Sobota , 10. 05. 2025

Blažena

Spolehlivost antikoncepce. 100% účinná není žádná. Které jsou nejefektivnější a které nesou riziko

Slovo antikoncepce zahrnuje všechny metody, které mají ochránit před neplánovaným těhotenstvím. Existuje přitom mnoho druhů, které nejsou stejně spolehlivé. Které to jsou a proč?
Antikoncepce
Spolehlivost antikoncepce. 100% účinná není žádná. Které jsou nejefektivnější a které nesou riziko

31. 05. 2019

Dalo by se samozřejmě napsat, že nejbezpečnější antikoncepcí je vyhnout se pohlavnímu styku. Jenže která z nás to chce a navíc je schopna naprosté sexuální abstinence? Nechceme-li tedy otěhotnět, musíme se zaměřit na ostatní druhy antikoncepce.

Rovnou bychom rádi dodali, že žádná není stoprocentně spolehlivá. Dokonce i při sterilizaci ženy a především muže, existuje stále možnost neplánovaného těhotenství, přestože takové riziko představuje maximálně 0,5 %.

5 nejspolehlivějších forem antikoncepce

Zřejmě nejspořivější formou antikoncepce jsou implantáty, které gynekolog zavede pod kůži na paži, odkud se uvolňuje hormon progestin. Ten zabraňuje uvolňování vajíček a navíc zahušťuje děložní hlen, což znesnadňuje spermiím pohyb v děloze. Účinnost této metody bývá uváděna přes 99,9 %.

Dalším spolehlivým řešením může být nitroděložní tělísko, jež se zavádí přímo do dělohy. Existují přitom dvě základní varianty, a to nitroděložní tělísko s hormonem a bez hormonu. První varianta je přitom o něco bezpečnější, protože uváděná spolehlivost je 99,8 %.

Podobnou efektivitou se při správném používání může pyšnit hormonální injekce neboli Depo Provera. Na rozdíl od pilulek ji stačí aplikovat jednou za tři měsíce. Funguje tak, že do těla dodá hormon progestin, který mění vlastnosti hlenu děložního hrdla (stejně jako v případě implantátů).

Účinné bývají samozřejmě pilulky, a to především kombinované, které obsahují dva hormony, totiž estrogen (ženský pohlavní hormon) a progestin (hormon žlutého tělíska). I v tomto případě je totiž spolehlivost přes 99,5 %. Tablety obsahující pouze progestin jsou ovšem účinné o něco méně.

Pátou velmi spolehlivou metodou antikoncepce je tzv. symptotermální metoda neboli sensiplan. Nejde vlastně o nic jiného, než o přesné poznání ženského cyklu. Může totiž ukázat jeho fáze, v nichž je otěhotnění dosti nepravděpodobné. Používá-li se správně, spolehlivost je opět přes 99,5 %.

K TÉMATU  Rozjeďte v ložnici skutečnou bouři. Jak na to?

Které metody antikoncepce už tak účinné být nemusí?

Existují i další formy antikoncepce, jako Billingsova metoda, metoda TwoDay nebo metoda Standardních dnů. Všechny přesahují spolehlivostí 95 %. Ovšem pozor, další a běžněji používané metody už tak spolehlivé být nemusí. Jistě, pokud se mužský nebo ženský kondom použijí správně, obvykle také pomohou předejít těhotenství (účinnost 95 až 98 %), ale existují i určitá rizika (protržení apod.). Riziková je i tzv. přerušovaná soulož, protože se u ní uvádí selhání 15 až 28 %. Spermie jsou totiž např. obsaženy i v preejakulátu, tedy v tekutině, která je z penisu vylučována při sexuálním vzrušení. A partner navíc nemusí správně odhadnout okamžik, kdy má byt sex přerušen.

Důležitou roli hraje i bezpečnost antikoncepce

Jednotlivé antikoncepční metody je třeba poměřovat nejen spolehlivostí proti nechtěnému otěhotnění, ale také z hlediska bezpečnosti. Mnohé z nich totiž mohou mít nežádoucí účinky na ženský organismus. Patří mezi ně nepravidelné krvácení, bolesti hlavy, přibírání na váze anebo křeče. Navíc musíme zdůraznit, že mnohé z výše uvedených forem antikoncepce nechrání proti pohlavně přenosným chorobám (AIDS apod.). Ne všechny pak mohou být vhodné pro každou ženu. Jde-li tedy o antikoncepci, doporučujeme vám v prvé řadě konzultaci s lékařem.

Uváděná procenta u jednotlivých druhů antikoncepce se vztahují k pravděpodobnosti otěhotnění v prvním roce užívání.

A jakou máte zkušenost vy?

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Možná by vás ani nenapadlo, že masáž a pořádnou péči ocení i váš čtyřnohý kamarád. Podívejte se, jak si relaxující buldoček užívá masáž!
Se slovem umělec se často pojí různé výstřednosti, z nichž některé plní stránky novin a o jiných se zase tak moc neví. Pojďme se podívat na to, v čem zvláštním vynikají některé známé osobnosti.
Čas od času takové jednání musí absolvovat každý z nás. Někdy je to vyřešení rodinného nebo partnerského problému, ale daleko častěji se týká pracovních záležitostí. Chce s vámi mluvit nadřízený nebo máte vy pokárat svého podřízeného. Potřebujete se připravit tak, aby rozhovor proběhl bez zbytečných konfliktů a hádek.
Ve věku 76 let zemřela bývalá ministryně spravedlnosti Marie Benešová. Informaci potvrdila České televizi někdejší ústecká hejtmanka Jana Vaňhová. Benešová působila jako ministryně spravedlnosti ve vládě Jiřího Rusnoka a později ve vládě Andreje Babiše.
Lidé by si vzájemně v nouzi měli pomáhat, i přesto však je na světě mnoho případů, kdy člověku či zvířeti v ohrožení života nikdo pomoc neposkytnul. Doba je čím dál hektičtější a lidé si již méně všímají toho, co se okolo nich děje. Často bývají i lhostejní vůči negativním situacím, do kterých raději nechtějí zasahovat, aby sami nebyli ohroženi.
Slyšet za dveřmi ložnice „dneska ne, miláčku“ je pro mnohé muže doslova noční můra. Není tajemstvím, že jsou muži náruživější a mohli by „to“ mít klidně každý den. I několikrát. Ženy v tomto zájmu a potřebách mnohdy pokulhávají. A jsou situace, kdy i zadaná žena, která by mohla mít sex denně, začne intimní radovánky odmítat. Proč?
K létu neodmyslitelně patří i veřejná koupaliště, hotely nebo wellness. Během relaxace u vody se ale mějte na pozoru. Odnést si totiž můžete hned několik nepříjemných problémů! Mykotické infekce, tedy dermatomykózy, nejsou zrovna přívětiví společníci.
Hněv, strach, zklamání. Nepříjemné emoce, které prožívá každý. A každý na ně reaguje trochu jinak. Jak to udělat, abyste se v náročných situacích nenechaly vykolejit a co nejrychleji našly ztracenou rovnováhu?
Statistiky uvádějí, že novoroční předsevzetí si dá až 72 % lidí. Z toho pouhá čtvrtina vydrží déle, než tři měsíce. Podle psychologů je lepší dávat sám sobě úkoly kdykoli jindy, než na Nový rok. Hromadná novoroční euforie z toho, že máme "to zlé" za sebou a "to dobré" před námi, svádí k tomu, že na sebe naložíte víc, než unesete.
Možná patříte mezi ty, kteří nepotřebují jíst maso příliš často. A nemusí to být z důvodu, že se vám příčí zabíjení zvířat, ale třeba vám jen jednoduše maso tolik nechutná a nemáte častou potřebu ho konzumovat. Jak ale zajistit, aby přesto váš jídelníček obsahoval veškeré potřebné živiny?
Poslední pracovní týden před Vánoci je tady. Co vás v něm může potkat prozradí astroložka Naďa Šmídová a její horoskop krásy a duševního zdraví.
Motat se v kruhu a dělat stále stejné chyby je lidské. Jenže tím výrazně ubližujeme nejen naší psychice, ale i zdravotnímu stavu.

Výběr článků

Zimní slunovrat, nejkratší den v roce, je fascinujícím okamžikem, který si lidé po celém světě připomínali jako bod zlomu mezi temnotou a světlem. Tento den nám připomíná, že i po nejdelší noci přijde světlo, a představuje začátek cesty k delším dnům a naději na jaro. Proč byl tento den důležitý pro naše předky a jak ho můžeme oslavit dnes? Podívejme se společně na jeho historii, astronomickou podstatu a moderní interpretace.
Rodinné podnikání je na denním pořádku. Když pracujete s lidmi, s nimiž nežijete v jedné společné domácnosti, ještě to jde. Ale pracovat s partnerem? Být s ním 24 hodin denně? Jde to a vůbec nemusí vzniknout pověstná ponorková nemoc. Jen je třeba dodržovat určité zásady.

Nepřehlédněte

Pokud jste jako rodiči neustále svým okolím upozorňováni, že vaše dítko je příliš zlobivé, nemusí být vždy chyba na straně vašeho potomka.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek