Úterý , 22. 04. 2025

Evžénie

Tipy a triky pro pořádnou úrodu rajčat

Není nic lepšího, než vlastnoručně vypěstovaná zelenina. Bez všech možných chemických hnojiv, pesticidů, insekticidů a bůhvíjaké další chemie. Ale v našich klimatických podmínkách není takové pěstování nic jednoduchého. Zejména v případě, že se stejně jako letos zima poněkud protáhne a i v nížinách sněží ještě v dubnu. Proto pro vás máme tipy a triky, které oceníte při pěstování rajčat.
tipy pro úrodu rajčat
Jak na bohatší úrodu. (zdroj foto: youi.cz)

09. 06. 2021

Začněte u sazeniček

Tipy pro úrodu rajčat začínají péčí. Ta začíná už u semínka. Ale protože se rajčata většinou pěstují ze sazenic, začneme až jejich přesazováním. Sazenicím se bude dařit lépe, pokud k jejich kořenům přidáte trochu popela ze dřeva. Popel pak můžete přisypat i na povrch zeminy, ve které rajčata pěstujete. Jednotlivé sazenice by měly být nejméně 60 cm od sebe.

Zatímco s hnojením rajčat počkejte než se na rostlinkách začnou objevovat první květy, se zaléváním neotálejte. Důležitý je zejména první týden po přesazení, protože se rozvíjí kořenový systém sazenic. Po uplynutí sedmi až deseti dní pak zalévání omezte, příliš mnoho vláhy totiž podpoří růst rostlin, ale na úkor počtu květů, a tedy i rajčat.

Tipy pro úrodu rajčat: když se sazenice uchytí

Pokud pěstujete rajčata kvůli plodům a ne na okrasu, odstraňujte všechny vedlejší výhonky, které na nich vyraší. Růst nechte jen dva hlavní stonky. Tím zajistíte, že bude mít rostlinka dost síly na to, aby na ní vyrostla krásné a šťavnaté plody. Kromě vedlejších stonků pravidelně odstřihávejte i zvadlé listy, případně listy, na kterých objevíte známky napadení různými nemocemi či škůdci.

Dostatečně velké rozestupy, které jsme zmínili výše, by měly mimo jiné zajistit, že se škůdci nedostanou z jedné rostliny na druhou, pokud je včas odhalíte a napadená rajčata řádně ošetříte.

Když rajčata začnou kvést, zalévejte jen jejich kořeny, nikoli listy. A rostlinkami jednou za čas zatřeste, podpoříte tak proces opylení. Ve chvíli, kdy vykouknou první květy, začněte s přihnojováním, použijte nejlépe hnojivo určené přímo pro rajčata. S hnojením to nepřehánějte, obvykle stačí asi o třetinu nižší dávky, než jaké uvádí výrobce hnojiva.

K TÉMATU  Výběr jídelního stolu, který bude ladit se stylem vaší kuchyně

Kolem poloviny července odstřihněte všechny výhonky, na kterých nejsou květy, aby rostlinky neplýtvaly živinami. A krátce předtím, než dozrají první rajčata, odstřihněte také listy, které se dotýkají zeminy. Při dodržení těchto doporučení se vám urodí šťavnatá a krásná rajčata.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Jak pěstovat rajčata? S výsadbou na jaře neotálejte

Toto přírodní hnojivo je pro rajčata lepší než jakákoliv kupovaná chemie

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Tento DIY návod ukáže, jak jednoduché je vyrobit vlastní dámské psaníčko. Jako základ postačí kus kůže/umělé kůže, případně starší batoh nebo kabelka. Pak už potřebujeme jen nůžky, tavnou pistoli a nějaký kus tkaniny na vnitřek psaníčka. Výsledek překvapí!
Historek o tom, jak tchyně je ta, která rozvrací celou rodinu a nejvíce na nervy leze partnerce či partnerovi vlastního dítěte, je k přečtení a poslechu všude spousta. Když se však v takovéto situaci otočí role, nikdo tomu nechce uvěřit.
Říká se, že historie, ač je sebevíc temná, by se měla připomínat. Důvod je prostý - pokud budeme mít neustále na paměti hrůzy, ke kterým v minulosti docházelo, nedovolíme, aby k něčemu podobnému došlo i nyní. I z toho důvodu se stále točí filmy s osvětimskou tématikou, které jsou založeny na skutečných událostech, nad kterými se jen nevěřícně kroutí hlavou. Kromě filmových snímků stojí za přečtení také knihy o koncentračních táborech, které vás možná více vezmou za srdce.  
V dnešním světě se dá najít spousta způsobů, jak pracovat sám se sebou, a jedním takovým lifestylovým trendem je i biohacking, který je takovou filosofií budoucnosti a mluví se o něm jako o způsobu, jak využít v průběhu života svůj tělesný potenciál a užít si spoustu let v dobré duševní i fyzické kondici.
Domácí pracovna je prostor, který byste měli dostatečně oddělit od zbytku domova. Pokud se pracovna rozlézá po bytě, ztrácí se hranice mezi prací a odpočinkem a kvalitně nesplňuje ani jedno. Inspirujte se pěknými pracovnami, a třeba dostanete nápad, jak zařídit tu svou.
Bydlíte ve vlastním domě a přemýšlíte, jak do budoucna co nejvíce uspořit na energiích? Krátkodobým řešením je samozřejmě snížení její spotřeby. Ale není řešením udržitelným. Jediný krok do budoucnosti, který má v této oblasti smysl, je zajistit si zdroje vlastní. I stát už to ví, a tak poskytuje dotace na energetickou samostatnost nebo alespoň snížení energetické náročnosti bydlení
Užijte si sport i jiné formy aktivní relaxace v celkové fyzické kondici díky doplňkům stravy na podporu svalů a kloubů. Zasoutěžit si o ně můžete právě teď!
Zvládání rodinného života může být výzvou, ale s několika jednoduchými a efektivními tipy můžete vytvořit harmonii a organizaci ve svém domově. V našem článku "Tipy na organizaci rodinného života" vám přinášíme osvědčené strategie a triky, jak lépe spravovat čas, úkoly a komunikaci ve vaší rodině. Od plánování rodinných aktivit po efektivní rozdělování domácích povinností – objevte praktické rady, které vám pomohou vytvořit klidný a organizovaný rodinný život. Dejte nám šanci vám přinést jednoduchost do každodenního chaosu!
V životě se můžeme setkat s celou spoustou onemocnění. Zatímco nad některými jenom mávneme rukou, jiné nás mohou výrazně poznamenat do konce života. A zatímco některé nám jsou moc dobře známé, nad jinými visí jeden obrovský otazník. Přesně takovou nemocí je i Bechtěrevova nemoc či také Bechtěrevova choroba.
Nakupování v second handech má své výhody. Předně jsou zde nízké ceny a značkové oblečení, které byste si jinak možná nemohli dovolit. Také na jednotlivých kouscích oblečení nenajdete chemikálie, jež se drží hlavně na tom nově koupeném.
Víte, kolik tekutin by měl denně vypít pes a kolik kočka? A jak včas rozpoznáte dehydratované zvíře, kterému jde o život? Naučíme vás to. A poradíme také optimální domácí podmínky, za které vám chlupáč poděkuje!

Výběr článků

Po dokončení školy jsem se chtěla osamostatnit a odejít z domu, protože jsem toužila po nezávislosti. Vždycky jsem si přála bydlet sama a společně s mojí kamarádkou jsme si tohle plánovaly asi od třetí třídy na základní škole. Náš sen se splnil, ale idylka netrvala věčně. Kdybych to tušila, nikdy bych do toho nešla.
V okamžiku, kdy propukla koronavirová krize se zhmotnil nedostatek pracovníků ve zdravotnictví a také v psychoterapii. Zatímco první zmiňovaní se starali o to, aby se nemocní lidé postavili na nohy, psychoterapeuti se o to samé starali v trochu jiném slova smyslu. Bohužel se mezi námi stále našli i ti, kteří si k nim nechtěli zajít pro pomoc. Mysleli si, že navštěvovat je je spíše jedna velká ostuda, ale opak je pravdou. Dnes je to zcela normální. 
Jak probíhá první schůzka se mnou? Jaké nástroje mají moji klienti k dispozici, aby na sobě mohli začít pracovat? V jakých oblastech života vám Emoční rovnice pomohou? Dočtete se, jak se Nela cítila, co jí první koučink přinesl a co ji překvapilo.

Nepřehlédněte

Možná tušíte, že květiny by se měly darovat vždy v lichém počtu a že bílá barva symbolizuje nevinnost. Nejspíš tušíte i to, že se bílá lilie hodí spíš na pohřeb než jako květina k narozeninám. Spoustu dalšího toho ale ještě nevíte.
Dekorace k Vánocům prostě patří. Adventní věnec se svíčkami na stůl, ale krásné vánoční věnce můžete zavěsit kdekoli, třeba na dveře nebo na okno. Právě ty si můžete prohlédnout v galerii.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek