Neděle , 13. 07. 2025

Markéta

Solné koupele prospívají našemu zdraví i kráse

Sůl možná není až tak zdravá na talíři, ale jako kosmetický přípravek dokáže hotové zázraky. Účinky mořské vody známe snad všechny, ale nemusíme hned jezdit k moři, abychom si mohly dopřát všechny blahodárné účinky soli.
solné koupele
Solné koupele pro maximální relax i pro zdraví. (foto: 123RF)

17. 11. 2021

Existuje několik druhů solí, které můžete do solné koupele použít. Seznámíme vás alespoň s třemi nejznámějšími:

Epsomská sůl (hořčíková sůl)

V medicíně se často epsomská sůl ze síranu hořečnatého používá díky projímavým účinkům, v horké lázni vám dokáže navodit pocit štěstí a pohody a také omlazuje. Kromě toho má antibakteriální účinky a uvolňuje svaly, například při svalové horečce; epsomskou sůl si nemohou vynachválit ani pacienti léčící se s nervovým ústrojím

Jste často ve stresu? I v tomto vám epsomská sůl pomůže, dodá vám hořčík a uklidní rozjitřené nervy. Ke všemu dokáže zvýšit produkci serotoninu neboli hormonu štěstí.

Himalájská sůl

Je z velké části tvořena chloridem sodným, proto je považována za sůl stolní. Růžovou barvu himalájské soli dodávají nečistoty železa. Proč se ale himalájská sůl nazývá himalájskou? Protože doly, kde se těží, se nachází tři sta kilometrů od pohoří Himaláje. A co všechno sůl dokáže? Obnovuje pružnost pokožky, má silný detoxikační účinek a také z našeho těla vyplavuje škodlivé toxiny. Taktéž posiluje náš imunitní systém a odvádí z těla přebytečnou tekutinu. Trápí vás křeče nebo bolavé svaly a klouby? Není nic lepšího než horká koupel v himalájské soli.

Sůl z Mrtvého moře

V žádném jiném moři na světě se nenachází tak silná koncentrace minerálních látek jako právě v Mrtvém moři. Draslíku a hořčíku je sůl z Mrtvého moře plná. Díky tomu uvolňuje svaly a povzbuzuje správnou funkci nervové tkáně, kromě toho také podporuje činnost srdce, a pokud si s ní budete například vyplachovat ústa, posílí vám zuby i dásně.

Ne vždycky ale na trhu seženete pod označením sůl z Mrtvého moře skutečně sůl z Mrtvého moře. Abyste měla jistotu, že jde o pravdou sůl, nechte si k ní vystavit průvodní listinu obsahující místo těžby. To by samozřejmě mělo být v Jordánsku nebo Izraeli.

K TÉMATU  Avokádo jinak než na talíři: 7 způsobů, jak ho úplně celé využít

Krymská koupelová sůl

Obsahuje zejména chlorid sodný, následně také brom, vápník, jód nebo hořčík. Používá se nejenom v kuchyni, ale také v kosmetice a medicíně, neboť mnohé výzkumy ukázaly, jak moc je krymská sůl našemu organismu prospěšná. Koupel s krymskou solí pomáhá zmírňovat problémy spojené s artritidou a pohybovými problémy, s onemocněními srdce nebo hormonálními poruchami.

Také účinně zbavuje stresu a depresí nebo únavy. Trpíte dýchacími obtížemi? I v tomto případě si dopřejte krymskou koupelovou sůl. Jako ženy jistě oceníte i fakt, že posiluje nehty, vlasové kořínky a odstraňuje celulitidu.

Jak si připravíte solnou koupel?

Ze všeho nejdříve si pozorně přečtete příbalový leták ke koupelovým solím. Pokud byste to přehnali a dali si do koupele soli víc než je doporučováno, nemuseli byste se vyhnout vedlejším účinkům.

Teplota vody v koupeli by neměla přesáhnout třicet osm stupňů Celsia. Zároveň by měla trvat maximálně patnáct až dvacet minut. Koupel si pro větší účinek dopřávejte jednou až dvakrát týdně po dobu alespoň třech měsíců. Následně si můžete udělat dva až tři měsíce pauzu a v koupelích zase pokračovat.

Často se do koupelí přidávají také éterické oleje, ale ne pro každou ženu jsou vhodné, protože mohou způsobovat alergie. Doporučované množství bývá zhruba pět až deset kapek do každé koupele. Oblíbené jsou vonné esence například levandulové, borovicové, citrónové nebo například esenciální olej z rozmarýnu.

Kdy byste se solnou koupel rozhodně dopřávat neměla?

  • pokud od posledního jídla uplynula méně než jedna hodina
  • neměla byste před koupelí konzumovat alkohol
  • po jakékoliv operaci (absolvování solných koupelí raději konzultujte se svým ošetřujícím lékařem)
  • při menstruaci
  • během těhotenství
  • jestliže se léčíte s bronchiálním astmatem, dnou, onemocněním ledvin nebo epilepsií
K TÉMATU  Fakta o kyselině hyaluronové. Shrnuli jsme vše potřebné

Rovněž si dávejte pozor v případě, že trpíte různými druhy alergií. I v tomto případě je nutné konzultovat solné koupele s lékařem.

Sůl kůži nevysušuje, je to jen mýtus

Bojíte se, že vám sůl vysuší kůži? Nemusíte, protože jde o jeden z největších mýtů, které po internetu kolují. Sůl rozhodně nevysušuje, ačkoliv můžete mít takový dojem, neboť vás může po solné koupeli stejně jako při koupání v moři kůže svědit a pálit. To je ale způsobeno tím, že krystaly soli ulpívají na kůži a na jemných chloupkách.

Stačí se ale jen osprchovat vodou a nepříjemný pocit hned zaženete. Aby byl solný efekt na vaši pokožku co největší, nepoužívejte po koupeli žádné tělové krémy, balzámy ani oleje.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Nejlepší přírodní oleje, které jsou elixírem pro krásu

Mýty o kráse: 10 největších z nich, kterým stále věříme

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Na letošní zimu se opět vyrojila spousta krásného oblečení pro ženy. Hlavním heslem je různorodost. Frčí lesklé, kovové barvy, černá – bílá, žlutá, růžová a samozřejmě i různé barevné kombinace. Kožešinové límce jsou stále módní, ale měly by být vždy odnímatelné.
Rádi utrácíte, ale kolikrát si říkáte, že už máte tolik věcí, až je není kam dávat? V tom případě se zamyslete nad tím, za co utrácíte a jestli náhodou není lepší místo utrácení investovat do něčeho, co se vám skutečně vyplatí.
Říká se: „S chlapem špatně, ale bez něj ještě hůř.“ Tohle rčení nezní pro nás, ženy, tedy vůbec optimisticky! Skoro to vypadá, že ať tak nebo tak, máme to úderem plnoletosti prostě spočítaný, jen s tím chlapem bude ta hrůza zvaná život jaksi snesitelnější. V posledních letech si však stále více žen po rozchodu či rozvodu raději zvolí život o samotě. A navzdory tomuto rčení jen kvetou. Proč tomu tak je? Že by přece jen život bez chlapa skýtal také nějaké výhody? Samozřejmě! Tady jsou.
Během pandemie začali lidé trávit o 30 procent více volného času u mobilů a počítačů. Aktuálně to jsou čtyři hodiny a dvanáct minut denně u smartphonu a další čtyři hodiny před monitorem. Tato 'nálož' má své důsledky. Čekárny očních lékařů praskají ve všech. Nechcete-li se k pacientům přidat, neignorujte varovné signály. Naučte se potížím předcházet a řešte je.
Suchý únor je iniciativa zaměřená na měsíční abstinenci od alkoholu, která v Česku probíhá každoročně od 1. února. Tento měsíc bez alkoholu je příležitostí k sebereflexi, zamyšlení nad vlastním vztahem k pití a možností zažít pozitivní změny na fyzické i psychické úrovni. Kampaň se těší velké oblibě a rok od roku se do ní zapojuje stále více lidí.
Slavnostní štědrovečerní tabule je stějně oblíbený zvyk, jako stromeček a světýlka. Jak letos připravit vánoční stůl? Inspirujte se nápady, jak letos prostřít váš slavnostní stůl.
Hledáte ten nejlepší šampon právě pro váš typ vlasů? A ráda byste našla kondicionér, který nebude pokožku hlavy zbytečně mastit? Pak bude nejlepší, když si veškeré ingredience do šamponu a kondicionéru vyberete sama podle vlastní potřeby.
Tinktury se v oblasti léčitelství používají už stovky let. Zájem o ně však v souvislosti s nástupem moderní léčby trochu ochladl. Dnes je tomu opět jinak. Naopak se znovu vracíme k přírodě, které mnohdy věříme víc než chemii, do níž vlastně nevidíme. Léčivé tinktury se proto čím dál hlasitěji hlásí o slovo a jedině dobře. Rozhodně mají co nabídnout.
Matek samoživitelek se v naší společnosti najde celá řada. Zejména v posledních letech roste počet rozvodů, na základě kterých se dítě dostane výhradně do péče matky nebo do péče otce. Ve většině případů je dítě svěřeno do matčiny péče, a i když žena získává alimenty v pravidelných intervalech (když se poštěstí), přesto je třeba ohlížet se na finanční stránku a počítat každou korunu. Zejména v případě, že je žena na mateřské dovolené, není to po finanční stránce snadné. Naštěstí přinášíme několik tipů, jak to po finanční stránce zvládnout a nepropadnout zlým myšlenkám.
Být krásná v každém okamžiku. To je jeden ze základních nároků, které moderní společnost klade na ženy. Obvykle jde o požadavek nejdůležitější a v mnoha situacích dokonce jediný. S váhou, drobnými potížemi pokožky nebo stylem oblékání sice mohou příslušnice něžného pohlaví něco dělat, chtějí-li, ale existují i estetické nedostatky, s nimiž se život mění v peklo.
Pocení je zcela běžný jev. A zatímco během zimy mu nevěnujeme prakticky žádnou pozornost, v létě o ni doslova žádá. Zejména v parných horkých dnech nám jeho pach umí znepříjemnit nejeden výlet nebo cestování vlakem či městskou hromadnou dopravou. Věděli jste ale, že pocením vylučujeme veledůležité minerály z těla? 

Výběr článků

Že je to nemožné? Není, vážně ne. Běhat můžete i ráda bez toho, aniž byste cítila sebemenší odpor k teniskám, běžeckému úboru nebo k rannímu vstávání a potu. Nic z toho totiž běh obsahovat nemusí. Jen možná máte o běhání zkreslené představy.
Existuje dnes ještě někdo, kdo by neměl doma žádnou sexuální hračku? Na trhu můžeme najít nespočet možností, jak sebe samu potěšit. Už jste slyšela o womanizeru? Pokud ne, udělejte si chvilku a pojďte se s tímto malým zázrakem seznámit.
Střevní potíže na cestách představují jeden z největších strašáků a též jeden z nejčastějších zdravotních problémů provázených cestování a dovolenou. Základem je prostá prevence a uvědomění si nástrah před vycestováním. Chceme-li co nejvíce snížit riziko zdravotních problémů, je nutné na to myslet již určitou dobou před cestou a celou dovolenou.

Nepřehlédněte

Mít dostatek kvalitního spánku je nesmírně důležité. Díky tomu se vaše tělo cítí lépe a mozek správně funguje. Mnoho z nás má ale s usínáním problém. A nejenom s usínáním, ale i s udržením kvalitního spánku po celou noc. Pokud spíme špatně, negativně to ovlivňuje možnost učení, snižuje kapacitu paměti, máme špatnou náladu a naše emoce jsou negativní. Co tedy pomáhá k lepšímu spánku?
Jsou lidé, kteří ho prostě nemohou vystát a nemohou se dočkat, až rychle pomine, a ti, kteří ho naopak zbožňují, navzdory chladu, mlze a všemu, co k němu patří. Zima je pro nás obdobím, které má kouzelný nádech, možná kvůli Vánocům, možná proto, že mráz v určitých obdobích jako by všechno zmrazil a zastavil čas. A když sněží? Rozhodně to neusnadňuje pohyb, ale bílý plášť jako by všechno zkrášloval a tlumil, zkrátka kouzelný svět! Zima je však také synonymem pro méně času stráveného venku, a to z pochopitelných důvodů souvisejících s nižšími teplotami, a pro děti se nuda může stát krutou realitou. Když se nad tím ale zamyslíte, s trochou fantazie a organizace se dá s dětmi podnikat spousta aktivit, a to jak uvnitř, tak venku.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek