Tinnitus se projevuje pískáním, zvoněním nebo šumem v uších. Nebo kombinací všeho najednou. Příčin může mít mnoho, možná jde o poslouchání příliš hlasité hudby nebo mluveného slova, někteří lékaři se shodují v tom, že zdroj musíme hledat v každodenním stresu a nezdravém životním stylu nebo ušním zánětu.
Akutní nebo chronický
Tinnitus rozdělujeme do dvou kategorií a to podle toho, jestli jde o dočasný projev, anebo chronický, který trvá déle než půl roku nebo rok. Lidé, kteří tinnitem trpí, hledají pomoc u praktického lékaře, na ORL, neurologii a dokonce také na stomatologii, neboť mají podezření na poškození spánkového kloubu. Najdou-li lékaři příčinu ve špatném postavení páteře, pak je nutné okamžitě začít s rehabilitací se zkušeným fyzioterapeutem. Většinou ale nejde odhalit příčinu tak snadno.
Jaké jsou jeho projevy?
Pacienti tinnitus popisují jako hlasité šumění v uchu nebo v obou uších naráz, jako pískání, zvonění s nižší, nebo vyšší intenzitou. Někdy se pacientům zdá, že slyší zvuk, jako když je zapnutý počítač nebo lednice.
Nejhorší jsou pro ně chvíle, kdy se ocitnou v naprostém tichu. Tehdy je i tichý tinnitus velmi nepříjemný a neumožňuje lidem spát. Proto se snaží usínat při zapnuté televizi nebo se sluchátky v uších, dělají všechno možné, jen aby ten otravný zvuk přehlušili. Pro takové lidi je i velmi náročné se soustředit. Po pár měsících života s tinnitem si ale zvyknou, neboť jak se říká – člověk si zvykne i na smrt. Rozhodně to ale není život, který by chtěl někdo z nás žít. Každý, kdo tinnitem trpí, se ho chce zbavit. Každý si přeje alespoň ještě jednou v životě slyšet ticho.
Jak se ho zbavit? Stále nevíme
Pravdou ovšem je, že žádná spolehlivá metoda, jak se ho zbavit, v současné době ještě neexistuje. Dá se však zmírnit, ovšem až poté, co lékař vyloučí jakékoliv ušní onemocnění. Obvyklá léčba probíhá za pomoci speciálních léků, jež obnovují a zlepšují krevní cirkulaci v mozku.
Ne každému ale léky pomohou, proto přecházejí na TRT terapii, která představuje zatím jedinou oficiální léčbu tinnitu. V rámci této metody je cílem, aby si pacient na neustálý zvuk v uchu zvykl a snížil nebo si spíš otupil jeho vnímání. Jakmile se vám povede zvuk ignorovat, pak můžete žít relativně plnohodnotným způsobem života.
Metody, které dokážou tinnitus zmírnit
Kromě TRT terapie můžete vyzkoušet i laserovou terapii za pomoci nízkovýkonného laseru. Avšak jen zhruba dvacet procent pacientů, kteří tuto formu léčby podstoupí, se tinnitu zbaví úplně.
Poslední možností je takzvaná infuzní terapie, jejímž cílem je dodat smyslovým buňkám více kyslíku a výživných látek. Infuzní terapie spočívá v podávání kortikoidů a vazoaktivních léků. Terapie však většinou zabírá pouze v akutním stadiu tinnitu, jenž má příčinu v prodělaném zvukovém traumatu (například výstřel z pistole nebo jiný hlasitý zvuk v naší blízkosti) či po ztrátě sluchu.
Čemu se vyhnout?
Zůstává však faktem, že každý větší stres, úzkosti, deprese a emočně vypjaté situace zvuk v uchu zesilují, proto je lepší zůstávat za každých okolností v klidu a nenervovat se. To je ale mnohdy téměř nemožné a pacienti se proto učí tomuto sebeovládání dlouhé roky.
Vyzkoušejte i samoléčbu
Oficiální léčbu lze ale podpořit také samoléčbou, která spočívá například v tom, že se budete vyhýbat alkoholu, kofeinu a glutamátům, které jsou nejčastěji obsaženy například v jídlech podávaných v čínských bistrech, zejména v sójové omáčce a dalších dochucovadlech. Pacientům pomáhají i takzvané terapeutické nahrávky, které najdete volně k použití na internetu. Pomůže vám také uklidňující, relaxační hudba s delta vlnami nebo bílým šumem.
Bylinka, která pomáhá
Mnozí pacienti se spoléhají i na bylinky. Jednou z těch nejúčinnějších proti tinnitu je ginkgo biloba, která rozšiřuje mozkové cévy. Bylinku lze užívat ve formě volně prodejných tablet (seženete je v každé lékárně nebo ve vybraných drogeriích) či ve formě extraktu. Každý den užíváte 4 ml bylinného extraktu, ne však déle než tři měsíce.
Tinnitus postihuje zejména mladé lidi mezi dvacátým až pětatřicátým rokem života. Odhaduje se, že v Česku se v současnosti s tinnitem léčí šest set až sedm set tisíc lidí. A to není vůbec málo. Proto se snažte žít každý den tak, abyste se tomuto projevu moderních chorob vyvarovali.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT
Dávkování CBD oleje a kdy ho brát
Superpotraviny nejsou drahé. Které si můžete dopřát za pár korun?