Kdo jsou nešťastní, tak realitní investoři, kteří sice vědí, jak najít nemovitost, ale kteří nechtějí kupovat předražené nemovitosti, u kterých jim nevychází takzvané cashflow. Bohužel se zvýšeným zájmem právě o takové objekty roste průměrná kupní cena, od které se prodejci odráží při stanovování kupní ceny. Je tedy možné, že se realitní investoři nedočkají nižších cen, na které nyní tak úpěnlivě čekají.
Kromě kupní ceny rozhoduje řada dalších faktorů, na které se nesmí zapomínat. Pojďme si je prozradit a zjistit tak odpověď na otázku, jak najít či vybrat si tu správnou nemovitost, ať už mluvíme o investičním objektu nebo o nemovitosti pro vlastní bydlení.
Lokalita je to, co hraje hlavní roli
Ať už to bude sebevíc krásný byt nebo dům, pokud bude ve čtvrti se špatnou pověstí, nebude se nám tam žít dobře. Proto se nedívejte prvně na designovou stránku nemovitosti, se kterou se ostatně dá pracovat, ale upněte svou pozornost na lokalitu. Je důležité najít takovou, která padne vašemu životnímu stylu.
Pokud jste mladým párem uvažujícím o založení rodiny, budete hledat hlavně takové místo, v jehož okolí se nachází dětská hřiště, školky nebo školy. Pokud jste naopak seniorem, vaše pozornost bude směřovat na byt či dům poblíž přírody, kam se budete moct vydávat na procházky.
Obecně platí, že by v nejbližším okolí měl být obchod, do kterého si budete chodit pro potraviny, nějaká zeleň na procházky a pošta či další podobné služby, jež jednou za čas využíváte.
Zjistěte si stav bytu
Co je důležité a klíčové, tak stav bytu (nebo rodinného domu, pokud se díváte po takové nemovitosti). To je totiž něco, co bohužel ne vždycky ovlivníte. Samozřejmě, designovou stránku domu můžete vyšperkovat, ale jestli se bytový dům nachází v rozpadajícím se stavu, to už není úplně ve vašich rukách.
Při prohlídce nemovitosti se zajímejte o energetickou náročnost příbytku. Od nehospodárných dejte ruce pryč. Zajímejte se také o stav oken, střech a o stav fasády, taktéž jestli do nemovitosti putuje dost světla nebo na jakou stranu je objekt postaven.
Co vám také hodně prozradí, tak nástěnka, která sídlí v bytovém domě hned ve vstupu. Většinou se na ní nachází jen zprávy z poslední schůze, ale také stížnosti nebo prosby o klid v domě. To vám nastíní, jací jsou sousedé nebo jaká v domě panuje atmosféra, případně jestli dochází na schůzích vlastníků ke kompromisům nebo se naopak nemůžou společně na ničem dohodnout.
Jak najít nemovitost? Poptejte se sousedů
Ať už si vybíráte byt či dům, je důležité poznat sousedy. Zejména v bytě je důležité zjistit, jestli v některé z bytových jednotek nesídlí jedinec, který si pouští nahlas muziku po desáté hodině večerní nebo jestli nejsou s některými obyvateli domu problémy.
V případě rodinného domu zase zjistíte, jestli nemáte přes ulici rozvádějící se manžele, kteří dělají jenom nepořádek, nebo jestli tam není alkoholik, který by svým stylem k životu narušoval klid prostranství.
Velikost hraje také roli
Samozřejmě to není jenom o lokalitě a sousedech, ale je to také o velikost dané nemovitosti. I když je pravdou, že i s ní se dá v budoucnu pracovat. Pokud je bytová jednotka o velikosti 1+1 dostatečně prostorná, hravě z ní vykouzlíte 2kk. Chce to jen trochu představivosti a menší investici, díky které se z prvotně malého bytu stane opticky byt prostornější.
Velikost je však velice individuální záležitostí. Zatímco někdo touží po velké bytové jednotce, která bude mít hromadu místností, jiný je zastáncem spíše garsonek, protože bydlí sám. V případě rodinných domů bývají rozhodující i to, kam partneři směřují, jestli chtějí mít velkou rodinu či nikoliv. Od toho se bude odvíjet požadovaný počet pokojů.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT
Aktuální trendy ve světě bydlení pro rok 2021
Dokonale lineární stavba. Moderní rezidence CH House v Izraeli nabízí ideální bydlení