Neděle , 20. 04. 2025

Marcela

Šum v uších nemusí znamenat jen tinnitus. Často se jedná relativně o banalitu

Když vám píská v uších, pravděpodobně první, co uděláte, je, že začnete takzvaně googlit. Jenže to není nejlepší nápad. Dozvíte se totiž to, co vědět rozhodně nechcete. Máte tinnitus. A to buď na nějaký čas, nebo na celý život. Jenže ne vždy je to pravda.
v uších
Pískání, zvonění a šum v uších nemusí hned znamenat to nejhorší.

04. 04. 2023

Pomohou vám obyčejné kapky

Když vám hučí nebo píská v uších, automaticky to nemusí znamenat, že máte tinnitus. Může to mít úplně jiný důvod. Ten naprosto nejbanálnější. Jste nastydlí, což se u vás nejspíš neprojevilo rýmou, ale právě hučením v uších. Pokud to tak skutečně je, pomohou vám obyčejné kapky nebo sprej do uší, který ucho nejenom dezinfikuje a zbaví případného zánětu, ale také vám pomůže zbavit se ušního mazu. Problém by měl během jednoho týdne ustoupit.

Čistíte si uši správně?

Hučení v uších může být i důsledkem špatného čištění uší. Jste zvyklí používat vatové tyčinky? Možná příčina je na světě. Ušní tyčinky nejsou k čištění uší vůbec vhodné, a to z jednoho prostého důvodu – místo toho, abyste se ušního mazu a dalších nečistot zbavovali, zatlačujete ho dovnitř ucha. A maz se za nějakou dobu nahromadí a začne v uších dělat neplechu. Proto si raději pořiďte k čištění uší ušní svíčky anebo ušní sprej, který uvolňuje aktivní kyslík, čímž způsobí odloučení ušního mazu od kůže zevního zvukovodu. Abyste tvorbě ušního mazu efektivně předešli, měli byste ušní kapky dávkovat jednou až dvakrát do týdne.

Možná vám jen ucho zalehlo

Další příčinou hučení nebo pískání v uchu či uších může být to, že vám ucho zalehlo. Proto si zkuste zívnout, případně se nadechněte, zacpěte si nos a pak pomalu do nosu vydechujte. Pokud to nepomůže, opakujte tuto metodu zase za deset nebo patnáct minut.

nachlazení
Nejste zrovna náhodou nachlazení?

Pozor si dejte hlavně na vodu

Je možné, že vám ucho zalehlo poté, co jste se sprchovali nebo koupali. Normálně voda v uchu nezůstává, ale máte-li ucho nebo obě uši plné mazu, pak stačí málo, zvukovod se stane mnohem užším než obvykle a voda z něj tak sama neodteče. Co dělat s tímto problémem? Většinou postačí, když počkáte do rána. Problém by měl sám od sebe zmizet.

K TÉMATU  Opravdu silná česnečka, která porazí každé nachlazení

V některých případech může voda v uchu i bolet. V tomto případě zkuste vodu z ucha takzvaně vyklepat co nejdříve. Zkuste s nakloněnou hlavou poskakovat, případně si vypomozte látkovým kapesníkem. Pomůže vám i vatová tyčinka, ale nesmíte si ji zavádět do ucha příliš hluboko. Tak si zaděláváte na zánět. Stává se vám často, že vám voda v uších po koupání zůstává? Pak dbejte na prevenci:

  • Před každým sprchováním nebo koupáním si uši pořádně vyčistěte.
  • Po koupání ihned vytřeste vodu z uší ven.
  • Chodíte-li do bazénu, nebo jste zrovna u moře, nakapejte si do každého ucha trochu lihu, abyste zvukovod zklidnili.

Jestliže bolest ucha nebo hučení v uších po koupání neustává, pak si co nejdříve zajděte k lékaři, jinak zavdáte příčinu pro vznik velmi bolestivého zánětu zevního zvukovodu.

Nepříjemný, ale léčitelný

V neposlední řadě se může jednat o zánět středního ucha. Obvykle se projevuje praskáním v uchu, mnohem citlivějším vnímáním vlastního hlasu, zvýšenou teplotou, pocitem zalehlých uší, šuměním nebo hučením. Někdy se projevuje i výtokem z dutiny ušní. Ale nebojte, je léčitelný a nezůstane vám natrvalo.

Léčit ho můžete obkladem. Ručník nebo utěrku, případně kapesník, si namočíte do ledové vody, látku vyždímáte a přiložíte na ucho. Mokrý obklad následně překryjete suchým kusem látky a převážete. Chlad tiší bolest. Někdy ale nepomůže. Pak můžete zkusit do uší vložit stroužek česneku, který působí protizánětlivě.

uši
Dohání vás zvuky v uších k šílenství?

V tom případě si zajděte na ušní. Lékař vám pravděpodobně předepíše antibiotika a doporučí běžně užívané léky tišící bolest, tedy takové, které obsahují Ibuprofen nebo Paracetamol. Zánět se v některých případech léčí i propíchnutím bubínku. Jde sice o zákrok velmi nepříjemný, ale na druhou stranu vám pomůže téměř okamžitě.

A poslední případ, kdy vám může začít hučet v uších, je nadměrný stres, psychická a fyzická zátěž. V tom případě si naordinujte klid a ticho.

K TÉMATU  Osvědčené triky našich babiček: Voda v uších, komáří bodnutí i škytavka

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Tinnitus jako zhouba naší moderní a uspěchané doby?

Pohřeb jako smutná událost, která se nezanedbává. Co zařídit?

Zdroje článku:
www.benu.cz, zdravi.euro.cz, www.asklepion.cz
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Když se dva partneři rozhodnou nastoupit společnou cestu, je to vždy dojemný okamžik. Tohle svatební video ale patří určitě mezi ty nejdojemnější!
Pokud sledujete televizní pořady, pak jistě znáte reklamní spot, ve kterém se hádá, jestli daný člověk trpí lupy nebo seboreou. V obou případech mluvíme o problémech, které umí člověka potrápit. A v obou případech mluvíme o potíži, která se projevuje svěděním pokožky hlavy. Že vás taky svědění pokožky trápí? Pak je načase zjistit, jestli je vaším problémem právě seborea nebo klasické lupy.
Legendární kocour Garfield nesnášel pondělky, měl z nich deprese a úzkosti. Většinou se mu v ten den ani nic nedařilo. Lidé na tom jsou podobně. Také míváme úzkosti z některých dnů v týdnu. Z neděle především. Jedete v tom taky?
Zmatená a vystrašená zvířata, plačící malé děti a nepořádek na ulicích je výsledkem hlučných ohňostrojů, které k oslavám silvestra už tak nějak patří. Ale vzhledem k tomu, že následky jsou jak pro zvířata, tak pro děti často fatální, existují místa, kde je pyrotechnika naprosto zakázaná a čím dál více lidí se uchyluje k oslavám Nového roku bez petard.
Jak vyšroubovat prasklou žárovku nebo čím vyčistit varnou konvici od usazenin? To a mnoho dalšího se dozvíte ve videu. Vše zvládnete do pěti minut!
Do kin se chystá neobvyklý český film První akční hrdina s Jiřím Mádlem v hlavní roli. Tvůrci v čele s režisérem Janem Haluzou chtějí ukázat, že akční film může vzniknout i v českém prostředí. O čem bude a co prozradil sám Mádl?
Cestování se stane vášní prakticky každého, kdo se do něj ponoří a kdo si začne sepisovat seznam míst, která by chtěl během svého života navštívit. Na wish listu prakticky každého cestovatele se nachází nádherná Paříž, Fontána di Trevi v Římě nebo Spojené státy, které se chtějí zažít už jenom kvůli odlišné kultuře a faktu, že se jedná o naprosto jiný svět. Co si na papír ale napsat i taková místa, o kterých se předpokládá, že za pár let zmizí z povrchu zemského?
S každým novým rokem přicházejí i nové trendy, a to platí i pro svět seznamování. V dnešním úterním článku na Dámské Lize se věnujeme otázce, jaké trendy nám přinese rok 2024 v oblasti seznámení a vztahů. Od online platforem po inovativní způsoby setkávání, přinášíme vám pohled na aktuální směry a měnící se dynamiku, která ovlivňuje způsob, jakým se lidé seznamují a budují vztahy v nadcházejícím roce.
Hněv, strach, zklamání. Nepříjemné emoce, které prožívá každý. A každý na ně reaguje trochu jinak. Jak to udělat, abyste se v náročných situacích nenechaly vykolejit a co nejrychleji našly ztracenou rovnováhu?
Vstupte do světa femtech, inovativního průmyslu, který kombinuje technologie a ženské zdraví. Zjistěte, jak tyto technologie překonávají tabu a otevírají nové možnosti pro ženy všude.
Ach, ti komáři! Letošní rok je na ně obzvlášť bohatý. Koupit si v obchodě repelent je jednoduché, máte široký výběr. A co takhle vyrobit si ho doma? Přírodní repelent vás spolehlivě ochrání nejen před komáry, ale i klíšťaty a dalším hmyzem. Přitom se obejdete bez chemikálií a získáte ochranu i pro citlivou nebo dětskou pokožku.
Její jméno je Kathy Jacobs, je jí 56 let a žije ve Spojených státech amerických, konkrétně ve městě Calabass ve státě Kalifornie.

Výběr článků

I když venku panuje nebezpečný koronavirus, to neznamená, že žádné jiné nemoci neexistují. S příchodem nového typu koronaviru nedošlo k odstranění ostatních onemocnění, což je dobré mít na paměti. Stále jsou rizikem i jiné choroby, jako je rakovina nebo chřipka. Mnohé nemoci číhají i na ty nejmenší. Prozraďme si nejčastější dětské nemoci, které jsou rizikové pro naše malé ratolesti.
Sedět doma se zdá jako nuda, nebo dokonce otrava – když se ale na tento problém podíváte z jiného úhlu pohledu, dá se volný čas doma využít docela plodně.
Natáčení komedie 3Bobule z vinařského prostředí začalo v první polovině července sice překvapivě v Praze, ale po třech natáčecích dnech se filmaři přesunuli na jižní Moravu. Tady s přestávkami pracovali do poloviny srpna. Co si o filmu myslí sám režisér a hlavní protagonisté?

Nepřehlédněte

Mít dokonalou postavu bez špíčků je snem snad každé ženy. Pokud se snažíte shodit nějaké to kilo navíc, jistě jste už někdy přemýšlela o možnosti liposukce. Zatímco některé ženy se nebrání operativnímu zákroku, jiné ženy by raději upřednostnily bezbolestnou metodu hubnutí. A právě v tu chvíli se nabízí možnost využití kryolipolýzy, laserové liposukce nebo kavitace. O jaké metody se jedná a fungují vůbec?
Jsou lidé, kteří ho prostě nemohou vystát a nemohou se dočkat, až rychle pomine, a ti, kteří ho naopak zbožňují, navzdory chladu, mlze a všemu, co k němu patří. Zima je pro nás obdobím, které má kouzelný nádech, možná kvůli Vánocům, možná proto, že mráz v určitých obdobích jako by všechno zmrazil a zastavil čas. A když sněží? Rozhodně to neusnadňuje pohyb, ale bílý plášť jako by všechno zkrášloval a tlumil, zkrátka kouzelný svět! Zima je však také synonymem pro méně času stráveného venku, a to z pochopitelných důvodů souvisejících s nižšími teplotami, a pro děti se nuda může stát krutou realitou. Když se nad tím ale zamyslíte, s trochou fantazie a organizace se dá s dětmi podnikat spousta aktivit, a to jak uvnitř, tak venku.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek