Čtvrtek , 28. 11. 2024

René

Z poradny kouče: Nejdřív jsem opravila sebe. A tak vlastně začal celý můj příběh

Jmenuji se Marcela Hlaváčková a jsem mentorka a koučka osobního a profesního růstu. Pomáhám lidem na cestě k sebevědomí, úspěchu a štěstí, protože já sama vím, jak je na cestě životem mnohdy záchranné lano potřeba. I proto se teď před vámi pomyslně obnažuji a povím vám příběh, který není ničí jiný než můj. Jsem stejná jako vy, jsem taky jenom člověk.
kouč
ilustrační obrázek

13. 04. 2023

Stojím na pardubické třídě Míru a koukám na plakát. Na tom plakátě je pozvání jednoho z nejlepších koučů Aleše Kaliny na jeho přednášku. Stojím tam a přemýšlím, co se sebou. Hlavou mi probíhá celý můj život až do této chvíle. Vše, čím jsem si prošla, jak jsem bojovala a snad i vyhrála. Tady a teď. Teď nastala ta chvíle, kdy mi hlavou letí otázky o smyslu Bytí. Proč tu vlastně jsem? Co tu mám vykonat? Co tu mám změnit? A co vlastně chci Já?

Bitá jak žito

Já, ten člověk, co došel až sem. A přitom má jen šrámy na duši, bolest na srdci a mnoho a mnoho životních zkušeností. Člověk, co si prošel pozemskými starostmi, bolestmi a problémy.

Mamka se mnou měla bouračku, když jsem ještě byla u ní v bříšku. Utíkala před tátou, co pil a bil ji. Bil mamku, bil babičku a bil i mě. A když mě nebil vlastní otec, bil mě nevlastní otec a bila mě mamka. Mamka nezvládala svůj život. Kompenzovala si ho křikem, týráním a bitím mě i mých sourozenců. Ve škole šikana. Neprůbojnost. Nízké sebevědomí. Chudé poměry. Samá práce a žádné peníze. Od čtrnácti jedna brigáda za druhou, ale velké peníze na účtu ne a ne našetřit.

Všechna sláva polní tráva

Když jsem vydělala byznysem první velké peníze, měla jsem okolo sebe lidi, kteří je chtěli. Neuměla jsem se bránit a tak, byť úspěšné a skvěle rozjeté podnikání, zbyly mi opět jen zkušenosti. Zkušenosti s nepoctivými a závistivými společnicemi, zkušenosti s kamarádkami co jen braly, zkušenosti se slávou, co je jen polní tráva. Zkušenosti, že byznys se buduje , ale také chrání! Zkušenosti s nepoctivým dodavatelem, soudy, právničkou, co jí šlo jen o peníze, ale skvěle hrála, jak jí záleží na mně. Zkušenosti, zkušenosti a zase zkušenosti.

K TÉMATU  Vánoce, vánoce přicházejí...

Dva roky života

Nemoci a já. Jo v dětství jsem strávila v nemocnici více času než doma. I pak, během dalšího života, mé tělo mělo jiný postoj ke zdraví, než jsem si přála. Ve čtyřiadvaceti mi tělo zkolabovalo. Ležela jsem a nemohla nic. Nohy neposlouchaly, ruce neudržely hrníček. Dávali mi dva roky života a bylo mi teprve dvacet čtyři. Mám jednu hezkou vzpomínku na dětství v nemocnici, chodila jsem se dívat na komín, na kterém svítila červená světýlka. A ještě jednu, sestřičky mě hladily a měly mě rády.

Jen klid a nic víc

Partner, velká láska, která se postupně se svatbou, s narozením syna, s byznysem a léty vytrácela. Anebo tam byla, ale já ji neviděla. Jak člověk co nezná lásku, ji má vidět u druhého? Když už jsem nevěděla, jak v hádajícím a nepodporujícím vztahu být, odešla jsem. Pronajala jsem si byt, zařídila a sbalila své oblečení, fotky a syna. Ostatní jsem nechala tam, kde to bylo, nechtěla jsem majetek, chtěla jsem klid.

Vlastně mě napadá, že klid bylo právě to, čeho se mi v životě nedostávalo. Doma mamka pořád křičela, vyhrožovala, vyhazovala mě z domu. V podnikání jsem pořád zařizovala a pracovala, abych vydělala na výplaty zaměstnanců. Abych rozšířila firmy. A doma, tam také nebyl klid. Místo, kde má být pohoda, vládl mocenský boj. V místě, kde jsem se chtěla schoulit do náruče, nebyla náruč, co by mě objala.

A tak stojím na té ulici a říkám si, nechci se honit za penězi a úspěchem. Chci dělat něco, co má smysl. Být šťastná. Mít klidný život. Žít v lásce. A to si myslím, že chceme všichni. Právě proto jsem kým jsem a dělám to, co dělám. Podávám pomocnou ruku těm, kteří padají dolů a nevědí jak nahoru.

K TÉMATU  Miriam (33): Můj manžel bere 6 let drogy. Přišla jsem na to až po svatbě

Vím, jaké je být v pomyslné jámě, úplně na dně, a když lidé okolo mi hlavu přišlapovali ještě více do země. Proto tu jsem, a proto pomáhám lidem co chtějí změnit svůj život. Miluji svoji práci, miluji svůj současný život a jsem nesmírně vděčná za ten okamžik před tím plakátem na třídě Míru…

Budu váš kouč životem

Pokud máte také nějaký klíčový okamžik, který ovlivnil váš život anebo se ho chystáte udělat, budu nesmírně ráda, když ho se mnou budete sdílet. Napište mi. A pokud vás zajímá rada z mé praxe nebo můj postoj k dané situaci, taky napište. Prostě jsem tu pro vás. Něco z mého života, něco z mé praxe kouče, a pár rad co fungují. Ozvěte se na můj mail, který najdete na webových stránkách www.marcelahlavackova.cz a všechno probereme.

Těším se na vaše podněty, otázky a životní milníky

Vaše koučka Marcela Hlaváčková

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

8 tipů jak zvýšit svou psychickou i fyzickou odolnost

Minisérie Guru, sexuální násilí schované za terapii

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Veronika Freimanová, kterou si mnozí pamatují z filmů jako Sněženky a machři nebo seriálu Vyprávěj, dnes slaví devětašedesáté narozeniny. Herečka nejen že vypadá úžasně, ale její život po rozvodu nabral nový směr. Se svou láskou, architektem Vladimírem Boučkem, působí spokojeně a inspiruje ženy, že nikdy není pozdě na nový začátek.
Správné nakládání s léčivy je důležitá, a přesto tak často opomíjená, součást bezpečné léčby. Patří do toho totiž i zacházení s nepoužitými nebo expirovanými léky. Průzkumy sice ukazují, že se stále více lidí učí odnášet nepoužité a prošlé léky zpátky do lékáren, nicméně to nijak nesnižuje to obrovské množství, které se každoročně vyhodí. Celkový objem se liší stát od státu, kraj od kraje, i město od města. Můžeme ale říct, že průměr evropských zemí bývá mezi 10 a 100 tunami na milion obyvatel ročně. V Česku jsou to každoročně léky za zhruba 4 miliardy korun. Největším problémem ale stále zůstává fakt, že většina léčiv stále ještě končí v odpadech.
Internet, sociální sítě a technologie dnes ovládají svět a my si jen těžko dovedeme představit současnost bez těchto nástrojů. Ty patří mezi nedílnou součást našeho pracovního, ale i osobního času. Jaký vliv mají technologie a sociální sítě na náš život? Je díky nim jednodušší a lepší nebo se jejich vlivem potýkáme s větším stresem?
Vždy mi záleželo na rodině a chtěla jsem žít poctivě a být šťastná. Jednou jsem ale ulítla a nikdy jsem na svůj omyl nemohla zapomenout. I když jsem se snažila, nakonec jsem to neunesla a dnes nemám rodinu žádnou.
Obývací pokoj je srdcem každého domova. Je to místo, kde trávíte spoustu času s rodinou
a přáteli, relaxujete po náročném dni, a kde se odehrávají často nezapomenutelné chvíle. Pohodlná a stylová křesla dotvářejí atmosféru obývacího pokoje a dělají z něj jedno
z nejpříjemnějších míst domova. V tomto článku se zaměříme na výběr toho pravého křesla do obýváku, které splní vaše potřeby a přinese do interiéru zároveň nádech elegance.
Syndrom vyhoření ohrožuje lidskou práci a psychiku již po dlouhou dobu, v posledních letech však postihuje čím dál tím více lidí. Člověk neočekává, že by to potkalo zrovna jeho, tento psychický problém však může postihnout každého z nás. Syndromem vyhoření jsem si prošla, po zdlouhavé snaze se mi podařilo z něj vzpamatovat, a dokonce mě to v životě posunulo dál.
Vánoce a tradice jdou ruku v ruce. Nejedna z nás jich mnoho z nich dodržuje nebo si děláme vlastní. Jednou z takových poměrně zaběhnutých, je hladovění, neboli půst. Podle této tradice by se měl držet během Štědrého dne půst až do večeře, aby se nám zjevilo zlaté prasátko. Co na to říká naše tělo?
Zima už mnohé začíná deprimovat, proto se snaží vnést si první střípky jara alespoň k sobě do šatníků. Svetry tak stále zůstávají v popředí, ale pomalu začínají být vytěsňování kousky nejmódnějších stylů přicházejícího teplejšího ročního období. Víte, co se bude nosit?
Psal se rok 2004 když do našich televizí vpadla historicky první řada Česko hledá SuperStar. Pěvecká soutěž lámala rekordy ve sledovanosti a její první vítězkou se stala zpěvačka Aneta Langerová, která se na naší malé hudební scéně slušně uchytila. Od té doby uplynulo hodně vody a řad hudební reality show. Hledali jsme talent a brzy na to i Česko Slovenskou SuperStar.
Máte už dost nepořádku ve skříních a zásuvkách? Když vejdete do šatny, zakopáváte o žehlicí prkno opřené o zeď? Je nejvyšší čas uklidit nepořádek! Pomůže vám v tom prostorný a robustní nábytek: šatní skříně a zrcadlové skříňky. Na co byste měli pamatovat při výběru nábytku do vaší domácnosti? Jaká řešení nabízejí přední výrobci nábytku a architekti? Podívejte se na to!
Psychologická odolnost je základním stavebním kamenem pro úspěch a spokojenost v kariéře. Tento článek prozkoumá, proč je resilience klíčová pro překonávání pracovních výzev a jak může pomoci v osobním růstu. Nabídneme praktické rady a strategie pro rozvoj odolnosti, včetně technik zvládání stresu, posilování sebevědomí a budování podpůrné sítě kolem sebe. Poradíme, jak transformovat neúspěchy na příležitosti pro učení a růst, což vás připraví na dosažení větších profesních úspěchů a zvýší vaši celkovou spokojenost v práci.
Problémy se zády jsou v dnešní době civilizačním onemocněním, se kterým se setkává snad každý druhý z nás. A zatímco některé jsou vrozené a získané třeba vlivem skoliózy či hyperkyfózy a dalších latinských názvosloví, jiné jsou způsobené nezdravými návyky, které každý den (mnohdy nevědomky) opakujeme. A právě takové zlozvyky ke zhoršení a ještě větším potížím jenom přispívají. Co nám nejvíce kazí záda?

Výběr článků

Dobře se odlíčit, hydratovat pleť nebo se dostatečně chránit před sluncem… Jsou určitá pravidla, která fungují, ať je vám 20 nebo 50 let.  Naše pokožka se ale postupem času mění a v každé etapě života potřebuje něco jiného. Co přesně?
Cítíte se někdy osamělé mezi kolegy? Pro mnoho žen je těžké najít rovnováhu mezi přizpůsobením se pracovním vztahům a zachováním vlastní autenticity. Příběhy žen, které našly svou cestu, ukazují, že odlišnost může být výhodou.

Nepřehlédněte

S příchodem miminka se ženě naprosto změní život. Najednou je zde někdo, kdo vás zcela potřebuje, je na vás zcela závislý. S tím se pojí i změny v soužití partnerů. Některý muž je na velkou změnu z postu partner na povolání otec schopen pružně reagovat. Někdo naopak odmítá novou roli přijmout a zarputile si jede ve starých kolejích. K čemu taková situace vede? A proč je tak nebezpečná?
Přemýšlíte nad skladbou svého jídelníčku? Víte, kolik sníte denně bílkovin nebo vlákniny? Hlídáte si, co jíte? Možná, že ne. Hodně lidí nepřemýšlí nad tím, co jí a zda se stravuje správně. Většinou jako výmluva poslouží nedostatek času. Bílkoviny jsou ale pro tělo skutečně nezbytné a drtivá většina populace jich konzumuje málo. Zkuste to změnit.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek