Čtvrtek , 28. 11. 2024

René

Osm hodin spánku denně. Proč je to tak moc důležité?

Jaká je optimální délka spánku? Všechny vědecké výzkumy, které byly uskutečněné v posledních několika letech, se shodují na tom, že tím jediným správným počtem je osm hodin. Proč? Protože jedině díky osmihodinovému spánku může naše tělo fungovat tak, jak má.
spánku
Chcete být v pohodě? Spěte osm hodin. (foto: 123RF)

16. 02. 2022

Stres, úzkosti, vyčerpání, neduživost…. známe to všechny. Marně si dlouhé měsíce či snad roky lámete hlavu nad tím, proč máte neustále špatnou náladu? Pak nejspíš praktikujete méně než osm hodin spánku denně.

Nepodceňujte sílu melatoninu

Během spánku se v našem těle tvoří takzvaný melatonin neboli spánkový hormon. Podotýkáme, že jde o velmi důležitý hormon, který příznivě působí na hormonální funkce organismu a také je významným antioxidantem, který nás chrání před stresem.

Kdo si však myslí, že si melatonin vytvoří během odpoledního šlofíka, toho nejspíš zklameme. Melatonin se vytváří za tmy, nejvíce se ho tvoří kolem půlnoci a jeho činnost trvá až do svítání. Když tedy v noci naspíte jen pět hodin a pak tři hodiny podřimujete přes den, není vám to nic platné. Ztracené hodiny spánku už nenaženete.

Lepší pamatovák

Co dalšího osm hodin spánku dokáže? Především také zlepšit paměť. Potřebujete-li se cokoliv naučit, ideální je, když budete chodit pravidelně spát každý den ve stejnou hodinu a ve stejnou hodinu také budete vstávat. Během osmihodinového spánku dokáže váš mozek nové informace dostatečně vstřebat a uložit si je na pozdější dobu. Tím se vám zlepší i dlouhodobá paměť. Pokud u vás ale zkouškové období probíhá tak, že se učíte do tří do rána a v deset ráno začínáte znovu, pak raději počítejte s tím, že za týden si nebudete pamatovat ani polovinu. Čím déle a lépe spíte, tím víc si toho zapamatujete za mnohem kratší dobu.

Ochrana před Alzheimerovou chorobou

Imunita. To je možná to, co vás v dnešním pandemickém světě zajímá ze všeho nejvíc. Denně zobete všechny možné vitamíny, cvičíte, jíte zdravě, hlídáte si dostatečný příjem ovoce a zeleniny a vůbec, ani na malou chvíli vás nenapadlo, že tou nejdůležitější prevencí před všemi nemocemi je právě spánek? Ano, tak tomu skutečně je. Spánek nás ovšem nechrání jenom před virovým onemocněním, ale například také před Alzheimerem či dalšími vážnými onemocněními. Kvalitní a dlouhý spánek chrání náš mozek i srdce.

spánek
Jen spánek v noci má ten pravý smysl. (foto: 123RF)

Chcete shodit pár kilogramu? Spěte

Snažíte se zhubnout? A jak toho chcete docílit? Cvičením? Omezením jídla? Zdravou stravou? Než začnete uvažovat nad tím, že vynecháte sladká a tučná jídla, zaměřte se spíš na to, kolik toho denně naspíte. Žádná dieta, byť zázračnější, vám dlouhodobě nepomůže, pokud nebudete spát alespoň osm hodin denně. Spánek je totiž nejlepší, nejefektivnější metodou, jak zhubnout. Když toho naspíte méně, nastává spánková deprivace, při níž budete mít chuť na nezdravá jídla, budete mít hlad i ve chvíli, kdy byste normálně hlad neměli a tím pádem toho i víc sníte. Zatímco po osmi hodinách spánku vás nenapadne večer vyplenit lednici. Ovšem tedy za předpokladu, že jíte pravidelně během celého dne.

K TÉMATU  Dopřejte si čokoládu každý den, radí lékaři. Jak nám čokoláda prospívá?

Strašák, který nebolí

Cukrovka. To je jeden z největších strašáků, který dnes na světě existuje. Cukrovka může rovněž potkat každého z nás, ale pravidelným spánkem riziko onemocnění cukrovkou minimalizujete. Málo spánku ovlivňuje hodnoty glukózy v těle. Samozřejmě to platí v případě, že si dopřáváte málo spánku po většinu svého života. Když pár nocí špatně spíte nebo toho příliš nenaspíte kvůli cestování, nic tak strašného se neděje a neznamená to, že hned onemocníte cukrovou. Ale pár let krátkého a nekvalitního spánku už s vámi může zamávat dost radikálně.

Ale existuje ještě jeden vážný problém. Příliš mnoho spánku naopak značí, že je s vaším tělem něco v nepořádku. Spíte-li větší část svého života déle než osm hodin a pořád jste unavená, klidně byste prospala celý den, naopak si zvyšujete riziko vzniku kardiovaskulárních chorob.

Co dalšího byste měli vědět?

Je toho dost, ale alespoň si připomeneme ty nejčastější chyby, které během dne děláme, a co náš spánek činní nekvalitním. Především je tu kofein. Pokud si v devět večer dáte poslední kávu a o půlnoci půjdete spát, vaše tělo nebude na spánek připravené. Kofeinem v něm vzbuzujete dojem, že potřebujete být bdělí. A když přece jen usnete, tělo je stále v pohotovosti, proto si neodpočine ani tehdy, naspíte-li skutečně doporučovaných osm hodin. To samé platí pro alkohol.

Také bychom před spaním neměli jíst nic těžkého, tedy špatně stravitelného. Organismus pak během spánku pracuje na plné obrátky, místo toho, aby odpočíval. V neposlední řadě je dvě hodiny před spaním vynechat televizi nebo počítač. Modré světlo, které moderní technologie vyzařují, také činí náš spánek nekvalitním, i když to možná ráno po probuzení necítíte. Naopak jste rádi, jak jste se krásně vyspali. Váš organismus si ale myslí něco jiného a nenápadně vám jeden nekvalitní spánek za druhým sčítá a za pár let vám vystaví účet.  Vážně to chcete riskovat?

K TÉMATU  Chodíte sbírat houby? Přesvědčíme vás, proč s houbařením začít 

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

4 tipy pro váš klidnější spánek, pokud partner chrápe

Kvalitní spánek jako předpoklad pevného zdraví? Dopomůžou vám k němu i rolety

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Tinnitus je nemoc, která přichází zcela nečekaně, ale nezřídka s námi zůstává po celý život. Často se o ní hovoří jako o civilizační chorobě. Jenže tinnitus není nemoc jako taková, spíše jde o příznak něčeho jiného, jen lékaři stále nevypátrali čeho.
V posledním roce je u nás velmi populární, proto jste o něm nejspíš už slyšela. Ale co skutečně CBD umí, to možná ještě nevíte. Až ale konopný olej poznáte, věřte, že ho budete chtít také vyzkoušet.
Říká vám něco jméno Wirginia Szmyt? Jedná se o pravděpodobně nejstarší DJku všech dob, která si v seniorském věku plní sen. Někteří ji obdivují, jiní možná kroutí nevěřícně hlavou, ale jedno se jí upřít nedá – odhodlání, nadšení a láska k hudbě. S mícháním muziky začala Wirginia již před dvaceti lety a nikdo ji neučil a postupně na vše přicházela sama. Dnes patří v Polsku mezi poměrně známou a oblíbenou umělkyni.
Pod tímto jménem si lze představit nejen Nizozemce známého jako Ledový muž, ale současně i jeho zázračnou techniku otužování, která po celém světě zaznamenala neuvěřitelný boom a vedla k inspiraci mnoha a mnoha lidí. Wim Hof je proslulý svou odolností vůči chladu a je několikanásobným rekordmanem v této oblasti. V čem jeho metoda spočívá?
Blíží se pracovní pohovor a chcete na něm opravdu uspět? Zakládat byste si měli především na dobrém prvním dojmu, který je v případě pohovoru nadmíru důležitý. A ten je tvořen také tím, co máte na sobě.
Říká se, že pořádek dělá přátele. Najednou chápu, jak moc je tohle přísloví pravdivé. Když za mnou moje dlouholetá kamarádka přišla s prosbou o pomoc, neváhala jsem a udělala jsem pro ni všechno, co jsem mohla.
Dubaj je druhý největší ze sedmi arabských emirátů. Rozhodně je však nejnavštěvovanější a pro turisty nejatraktivnější. Chcete vědět proč? Níže najdete důvody, proč byste měli Dubaj navštívit.
Rozlučka se svobodou je v podstatě taková ta poslední dámská jízda, kterou si můžete se svou kamarádkou užít za svobodna. Zapomeňte ale na striptýz a klasické rozlučkové klišé – nemusí to být v zásadě jen o alkoholu a nezřízeném veselí. Ne každá kámoška je taky na bar zvědavá. Spíše vsaďte na společné zážitky a naplánujte zajímavou rozlučku, kterou si nevěsta bude pamatovat napořád.
Jedná se o další díl našeho seriálu Čtení na pokračování od začínající spisovatelky Teri Kerot. V tomto příběhu se setkáváme s hlavní hrdinkou Klárou, která zavírá bar po dlouhé noční směně. Noc nabere nečekaný směr, když se objeví její stálý zákazník Tony, a Klára se ocitne uprostřed vášnivého dobrodružství. Jak se příběh vyvine, když se Klára ráno musí vrátit do své každodenní reality a čelit svému nepříjemnému šéfovi? Teri Kerot opět přináší napínavý příběh plný lásky, vášně a nečekaných zvratů.
Přemýšlíte nad tím, do jakého stylu zařídíte své bydlení? Možností je spousta! Ovšem k těm nejoblíbenějším patří skandinávské bydlení, které je nejen vzdušné, ale také jednoduché a spojené s přírodou, což je dnes velmi důležité.
Chtěla jsem se s vámi podělit o můj příběh, který může motivovat všechny dámy třicet plus, aby nezanevřely na lásku. I když se sice hledá těžko, a na inzerát potkáte všechno možné, nakonec i vy najdete lásku svého života. Jako já.
Máte v plánu pořízení nové kuchyňské linky? Pak jistě stojíte před důležitým rozhodnutím. Je lepší koupit si kuchyňskou linku matnou, nebo lesklou? Jasná odpověď v podstatě neexistuje, můžete však obojí zkombinovat nebo si projít všechny výhody a nevýhody. Jak se nakonec rozhodnete?

Výběr článků

Léto už je v plném proudu a s ním i více či méně nutné doplňování a obměňování šatníku. Co by ale v sestavování našeho šatníku na teplé měsíce mělo hrát největší roli, jsou materiály oblečení. Víte, které jsou ty nejvíce vhodné na léto, a kterým je lepší se v obchodě raději obloukem vyhnout?
Našli jste byt, podepsali nájemní smlouvu, zaplatili nájem. Gratulujeme, nyní jste připraveni nastěhovat se do svého prvního bytu.
Nemoci si nevybírají člověka podle toho, odkud pochází ani kolik má peněz. Některé nemoci jsou ovšem typické pro ženy a jiné pro muže. Naše těla a biologie se hodně liší. Samozřejmě některé z těchto onemocnění mohou mít také muži, ale ženy k nim mají mnohem větší sklony. Dnes se podíváme, co vás jako ženu může postihnout.

Nepřehlédněte

Lákavé cedule na obchodech. Sleva na každém rohu, na každém billboardu, v každé reklamě. Přitahují vaše oči a slibují skoro neuvěřitelné. Jsou povánoční slevy opravdu tak výhodné? Dá se jim odolat?
Při putování lesy a přírodou narazíte na celou spoustu bylinek a rostlin. Na co však narazíte pouze při podobném putování Afrikou je takzvaný čertův dráp neboli harpagofyt či také ďáblův spár nebo čertovo kopyto. Přesně tak se říká rostlině, která je mnohými označována za zázrak přírody.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek