Sobota , 23. 11. 2024

Klement

Proč v nás sociální sítě vzbuzují úzkost? 5 tipů, jak to zarazit!

Víte, kolik času denně strávíte na sociálních sítích? Ne? My vám to povíme. Je to něco málo přes dvě hodiny. Ano, je tomu skutečně tak. Dvě hodiny denně neděláte nic jiného, než že sledujete, co se kde šustne. Přitom byste ty dvě hodiny mohli trávit něčím mnohem užitečnějším. Ke všemu, když v nás sociální sítě vzbuzují ne zrovna pozitivní náladu.
sociální sítě
Nad životem ostatních trávíme tolik času, že zapomínáme, jak skvělý může být ten náš.

04. 07. 2022

Realita versus fikce

Sociální sítě jsou dozajista skvělým zdrojem nových informací. Někdy sociální sítě slouží i ke komunikaci s našimi zákazníky nebo přáteli. To jsou rozhodně jejich pozitiva.

Na druhou stranu je naší velkou chybou, že se necháváme sociálními sítěmi doslova a do písmene pohlcovat a věříme téměř všemu, co se na nich objeví. Ale sociální sítě nejsou odrazem reality, jsou její idealizovanou verzí, takovou, jakou si sami přejeme prožívat, přestože tomu tak není.

sociální sítě
Sociální sítě jsou pohádka, fikce.

Občas při sledování účtu na Instagramu máme dojem, že všichni se mají lépe než my. Všichni jsou krásnější, šťastnější, bohatší a spokojenější. Jak je tedy možné, že vy nejste ani krásní ani bohatí, když je to přece tak jednoduché? Jednoduché je ale jedině to, nechat se zmást a podlehnout dojmu, že všichni jsou lepší, jenom my jsme ztracené existence, které si nedokážou vydělat ani na týdenní dovolenou na Lipně, zatímco ostatní už jsou letos potřetí v Mexiku.

Zapomeňte na to, co vidíte

Každá mince má dvě strany. Nikdy nevíte, jak ostatní lidé žijí, co je trápí, čím si třeba aktuálně procházejí. Že je někdo třikrát ročně na dovolené neznamená, že je bohatý. A když někdo vypadá na fotce dobře, neznamená to, že je tomu tak i ve skutečnosti. Vždyť v dnešní době existuje nespočet způsobů, jak i z Quasimoda lze vyrobit Toma Cruise. Rozhodně ani neplatí to, že krása dělá člověka šťastnějším.

Lidé o svých problémech většinou nemluví, naopak na sociálních sítích ukazují jen to hezčí ze svých životů. To špatné odkládají stranou. Téměř každý chce, aby nám někdo záviděl to, jak vypadáme, kolik vyděláváme nebo jak si dokážeme užívat života plnými doušky. A tak se snažíme předvést v tom nejlepším možném světle, přestože se ve skutečném životě necítíme vůbec komfortně, nic se nám nedaří a do spokojenosti máme na kilometry daleko.

To jsou sociální sítě ve zkratce a vše, co bylo řečené výše, nám navozuje úzkosti, mnohdy také deprese. Nebo alespoň výčitky svědomí. Nejsme schopni racionálně vyhodnotit, že sociální sítě jsou pohádkou, idealizovanou verzí našeho bytí.

K TÉMATU  Dávat si předsevzetí? Nesmysl, šťastnější nebudete

Jak nepodléhat iluzím?

Nyní si proto uvedeme pár rad a tipů, jak nepodléhat iluzím a rozumně uvažovat a především si řekneme pár důvodů, proč byste neměli brát sociální sítě tak vážně a už vůbec na nich netrávit tolik času, jako jste možná trávili doposud.

sociální sítě
Nenechte se sociálními sítěmi semlít a myslete pozitivně.

1. Zrcadlo, zrcadlo, řekni mi, kdo je na světě nejkrásnější

Jak už jsme si řekli, v dnešní době existuje spoustu filtrů a jiných vychytávek, které z nás dokážou během pár kliknutí udělat téměř dokonalého člověka. Proto nikdy neporovnávejte svůj vzhled se vzhledem jiných osob na sociálních sítích. Navíc, vy znáte kritéria krásy? Máte návod na to, jak posuzovat, zda je někdo krásnější než vy? Přestaňte se s někým srovnávat podle vzhledu. Je to cesta do pekel a nic užitečného vám nepřinese.

2. Všichni mají peníze, jenom já jsem chudá, jak kostelní myš

Značkové oblečení není to, co člověka dělá šťastným. Šťastný člověk může být i bez peněz, bez drahého oblečení, luxusního auta a vlastního dvoupatrového domu s bazénem na Kanárských ostrovech. Sice můžete doufat, že vyhrajete ve sportce a jednoho dne budete taky bohatí, ale nikdo vám nezaručí, že budete šťastnější. Kdo říká, že bohatí lidé jsou šťastní? A co když vůbec bohatí nejsou a bydlí jen v nájmu, auto mají zapůjčené a značkové oblečení nosí jen díky tomu, že jim ho někdo poskytne výměnou za propagaci?

3. Užívej si života, dokud můžeš

Zatímco vy trávíte osm hodin denně v práci a dvě hodiny denně na cestě do práce a z práce, ostatní na sociálních sítích sdílí své každodenní výlety do kaváren. Copak oni nemusejí chodit do práce? Buď do práce nechodí a mohou k tomu mít milion důvodů, anebo pracují z domova. Tudíž mohou pracovat odkudkoliv. Rozhodně ale jenom málokdo z nás může trávit čas po kavárnách a zároveň nemuset vůbec pracovat. To je ideál, na který dosáhne jen zlomek z nás. Neberte to jako samozřejmost s tím, že vy jste jediní, kdo musí chodit do práce od devíti do pěti.

K TÉMATU  Jak začít myslet pozitivně? Není to těžký úkol

4. Úsměv, prosím

Na sociálních sítích obvykle sdílíme to, co nám přináší radost. Rádi se necháváme fotit a natáčet s úsměvem na tváři. Ale co se za tím úsměvem skrývá? To rozhodně nikdy nemůžete vědět. Může to být jen póza pro sociální sítě, ne momentální stav mysli. Vždyť jste to také jistě někdy zažili. Fotíte se, někdo vám řekne: Úsměv, prosím, a vy se usmějete, protože si to okamžik právě žádá. Ale přitom žádný důvod k úsměvu nemáte.

5. Vezměte život do vlastních rukou

Čím déle trávíte čas na sociálních sítích, tím můžete být frustrovanější. Všude jen samá dokonalost. A co máte vy? Před sebou televizi a vyhlídku na další den strávený prací, která vás vůbec nebaví. Možná je na čase přestat tak urputně sledovat sociální sítě a místo toho se věnovat vlastnímu životu.

Napište si seznam věcí, které by vám v nadcházejících měsících udělaly radost a snažte se jich dosáhnout.

  1. Chcete jet na dovolenou? Ušetřete si na ni. Nemusíte přece cestovat na druhý konec světa. Jde o to si odpočinout a strávit volno na pěkném místě. A těch máme hodně i u nás.
  2. Nelíbí se vám v práci? Pak zapřemýšlejte nad tím, jestli není čas ji změnit. Kdy jindy, když ne teď? Život máte jen jeden.
  3. Uměním není nosit drahé věci, umění je udělat i ze sekáčových věcí přednost a nosit je tak, že vás v nich bude každý obdivovat. Každý musíme pracovat s tím, co máme. A čím míň toho máme, tím lépe.

Věci nejsou to, co nás dělá šťastnějšími, to jsou zážitky, které za celý život nastřádáme. Přestaňte se s někým neustále srovnávat a žijte.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

5 krásek ve větším měřítku. Koukněte na současné ikony PLUS SIZE modelingu 

Dechové cvičení 6x jinak. Vyfoukněte ze sebe stres a úzkost

Zdroje článku:
www.mediaguru.cz
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

O chodidla je samozřejmě třeba se starat celý rok, ale v létě je péče o nohy trochu jiná. Nejen proto, že je ukazujete v otevřené obuvi. Chození naboso totiž chodidla více namáhá. Aby nohy vypadaly krásně a pěstěně, dodržujte základní pravidla.
Po delší odmlce se nám opět otevírají hrady a zámky. Pokud tedy nemáte program na následující víkend, vyberte si z našeho seznamu ty nejatraktivnější památky, jež se vám vryly do paměti třeba díky nestárnoucím pohádkám, které se pravidelně vysílají v televizi během vánočních svátků.
Šikana, zejména u dětí, vyžaduje okamžitý zásah. Pokud se vaše dítě najednou rozhodne, že už nechce chodit do školy nebo že chce ukončit kroužek, měla by proběhnout diskuse. Posaďte se se svým dítětem a zeptejte se ho, co se v jeho životě děje. Mějte soucit, porozumění a péči ve svých slovech a tónu hlasu, aby se vaše dítě mohlo otevřít vám.
Trendem posledních měsíců je pracovat z domova. Ano, plno věcí dokážeme zařídit i online – ono taky, co jiného nám nyní zbývá. Odpadá nutnost chvátat ráno do práce, dodržet přesnou dobu na oběd i mít připravené adekvátní oblečení do kanceláře. Zároveň zmizel každodenní stres, jak co nejrychleji dostat děti do školy, odpoledne je vyzvednout a dopravit na kroužky. Mohlo by se to zdát vlastně o mnoho snadnější, ale naše zdraví to nemusí vždy příliš ocenit. Jaké následky na něm může náš pohodový home office napáchat?
Ptáte se, jak souvisí zrak s životním stylem? Můžeme jej ovlivnit, například stravou, pitným režimem, (ne)kouřením, ne(stresováním se), fyzickou aktivitou? Na otázku, jak souvisí zrak s naším životním stylem a jak chránit svůj zrak, nám odpověděla primářka oční kliniky.
Zadar v Chorvatsku láká na originální zpívající schody. Mořské varhany navrhl architekt Nikola Bašić v roce 2005 a od té doby hrají nepřetržitě. Tento architektonický objekt je zároveň neobvyklý hudební nástroj. Zvuk vyluzuje tak jako u klasických varhan vzduch, který je vytlačovaný skrze ocelové trubky, schované ve schodech. Ten dovnitř ženou mořské vlny.
Obvykle to bývají muži, kteří se snaží ženu zaujmout tak trochu mimo rámec nepsaných pravidel nebo dokonce mimo zákon. Stále častěji se ale objevují i ženy, kterým o klasické seznamování a hledání lásky vůbec nejde.
Spokojenost se svými prsy je důležitá pro sebevědomí žen a mnohdy se ani nejedná o jejich samotnou velikost, ale spíše tvar a celkový vzhled. A právě to můžete vhodnými cviky ovlivnit. Prsa je možné pomocí jednoduchých cviků zpevnit, což se promítne nejen do vašeho vzhledu, ale především do spokojenosti s vlastním tělem.
Jste vtipní? Přemýšlejte o tom. Myslíte si, že máte dobrý smysl pro humor? Humor je něco, co nás všechny spojuje, od zábavných textových zpráv až po hloupé memy. Svět miluje dobrý smích. Jak jsou na tom jednotlivá znamení s humorem?
Zelená káva je oblíbený produkt, jehož přívrženci jsou především z řad milovníků zdravého životního stylu. Kávová zrna jsou u zelené kávy nepražená, a tak na rozdíl od obvyklé černé kávy nemají tak bohatou vůni a barvu.
Nestihli jste si před Velikonocemi umýt okna? Ano, počasí nepřálo, bylo moc práce s pečením beránků a malováním vajíček. Máte tedy jedinečnou příležitost se do toho pustit právě teď.

Výběr článků

Ve velkých městech je denně potkáváte. Mají kasičky, často prodávají drobné předměty, klíčenky, plyšáky, odznaky. A žádají vás o příspěvek na invalidní vozík pro malou holčičku, nemocné pejsky, nevyléčitelné děti a mnoho dalšího. Jak si ověřit, že opravdu přispíváme tam, kde je to potřeba?
Tento horoskop vynalezli indiáni ze Severní Ameriky, kteří uctívali různé totemy a věřili, že člověk narozený v určitý den v roce je příbuzný s konkrétními zvířaty. Své znamení znáte, teď poznejte svůj totem. Třeba vám odkryje spoustu nového o vaší povaze, věci, o kterých jste dosud nevěděli.

Nepřehlédněte

V nejhorším případě úmrtí, v „nejlepším“ trvalé následky. Očkování v naší republice bylo zavedeno v letech 1946–1985. Úmrtnost u většiny nemocí klesla o 90-99,9 %. Přesto se i u nás vracejí na scénu nemoci, které jsme znali už jen z literatury: spalničky, dávivý neboli černý kašel, příušnice nebo zarděnky. Jak se jim bránit?
Odkládáte prezentaci, kterou jste už měly dávno odevzdat? Přesouváte důležitou schůzku, která je pro vás zásadní? Děláte všechno možné, než abyste konečně sedly k důležitému úkolu, který jste si naplánovaly? Vítejte! Pravděpodobně vás zcela ovládla tzv. prokrastinace. Jak se postavit nekonečnému odkládání věcí na neurčito?

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek