Středa , 27. 11. 2024

Artur

Nezavírejte oči před nebezpečným modrým světlem

Práce na počítači, hraní her či sledování televize mají společné jedno a tím je enormní zátěž na oči. Displeje digitálních přístrojů totiž vyzařují modré světlo, které představuje obrovské množství energie, s níž se musejí oči vypořádat. To, co se ze začátku může projevovat jako podráždění, únava či zarudnutí, může mít časem nepříjemné následky v podobě zhoršení zraku.
oči
Pečujte o své oči v době digitálního věku!

Modré světlo je součástí přirozeného viditelného světla. Podle vědců z univerzity v Toledu dochází jeho vlivem postupem času k tvorbě toxických látek, které ničí fotoreceptory v oku. Ty postupně odumírají a nejsou schopny se obnovit, proto se s věkem zrak zhoršuje. Jenže proces, který obvykle trvá několik desítek let, je nyní extrémně zrychlen. Někdy stačí pár měsíců a extrémní dávky, kterým jsme vystaveni.

Syndrom počítačového vidění

Mají to na svědomí digitální přístroje a také naše pohodlnost. Před monitory počítačů, displeji notebooků, tabletů či chytrých telefonů, ale také pod zářivkami či LED žárovkami trávíme často dlouhé hodiny a mnohdy nejen z povinnosti a pracovních důvodů. Často si totiž ve společnosti moderních hraček krátíme i volné chvíle. Pro oči to pak znamená, že jsou dlouhodobě vystaveny nejen škodlivému modrému světlu, ale také se musí vypořádat s jednostrannou zátěží a dlouhodobým zaostřením na konkrétní bod. Neostrost a odlesky displejům jim situaci neulehčují. Dříve či později se pak dostaví únava očí, bolest hlavy, rozmazané vidění či neschopnost rychle zaostřit na konkrétní bod. Pro tyto symptomy odborníci používají označení syndrom počítačového vidění. Podle amerického Národního institutu pro bezpečnost a ochranu zdraví se s ním potýká až 90 % lidí, kteří u počítače tráví více jak tři hodiny denně.

Vzpruha pro namáhané oči

oči

První, co můžeme pro své oči udělat, je, že jim dodáme správnou výživu. Všechny potřebné látky jsou obsažené v novince Naturevia OptiVizin Blue. Tento doplněk stravy obsahuje pořádnou porci luteinu, zeaxantinu, omega3 a zinku s vitaminem A. Právě lutein a zeaxantin vytváří makulární pigment, který působí jako přírodní ochranné sluneční brýle, jenž pronikání modrého světla minimalizují. Tělo si je však nedokáže vytvořit samo. Aby makulární pigment dostával potřebnou výživu, je nutné mu je v dostatečném množství dodávat ve stravě. V tom pomůže přípravek ve formě veganských měkkých kapslí. Látky, které jsou v něm obsažené, společnými silami udělají vše, aby nám pomohly zachovat dobré vidění co možná nejdéle.

K TÉMATU  10 termálních míst, kde se vykoupete i v zimě

Pravidelné pauzy a zákaz nočního sjíždění sociálních sítí

Ovšem samotná výživa nestačí. Pro záchranu zraku je potřeba udělat víc. Odborníci radí, abychom netrávili před monitory víc času, než je opravdu nutné. Displej bychom pak měli mít v úrovni očí a ideální je jej lehce odklonit. Také doporučují krátké přestávky, ideálně po 20 minutách. Pokud už máme volnou chvilku, měli bychom vyrazit ven. V běžném prostředí totiž musíme zaostřovat i na dálku a tato změna očím prospívá. Celkově se tak zlepšuje schopnost vidění. A jestli je něco, co bychom rozhodně neměli dělat, pak je to ponocování a koukání ve tmě do mobilu. Zářící obrazovka v noci je doslova tabu. Zkrátka Facebook i Instagram musí počkat do rána, pokud na ně chceme vidět i v budoucnu.

Zdroj: www.naturevia.cz

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Petr Hapka, významný český skladatel, by oslavil 13. května 2024 své osmdesáté narozeniny. Své umělecké kořeny má v hudební rodině a vzdělání z pražské konzervatoře. Jeho rozsáhlé dílo zahrnuje hudbu k filmům, televizním seriálům, divadelním představením a také vlastní hudební projekty. Hapka je známý svým jedinečným skladebným stylem, který ovlivnil mnohé generace.
Klimakterium neboli menopauza je přirozené období v životě ženy, které může nastat kdykoli mezi 45. až 55. rokem života. Organismus pozvolna přejde z reprodukční fáze do fáze klidové. Tahle fyziologická životní etapa se prostě nedá zastavit ani obejít. A tělo vám může připravit horké chvilky právě ve věku, kdy se cítíte tak skvěle. Dá se ale to zvládnout.
Děti a mobilní telefony, to je časté téma k rodičovské diskuzi. Nikomu se nelíbí, kolik času u displejů chytrých zařízení děti tráví. Sami rodiče jim přitom přístroje dávají do rukou nebo jim jdou špatným příkladem. Navenek jsou nespokojení, ale zároveň si tak usnadňují práci a nechávají dítě zabavit se po svém. V jiných případech jim sami ukazují, kolik času u telefonu sami tráví. Proč to není dobře a jak situaci řešit?
Mezi poruchy příjmu potravy rozhodně nepatří jenom bulimie nebo anorexie. O nemoci zvané orthorexia nervosa jste možná ještě neslyšeli. Jde o skutečnou posedlost zdravým stravováním. Co všechno s sebou tato nemoc přináší?
Bohémské vlny a sexy kudrliny. Přesně to je dvojice, která se ve světě vlasových trendů snad pokaždé setkává s úspěchem. A aby ne. Vlnky představují určitou dávku divokosti, zatímco kudrliny dokážou být sexy a roztomilé zároveň. Jak podpořit přirozenou krásu vln nebo se postarat o to, abyste se místo rovných vlasů chlubila půvabnými loknami? Přesně na to se podíváme.
I přímotopy jdou s dobou. Ta si žádá úsporné a efektivní přístroje, které nebude třeba schovávat do skříní, ale naopak vystavovat na obdiv členům domácnosti i návštěvám.
Když poprvé začnete s dietou, můžete v prvním měsíci ztratit o něco více. Pokud například dodržujete nízkosacharidovou dietu, vaše tělo spaluje glykogen uložený ve svalové tkáni, když mu dojdou sacharidy. Glykogen se váže na vodu a při jeho spalování na energii se také ztrácí voda. Tato počáteční rychlá ztráta hmotnosti může být velmi motivující, ale nakonec se zúží.
Víte o tom, že to, jak dýcháte, má obrovský vliv na váš život? Na vaše zdraví, vaši vitalitu a také na vaši postavu! Proto byste se měli co nejdřív zaměřit na váš dech a naučit se správně dýchat. Můžete si díky tomu vyřešit spoustu zdravotních problémů a také problém s únavou.
Den matek je významný svátek, který se slaví po celém světě a představuje ideální příležitost vyjádřit vděk a lásku matkám. Přinášíme vám několik tipů, jak tento den strávit a udělat ho pro vaši matku speciálním.
Příroda se po zimě pomalu probouzí ze spánku. To samé platí také o našem těle, které v chladných měsících fungovalo v trochu jiném režimu. A právě teď, kdy jaro začíná nabírat na síle, je ten správný čas nastartovat očistu organismu a dopřát si svěží probuzení. Jednou z možností je detox jednotlivých orgánů, které zkrátka pro zdravé tělo i mysl musí šlapat jak hodinky. Pojďme se společně mrknout na podrobnosti.
Našli jste v domácnosti potravinové moly? Neznamená to, že u vás doma vládne chaos a nepořádek. Nejčastěji se do našich obydlí tito malí škůdci dostanou v tašce s potravinami. Ano, nejčastěji si je domů přineseme. Druhá možnost, jak se dostanou dovnitř je, že přijdou od sousedů nebo dovnitř vlezou okny. Naštěstí způsobů, jak se jich zbavit, je několik. Proto, pokud nezabere jeden, vyzkoušejte další!

Výběr článků

Tyhle luxusní zahrady slouží hlavně k odpočinku, nikoliv za účelem pěstování. Pokud má člověk dostatek prostředků, může si nechat vytvořit designérský skvost. Atmosféru udělá osvětlení nebo tekoucí voda. Co takhle skleněný stůl s vodopádem?
Avokádo se stalo součástí našich jídelníčků, kdy z něj můžeme připravit výtečné guacamole, využít jej jako náhražku másla nebo použít jako základ na zdravou pomazánku. Jenže avokádo skvěle neposlouží jen v kuchyni, jeho využití sahá daleko za kulinářskou sféru. Víte, k čemu všemu se vám může doma hodit?
Ve věku 76 let zemřela bývalá ministryně spravedlnosti Marie Benešová. Informaci potvrdila České televizi někdejší ústecká hejtmanka Jana Vaňhová. Benešová působila jako ministryně spravedlnosti ve vládě Jiřího Rusnoka a později ve vládě Andreje Babiše.

Nepřehlédněte

Naše domácnost byla po dlouhé roky šťastná a plná smíchu. Vychovali jsme opravdu šikovné děti - a obzvláště manželka se celou dobu snažila tak, že se péče o jejich potřeby stala největším koníčkem. Děti se ale osamostatnily a ona najednou propadla depresím.
Fakt, že pěvecká televizní soutěž Superstar je oblíbeným fenoménem nejen v Česku a na Slovensku, dokazuje historie. Vždyť první ročník SuperStar, kterému vévodila Aneta Langerová, se vysílal již v roce 2004. Letošní řada však přinese spoustu nového, díky čemuž i vás vtáhne do každého kola.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek