Středa , 06. 11. 2024

Liběna

Zemřel vám muž nebo někdo blízký? Jak takovou osobní ztrátu lépe překonat? Co vás nemine a kdy poznáte, že jste z nejhoršího venku?

Ztráta blízkého člověka je jednou z nejbolestivějších životních zkušeností. Bezprostředně po úmrtí vámi může zmítat zmatek, chaos a šok. Nebudete tomu věřit. Přichází velký žal a truchlení. Je možné se s tím vůbec vyrovnat? A jak? Co přesně dělat a kdy?
Ztráta blízkého člověka je nejbolestivější životní zkušeností.
zdroj: 123RF.com

04. 03. 2019

Bezprostředně po úmrtí

Nejprve projdete touto první fází. Můžete být ohlušena a nechápat, že váš blízký už nežije. Postupně s ověřováním reality přichází hluboký smutek. Truchlení je přirozená reakce potřebná k tomu, abyste se vyrovnala se ztrátou. Hluboký žal, kdy člověk neustále pláče, cítí se bezradný, až dezorientovaný, většinou trvá šest až osm týdnů. V té době vás mohou „držet nad vodou“ povinnosti, které musíte vykonat v souvislosti s úmrtím. Je dobré si zvolit kvalitní pohřební službu, která vám se vším pomůže a celý proces vám co nejvíce usnadní.

Ty skončí, ale žal trvá dál. Přichází další fáze – truchlení. I to je naprosto přirozené.

Žal a truchlení je přirozená reakce, nesnažte se ji potlačovat

Každý reaguje na otřes ze smrti blízkého člověka odlišně. Někomu pomáhá zapojit se intenzivně do práce, jiný toho nebude schopen. Truchlení je ale úplně přirozenou reakcí, kterou se člověk snaží vyrovnat s bolestnou událostí. Tento čas odborníci  přirov­návají k horské dráze. V člověku se mohou rychle střídat protikladné pocity: neklid, strach, prázdnota, bezradnost, ale i hněv, vina, zlost, sebelítost, zoufalství nebo pocit nepochopení. Truchlení se může projevit i na tělesné úrovni, svíráním v prsou, bušením srdce, poruchami spánku, nechutenstvím či svalovou slabostí.
Nesnažte se takové projevy násilně popírat, ale ani se v nich utápět. Jen tak se jednoho dne stanou méně intenzivními. Dejte si na čas. Tohle je velmi individuální.

Truchlení má svou úlohu

Hovoří se o čtyřech úlohách truchlení: přijmutí ztráty, prožití zármutku, adaptace ve světě, ve kterém zesnulý schází, citové odpoutání od zemřelého a přijmutí nového vztahu. Jsou-li tyto úlohy zvládnuty, truchlení je u konce. To ale samozřejmě neznamená, že končí smutek nad ztrátou blízkého člověka.

Mlčet nebo mluvit?

Lidé opakovaně dosvědčují, jak podstatná pro ně byla možnost se vypovídat. Pokud zjistíte, že ve vašem okolí není nikdo, komu byste se mohli svěřovat, vyhledejte lidi, kteří prožívají po­dobný zármutek jako vy a třeba si i vyslechnout povzbuzení, jak se z podobné situace dostali jiní. Pokud se svěříte jinému člověku, je dobré, aby vás dotyčný nechal mluvit a nezasahoval do toho. Pokud tahle osoba není ve vaší blízkosti a hledat se vám ji ani nechce, můžete také sáhnout po bloku a tužce a psát si, co cítíte. I tak ze sebe dostáváte to, co je třeba si říct. Co dělat, když truchlení končí? Jít dál!

K TÉMATU  Zemřela herečka Susan Buckner, známá z Pomády

Kdy jste z nejhoršího venku?

Cesta zármutkem může být nesmírně dlouhá a těžká. Zpravidla takový proces trvá jeden rok, ale i to je individuální. Za jisté známky konce truchlení se považuje, když vám vzpomínky na zemřelého nepůsobí bolest a nevyvolávají slzy či pocit tlaku na hrudi. Co však přetrvá, jsou vaše vzpomínky a váš vnitřní vztah k zemře­lému. Pocit vděčnosti za to, že druhý byl přítomen ve vašem životě a šel s vámi společný kus životní cesty. Pustit se znovu do života potřebuje čas a je třeba si jej dopřát. Takže nikam nespěchejte…

Máte podobou zkušenost? Chcete poradit druhým nebo je podpořit? Napište nám do diskuze pod článkem.

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Dálková komunikace se rapidně proměňuje díky technologickému pokroku, který nám umožňuje rychlejší, efektivnější a bezpečnější interakce napříč celým světem. Jaké změny nás čekají a jaký vliv budou mít naše vztahy? Podívejme se na to, co nám budoucnost dálkové komunikace přináší.
Párů, kterým se nedaří otěhotnět „přirozeně“ je spousta. Dneska se nepodíváme co je příčinou, ale když už postupujete IVF, tak jak vše zvládnout co nejlépe.
Váhy, jak již jejich zástupce napovídá, se ve svých životech neustále snaží nalézt rovnováhu a harmonii, a to ve všech oblastech. Váhy mívají vytříbený vkus, dokážou ocenit umění a osoby, které mají hluboké znalosti. Samy mají smysl pro tvořivost.
Český hokejový tým dosáhl na mistrovství světa obrovského úspěchu, když ve finále porazil Švýcarsko 2:0. Zápas, který se odehrál v zaplněné O2 areně, byl plný napětí až do posledních minut. David Pastrňák a David Kämpf zajistili Česku první zlato po 14 letech. Švédové si odvezli bronz po vítězství nad Kanadou.
Realitní makléři u nás nemají nejlepší pověst. V posledních letech se vnímání jejich práce v očích prodávajících i kupujících poněkud zlepšilo, ale přesto přibývá Čechů, kteří se rozhodnout pro dobrodružství v neprobádaném světě realit bez ostříleného průvodce. Určitý podíl viny na tom mají autoři článků ve stylu „jak prodat nemovitost ve třech krocích“. Možná jste podobný návod četli a došli k závěru, že realitku vůbec nepotřebujete. Třeba to tak skutečně bude – můžete to zjistit v rámci jedinečného online kurzu, který připravila MAXIMA REALITY.
V současnosti se ženy dělí převážně na dvě skupiny. Některé nedají dopustit na menstruační kalíšek, jiné vždy raději sáhnou po klasických vložkách nebo tampónech. Před časem však na náš trh dorazily i menstruační kalhotky. Pokud se tedy rozhodujete, po čem sáhnete zrovna vy, čtěte dál.
O čem bude rok 2019 z hlediska „Karmy“?  O osvobození z destruktivních vzorů, které jsou pozůstatkem z dob minulých, u mnoha lidí zasahujících až do dávných časů  „patriarchátu“. Jaký je tedy váš karmický horoskop pro tento rok?
Čtení klasických knih vás nebaví? Nebo byste je rádi proložili i nějakým poslechem? V tom případě si vyberte z našich tipů na audioknížky, které vám jistě v letních měsících udělají radost a zpříjemní horké dny.
Existuje tolik různých způsobů, jak si s rodinou vyrobit vlastní ozdoby. A při jejich tvorbě můžete využít spoustu různých materiálů! Každý jistě máme doma třeba nějaký přebytečný papír, že ano? Máme pro vás jednoduché vánoční ozdoby, které si dnes večer můžete s dětmi vytvořit.
Hudba, umění a drogy nebo alkohol, to k sobě už tak nějak patří. I když to samozřejmě není podmínkou. Zejména umělci k nešvarům doby bohužel tíhnou a to z různých důvodů. I dnes bohužel můžeme sledovat osudy mnohých nadaných zpěvaček, které si život zkazily nějakou tou závislostí.
Holčička si hraje na doktora, a jejím zvláštní pacientem je skutečně odevzdaný a trpělivý bulteriér. Je takhle klidný i u opravdového veterináře? Opravdu roztomilý páreček, který vás pobaví.
Nejen díky šíření koronaviru je téma podpory imunity v posledních dnech často diskutovaným tématem. Podporovat imunitu je nutné během celého roku, ale zejména v období s vyšším výskytem respiračních a jiných onemocnění. Imunita velmi úzce souvisí se zdravým životním stylem.

Výběr článků

Jedním z nejjednodušších způsobů, jak se postavit ke zvyšování energetických sazeb, je začít v domácnosti šetřit. Smyslem není netopit a sedět doma u televize v kulichu, ale podniknout malé, avšak efektivní kroky, které sníží vaše výdaje za energie. S čím začít ještě dnes?
Mí rodiče jsou spolu už přes dvacet let. Vždycky jsem si myslela, že je nikdy nic nerozdělí, ale pak jsem přišla na to, že není všechno tak růžové. Nechtěla jsem se nikdy do jejich věcí plést, ale když jsme zjistila, co táta mámě provádí, rozhodla jsem se říci pravdu o tom, co vím. Táta mě ale zastavil a uplácí mě. Cítím se hrozně, ale na druhou stranu se mi to líbí.
V padesáti pěti letech se dnes málokdo ztotožní s pojmem senior. Důležité je ale to, že mnoho cestovních kanceláří nabízí pro lidi ve věku 55 let a více výhodné podmínky pro dovolenou. Dovolená pro seniory na vás vyskakuje na každém rohu, skutečně se ale tak vyplatí, jak cestovky inzerují? Zjistili jsme to!

Nepřehlédněte

Pokud si neprojdete speciálními genetickými testy, pravděpodobně ji nikdy neodhalíte. Přitom patří mezi nejnebezpečnější choroby na světě. Způsobuje trombózu a v těch nejkrajnějších případech také plicní embolii.
Taky už vám tohle období přijde zdlouhavé? Cítíte se stále více unavení a bez elánu. Počítáte dny za dnem a doufáte, že se svět vrátí už brzy zpět do starých kolejí. Jenže to stále nepřichází... Co tedy dělat v této době, abyste se cítili lépe? Abyste neprožívali stres, strach, úzkosti, únavu a taky nudu? V dnešním článku vám to prozradím, tak pokračujte ve čtení, abyste si i vy mohli karanténu více užívat!

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek