Středa , 27. 11. 2024

Xenie

Střevní potíže při cestování: Jak se jim vyhnout obloukem?

Střevní potíže na cestách představují jeden z největších strašáků a též jeden z nejčastějších zdravotních problémů provázených cestování a dovolenou. Základem je prostá prevence a uvědomění si nástrah před vycestováním. Chceme-li co nejvíce snížit riziko zdravotních problémů, je nutné na to myslet již určitou dobou před cestou a celou dovolenou.
střevní potíže
Střevní potíže vás mohou zaskočit kdekoliv. Nejen v exotických destinacích.

26. 07. 2022

Cestovatelský průjem

Střevní potíže vás mohou postihnout prakticky ve všech destinacích, nicméně u některých se to dá spíše předpokládat. Oblasti tropů a subtropů, kam patří Afrika, Střední východ, jihovýchodní Asie a jižní Amerika, se řadí mezi oblasti, kde musíte být obzvláště ostražití a dbát na prevenci.

Změna prostředí, kde se nachází nové bakterie, má vliv především na lidskou střevní mikroflóru – a to v negativním slova smyslu. Nejedná se jen o bakterie, ale i viry, parazity a toxiny. Střevní potíže se zpravidla dostavují během prvního týdne dovolené, v začátcích změny prostředí.

Hygienické standardy

V těchto zemích se pravděpodobně setkáte s nižšími hygienickými standardy, než na které jste zvyklí, a proto se může stát, že vás zde tato nepříjemnost velmi brzy postihne. V těchto destinacích obzvláště dbejte na hygienu, myjte si často a řádně ruce, vodu pijte pouze balenou. Nikdy nepijte z veřejně dostupných kohoutků, kde mohou být bakterie, co vaši mikroflóru naruší.

jídlo
Maso při cestování konzumujte jen tepelně upravené a dávejte si pozor, kde jíte.

Ovoce a zeleninu si nikdy neberte v oloupaném stavu. Nemáte jistotu, zda bylo jídlo předtím umyté a kde. Vždy si zeleninu a ovoce ve svém původním stavu očistěte sami, ať máte jistotu, že proces proběhl tak, jak měl. Maso konzumujte zásadně tepelně upravované. A současně volte ta místa, kde nebudete mít o úpravě pokrmů pochybnosti.

Nevhodná strava

Zkonzumujete-li stravu, na kterou vaše tělo není zvyklé, nebo jídlo, co není řádně upravené anebo sníte-li větší množství, střevní potíže se mohou v krátké době vyskytnout a přetrvávat.

ovoce
Exotické ovoce je velkým lákadlem zahraničních destinací. Dopřejte si ho, ale sami si ho připravte.

Na dovolených se setkáváte s různými typy kuchyní a pokrmů, vaše tělo na ně nemusí dobře reagovat. Může se jednat o místní maso či ryby, které nejsou správně zpracované při vysokých teplotách nebo taktéž mohly být skladované delší dobu, než měly být. Chlazené nápoje mají mnohdy také za vinu střevní příhody, když je v nich zrovna led z kontaminované vody. Vybírejte je před konzumací s rozumem.

K TÉMATU  Podzimní deprese: 5 tipů, jak jí předejít a vyzrát na ni

První pomoc

Střevní potíže mohou být doprovázené celkovou nevolností, únavou, slabostí, bolestí břicha a mnohdy i zvýšenou teplotou nebo přímo horečkou. V takových případech je nutný klidový režim na lůžku a odpočinek. Klíčovým bodem je udržení svého organismu v zavodněném stavu – hydratovat. Toho nejlépe docílíte pomocí vody (balené), rehydratačních roztoků nebo čajů. Ztrátu vody při střevních potížích je nutné dorovnat.

Dalším krokem je zcela nevyhnutelná změna jídelníčku, a to na dobu dle přetrvávajících obtíží. Při výskytu těchto problémů dokážou střeva uklidnit pouze suchary, bílé rohlíky (avšak ne čerstvé) či kukuřičné křupky. Po nějaké době můžete postupně začít přidávat potraviny, jako jsou rýže, mrkev, banány a jablka. Zcela se vyhněte mastným a smaženým jídlům.

Pozor na infekci

Ne všechny případy odezní během několika hodin či dnů. Například v případě konzumace znečištěné vody se vám do těla může dostat infekce, nejčastěji bakterie tzv. Salmonella. Ta proniká do buňky a způsobí zánět. Rozmnožuje se v tenkém střevě, kde je velice odolná.

S tím si tělo může samo poradit – a vás tak bude doprovázet pouze lehký průběh, ale často si lidský organismus sám pomoci nedokáže, a my tak můžeme dojít až do smrtelného nebezpečí, kdy je nutné akutně vyhledat lékařskou pomoc.

salmonella
Salmonella je velmi agresivní bakterie, tělo se s ní ne vždy dokáže vypořádat samo.

Lékárničku s sebou

Při balení na dovolenou si s sebou jistě své základní potřeby vezete – opalovací krém, náplasti, dezinfekční prostředky, krém na možné spálení, léky na alergie a podobně. K těmto věcem rovnou vždy automaticky přibalte léky na střevní potíže, jako černé uhlí, endiaron či smectu.

Lepší variantou je přivézt je zase zpátky, než se ocitnout někde v odlehlé oblasti s obtížemi a nemít nic po ruce. V takovém stavu nechcete běhat po cizí zemi a hledat lékárnu.

K TÉMATU  Ginkgo biloba – znáte strom z Asie se zázračnými účinky?

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Nejpodivnější masáže, které můžete při cestování zažít

Lékárnička na dovolenou. Lepší být připraven, než překvapen

Zdroje článku:
www.vitacost.cz, www.badgut.org
Doporučujeme

No results found.

sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Zařizovat si obývací pokoj je stejně těžké, jako si zařizovat ložnici. Zatímco ložnice má být především oázou klidu, obývací pokoj je zase místem, kde se setkává rodina s přáteli, proto se chcete vyšvihnout v očích známých a zařídit si místnost k naprosté dokonalosti. Aby zde však stále proudila potřebná energie, nezapomínejte na zásady feng-šuej.
Věděli jste, že je docela snadné vyrobit si chutný a zdravý sirup z květů černého bezu nebo třeba šeříku? Bezový sirup se používá na limonády, koktejly a dezerty. Nebo můžete jednoduše nalít palačinky nebo zmrzlin. Takový sirup patří i do ovocného čaje. Možností je nepřeberné množství, stačí si vybrat a vychutnat si výbornou sladkost a nádhernou vůni! Že už na takový zdravý sirup máte chuť? Tak neváhejte a pusťte se do toho!
Odvážná a nezapomenutelná. Jana Štefánková, známá nejen jako první česká Playmate, ale také jako ikonická moderátorka pořadu Peříčko, dnes slaví své 50. narozeniny. V článku se podíváme na její úspěšnou kariéru v showbyznysu, kterou po letech vyměnila za život a podnikání na exotických Seychelách.
Praní prádla je každotýdenní činnost, ke které se musí přistoupit. Koše totiž začínají přetékávat a člověk najednou nemá, co na sebe. Je proto klíčové, abychom našemu použitému oblečení zase vdechli nový život. Jenže jak k praní prádla přistupovat? 
Léto je sice oblíbeným ročním obdobím pro mnoho z nás, ale naše pokožka a vlasy toto nadšení zrovna nesdílí. A proto bychom se o své tělo měli v létě starat ještě více než v ostatních ročních obdobích, nebo přinejmenším specificky. Jak by měla vypadat péče o vaše vlasy v době, kdy je spaluje letní žár?
Červen 2024 slibuje pro každé znamení zvěrokruhu jedinečné události a nové příležitosti. Tento měsíc se můžete těšit na různé změny a vývoje ve vašem osobním i profesním životě. Přečtěte si, co vás čeká a na co byste se měli zaměřit, abyste co nejlépe využili energii a možnosti, které vám tento červnový měsíc nabízí.
Užijte si sport i jiné formy aktivní relaxace v celkové fyzické kondici díky doplňkům stravy na podporu svalů a kloubů. Zasoutěžit si o ně můžete právě teď!
Jedna z největších tuzemských událostí, Mezinárodní filmový festival v Karlových Varech, pořádaná od roku 1946, byla tento rok opět tradičně počátkem července. A jako každý rok se stala ostře sledovanou, ať v pozitivním slova smyslu, tak i v tom negativním.
Jednou z možností, jak se podívat na své hubnutí, je právě podle odlišností jednotlivých krevních skupin. Někomu z vás možná právě tato metoda bude dávat smysl a dokáže s její pomocí shodit pár nadbytečných kil.
Hmat je jedním ze smyslů, který hojně používáme, ale málo si uvědomujeme, jak velký je to dar i pro všechny kolem nás. Dotyk druhého člověka je nenahraditelný, jak moc Vám chybí zjistíte, až když o možnost vzájemného tělesného kontaktu přijdete.
Mnoho z nás trpí nějakou vadou zraku, nejčastěji se však jedná o krátkozrakost či dalekozrakost, tudíž je korekce zraku pro mnoho lidí téma, které musejí řešit. Co je však lepší – brýle nebo kontaktní čočky?

Výběr článků

V průběhu ledna vzplál na sociálních sítích vášnivý boj o tělesné ochlupení, když hnutí Januhairy oslavuje přirozenost a vyzývá ženy k odložení žiletek. Je zpět doba kdy se svoboda neoholených těl žen projevuje nejen slovy, ale i odvážnými činy. Přidáte se k revolučnímu hnutí, které vzdoruje společenským standardům krásy a zdůrazňuje jedinečný projev individuality?
Ráda se vydáváte na pěší výlety do lesů, na horské hřebeny nebo podél řek? Milujete ten den, kdy máte čas jen sama pro sebe a věnujete ho pohybu a dlouhému rozjímání v přírodě? Nebo raději chodíte na procházky ve dvou? Poznejte ty nekrásnější pěší trasy, které tu máme.
Výběr antikoncepčních prostředků je poměrně velký. Dlouhý seznam začíná kondomy, pokračuje antikoncepčními pilulkami a končí třeba právě nitroděložními tělísky. V tomto článku se na ně zaměříme. Dozvíte se, jak se tělíska dělí, jak fungují, pro koho jsou vhodná a také kdy je ideální jejich zavedení. Provedeme vás veškerou problematikou nitroděložních tělísek a pokud váháte, pomůžeme vám se rozhodnout, zda do toho jít, či nikoliv.

Nepřehlédněte

Odrůstají vám děti z klasických dětských pokojíčků? Je na čase se porozhlédnout po nových nápadech, co ocení puberťáci a dospívající mladí lidé.
Jak vybrat brýle tak, aby vám vyhovovaly po všech stránkách? Zaměřte se na funkci, velikost ale i tvar obroučků a celkový design. Právě brýle totiž tvoří výrazný prvek obličeje a mohou vám v celkové image velmi pomoci, vyberete-li si je k obrazu svému. Pojďme si povědět víc.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek