane. Jenže když nastane okamžik a narodí se mu dítě, rázem ke všemu má trochu jiný postoj.
Jmenuji se Marcela Hlaváčková a jsem mentorka a koučka osobního a profesního růstu. Pomáhám lidem na cestě k sebevědomí, úspěchu a štěstí, protože já sama vím, jak je na cestě životem mnohdy záchranné lano potřeba. I proto se teď před vámi pomyslně obnažuji a povím vám příběh, který není ničí jiný než můj. Jsem stejná jako vy, jsem taky jenom člověk.
Sportovní tenisky jsou extrémně pohodlné a univerzální. V dnešní době je velmi oblíbená kombinace tenisek a šatů, která rovněž může vypadat stylově a žensky. Jaké modely šatů odpovídají ikonickým teniskám?

Nepřehlédněte

Rudolf Jelínek, známý český herec, který se proslavil nejen na divadelních prknech, ale i ve filmových a televizních rolích, zemřel v ranních hodinách ve věku 89 let. Svůj poslední okamžik prožil v klidu a pokoji, obklopen svou rodinou.
Problémy se zády jsou v dnešní době civilizačním onemocněním, se kterým se setkává snad každý druhý z nás. A zatímco některé jsou vrozené a získané třeba vlivem skoliózy či hyperkyfózy a dalších latinských názvosloví, jiné jsou způsobené nezdravými návyky, které každý den (mnohdy nevědomky) opakujeme. A právě takové zlozvyky ke zhoršení a ještě větším potížím jenom přispívají. Co nám nejvíce kazí záda?

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek