Taková zelená zrnka pak vařením vytvoří hnědý nápoj s mírně kyselou chutí. Na danou chuť si člověk musí zvyknout, avšak přínosy jsou zřejmé. Pokud jste zelenou kávu ještě neochutnali, dejte jí alespoň šanci, uvidíte, že výsledek bude stát za to!
Její prospěšnost není radno zneužívat
Zelená káva je velice populární díky její přidané hodnotě ve formě zdraví prospěšných látek. Zelená zrna obsahují více živin než tradiční černá zrna, což je způsobeno skutečností, že výrobek není vystaven tepelnému ošetření, jeho užitečné vlastnosti jsou tudíž zachovány.
Ve výsledku káva obsahuje také mnohem méně kofeinu, avšak to nemá vést k tomu, že jej budete nadměrně užívat, zvláště, pokud u vás mohou vznikat určité kontraindikace, příkladem mohou být následující:
- osteoporóza,
- těhotenství,
- vysoký krevní tlak,
- období kojení,
- syndrom dráždivého tračníku,
- zelený zákal,
- poruchy srážení krve,
- žaludeční vředy nebo gastritida.
Složení a vlastnosti
Surová zelená zrna obsahují obrovské množství olejů, a dále také sacharidů a bílkovin, jež tvoří asi 60 % celkové hmotnosti. Dále ale obsahuje i významné složky jako jsou pektin a vláknina, vitamíny skupin E, C, různé třísloviny, prospěšné aminokyseliny atd.
Produkt má nízký glykemický index (40) a obsah kalorií na 100 g je 220 kcal, to znamená, že jeden šálek nápoje obsahuje pouze 2 kcal. Jak již bylo řečeno, zelená káva má rovněž nižší obsah kofeinu než tradiční černá káva.
Zelená je in
Zelená káva oplývá antioxidačními vlastnostmi a pomáhá chránit tělo před škodlivými účinky volných radikálů. Navíc snižuje i riziko vzniku krevních sraženin a zlepšuje složení krve. Její popularita vzkvétá ale práv díky tomu, že zelená káva je vhodná pro hubnutí, a to díky kyselině chlorogenové, která zpomaluje hromadění tuku v těle.
V čem tělu pomáhá?
Při pravidelném užívání nápoje se zlepšuje činnost trávicího traktu, přičemž se zároveň posilují i krevní cévy. Zelená káva má navíc protizánětlivé a antibakteriální vlastnosti. Nápoje a oleje z nezpracovaných bobulí se mohou využít i k odstranění vrásek, péči o matnou a dehydratovanou pokožku a posílení vlasů. K vyzdvihovaným přednostem patří i:
- snížení hladiny cukru v krvi,
- prevence předčasného stárnutí,
- pomoc při rychlém hojení ran,
- zrychlení metabolismu,
- podporuje správné fungování srdce,
- pomáhá bojovat proti stresu,
- celkové zlepšení trávení.
Nic se nemá přehánět
Avšak pozor! Zelenou kávu je nutno konzumovat s mírou. Znáte to, nic se nemá přehánět. Doporučená dávka kofeinu, který neuškodí, ale naopak pomůže zlepšit fungování životně důležitých orgánů, je 300 mg. Nejlepší je, pokud si kávu sami namelete a celý proces přípravy provedete doma. Instantní káva neobsahuje stejné množství prospěšných složek, které jsou přítomny v nezpracovaných zrnkách.
Jak na přípravu
Aby měl nápoj výraznou chuť a intenzivní vůni éterických olejů, je dobré zrna namlít těsně před přípravou. Nejlepší způsob, jak to udělat, je použít ruční mlýnek, protože elektrický mlýnek na kávu nebude schopen velmi dobře rozdrtit tvrdé zelené bobule.
Ruční proces je navíc pomalejší, tudíž zrna nemají čas na zahřátí a zachovávají všechny své cenné vlastnosti. Hrubě namletou kávu vhoďte do french pressu a zalijte vodou o 90 stupních Celsia, pokud bude vřící, ztratí zrna svou typickou chuť.
Přečtěte si dávkování
Konzumujte zelenou kávu mezi jídly a nepřekračujte 2 šálky denně. Užívejte si její aroma a nalaďte se přitom na vlnu zdravého životního stylu. Lidé, kteří chtějí zhubnout, si mohou vařit kávu ochucenou skořicí nebo čekankou. Černý pepř dodává nápoji nádhernou vůni a kardamom zase sladkou chuť. Pokud budete chtít, můžete pít zelenou kávu i s cukrem a mlékem.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT
Quinoa: Jaké jsou její účinky a proč by měla být součástí vašeho jídelníčku