Šumava Chalupská slať
Jen kousek od obce Borová Lada, která leží v samém srdci Šumavy, najdete Chalupskou slať, která se rozprostírá na ploše sto třicet hektarů a v první zóně národního parku. Jde o přírodní památku Borové Lady a její součástí je i rašelinové Chalupské jezírko, kolem kterého také vede turistická stezka. Žije zde mnoho vzácných živočichů a rostou tu i rostliny, na které jinde téměř nenarazíte. Trasa kolem jezera je dlouhá dvě stě šedesát metrů a vede po asfaltové cestě i po povalovém chodníku nad rašelinou. Jedete-li autem, můžete ho nechat na parkovišti v obci Svinná Lada. Odtud vás čeká jeden kilometr pěší chůze. Případně se vydejte po zelené turistické trase, která začíná v necelých sedm kilometrů vzdálených Nových Hutích.
Prášilské jezero
V jihozápadních Čechách najdete obec Prášily, odkud se dostanete k jednomu z pěti jezer na Šumavě, které jsou ledovcového původu. Sice se ani v jednom nevykoupete, neboť je to zakázáno, ale jsou tak krásná, že za nějakou tu menší túru do kopce rozhodně stojí. Jezero Prášily se nachází na východním výběžku hory Poledník a v nejhlubším místě jeho hloubka dosahuje patnácti metrů. Voda z jezera pak odtéká Jezerním potokem až do Vltavy… K jezeru se dostanete po červeně značené turistické stezce z Prášil. Cesta je dlouhá zhruba pět kilometrů. Od jezera pak můžete vyšplhat až k rozhledně Poledník, odkud se vám naskytne přenádherný výhled do krajiny.
Pramen Vltavy
Cesta k pramenu Vltavy vede přes Kvildu. Najdete ho na úpatí Černé Hory a říká se mu Teplá Vltava. Jde však pouze o pramen symbolický. Je obložen kameny a někdy vysychá. Cesta k němu je ovšem kouzelná. Vedou k němu hned tři turistické stezky, po nichž se mohou pohybovat pěší i cyklisté. Vyrazit můžete z Modravy, v tom případě je cesta dlouhá necelých deset kilometrů, z Kvildy vede cesta dlouhá sedm kilometrů, a nejkratší cestou se můžete vydat z Bučiny. Odtud to máte k prameni jen čtyři a půl kilometru.
Naučná cesta Brčálník
Okružní naučná stezka začíná nedaleko železniční stanice Hojsova Stráž-Brčálník a je dlouhá čtyři a půl kilometru. Projdete obcí Brčálník u Železné Rudy a pokračujete po železničním viaduktu směrem k řece Úhlavě až k hranici Přírodní rezervace Brčálnické mokřady. Pak už vás čekají povalové chodníky přes pastviny. Během cesty narazíte celkem na šest informačních tabulí, z nichž se dozvíte mnoho zajímavého o tamní přírodě i o samotné rezervaci. Na stezku se mohou vydat i rodiče s dětmi, není nijak náročná.
Boubínský prales
Právě v Boubínském pralese najdete panenskou přírodu, do níž lidská noha vstoupí jen zřídkakdy. Stezka pralesem se nachází tisíc metrů nad mořem a vede přes nejzajímavější a zároveň nejvíce chráněnou část rezervace. Stezku značí částečně modrá a částečně zelená turistická značka a je dlouhá čtyři kilometry. Cestou se dozvíte mnoho zajímavostí o historii Boubína, ochraně pralesa a také o místní fauně a flóře. Okruh můžete začít u Boubínského jezírka.
Hrad Kašperk
Kašperk je nejvýše položeným hradem u nás, neboť se nachází v nadmořské výšce devět set metrů. V polovině čtrnáctého století ho nechal vystavět Karel IV. a to na obranu hranic. Pro návštěvníky je připraveno hned několik prohlídkových okruhů, z nichž si určitě vybere úplně každý.
Lipno
Chystáte-li se na dovolenou na Lipno, určitě si naplánujte příjemnou a nikterak náročnou procházku po stezce vedoucí z Lipna do Frymburku. Stezka je dlouhá necelých šest kilometrů a vede po žluté turistické značce. Po cestě najdete hned několik zajímavých zastavení v podobě Alpské vyhlídky nebo odpočívadla se studánkou. Vyrazit můžete od parkoviště pod lyžařským areálem Kramolín. A když už na Lipně budete, nezapomeňte objevit místní Stezku korunami stromů. Za dobré viditelnosti se vám naskytne nezapomenutelný výhled.
Schwarzenberský kanál
Čtyřicet čtyři metrů dlouhý kanál byl vystavěn koncem osmnáctého století a dříve sloužil k plavení dříví. Během komunistické éry byl téměř celý zničen, ale dnes se můžete vydat po patnáctikilometrovém nově zrekonstruovaném úseku. Podél Schwarzenberského kanálu vede několik pěších i cyklistických tras a zároveň se můžete projít po nejstarší šumavské turistické trase, která je nazývána Medvědí stezkou.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT