Úterý , 26. 11. 2024

Artur

Osvědčené triky našich babiček: Voda v uších, komáří bodnutí i škytavka

Už se vám někdy do uší dostala voda? Měli jste škytavku nebo vás nesnesitelně bolela hlava? Určitě ano. Naše babičky si s těmito věcmi vždy dokázaly hravě poradit. Naučme se to jako ony!
babiček
Od bolesti vám často uleví obyčejné věci, které běžně používáte.

16. 06. 2022

Dneska je tak snadné při bolesti hlavy (nebo čehokoli jiného) sáhnout po pilulce slibující okamžitou úlevu. Triky našich babiček byly mnohem vymakanější. Dříve ani zdaleka nebylo tolik možností. V dobách, kdy byl mnohem menší výběr než dnes, lidé používali své vlastní přírodní prostředky a způsoby, jak si od různých potíží a neduhů ulevit. Některé se osvědčily natolik, že na ně spoléháme i dnes.

Bolí vás ucho? Vložte do něj česnek

Koho někdy bolelo ucho, ten potvrdí, že to rozhodně není nic příjemného. Nejčastěji trápí malé děti, ale to neznamená, že nemůže i dospělému člověku způsobit probdělou noc. Na bolest ucha pomůže česnek. Jeho účinky jsou úžasné – je antibakteriální, antivirový, protiplísňový a protizánětlivý. Dokáže zmírnit bolest ucha a přinést úlevu do několika minut.

Rada babiček zní: Vezměte stroužek česneku, případně jen jeho část a nahřejte ho. Poté jej vložte do ucha a přiklopte kouskem vaty. Hlavu zabalte, nebo si natáhněte čepici. Na ucho si také můžete přiložit nahřívací polštářek.

česnek
Na bolest a záněty je česnek ideální.

Hořčicový obklad na kašel

Už jste někdy slyšeli o hořčicovém obkladu? Pokud vás trápí kašel, nebo i nějaká infekce dýchacích cest, pociťujete bolest na hrudi, pak vám obklad z hořčice uleví od nepříjemných potíží.

Rada babiček zní: Stačí smíchat několik lžic hořčičného semínka s teplou vodou a v této směsi vymáchat obklad. Vyždímat a přiložit na hrudník.

Hořčice přinese teplo do postiženého místa, působí jako protidráždidlo a způsobuje rozšíření krevních cév. Protože do oblasti proudí více krve, více krve také odtéká pryč a odnáší toxické látky, které jsou zodpovědné za zánět.

Bodnul vás komár? A máte doma deodorant?

Jakmile se venku oteplí, začnou nás tyhle potvory pronásledovat doslova na každém kroku. Otravují při táboráku někde u vody, nedají nám pokoj ani u grilování na zahradě. Bzučí nám okolo hlavy, a poté se někde usadí, aby nás mohli kousnout. Bodnutí komárem je nepříjemné, co si budeme povídat.

K TÉMATU  Tipy a triky našich babiček proti zimnímu nachlazení

Rada babiček zní: Až vás příště komár zase ďobne, namažte si místo kuličkovým deodorantem. Deodorant totiž obsahuje spoustu stejných složek jako krém proti svědění. 

Máte vodu v uších? Zkuste ocet

Stačí jedna návštěva bazénu a večer už můžete skuhrat, že máte vodu v uších. Je to nejen nepříjemné, ale také to může vést k bolestivému zánětu.

Rada babiček zní: Abyste si ulevili, smíchejte ocet v destilované vodě. Trochu si pak kápněte do ucha a minimálně 5 minut ležte na jedné straně, aby se ocet dostal tam, kam potřebuje.

Cukr na škytavku

Všichni jsme v zoufalých časech vyzkoušeli každý lék na škytavku – šplouchání studenou vodou do obličeje, někoho, kdo vyskočil a vyděsil nás, zadržování dechu. Pokud nic z toho nezabírá, zkuste na to jít ještě jinak. Vydejte se sladkou cestou a dejte si cukr. Konzumace cukru, kdy postačí třeba jen jedna kostička nebo menší lžička, škytavku zastaví.

cukr
Kostka cukru zastaví škytavku. Schválně to příště vyzkoušejte.

Na kašel cibule a med

Možná si pamatujete na doby vašeho dětství, jak vám babička, ale třeba i maminka, ve chvílích, kdy vás sužoval kašel, připravovala zvláštní sladkou medicínu, která měla specifický chuťový ocásek. S největší pravděpodobností to byla kombinace medu a cibule. Cibule a med je prastarý lék, který skutečně funguje.

Rada babiček zní: Stačí nakrájet cibuli a dát ji přes noc do sklenice s medem. Následující den sceďte cibuli a vychutnejte si lahodnou lžíci mírně hořkého medu.

Cibule je protizánětlivá, antivirová a antibiotická, zatímco med je antibakteriální a tiší při kašli a nachlazení.

Máte kocovinu? Vyzrajte na ni s jablečným octem

Máte-li za sebou dlouhou noc a nyní se necítíte tak úplně ve své kůži, jablečný ocet je váš přítel. Pomáhá vyrovnat hladinu pH ve vašem žaludku, což by mělo zažehnat ty riskantní chvíle, ve kterých nevíte, jestli stihnete doběhnout na záchod. Znáte to…

K TÉMATU  Recept na zdravou zeleninovou čalamádu
ocet
Přehnali jste to s alkoholem a každou chvíli se vám obrací žaludek? Dejte si jablečný ocet.

Na spálení od slunce pomůže čaj

Čaj je v dnešní době tak trochu zázračným produktem, protože nejen dobře chutná, ale také se používá na vše od čištění po péči o pleť. Koho by napadlo, že může být skvělým pomocníkem i ve chvíli, kdy vy, nebo třeba vaše děti, strávíte na sluníčku mnohem více času, než je zdrávo a večer budete trpět díky spáleninám?

Rada babiček zní: Pokud se vám v létě podaří spálit se na sluníčku, zkuste namočit tři nebo čtyři sáčky černého čaje do hrnku s vodou, dokud voda neztmavne, pak vezměte čistý hadřík a ponořte ho do vody. Umístěte jej na spáleninu a nechte antioxidační a protizánětlivé účinky čaje zmírnit bolest a snížit pravděpodobnost vzniku puchýřů.

Máte vy sami nějaké další osvědčené triky a tipy našich babiček? Pochlubte se v komentářích.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Zaschlá trouba, mastná digestoř nebo zápach. Známe triky i fungující babské rady, které vám pomohou rychle se zbavit skvrn i špíny!

Jak vybrat myčku na nádobí? Kapacita, spotřeba, cena, vše je ve hře

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Také jste čekala na sluneční paprsky, až vám prozáří každý den? Konečně jaro! Ale jen do té doby, než sluníčko zasvítí přes zaprášená okna a vy najednou vidíte svůj byt v mnohem jasnějších konturách. Chtělo by to jarní úklid? Neztrácejte čas a jděte na to hned. Zvažte, jestli zapojit rodinu. Někdy si opravdu důkladně uklidíte jedině sama!
Stejně jako učení se sedět, plazit se a chodit, je i cvičení na nočník dovedností, které se vaše dítě musí naučit. Zatímco většina dětí je připravena zahájit trénink na toaletě mezi 18 měsíci a 3 lety, existuje několik dalších dovedností, které musí dítě zvládnout, než může trénink začít. Nočník se nejlépe provádí, když je fyzický a emoční vývoj vašeho dítěte ve správném bodě.
O tom, že smartphony a sociální média posunuly fotografii na novou úroveň, není pochyb. Dnes už můžete mít krásné fotky, aniž byste znali všechny fígle profesionálního fotografa. Přesto, že se vám podaří zachynit pěknou fotku, originalitu ji jednoduše dodáte s pomocí filtru. Jak se s nimi pracuje?
V zimě je asi víc než kdy jindy pozornost okolí soutředěna na náš obličej. Koneckonců, nic jiného ani téměř vidět nejde. Jaké máme tipy pro to, aby vám v něm ubylo vrásek a ne naopak?
Praha, 9. prosince 2021: Přírody si vážíme a je pro nás důležitá, nicméně náš vztah s ní vnímáme jako příliš povrchní. I to zjistil průzkum společnosti VELUX realizovaný v osmi evropských zemích včetně České republiky. Jsme přesvědčeni, že pobyt v přírodě pomáhá našemu fyzickému i psychickému zdraví, nicméně jen zřídka pozorujeme např. ptáky, stromy nebo mraky. Někteří lidé stráví až třetinu svého života před obrazovkou. Jak se tedy v dnešní době technologií přiblížit světu venku?
Poradíme vám, jak zvládnout mírný průběh covid-19 v domácích podmínkách, co na něj nezabírá nebo kdy už je nutné vyhledat lékařskou péči. Navíc přidáme odpovědi na několik dalších klíčových otázek.
Stává se to každé z nás. Tvářenka nám spadne na zem a rozláme se na kousíčky. Ani zlomená rtěnka není nic neobvyklého. Ale proč hned drahou kosmetiku vyhazovat, když si ji můžete doma snadno opravit?
Pohlavní nemoci – pro mnohé tabu, pro jiné něco tak intimního. Je chybou se domnívat, že vás některá z těchto velmi choulostivých onemocnění nemůže postihnout. Mnohé se totiž nepřenáší jen při pohlavním styku nebo nechráněným sexem. Jejich příčiny mohou být i jiné. Pojďme se seznámit s těmi nejčastějšími.
Doby, kdy existovala pouze dvě pohlaví, muž a žena, jsou dávno pryč. Fyzicky se lidé rodí stejní, ale psychicky se mění. S tím jsou také spojené nároky na to, aby si člověk mohl vybrat takové pohlaví, jaké mu je nejbližší. Znáte všechna pohlaví? Jejich výčet vás možná překvapí. Nevěříte? Přesvědčte se sami.
Když jsem někdy před třiceti lety dostala od tety z Německa plavky s našitou sukýnkou, byla jsem naštvaná a styděla se v nich jít s kamarády k vodě. A vida, přešlo pár desítek let a je to hit sezóny. Retro je prostě tady. Jaká bude plážová móda pro rok 2019?
Jste vtipní? Přemýšlejte o tom. Myslíte si, že máte dobrý smysl pro humor? Humor je něco, co nás všechny spojuje, od zábavných textových zpráv až po hloupé memy. Svět miluje dobrý smích. Jak jsou na tom jednotlivá znamení s humorem?
Pesimisté vám řeknou, že zvládat puberťáka je opravdu otřesné, a dá se jenom v co největším klidu vyčkávat, až toto náročné období přejde. Na straně druhé si můžete vyslechnut tvrzení, že právě v pubertě se z vašeho dítka stává dospělák a sklízíte plody toho, co jste v něm zaseli. Někdy se doslechnete, že pokud se dítěti adekvátně věnujete v předchozích letech, žádná puberta s ním vlastně necloumá. Ať už vnímáte situaci jakkoliv, pokud vás článek upoutal, zřejmě u vás v rodině nastávají změny spjaté právě s výchovou puberťáka.

Výběr článků

To je tvrdý oříšek, protože LEGO® sad je velice mnoho a liší se od sebe různými vlastnostmi: velikostí kostek, tematikou, barvou, tvarem a dodatečnými funkcemi. Každá stavebnice je jinak přizpůsobena určité věkové skupině. Čím se řídit při výběru kostek? Jak se správně rozhodnout? Napovíme v této publikaci.
Pokojové rostliny jsou pro mnoho zahradnic a zahradníků velké téma, hlavně teď v zimě. Běžně totiž pěstujeme i květiny, které pocházejí z úplně jiného podnebného pásu, a tak jim české podmínky příliš nesvědčí. Tím spíše, že jsou pěstovány v interiéru, kde je obvykle stálá teplota kolem dvaceti stupňů bez ohledu na roční období. Ani vlhkost v bytě obvykle není taková, jakou by různé druhy rostlin potřebovaly.
V životě se můžeme setkat s celou spoustou onemocnění. Zatímco nad některými jenom mávneme rukou, jiné nás mohou výrazně poznamenat do konce života. A zatímco některé nám jsou moc dobře známé, nad jinými visí jeden obrovský otazník. Přesně takovou nemocí je i Bechtěrevova nemoc či také Bechtěrevova choroba.

Nepřehlédněte

Léto si každý z nás spojuje s opalováním a všichni se na něj nesmírně těšíme-. Konečně totiž může naše tělo získat bronzový odstín bez toho, aniž bychom museli navštěvovat solárium. Jenže co až léto bude pryč? Co pak? Vyvstává najednou otázka, jak si udržet opálení po co nejdelší dobu. Tento článek obsahuje nejúčinnější tipy na to, jak opálení co nejvíce prodloužit a pyšnit se tak krásným tělem i několik měsíců po dovolené.
Předvánoční koučink na téma nejen sebelásky a sebehodnoty očima Nely a spousta změn.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek